Προς το περιεχόμενο

O Phil Schiller απαντά στις επικρίσεις για την έλλειψη SD θύρας στα νέα MacBook Pro


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι περισσότεροι που κατακρίνουν τις θύρες είναι αυτοί που δεν θα αγοράσουν το macbook Pro. 

Αυτοί που θα το αγοράσουν πιο πολύ θα σκαλώσουν στην τιμή αγοράς παρά στο αν θα χρειαστούν κι έναν αντάπτορα.

Δεν γνωρίζω την τιμολογιακή πολιτική της Apple αλλά βλέπω πως το macbook pro 2015 που αγόρασα πέρυσι 1550€ φέτος έχει 1610€. To νέο macbook Pro χωρίς την touchbar έχει 1879€ και αυτά με την touchbar ξεκινάνε από 2229€.

Έχει ξεφύγει δηλαδή κατά πολύ το macbook pro 13" από την αγορά των 1500€. Θα μου πεις εδώ έχει 1619€ το απλό macbook, πόσο περίμενες να πάει το pro;

Διάβασα και κάτι άκυρα: "οι επαγγελματίες φωτογράφοι χρειάζονται την προϋπάρχουσα SD card θύρα". Για ποιο λόγο; Καταρχήν η υπάρχουσα θύρα δεν υποστηρίζει το πρότυπο των sony φωτογραφικών μηχανών. Δηλαδή αν έχεις sony φωτογραφική μηχανή για να περάσεις τις φωτογραφίες στο macbook θα το κάνεις μέσω usb  ή μέσω πάλι κάποιου αντάπτορα. Δεν γνωρίζω καμιά φωτογραφική μηχανή (DSLR ή mirrorless) που να μην έχει έξοδο USB. Aν δείτε πόσο κοστίζει ο φτηνότερος ευρυγώνιος φακός αυτών των μηχανών θα καταλάβετε πόσο αστείο είναι το ποσό για τον αντάπτορα που τυχόν θα χρειαστεί ο φωτογράφος.

Ναι αλλα οι περισσότεροι φωτογράφοι έχουν Nikon και Canon οι οποιες έχουν 1000€ οποτε χρειάζεται η SD,, λιγοι εχουν Sony φωτογραφική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

About Protogs & sd cards

 

 

 

Οι protogs και οχι οι wannabe, θα δουλεψουν με  Canon 1DX mark 2($6000)  που εχει CF cards  

 

or Nikon D4s-D5 ($6500) που εχουν CF cards & XQD cards

 

ακομα και η 5D MK IV(latest model)  εχει πανω dual slot με sd & CF card....

 

Oπως και η Νikon D810 που εχει dual slot (sd & CF) 

 

Oποτε δεν θα στεναχωρηθουν και τοσο πολυ οι σοβαροι φωτογραφοι αφου δεν χρησιμοποιουσαν ουτως η αλλως τo SD slot του macbook.

 

Kαι ο λογος που χρησιμοποιυν ακομα CF cards ειναι απλος..... ταχυτητα εγγραφης και αναγνωσης καρτας.

 

Ειδικα οταν δουλευεις με Raw files.

 

 

Tωρα αν θεωρειται protogs αυτους που shootaρουν με Canon 70D-80D και Νikon D500, D5500 D3000..... αλλαζει το πραγμα... και παμε καθαρα σε Enthusiasts και οχι real pro's

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apple εχει δώσει ρέστα τον τελευταίο χρόνο. Ξέρω φανατικούς mac users επαγγελματίες που πλέον αποφασίζουν να παρουν το δρομο των windows και του learning curve που επιφέρει ενα λογισμικό.

Οι ανάγκες είναι και όχι το κόστος, Η ανάγκη του να έχεις πάνω από 8GB ram σε ένα “pro” laptop όπως και ο δίσκος να είναι SSD ή m.2 ούτως ώστε από βλάβη της mobo  να μπορούν να ανακτηθούν δεδομένα.

Τέλος αν και δεν ήξερα ότι είναι σημαντικό. Photoshop kai lightroom είναι η μέρα με τη νύχτα όταν κάνουν gpu accelerate ακόμα και σε μια 960m που η apple δε βάζει ενώ μας εξηγεί σε κάθε iphone πόσο σημαντικό είναι το GPU acceleration και το GPGPU.

 

H apple θα χασει τους prosumer πελάτες της όπως το πάει, αλλά μη νομίζει κανείς ότι θα παθει κατι στο bottom line της. Ότι όνομα και να βάζει στα λαπτοπ της ξέρει ότι πουλάει Facebook machines και αυτοι που τα παίρνουν θα συνεχίσουν να τα παίρνουν.

