Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτική πρόταση του Nexus 6p;


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, 350 για μεταχειρισμένο δε δίνω. Γενικά δεν αγοράζω μεταχειρισμένα.

Ναι  θυμάμαι για το one που πήγαινα να κατεβάσω κάποια rom (δε θυμάμαι πιο Nexus είχα τότε) και στις συσκευές για τις οποίες υπήρχε η rom έβλεπα σχεδόν πάντα και το one. 

 

Υπάρχει κάποιος που το έχει το OP3; Ήδη διαβάζω από το myphone τις εντυπώσεις των κατόχων. Απλά θα ήθελα να ενημερωθώ πώς είναι η κάμερά του και ο ήχος του. Καλά, για τα 6gb ram, μου φαίνεται δε θα κλείνω εφαρμογή, όπως και με τα 64 αποθηκευτικό θα μου χωράει και το nandroid backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, 350 για μεταχειρισμένο δε δίνω. Γενικά δεν αγοράζω μεταχειρισμένα.

Ναι θυμάμαι για το one που πήγαινα να κατεβάσω κάποια rom (δε θυμάμαι πιο Nexus είχα τότε) και στις συσκευές για τις οποίες υπήρχε η rom έβλεπα σχεδόν πάντα και το one.

 

Υπάρχει κάποιος που το έχει το OP3; Ήδη διαβάζω από το myphone τις εντυπώσεις των κατόχων. Απλά θα ήθελα να ενημερωθώ πώς είναι η κάμερά του και ο ήχος του. Καλά, για τα 6gb ram, μου φαίνεται δε θα κλείνω εφαρμογή, όπως και με τα 64 αποθηκευτικό θα μου χωράει και το nandroid backup.

Έχει πολύ καλή κάμερα και το ηχείο του καλό αλλά είναι στο κάτω μέρος δυστυχώς. Δες το review του mkbhd στο YouTube. Είναι πολυ αντικειμενικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κοιτάξω όταν γυρίσω σπίτι. Εννοείς ότι είναι στο κάτω μέρος και δεν έχει μεγάλη ένταση; Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ ο ήχος όσο η κάμερα. Εσύ το έχεις το τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, 350 για μεταχειρισμένο δε δίνω. Γενικά δεν αγοράζω μεταχειρισμένα.

Ναι  θυμάμαι για το one που πήγαινα να κατεβάσω κάποια rom (δε θυμάμαι πιο Nexus είχα τότε) και στις συσκευές για τις οποίες υπήρχε η rom έβλεπα σχεδόν πάντα και το one. 

 

Υπάρχει κάποιος που το έχει το OP3; Ήδη διαβάζω από το myphone τις εντυπώσεις των κατόχων. Απλά θα ήθελα να ενημερωθώ πώς είναι η κάμερά του και ο ήχος του. Καλά, για τα 6gb ram, μου φαίνεται δε θα κλείνω εφαρμογή, όπως και με τα 64 αποθηκευτικό θα μου χωράει και το nandroid backup.

περίμενέ καμία 10ρια μέρες θα βγει καινούριο oneplus και λογικά θα πέσει η τιμή του 1+3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι κάτοχος Nexus 6P είμαι έτοιμος να κάνω την αλλαγή σε OP3.

Από το Nexus είμαι πολύ ευχαριστημένος και γενικά πάντα είχα όλη την σειρά Nexus.

 

Με το 6P είναι κάποια πραγματάκια που με ενοχλούν, όπως το μέγεθός του δεν βολεύει καθόλου.

Σε σχέση με το Motorola Nexus 6 το οποίο έχει και μεγαλύτερη οθόνη, είναι πολύ ποιο άνετο στο χέρι!

Τα μπροστινά ηχεία ναι μεν καλά, αλλά μαζεύουν πολύ σκόνη.

Η μπαταρία του όχι και τόσο καλή πάντα σε σχέση με τον Nexus 6 της Motorola.

 

Εμφανισιακά το 6P είναι το ομορφότερο Nexus κατά την γνώμη μου, μετά το LG Nexus 5.

Σαν ποιότητα κατασκευή όμως δεν είναι και η ποιο αξιόπιστη καθώς ενώ είμαι πολύ προσεκτικός με τις συσκευές μου, έχει γεμίσει σημάδια και γρατσουνιές κυρίως η πλάτη και το γυαλιστερό τριγύρω μέταλλο και έχει χάσει αυτό το Premium feel που είχε τον πρώτο καιρό.

