Προς το περιεχόμενο

O Phil Schiller απαντά στις επικρίσεις για την έλλειψη SD θύρας στα νέα MacBook Pro


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ!!! Ρωτα τον Cook να δουμε τι θα σου πει! Πηρες και like απο τους γνωστους αγνωοσους παναθεμα XD

 

Τελος παντων, ολοι εδω κραζετε γιατι κολλησατε στο ονομα "pro". Οk, προφανως και δεν ειναι για επαγγελματιες, μη κρινετε τη συσκευη λογω της ονομασιας...

Προφανώς εννοούσε την θυρα ακουστηκων του macbook pro....λιγοι το καταλάβανε , οπως πάντα, γιατι λιγοι ειναι πραγματικά αυτοι που έχουν macbook pro και κανουν  like, ενω οι υπόλοιποι μην έχοντας τιποτα απο τα δυο λενε το μακρυ και το κοντο τους και μαλιστα κατηγορούν χωρις να ξέρουν.

Αnyway υπάρχουν  τροποι να ακουσεις απο μια Apple device σε μια αλλη apple device  τον ηχο χωρις κανενα καλωδιο.,,,

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς εννοούσε την θυρα ακουστηκων του macbook pro....λιγοι το καταλάβανε , οπως πάντα, γιατι λιγοι ειναι πραγματικά αυτοι που έχουν macbook pro και κανουν  like, ενω οι υπόλοιποι μην έχοντας τιποτα απο τα δυο λενε το μακρυ και το κοντο τους και μαλιστα κατηγορούν χωρις να ξέρουν.

Αnyway υπάρχουν  τροποι να ακουσεις απο μια Apple device σε μια αλλη apple device  τον ηχο χωρις κανενα καλωδιο.,,,

Μαλλον εσυ εισαι αυτος που δεν καταλαβε το τραγικο της ολης υποθεσης. Συμφωνω, εχει θυρωα ακουστικων το macbook. Για ξανασκεψου τωρα ολο το επιχειρημα απτην αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εσυ εισαι αυτος που δεν καταλαβε το τραγικο της ολης υποθεσης. Συμφωνω, εχει θυρωα ακουστικων το macbook. Για ξανασκεψου τωρα ολο το επιχειρημα απτην αρχη...

To επιχειρημα να ακουσεις με τα ακουστηκα χρησιμοποιωντας το macbook pro σαν powerbank :? Mα καλα ειστε σοβαροι? Εχετε ενα macbook pro που μπορει να παιξει την ιδια μουσική που εχει το iphone και προτιματε να την ακουσατε απο το iphone που δεν εχει μπαταρία και θυρα για τα ακουστικα? Ενας φιλε μου που εχει πραγματικα macbook pro και ξερει να το χρησιμοποιεί ,βλεπει αυτην εικονα και καταλαβαινει οτι αυτοί που την εφτιαξαν ηθελαν να τρολαρουν και κάποιοι ασχετοι την πήραν στα σοβαρα....

Μονο ενας ποντιος θα χρησιμοποιούσε το macboook ως powerbank για το iphone....

Το τραγικο της υποθεσης για μενα ειναι να προσπαθεις να συνδέσεις ενσυρματα ακουστηκα με ανταπτορες την στιγμη που μια άλλη συσκευη μπορει να το κανει χωρις αυτους.

Ωραια ας αφησουμε το macbook pro 2016 και ας παμε στου 2015. Απο όλο τραγικο της υποθεσης θα απουσιαζε ενας ανταπτορας usb c to usb. Mιλαμε το επιχειρημα ειναι τοσο τραγικο που δεν σας εφτανε μια παρουσιασει του iphone 7 να σχολιασετε αλλα ηρθατε και στην παρουσιαση του macbook pro 2016 να σχολιασατε το τραγικο της υποθεσης , του ενος εξτρα αντάπτορα?