 

E όχι και facebook machine το macbook pro. Ακόμα και ας πούμε πως είσαι ένας γιος Χαλίφη που ο πατέρας του έχει πετρέλαια και να το αγόρασες για να μιλάς στους φίλους σου στο facebook και μόνο θα μπεις σίγουρα στην περιέργεια-πειρασμό να ασχοληθείς έστω και λίγο με τα φίλτρα φωτογραφίας, θα κολλήσεις με την απλότητα του pages, θα ανοίξεις το imovie και θα προσπαθήσεις να μάθεις τα βασικά, θα προσπαθήσεις να παίξεις ντραμς στο GarageBand στάνταρ και όλα αυτά από την πρώτη εβδομάδα.  

 Αφήνω που άμα έρχεσαι από τον κόσμο των PC σε κάνα μήνα θα ισιώσουν και τα δάχτυλα σου. Στο mac δεν χρειάζεται να σταυρώνεις τα δάχτυλά σου και να σκέφτεσαι αν θα πετύχει ή δουλεύει κάτι, ή θα ανοίξει η εφαρμογή. Πάντα το ρημάδι δουλεύει. Έτσι απλά.

Είναι πανέμορφο και λειτουργικό το macOS κι άμα το περιεργαστείς λίγο δύσκολα θα πας σε  windows. Έχω ένα μπουρί φτιάξει πριν το καλοκαίρι με corsair case & PSU, 1151 socket, z170 chipset, Crucial 8GB DDR4 2400mhz, skylake i5 6500 επεξεργαστή, , 512 GB SSD και windows 10 Home. Αν και πάει σφαίρα μου φαίνεται πολύ γκρίζο το περιβάλλον του και για να βρω μια εφαρμογή ή το control pannel ή το calculator πάντα χρησιμοποιώ την "εύρεση" ενώ στο mac όλα είναι μπροστά σου. Δεν αλλάζω το macbook pro μου με κανένα windows laptop όσο ακριβό κι αν είναι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω που άμα έρχεσαι από τον κόσμο των PC σε κάνα μήνα θα ισιώσουν και τα δάχτυλα σου. Στο mac δεν χρειάζεται να σταυρώνεις τα δάχτυλά σου και να σκέφτεσαι αν θα πετύχει ή δουλεύει κάτι, ή θα ανοίξει η εφαρμογή. Πάντα το ρημάδι δουλεύει. Έτσι απλά.

 

Αυτές τις γραφικότητες να μη διαβαζαμε

 

Παρεμπιπτόντως εμένα που δε μου έχουν άνοιξε εφαρμογές και τη μία μάλιστα φορά κόλλησε το σύμπαν και θέλησα επανεκκίνηση και στο ios και στο osx στο ένα εκατομμυριοστο του χρόνου που συγκριτικά τα έχω χρησιμοποιήσει σε σχέση με win πρέπει να είμαι πολύ άτυχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γύρω στα 15 computers αυτή την στιγμή και πάντα είχα πάνω από 2 τουλάχιστον. Λες να είναι όλα mac; Όχι δεν είναι. Τα περισσότερα είναι windows. Δεν έπαψα να είμαι και windows user. Αλλά σαν προσωπικό laptop πάντα θα έχω mac. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι σε "pro" σειρά θα περίμενα περισσότερες επιλογές hardware και διασύνδεσης.

 

Προσωπικά δύσκολα θα έπαιρνα laptop χωρίς Ethernet. Φυσικά, σε συσκευή τέτοιου πάχους που να χωρέσει κάτι τέτοιο; Μόνο το βύσμα είναι ~8,5mm. Άλλοι δίνουν προτεραιότητα σε άλλες θύρες. Οπότε το ερώτημά μου είναι για ποιο λόγο σε επαγγελματική σειρά να δίνεται προτεραιότητα στο πάχος και το βάρος ενώ θυσιάζεται η ευχρηστία σε τόσο μεγάλο βαθμό;

 

Για εμένα η Apple στους υπολογιστές "το χάνει" σιγά-σιγά (κάθε νεότερη συσκευή μου αρέσει όλο και λιγότερο σε σχέση με τις προηγούμενες). Δηλαδή το αντίθετο από ότι συμβαίνει σε κινητά / tablets.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι σε "pro" σειρά θα περίμενα περισσότερες επιλογές hardware και διασύνδεσης.

 

Προσωπικά δύσκολα θα έπαιρνα laptop χωρίς Ethernet. Φυσικά, σε συσκευή τέτοιου πάχους που να χωρέσει κάτι τέτοιο; Μόνο το βύσμα είναι ~8,5mm. Άλλοι δίνουν προτεραιότητα σε άλλες θύρες. Οπότε το ερώτημά μου είναι για ποιο λόγο σε επαγγελματική σειρά να δίνεται προτεραιότητα στο πάχος και το βάρος ενώ θυσιάζεται η ευχρηστία σε τόσο μεγάλο βαθμό;

 

Για εμένα η Apple στους υπολογιστές "το χάνει" σιγά-σιγά (κάθε νεότερη συσκευή μου αρέσει όλο και λιγότερο σε σχέση με τις προηγούμενες). Δηλαδή το αντίθετο από ότι συμβαίνει σε κινητά / tablets.

