Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχει σωστό κιτ Xenon με φαναρια ρυθμιζομενα για το Golf 6?


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου κοστισει πανακριβα για να βαλεις το εργοστασιακο κιτ. Και δεν ξερεις αν μπορεσουν  να το τοποθετησουνε σωστα. Κοιτα καλυτερα να παρεις καμια Phillips Xtreme vision η VisionPlus με κοστος το πολυ 50€.

 

Σε καμια περιπτωση μη βαλεις ξενον σε φαναρι που δεν ειναι projector γιατι θα τυφλωνεις κοσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι κι εγώ από αυτούς που μόλις ακούω για xenon ετοιμάζομαι να "ορμήξω". Και βέβαια αν η φράση συνεχίσει με ατάκες του στυλ "οικονομικά", "γύρω στο 100άρι", κλπ την πέφτω κανονικά.

Αλλά εδώ ο ts ξεκαθάρισε από την αρχή, για την ακρίβεια από τον τίτλο, ότι τον ενδιαφέρει μια σωστή και μόνο εγκατάσταση. Ούτε καν οικονομικό περιορισμό δεν έβαλε παρά μόνο τον  περιορισμό του σωστού αποτελέσματος.

Το να τον "βουτάμε" δείχνει, στην καλύτερη περίπτωση, κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει ο επικοιδομητικός διάλογος αλλά το να βρει αφορμή για παραλήρημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α σου κοστισει πανακριβα για να βαλεις το εργοστασιακο κιτ. Και δεν ξερεις αν μπορεσουν  να το τοποθετησουνε σωστα. Κοιτα καλυτερα να παρεις καμια Phillips Xtreme vision η VisionPlus με κοστος το πολυ 50€.

 

Σε καμια περιπτωση μη βαλεις ξενον σε φαναρι που δεν ειναι projector γιατι θα τυφλωνεις κοσμο.

εχω αλλάξει λαμπες στο αυτοκίνητο νομιζω τις night vision αλλα δεν είδα ουσιαστική διαφορά , το οτι θα μου κοστίσει πανακριβα το ξερω, το θεμα δεν ειναι τα ballast και οι λαμπες αλλα τα φαναρια υπάρχει περίπτωση να βρώ απο κανενα τρακαρισμενο η καποιο αφτερμαρκετ?  Δεν με ενδιαφέρει το κόστος σε αυτή την περίπτωση το ξέρω οτι θα πληρώσω τα μαλλιά μου,  δυστηχώς το 2010 ΔΕΝ υπήρχε στο εξοπλισμό του tsi η επιλογή για xenon/projector απο ότι θυμάμαι, οπότε και να ήθελα "που ήθελα" δεν μπόρεσα να το παραγγείλω σαν εργοστασιακό οπότε visualizer το κράξιμο στην vw φίλος οχι σε εμένα.

βλέπω οτι παιζουν πολλά μεμονομένα κομμάτια οπως http://www.car.gr/parts/view/4907951/ μαλλον απο τρακαρισμενα  και χωρίς το led http://www.car.gr/parts/photos/4908099/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου οτι ο μπροστα προφυλακτηρας πρεπει να αλλαξει γιατι τα ξενον εχουν συστημα πλυσης φαναριων. Για να μη μιλησω για τις καλωδιωσεις που πρεπει να αλλαχτουν και τα χειριστηρια στο τιμονι.

Εκει σκεψου οτι θα σου ξυλωσουν ταμπλο. Ποσο εμπιστοσυνη τους εχεις;

 

Ειναι ασυμφορο και το αποτελεσμα ειναι αμφιβολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι με τα ξενον εχεις και αυτοματη λειτουργεια προβολεων. Το συστημα αυτο εχει ενα διακοπτη που ειναι στην αριστερη κατω μερια του ταμπλο (οι διακοπτες με τα φωτα).  Ισως θα πρεπει να λυσεις ταμπλο για να αλλαξεις την πλεξουδα του. Αν δεν το αλλαξεις ο εγκεφαλος θα το χτυπαει σαν λαθος.  

 

Βλεπω οτι εισαι αποφασισμενος να το κανεις σωστα. Πριν ξεκινησεις να δινεις χρημα βεβαιωσου οτι ο ηλεκτρολογος που θα το αναλαβει ξερει τι ανταλλακτικα χρειαζεται και τι αλλαγες στον εγκεφαλο.