Μα πάτε καλα? Μπορω να σας δικαιολογησω μονο απο την ασχετοσυνη σας με mac γενικοτερα. Μπορει για καποιον που ειναι ασχετος με τα mac να τα βρειτε , αλλα οσοι ξερουν απο mac δεν θα κατσουν αλλο να ασχοληθουν με την επιδειξη αγνοιας που μερικες φορες, συγκρινετε μονο με αυτους που κανουν επιδειξη το iphone στο τραπεζακι της καφετέριας , που ειναι το ιδιο άσχετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To επιχειρημα να ακουσεις με τα ακουστηκα χρησιμοποιωντας το macbook pro σαν powerbank :? Mα καλα ειστε σοβαροι? Εχετε ενα macbook pro που μπορει να παιξει την ιδια μουσική που εχει το iphone και προτιματε να την ακουσατε απο το iphone που δεν εχει μπαταρία και θυρα για τα ακουστικα? Ενας φιλε μου που εχει πραγματικα macbook pro και ξερει να το χρησιμοποιεί ,βλεπει αυτην εικονα και καταλαβαινει οτι αυτοί που την εφτιαξαν ηθελαν να τρολαρουν και κάποιοι ασχετοι την πήραν στα σοβαρα....

Μονο ενας ποντιος θα χρησιμοποιούσε το macboook ως powerbank για το iphone....

Το τραγικο της υποθεσης για μενα ειναι να προσπαθεις να συνδέσεις ενσυρματα ακουστηκα με ανταπτορες την στιγμη που μια άλλη συσκευη μπορει να το κανει χωρις αυτους.

Ωραια ας αφησουμε το macbook pro 2016 και ας παμε στου 2015. Απο όλο τραγικο της υποθεσης θα απουσιαζε ενας ανταπτορας usb c to usb. Mιλαμε το επιχειρημα ειναι τοσο τραγικο που δεν σας εφτανε μια παρουσιασει του iphone 7 να σχολιασετε αλλα ηρθατε και στην παρουσιαση του macbook pro 2016 να σχολιασατε το τραγικο της υποθεσης , του ενος εξτρα αντάπτορα?

Μα πάτε καλα? Μπορω να σας δικαιολογησω μονο απο την ασχετοσυνη σας με mac γενικοτερα. Μπορει για καποιον που ειναι ασχετος με τα mac να τα βρειτε , αλλα οσοι ξερουν απο mac δεν θα κατσουν αλλο να ασχοληθουν με την επιδειξη αγνοιας που μερικες φορες, συγκρινετε μονο με αυτους που κανουν επιδειξη το iphone στο τραπεζακι της καφετέριας , που ειναι το ιδιο άσχετοι.

Μπορεί το bold να τους φαίνεται περίεργο. Αυτοί βάζουν τραγούδια με Drag 'n' Drop και Bluetooth απ' τους φίλους τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E όχι και facebook machine το macbook pro. Ακόμα και ας πούμε πως είσαι ένας γιος Χαλίφη που ο πατέρας του έχει πετρέλαια και να το αγόρασες για να μιλάς στους φίλους σου στο facebook και μόνο θα μπεις σίγουρα στην περιέργεια-πειρασμό να ασχοληθείς έστω και λίγο με τα φίλτρα φωτογραφίας, θα κολλήσεις με την απλότητα του pages, θα ανοίξεις το imovie και θα προσπαθήσεις να μάθεις τα βασικά, θα προσπαθήσεις να παίξεις ντραμς στο GarageBand στάνταρ και όλα αυτά από την πρώτη εβδομάδα.  

 Αφήνω που άμα έρχεσαι από τον κόσμο των PC σε κάνα μήνα θα ισιώσουν και τα δάχτυλα σου. Στο mac δεν χρειάζεται να σταυρώνεις τα δάχτυλά σου και να σκέφτεσαι αν θα πετύχει ή δουλεύει κάτι, ή θα ανοίξει η εφαρμογή. Πάντα το ρημάδι δουλεύει. Έτσι απλά.

Είναι πανέμορφο και λειτουργικό το macOS κι άμα το περιεργαστείς λίγο δύσκολα θα πας σε  windows. Έχω ένα μπουρί φτιάξει πριν το καλοκαίρι με corsair case & PSU, 1151 socket, z170 chipset, Crucial 8GB DDR4 2400mhz, skylake i5 6500 επεξεργαστή, , 512 GB SSD και windows 10 Home. Αν και πάει σφαίρα μου φαίνεται πολύ γκρίζο το περιβάλλον του και για να βρω μια εφαρμογή ή το control pannel ή το calculator πάντα χρησιμοποιώ την "εύρεση" ενώ στο mac όλα είναι μπροστά σου. Δεν αλλάζω το macbook pro μου με κανένα windows laptop όσο ακριβό κι αν είναι.  