 

Yποτίθεται ένα επαγγελματικό εργαλείο έχει όλα αυτά που χρειάζεται ο χρήστης.

 

Αυτό το πράγμα το να συνδέσεις οτιδήποτε με αντάπτορες δεν είναι επαγγελματικό εργαλείο - είναι λες και κάνεις πατέντες για να καταφέρεις να συνδέσεις κάτι που δεν το υποστηρίζει, οτιδήποτε κάνεις επαγγελματικά πρέπει να είναι native γιατί οι αντάπτορες εκτός το ότι προεξέχουν αρκετά και καλωδιώνεσαι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να υπάρξουν απώλειες και σε θέμα ταχύτητας - είναι σαν να βάζουμε splitter από 1 USB σε 4 USB οπότε οι επιδόσεις δεν θα είναι καλές λόγω τάσεων - έτσι ισχύει και με τους αντάπτορες της Apple.

 

Απορώ με τι σκεπτικό το έχουν κάνει ?? δηλ ένα macbook περσινό κάνει καλύτερη δουλειά από ότι ένα macbook του 2016 πράγμα που είναι ντροπιαστικό για μια εταιρία που έχει μεγάλο brand name !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα θα το αφησω εδω..γελαει ο κοσμος.

a7_Zdy_Ox_700b_v1.jpg

Και γιατί να μην συνδεσεις τα ακουστικά κατευθείαν στην θύρα των ακουστικών;. Δεν θα ήτανε τόσο εντυπωσιακή φωτογραφία φαντάζομαι.

 

Άσε που δεν έχει και serial port, ας μείνουμε στα παλιά στάνταρ, τι και αν αντικατάσταθηκαν, εμείς πίσω ολοταχώς . Για πιο λόγο να έχουμε λαπτοπ που μπορείς να συνδέσεις ακόμη και 5κ οθόνη (η δύο από αυτές, η μέχρι και 4 4κ), εγώ θέλω να δέχεται μια 4κ μαξ, γιατί έτσι είναι το μέλλον.

 

Τι και αν το usb A είναι κάτι τελείως παροχημενο, ας μείνουμε εμείς στο παλιό στάνταρ απολαμβάνοντας την εργονομία του 1999, μας αρέσει να έχουμε και εξωτερική σύνδεση ρεύματος για κάθε μία συσκευή που το απαιτεί άλλωστε. Οι συσκευές usb A, θα αρχίσουν να μειώνονται σιγα σιγά και να αντικαθιστάντε από type c, οπότε θα βρεθείς σε 2,3 χρόνια ενδεχομένως το καινούργιο σου σήμερα λαπτοπ, να έχει 3 άχρηστες θύρες usb a. Με το thunderbolt 3, θα έχεις την ταχύτητα να υποστηρίξεις το επόμενο displayport και hdmi στάνταρ, που δεν έχει καν κυκλοφορήσει ακόμη!!!

 

Τι και αν μπορείς πλέον να συνδέσεις το λαπτοπ με την οθόνη με ένα και μοναδικό καλώδιο, και να έχεις και όλες τις usb συσκευές και φόρτιση; Δεν το θέλω ρε παιδί μου, θέλω τουλάχιστον 3 καλώδια (hdmi, usb hub, φόρτισης.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην συνδεσεις τα ακουστικά κατευθείαν στην θύρα των ακουστικών;. Δεν θα ήτανε τόσο εντυπωσιακή φωτογραφία φαντάζομαι.

 

Άσε που δεν έχει και serial port, ας μείνουμε στα παλιά στάνταρ, τι και αν αντικατάσταθηκαν, εμείς πίσω ολοταχώς . Για πιο λόγο να έχουμε λαπτοπ που μπορείς να συνδέσεις ακόμη και 5κ οθόνη (η δύο από αυτές, η μέχρι και 4 4κ), εγώ θέλω να δέχεται μια 4κ μαξ, γιατί έτσι είναι το μέλλον.

 

Τι και αν το usb A είναι κάτι τελείως παροχημενο, ας μείνουμε εμείς στο παλιό στάνταρ απολαμβάνοντας την εργονομία του 1999, μας αρέσει να έχουμε και εξωτερική σύνδεση ρεύματος για κάθε μία συσκευή που το απαιτεί άλλωστε. Οι συσκευές usb A, θα αρχίσουν να μειώνονται σιγα σιγά και να αντικαθιστάντε από type c, οπότε θα βρεθείς σε 2,3 χρόνια ενδεχομένως το καινούργιο σου σήμερα λαπτοπ, να έχει 3 άχρηστες θύρες usb a. Με το thunderbolt 3, θα έχεις την ταχύτητα να υποστηρίξεις το επόμενο displayport και hdmi στάνταρ, που δεν έχει καν κυκλοφορήσει ακόμη!!!