 

Τα πλεονεκτήματα που πιστεύω ότι θα δω εάν κάνω την αλλαγή σε OP3 είναι τα εξής:

  • Λεπτότερο και ελαφρύτερο από το 6P
  • Μικρότερο σε μέγεθος, ποιο άνετο στο χέρι
  • Full HD ανάλυση, λιγότερη δουλεία για τον επεξεργαστή, περισσότερη μπαταρία.
  • Φωτεινότερη οθόνη
  • Επιλογή on/off  navigation buttons. Κάτι που αυτομάτως προσθέτει extra χώρο στην οθόνη
  • Δαχτυλικό αποτύπωμα στο μπροστινό μέρος που με βολεύει καλύτερα. Νομίζω είναι και ποιο γρήγορος από αυτόν του 6P. Συν το ότι μπορείς να το βάλεις και άλλες λειτουργίες όπως double tap to sleep κτλ.
  • Με ποιο μοντέρνα χαρακτηριστικά, είναι σαφώς ποιο γρήγορο από το 6P.

 

Τέλος να αναφέρω ότι η εταιρία ετοιμάζει νέα έκδοση OP3 (T). Η οποία αναμένεται να αποκαλυφθεί στις 14 Νοεμβρίου, με ελαφρώς καλύτερα specs (cpu, front facing camera, nougat?) και 79 ευρώ παραπάνω.

 

Βέβαια όλα αυτά είναι θεωρίες προς το παρών, όμως άτομο το οποίο δούλευε ως Graphic Designer στην OnePlus και μέλος της ομάδας Paranadoid Android μου επιβεβαίωσε ότι η συσκευή έρχεται. Το πότε δεν το γνωρίζει ακριβώς (one month or maybe less) διότι δεν εργάζεται για την εταιρία πλέον.

 

ΥΓ. Το πρόβλημα με την μπαταρία που αναφέρθηκε για το 6P όντος λύθηκε με την Beta 7.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες πολλά ζητήματα στο "τραπέζι" και έχω και κάποιες απορίες, όπως και κάποιες σκέψεις που μου ήρθαν στο μυαλό...

 

Βλέπω να αναφέρεις και το grip που έχει το 6P σε σχέση με το Motorola 6. Είχες το το Motorola; Από τη σειρά Nexus μόνο το πεντάρι δεν πήρα γιατί βάρυνε στη ζυγαριά της επιλογής μου το G2 (το οποίο μόλις αγοράσω τηλέφωνο θα το χαίρεται η ανιψιά μου - το χρησιμοποιώ ως δεύτερο) λόγω της απίστευτης μπαταρίας που είχε καθώς και το ότι η οθόνη του ήταν λίγο μεγαλύτερη από του Nexus. 

Δηλαδή το Nexus της Motorola έχει καλύτερη μπαταρία από το 6P;

 

Ότι το 1+3 έχει καλύτερο grip το σκέφτηκα και εγώ από τη στιγμή που έχει μικρότερη οθόνη άρα και μικρότερες διαστάσεις. 

Τι εννοείς on/off navigation buttons; Δηλαδή ότι μπορείς να τα έχεις ενεργοποιημένα ή όχι; Και σε αυτήν την περίπτωση του off, πώς λειτουργείς το τηλέφωνο; 

Είδα σε βίντεο, αν δεν κάνω λάθος ότι με double top στο δαχτυλικό αποτύπωμα ενεργοποιούσε τη φωτογραφική μηχανή. Ίσως είναι έτσι εξ ορισμού και μπορείς να προσθέσεις εσύ και άλλα gestures. Ειδικά όταν το τηλέφωνο το έχεις σε επίπεδη επιφάνεια βολεύει καλύτερα το δαχτυλικό αποτύπωμα από μπροστά γιατί διαφορετικά πρέπει να πάρεις το τηλέφωνο στο χέρι σου. 

 

Πάντως για το 1+3Τ το έχει το gsmarena ως rumored με 3300 μπαταρία, snapdragon 821, επιλογή για αποθηκευτικό χώρο 64 ή 128

 

Αν επιστρέψω στο 6P να πω ότι διάβασα στο myphone ότι κάποιος το έχει στείλει στην arvato για αλλαγή πλακέτα και τον έχουν στο περίμενε για 20 γιατί δεν έχουν ανταλλακτικά. Οπότε, αν δεν υπάρχουν και ανταλλακτικά από τώρα, γίνεται ακόμα ποιο άσχημη η επιλογή απόκτησής του. Πρέπει να συνηθίσω στο γεγονός ότι το τελευταίο Nexus που θα έχω θα είναι αυτό της Motorola. Οπότε όλο και περισσότερο βλέπω το 1+3 να πλησιάζει σε μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες πολλά ζητήματα στο "τραπέζι" και έχω και κάποιες απορίες, όπως και κάποιες σκέψεις που μου ήρθαν στο μυαλό...

 

Βλέπω να αναφέρεις και το grip που έχει το 6P σε σχέση με το Motorola 6. Είχες το το Motorola; Από τη σειρά Nexus μόνο το πεντάρι δεν πήρα γιατί βάρυνε στη ζυγαριά της επιλογής μου το G2 (το οποίο μόλις αγοράσω τηλέφωνο θα το χαίρεται η ανιψιά μου - το χρησιμοποιώ ως δεύτερο) λόγω της απίστευτης μπαταρίας που είχε καθώς και το ότι η οθόνη του ήταν λίγο μεγαλύτερη από του Nexus. 