Συμφωνω μαζι σου, τα windows σαν OS ειναι πολυ πισω σε σχεση με το OSX. Ακομα βασιζονται σε file tree view, και ειναι λιγο too much info all the time και απο design 0. Και το συμαντικότερο, περνεις ενα MAC και δουλευει, καμια ρυθμιση, απλα δουλευει και το hardware συνεργαζετε. Οτι ρυθμιση ηταν να γινει στο generic hardware που πλεον χρησιμοποιει η apple εχει γινει απο το εργοστασιο και το hardware δουλευει 100% οptimal.

 

Και εκει μπαινουμε μετα στο εαν σε φτανει το hardware, και εαν σου φτανει η εγγυηση και το γενικοτερο support της Apple

 

Φαντασου λοιπον ενας content creator που δουλευε σε mac 10 ωρες την ημερα Premier Pro, After Effects,Maya, Qbase και διαφορα αλλα που δεν εχω ιδεα, να αποφασισει να παει σε PC γιατι ειδε αυτα τα προγραμματα πως πανε σε gaming pc 3 ετιας! 

Προσωπικα και επειδη ηθελα να αποφυγω το πριξημο τον εσπρωχνα σε Apple αλλα δεν τα καταφερα. Γιατι απο την μια ειχε το τελευταιο imac/macpro και απο την αλλη ενα custom PC με GTX 1070, 6700k, GB ram, TB3 και sm 950pro.

 

Και ετσι λοιπον ειδα ποση ωρα θες για ενα τέλειο σεταρισμα PC (το εφαγα το χωσιμο τελικα) συνεχομενα σε σχεση με τα δικα μου PCs... 20 ΩΡΕΣ! 20 γαμημενες ωρες να ελεγχετε καθε ρυθμιση απο το Bios μεχρι τα windows. Να δημιουργουντε custom profiles για τα case fans, για το cpu και για την gpu, και μετα custom boost curve για την 1070, adobe settings για scratch disks και acceleration, overclocking, XMP profiles, stability test, windows optimization, driver setup, ελεγχος χρωματων στην precalibrated 10bit Dell, nvme to WD black backup, WD black to WD Red incremental backups, qbase setup με την focusrite 2i2 αλλα 200 πραγματα που ξεχναω και δε θελω να θυμαμαι πλεον, και stability/burn in tests μετα απο τις αλλαγες. Τελος register τα components στα αντιστοιχα sites για τις extended guarantees.

 

Και καπως ετσι εχεις PC με Mac stability, σιγουρα δε ειναι για ολους και καλυτερα οποιος θελει PC για δουλεια να πληρωσει τα παραπανω $$ να το παρει απο εταιρια για να εχει το setup και το support αργοτερα. Γιατι δυστοιχως η apple δεν εχει πλεον professional PC, ουτε καν το MAC Pro δεν εχει specs να αξιζουν. Εαν σοβαρευτει ποτε η apple και βγαλει μοντελο στιλ G5, με επαγγελματικο προσανατολισμο και οχι onboard καρτες και 8Gb RAM τοτε ναι, Apple με τα 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος να φας χρόνο να κάνεις κάτι τέτοιο;

 

Ή ρυθμίζει στροφές η μητρική και δεν ασχολείσαι ποτέ, ή αν είσαι ψυχακι με το θόρυβο βάζεις ανεμιστήρες των 1000 στροφών που σε καμιά περίπτωση δεν ακούγονται (εκτός αν είσαι πολύ ψυχακι και κόλλας το αυτί σου στο κουτί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος να φας χρόνο να κάνεις κάτι τέτοιο;

 

Ή ρυθμίζει στροφές η μητρική και δεν ασχολείσαι ποτέ, ή αν είσαι ψυχακι με το θόρυβο βάζεις ανεμιστήρες των 1000 στροφών που σε καμιά περίπτωση δεν ακούγονται (εκτός αν είσαι πολύ ψυχακι και κόλλας το αυτί σου στο κουτί)

Αφήνεις λοιπόν τα fans ειτε τα stock corsair ειτε τα noctua, να ελέγχονται από τη μητρική που το μόνο που κάνει ειναι να διαβάζει το CPU temp... δλδ ελέγχονται 3 ανεμιστήρια απο τη θερμοκρασία του 120watt cpu και τα 220 watt της 1070 δε μας νοιάζουν.