 

Τι και αν μπορείς πλέον να συνδέσεις το λαπτοπ με την οθόνη με ένα και μοναδικό καλώδιο, και να έχεις και όλες τις usb συσκευές και φόρτιση; Δεν το θέλω ρε παιδί μου, θέλω τουλάχιστον 3 καλώδια (hdmi, usb hub, φόρτισης.)

δυσκολευομαι να καταλαβω αν τρολαρεις η αν μιλας σοβαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει άραγε ποτέ ο Schill προσπαθήσει να αδειάσει 16GB SDcard ασύρματα; Όχι για να χει ένα μέτρο σύγκρισης με το καλώδιο..λέω γω τώρα.

 

Οσο για το μελλοντικό Mac PRO θα ναι tablet σαν το το Surface σε 5 χρόνια με το hardware του Surface σήμερα και θα μας πουν "επιλέξαμε 5ετων 2πυρινο i7 αυτό γιατί είναι δοκιμασμένο"

 

Απλά θα πωλούν το πληκτρολόγιο,το φορτιστη,το δισκο και το κουμπί εκκίνησης έξτρα γτ :

Ποιος γράφει σήμερα;αγόρασε φωνητική πληκτρολόγηση

 

Ποιος χρειάζεται fast charge; Κουβαλά ένα powerbank ups,π ου να βρίσκεις πρίζα τώρα

 

Ποιος χρειάζεται χώρο αποθήκευσης,μεταφορτωσε το 5κ βιντεακι σ στο icloud...

 

Ας φτιάξουν το iProject που θα χει τα χαρακτηριστικά ενος μίνι προτζεκτορα τον 100ε μέσα σε θήκη αλουμίνιου να το πουλάνε 1000ε και να αφήσουν τα λάπτοπ ήσυχα, φτάνει πια

 

Σορρυ για το LP,

Είχα δεν είχα εβγαλα χολή Κυριακάτικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην συνδεσεις τα ακουστικά κατευθείαν στην θύρα των ακουστικών;. Δεν θα ήτανε τόσο εντυπωσιακή φωτογραφία φαντάζομαι.

 

Άσε που δεν έχει και serial port, ας μείνουμε στα παλιά στάνταρ, τι και αν αντικατάσταθηκαν, εμείς πίσω ολοταχώς . Για πιο λόγο να έχουμε λαπτοπ που μπορείς να συνδέσεις ακόμη και 5κ οθόνη (η δύο από αυτές, η μέχρι και 4 4κ), εγώ θέλω να δέχεται μια 4κ μαξ, γιατί έτσι είναι το μέλλον.

 

Τι και αν το usb A είναι κάτι τελείως παροχημενο, ας μείνουμε εμείς στο παλιό στάνταρ απολαμβάνοντας την εργονομία του 1999, μας αρέσει να έχουμε και εξωτερική σύνδεση ρεύματος για κάθε μία συσκευή που το απαιτεί άλλωστε. Οι συσκευές usb A, θα αρχίσουν να μειώνονται σιγα σιγά και να αντικαθιστάντε από type c, οπότε θα βρεθείς σε 2,3 χρόνια ενδεχομένως το καινούργιο σου σήμερα λαπτοπ, να έχει 3 άχρηστες θύρες usb a. Με το thunderbolt 3, θα έχεις την ταχύτητα να υποστηρίξεις το επόμενο displayport και hdmi στάνταρ, που δεν έχει καν κυκλοφορήσει ακόμη!!!

 

Τι και αν μπορείς πλέον να συνδέσεις το λαπτοπ με την οθόνη με ένα και μοναδικό καλώδιο, και να έχεις και όλες τις usb συσκευές και φόρτιση; Δεν το θέλω ρε παιδί μου, θέλω τουλάχιστον 3 καλώδια (hdmi, usb hub, φόρτισης.)

Ποια θυρα ακουστικων? αυτη που δεν εχει το Iphone?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην συνδεσεις τα ακουστικά κατευθείαν στην θύρα των ακουστικών;. Δεν θα ήτανε τόσο εντυπωσιακή φωτογραφία φαντάζομαι.

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!! Ρωτα τον Cook να δουμε τι θα σου πει! Πηρες και like απο τους γνωστους αγνωοσους παναθεμα XD

 

Τελος παντων, ολοι εδω κραζετε γιατι κολλησατε στο ονομα "pro". Οk, προφανως και δεν ειναι για επαγγελματιες, μη κρινετε τη συσκευη λογω της ονομασιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...