Δηλαδή το Nexus της Motorola έχει καλύτερη μπαταρία από το 6P;

 

Ότι το 1+3 έχει καλύτερο grip το σκέφτηκα και εγώ από τη στιγμή που έχει μικρότερη οθόνη άρα και μικρότερες διαστάσεις. 

Τι εννοείς on/off navigation buttons; Δηλαδή ότι μπορείς να τα έχεις ενεργοποιημένα ή όχι; Και σε αυτήν την περίπτωση του off, πώς λειτουργείς το τηλέφωνο; 

Είδα σε βίντεο, αν δεν κάνω λάθος ότι με double top στο δαχτυλικό αποτύπωμα ενεργοποιούσε τη φωτογραφική μηχανή. Ίσως είναι έτσι εξ ορισμού και μπορείς να προσθέσεις εσύ και άλλα gestures. Ειδικά όταν το τηλέφωνο το έχεις σε επίπεδη επιφάνεια βολεύει καλύτερα το δαχτυλικό αποτύπωμα από μπροστά γιατί διαφορετικά πρέπει να πάρεις το τηλέφωνο στο χέρι σου. 

 

Πάντως για το 1+3Τ το έχει το gsmarena ως rumored με 3300 μπαταρία, snapdragon 821, επιλογή για αποθηκευτικό χώρο 64 ή 128

 

Αν επιστρέψω στο 6P να πω ότι διάβασα στο myphone ότι κάποιος το έχει στείλει στην arvato για αλλαγή πλακέτα και τον έχουν στο περίμενε για 20 γιατί δεν έχουν ανταλλακτικά. Οπότε, αν δεν υπάρχουν και ανταλλακτικά από τώρα, γίνεται ακόμα ποιο άσχημη η επιλογή απόκτησής του. Πρέπει να συνηθίσω στο γεγονός ότι το τελευταίο Nexus που θα έχω θα είναι αυτό της Motorola. Οπότε όλο και περισσότερο βλέπω το 1+3 να πλησιάζει σε μένα...

το op3 εκτός από το home button έχει και δυο capacitive δεξιά και αριστερά από αυτό, οπότε δεν χρειάζεται να έχεις ενεργοποιημένα τα on screen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Το μεν Nexus 6p είναι κολλημένο στα 447,50€ παρότι αυξήθηκαν  τα καταστήματα από 3 σε 12 και το oneplus3 έχει τρεις μέρες που είναι μη διαθέσιμο. 

Φυσικά θα περιμένω μήπως έχουμε κάποια αλλαγή είτε στο ένα είτε στο άλλο, αλλά υπάρχει κάποια άλλη επιλογή να τη μελετήσω στο μεσοδιάστημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Το μεν Nexus 6p είναι κολλημένο στα 447,50€ παρότι αυξήθηκαν τα καταστήματα από 3 σε 12 και το oneplus3 έχει τρεις μέρες που είναι μη διαθέσιμο.

Φυσικά θα περιμένω μήπως έχουμε κάποια αλλαγή είτε στο ένα είτε στο άλλο, αλλά υπάρχει κάποια άλλη επιλογή να τη μελετήσω στο μεσοδιάστημα;

Όχι δεν έχεις άλλη επιλογή και το 6p αδύνατο να πέσει στα 400€ σε κανα 10ημερο. Θέλει μήνα και αν.

Πάρε το νέο oneplus 3T που θα ανακοινωθεί στα 400€ αλλιώς πάρε το παλιό 1+3 στα 350€ λένε. Οποίο είναι διαθέσιμο πάρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400€ θα έχει το καινούριο; Γιατί κάτι είχε ακουστεί για 480. Να το δούμε κιόλας. Και δεν ξέρω τι γίνεται και για  το oneplus pixel που κυριάρχησε στις φήμες το τελευταίο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

480 θα είναι το one plus 3T και το "απλό" θα μείνει στα 400 αλλά διαθεσιμότητα γαματα παίζει να μην ξαναβγεί.. ή πορεία θα δείξει, πάντως που είχα στείλε μαιλ μ είπαν δν θα έχουν στο κοντινό μέλλον το απλό, για το Τ δν μου είπαν τπτ γιατί δν βγήκε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλάβαινει το μάτι σου διάφορες 2κ με 1080 σε τόσο μικρες οθόνες όπως είναι των κινητών

 

Χωρια ότι οι μεγάλες αναλύσεις 2κ καταναλώνουν πιο πολύ μπαταρία κτλπ

 

(Το λεω σαν κάτοχος κινητού με 2κ οθόνη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...