Τοτε πραγματικά δεν εχει νόημα να πάρεις καλά fans, ή καλό case ή καλή υλοποίηση κάρτας γραφικών.

 

Γιατι αν δεν το σετάρεις το PC ούτως ώστε -πριν φτάσουν τα φανς της GPU στο 100%- να έχεις ήδη το μέγιστο airflow στο case, δεν εχει σημασία εαν ολα τα fans του case σου ειναι noctua, η GPU θα ουρλιάζει χωρίς αύριο.

 

Με το καλό setup κρατάς και τον θόρυβο χαμηλά ταΐζοντας την GPU με αερα πριν κάνει spin up τα δικά της fans και ο 950pro δεν κάνει throttle ούτε μετα απο 1ωρα burn in, χωρίς να έχω βάλει ψήκτρα πάνω στον controller του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αν έχεις όρεξη τα κάνεις όλα αυτά, αλλά μετά το στήσιμο του υπολογιστή παίρνει ώρες για ελάχιστο κέρδος

 

Στη τελική βάλε ήσυχους ανεμιστήρες(όχι απαραίτητα ακριβούς) απευθείας στο τροφοδοτικό να δουλεύουν τέρμα μόνιμα

 

Εγώ πάντως δεν εδώ ασχοληθεί ποτέ με το θέμα και έχω πολύ καλές θερμοκρασίες

 

Επίσης τα apple laptop από πού και ως πού μπορούν να συγκριθούν σε ψύξη με ένα desktop; Ακόμα και παράλυτος να στήσει το pc μπορεί να επιτύχει καλύτερα αποτελέσματα, αγοράζοντας απλά το κατάλληλο hw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αν έχεις όρεξη τα κάνεις όλα αυτά, αλλά μετά το στήσιμο του υπολογιστή παίρνει ώρες για ελάχιστο κέρδος

 

Στη τελική βάλε ήσυχους ανεμιστήρες(όχι απαραίτητα ακριβούς) απευθείας στο τροφοδοτικό να δουλεύουν τέρμα μόνιμα

 

Εγώ πάντως δεν εδώ ασχοληθεί ποτέ με το θέμα και έχω πολύ καλές θερμοκρασίες

 

Επίσης τα apple laptop από πού και ως πού μπορούν να συγκριθούν σε ψύξη με ένα desktop; Ακόμα και παράλυτος να στήσει το pc μπορεί να επιτύχει καλύτερα αποτελέσματα

Δε θα διαφωνισω οτι ειναι πολυ δουλεια για λιγο κερδος, το ολο point της λογοδιάριας μου ηταν οτι, σε ενα pc χρειαζετε να το κανεις καθε φορα, αναλογα με το τι εχεις βαλει μεσα, δεν υπαρχουν standards εαν δεν προσεξεις ενας NVME μπορει να τρεχει στη μιση ταχυτητα απο μια λαθος ρυθμιση.

H apple καθετε και το κανει μια φορα ανα μοντέλο (και που και που αποτυγχανει βλεπε κατι thermal throttle :P ) και το στησιμο θα ειναι τελειο οσο γινεται, καθε φορα. Βεβαια οσο περναει ο καιρος κοιταζει ολο και λιγοτερο το στησιμο και περισσοτερο τις φανφαρες. Δειτε τη σελιδα του imac. Σχεδον ολο το main page του ειναι για το ποσο λεπτο και designατο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα διαφωνισω οτι ειναι πολυ δουλεια για λιγο κερδος, το ολο point της λογοδιάριας μου ηταν οτι, σε ενα pc χρειαζετε να το κανεις καθε φορα, αναλογα με το τι εχεις βαλει μεσα, δεν υπαρχουν standards εαν δεν προσεξεις ενας NVME μπορει να τρεχει στη μιση ταχυτητα απο μια λαθος ρυθμιση.

