Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος απο ΔΙ.ΑΣ.


Pireotis88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή,προκειμένου κάποιοι να μπορούν να παραβιάζουν STOP ή να οδηγούν μεθυσμένοι και να μην μπαίνουν φυλακή όταν προκαλέσουν ατύχημα, κάποιοι άλλοι πρέπει να φορούν πανοπλία;

Τα προστατευτικά μέσα ο αναβάτης τα φοράει για να σώσει το τομάρι του,όχι για να μην δημιουργηθούν ψυχολογικά σ`αυτόν που προκαλέσει ατύχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι άσχετο-σχετικό.....Και να το φοράς το κράνος αν είναι του 50ευρου ή ληγμένο απλά για να μην σε γράψουν πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις...Όπως έχω πει, το κράνος πρέπει να  σου κοστίζει όσο κοστολογείς το κεφάλι σου.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο-σχετικό.....Και να το φοράς το κράνος αν είναι του 50ευρου ή ληγμένο απλά για να μην σε γράψουν πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις...Όπως έχω πει, το κράνος πρέπει να  σου κοστίζει όσο κοστολογείς το κεφάλι σου.... :)

Δεν υπάρχει τόσο ακριβό κράνος  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο-σχετικό.....Και να το φοράς το κράνος αν είναι του 50ευρου ή ληγμένο απλά για να μην σε γράψουν πάλι τα ίδια αποτελέσματα θα έχεις...Όπως έχω πει, το κράνος πρέπει να σου κοστίζει όσο κοστολογείς το κεφάλι σου.... :)

μην ορκιζεσαι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που μπήκανε όλοι να κρίνουνε λες και μαλακίες δεν έχουν κάνει οι ίδιοι.

 

Aπό τον tritona δεν το περίμενα... ν' αργήσει τόσο να κράξει.. καθώς στο κράξιμο και στην αντιγραφή είναι πάντα πρώτος! Κάτι τέτοιοι επαγγελματίες κριτές των πάντων είναι συνήθως αυτοί που κάνουν τα χειρότερα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή,προκειμένου κάποιοι να μπορούν να παραβιάζουν STOP ή να οδηγούν μεθυσμένοι και να μην μπαίνουν φυλακή όταν προκαλέσουν ατύχημα, κάποιοι άλλοι πρέπει να φορούν πανοπλία;

Τα προστατευτικά μέσα ο αναβάτης τα φοράει για να σώσει το τομάρι του,όχι για να μην δημιουργηθούν ψυχολογικά σ`αυτόν που προκαλέσει ατύχημα.

Κατά τον ΚΟΚ παντως, αν τον έχεις υπόψη σου, όσο "υποχρεωμένος" είναι κάποιος να τηρεί το stop, άλλο τόσο είναι κι ο δικυκλιστης να φοράει κράνος (σε σοβαρές χώρες μάλιστα υποχρεούται να φοράει φουλ προβλεπε προστατευτικη ενδυμασια κι όχι απλά ένα κράνος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είδες το ΣΤΟΠ και το παραβίασες δεν θα πρέπει να μπαίνεις ούτε σαν συνοδηγός σε αυτοκίνητο.

Θυμάμαι έναν τύπο που παραβίασε κόκκινο φανάρι αναγκαζοντας δύο αυτοκίνητα να φρενάρουν απότομα και του λέω μ***ς είσαι η τυφλός ; μου λεει ένα λάθος έκανα δεν το είδα ..και του λέω άμα σκότωνες κάποιον τι θα έλεγες ότι δεν το είδες ;; 

Μια άλλη φόρα γυναίκα παραβιάζει κόκκινο παρά τις κόρνες μου ..

Της λέω το κόκκινο δεν το βλέπεις ; μου λέει δεν το είδα θα με σκοτώσεις ; εσύ θα με σκοτώσεις ρε βλαμμένη της λέω και κοίταζε τα άστρα . 

Παραβίαση ΣΤΟΠ και κόκκινου είναι απόπειρα ανθρωποκτονίας και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται.. χρόνια τα λέει ο ιαβέρης αλλά οι Έλληνες κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου .

Αν δεν μπορείς να οδηγήσεις σωστά μην πιάνεις τιμόνι στα χέρια σου γιατί σίγουρα θα κλείσεις σπίτια .

Πολύ σωστά αυτά που λες για το στοπ και το κόκκινο.

Θα ήθελα την γνώμη σου ως δικυκλιστή για τις συνηθισμένες πια παραβιάσεις του κόκκινου σε εξωφρενικό βαθμό. Σε μια μέτριας κίνησης διαδρομή 5 χιλιομέτρων με στο λεκανοπέδιο καθημερινά μετράω χωρίς υπερβολή πάνω από 30-40 μηχανάκια να περνάνε με κόκκινο (δήθεν κοιτάνε και βουρ).

Γεγονός που πριν 4-5 χρόνια δεν συνέβαινε σε καμία περίπτωση σε τέτοιο βαθμό τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στοπ ειναι ακριβώς ότι ειναι και το κόκκινο φανάρι!