H apple καθετε και το κανει μια φορα ανα μοντέλο (και που και που αποτυγχανει βλεπε κατι thermal throttle :P ) και το στησιμο θα ειναι τελειο οσο γινεται, καθε φορα. Βεβαια οσο περναει ο καιρος κοιταζει ολο και λιγοτερο το στησιμο και περισσοτερο τις φανφαρες. Δειτε τη σελιδα του imac. Σχεδον ολο το main page του ειναι για το ποσο λεπτο και designατο ειναι.

Εγώ θέλω να κάνω νέο project καγκουριάς (γιατί στο pc είμαστε και καγκουρό)

 

Θέλω να πάρω μία Asus strixx που από default ρυθμίσεις μέχρι τους 60 είναι σβηστη από άποψη ανεμιστηρων

 

Θα βάλω επάνω της (γιατί παίρνει δύο case fans και λειτουργούν ανάλογα με τη κάρτα όχι με τη μητρική) τους δύο 200αρηδες κόκκινους led ανεμιστήρες που έχω στο haf μου (πλαϊνό intake και πάνω exhaust) και θα γίνεται ένα υπερκαγκουρικο θέαμα από κει που αραζω και είναι σβηστα, μόλις αρχίσω το παιχνίδι να ανάβουν και να γίνονται όλα κοκκινα για να είναι "gaming" :lol: , άλλωστε αυτοί αν δε ζοριζεται η κάρτα όντως τσαμπα γυρίζουν οπότε θα είμαι και πιο ήσυχος σε browsing και γενικά απλή χρήση

 

Με έχει πιάσει παλιμπαιδισμος στα 30.. δε θέλω να πάρω απλά ένα fan controller που παρεμπιπτόντως θεωρώ και τη καλύτερη λύση (με ροοστατες πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να κάνω νέο project καγκουριάς (γιατί στο pc είμαστε και καγκουρό)

 

Θέλω να πάρω μία Asus strixx που από default ρυθμίσεις μέχρι τους 60 είναι σβηστη από άποψη ανεμιστηρων

 

Θα βάλω επάνω της (γιατί παίρνει δύο case fans και λειτουργούν ανάλογα με τη κάρτα όχι με τη μητρική) τους δύο 200αρηδες κόκκινους led ανεμιστήρες που έχω στο haf μου (πλαϊνό intake και πάνω exhaust) και θα γίνεται ένα υπερκαγκουρικο θέαμα από κει που αραζω και είναι σβηστα, μόλις αρχίσω το παιχνίδι να ανάβουν και να γίνονται όλα κοκκινα για να είναι "gaming" :lol: , άλλωστε αυτοί αν δε ζοριζεται η κάρτα όντως τσαμπα γυρίζουν οπότε θα είμαι και πιο ήσυχος σε browsing και γενικά απλή χρήση

 

Με έχει πιάσει παλιμπαιδισμος στα 30.. δε θέλω να πάρω απλά ένα fan controller που παρεμπιπτόντως θεωρώ και τη καλύτερη λύση (με ροοστατες πάντα)

Χαχαχαχαχα 30 και εδω και προσφατα καικε ο ανεμιστηρας της καρτας μου. Θα σου προτεινω Bequiet 92mm 1 ή 2 ανεμιστηρια, τα zipties δε μου εκαναν οποτε τους κολισα πανω στην ψυκτρα της καρτας με κολα για πλακακια!!! αφου εβγαλα τον παλιο και τα πλαστικα, τους κουμπωσα πανω στο mobo και τους ελεγχω με το speedfan. Πλεον δεν ακουγετε καθολου η καρτα ακομα και στο 100% :)

They Joy of modding στα γεραματα

 

Ξεχασα να προσθέσω πως εαν αναβουν σε κοκκινο οπως πας να κανεις, ειναι γνωστο gaming trick, και παιρνεις τουλαχιστον +10fps, 1 extra ammo clip στο CS, 2gold at capital στο Civ6 και γρηγοροτερο queup στο WOW. Mπλε μη βαλεις, δε θα εχεις κερδος :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...