Παραβιάζοντας στοπ ειναι σαν να περνάμε με κόκκινο, οι ποινές ειναι οι ίδιες 700αρα ευρω και 9 βαθμοί ποινής , η μόνη διαφορά ειναι οτι στο κόκκινο σου παίρνουν το δίπλωμα για δυο μήνες ενώ στο στοπ για 20 μερες !

Αυτά τα θεωρώ αυτονόητα οτι πρέπει να τα ξέρει κάποιος που καβαλάει ένα μηχανάκι η ένα αμάξι και παίρνει τους δρόμους ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είδες το ΣΤΟΠ και το παραβίασες δεν θα πρέπει να μπαίνεις ούτε σαν συνοδηγός σε αυτοκίνητο.

 

 

Μην είσαι τόσο απόλυτος.

Μπορεί να συμβεί και στον καλύτερο οδηγό.

Εγώ οδηγώ 15 χρόνια χωρίς να έχω εμπλακεί ποτέ σε ατύχημα αλλά έχω περάσει 2 φορές στοπ βλέποντας το την τελευταία στιγμή..

Και οι λόγοι ήταν οτι βρισκόμουν σε περιοχές που δεν ήξερα και τα στοπ ήταν σε άσχετα σημεία ή σε ξαφνικό σημείο πάνω σε δρόμο που μοιάζει κεντρικός.

 

Έχει πολλές περιοχές με στοπ σε άσχετα σημεία είτε ξεθωριασμένα ή κρυμμένα απο δέντρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια σημεία όντως τα STOP ή ακόμα και τα φανάρια είναι όπου να'ναι...παράδειγμα, στην Κατεχάκη προς Ηλιούπολη όπως βγαίνει δεξιά στη λ.Καρέα για Βύρωνα έχει φανάρι πάνω στη στροφή της λωρίδας επιβράδυνσης και επειδή είναι κρυμμένο πίσω από κάτι θάμνους δεν το βλέπεις παρά μόνο αν είναι πολύ αργά ή αν ξέρεις ότι υπάρχει. Προφανώς θέλει προσοχή, απλώς μερικές φορές όσο και να θες δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τον ΚΟΚ παντως, αν τον έχεις υπόψη σου, όσο "υποχρεωμένος" είναι κάποιος να τηρεί το stop, άλλο τόσο είναι κι ο δικυκλιστης να φοράει κράνος (σε σοβαρές χώρες μάλιστα υποχρεούται να φοράει φουλ προβλεπε προστατευτικη ενδυμασια κι όχι απλά ένα κράνος).

Το έχω μια χαρά  υπ`όψη μου.Με την διαφορά οτι εγώ φοράω την πανοπλία μου (οχι μόνο το κράνος),όχι επειδή μου το λέει ο νόμος, αλλά για  να σώσω το τομάρι μου όταν θα μου βγεί ο άλλος απο stop (τουλάχιστον να βρούν τα κομμάτια μου όλα μαζί αν γίνεται).Αυτός που θα πεταχτεί σαν την τσουτσού το πολύ πολύ να του χαλάσει η χωρίστρα απο το τράνταγμα (εκτός και αν είναι δικυκλιστής,οπότε κακό του κεφαλιού του).

Καλοί οι νόμοι και οι κανόνες οδικής συμπεριφοράς,αλλά αν δεν υπάρχει συνείδηση... βράστα Χαράλαμπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω μια χαρά υπ`όψη μου.Με την διαφορά οτι εγώ φοράω την πανοπλία μου (οχι μόνο το κράνος),όχι επειδή μου το λέει ο νόμος, αλλά για να σώσω το τομάρι μου όταν θα μου βγεί ο άλλος απο stop (τουλάχιστον να βρούν τα κομμάτια μου όλα μαζί αν γίνεται).Αυτός που θα πεταχτεί σαν την τσουτσού το πολύ πολύ να του χαλάσει η χωρίστρα απο το τράνταγμα (εκτός και αν είναι δικυκλιστής,οπότε κακό του κεφαλιού του).

Καλοί οι νόμοι και οι κανόνες οδικής συμπεριφοράς,αλλά αν δεν υπάρχει συνείδηση... βράστα Χαράλαμπε...

Η λύση είναι μια.. Σταματάμε όλοι σε κάθε στενό στενακι, τουλάχιστον αυτός που θα πεταχτεί θα έχει λιγότερη φόρα.

 

Μερικοί δεν βλέπουν τα Stop ούτε καν σε κεντρικούς δρόμους είναι για δέσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση είναι μια.. Σταματάμε όλοι σε κάθε στενό στενακι, τουλάχιστον αυτός που θα πεταχτεί θα έχει λιγότερη φόρα.

 

Μερικοί δεν βλέπουν τα Stop ούτε καν σε κεντρικούς δρόμους είναι για δέσιμο.

Ακριβώς αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...