 

edit:

Για τα χειριστηρια στο τιμονι ακυρο, ξεχασα οτι τα VAG  το εχουν κατω αριστερα τον διακοπτη προβολεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασε ένα σετ Philips Extreme Vision +130% (αλογόνου) ή αντίστοιχες με κόστος λιγότερο απο 50 ευρώ. Θα έχεις σχεδόν διπλάσιο φως χωρίς πατέντες. Αν και θα καίγονται πολύ πιο συχνά.

 

Εάν μπεις στην διαδικασία να βάλεις εργοστασιακό HID φωτιστικό σε αμάξι που δεν είχε από το εργοστάσιο α) θα ξηλωθείς άσχημα (οικονομικά) και β) παίζει να ρημάξεις ηλεκτρολογικά το αυτοκίνητο. Πέραν τούτου, λες ότι μένεις σε βουνό, οπότε με την πρώτη ομίχλη και το λευκό-μπλε φως των Xenon "θα τον πιεις" κανονικότατα. Εκτός και αν το αυτοκίνητο έχει και φώτα ομίχλης (κίτρινα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σκεψου οτι ο μπροστα προφυλακτηρας πρεπει να αλλαξει γιατι τα ξενον εχουν συστημα πλυσης φαναριων. 

Γενικά συμφωνώ με το post σου, ωστόσο τα πλυστικά δεν είναι και τόσο απαραίτητα, αν φροντίζεις να έχεις καθαρά τα φανάρια σου.

Βέβαια είναι τέλειο εφφέ :D

 

Επίσης τα εργοστασιακά xenon σίγουρα έχουν και σύστημα αυτόματης προσαρμογής του ύψους της δέσμης, οπότε θέλει προσοχή όταν τοποθετείται aftermarket να χαμηλώνει manually τα φώτα για να μην στραβώνει κόσμο.

Πέραν τούτου, ο μόνος λόγος που θα του βαρέσει error το CANBUS είναι γιατί θα αναμένει κατανάλωση 55W και θα "δει" 35W (που είναι τα xenon). Στο δικό μου αυτοκίνητο που γενικά έχει πολύ δύστροπο canbus, οι προβολείς και τα μεσαία φώτα δεν περιλαμβάνονται στα warnings του ταμπλώ γιατί τα εντοπίζεις πανεύκολα μόνος σου, ευτυχώς. Ίσως στο golf να περιλαμβάνονται όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για golf 6, οτιδηποτε δεν αρεσει στον εγκεφαλο το δειχνει στην οθονη πολλαπλων ενδειξεων.

 

Γενικα οτιδηποτε εργοστασιακο αξεσουαρ πας να το τοποθετησεις μετα οι ηλεκτρολογοι στις αντιπροσωπιες δεν αναλαμβανουν. Για αυτο ειπα να βρει εναν που ξερει ακριβως τι χρειαζεται.

 

Θυμαμαι οτι υπηρχε ενας ηλεκτρολογος γατωνι στο vwclub. Ας λανει και μια βολτα απο εκει μηπως βγαλει ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αλλάξει λαμπες στο αυτοκίνητο νομιζω τις night vision αλλα δεν είδα ουσιαστική διαφορά , το οτι θα μου κοστίσει πανακριβα το ξερω, το θεμα δεν ειναι τα ballast και οι λαμπες αλλα τα φαναρια υπάρχει περίπτωση να βρώ απο κανενα τρακαρισμενο η καποιο αφτερμαρκετ?  Δεν με ενδιαφέρει το κόστος σε αυτή την περίπτωση το ξέρω οτι θα πληρώσω τα μαλλιά μου,  δυστηχώς το 2010 ΔΕΝ υπήρχε στο εξοπλισμό του tsi η επιλογή για xenon/projector απο ότι θυμάμαι, οπότε και να ήθελα "που ήθελα" δεν μπόρεσα να το παραγγείλω σαν εργοστασιακό οπότε visualizer το κράξιμο στην vw φίλος οχι σε εμένα.

βλέπω οτι παιζουν πολλά μεμονομένα κομμάτια οπως http://www.car.gr/parts/view/4907951/ μαλλον απο τρακαρισμενα  και χωρίς το led http://www.car.gr/parts/photos/4908099/

Επειδή, παρά την καλή σου πρόθεση, το εγχείρημα που περιγράφεις θα στοιχίσει τόσο που μάλλον θα το εγκαταλείψεις, χωρίς δεύτερη σκέψη:

 

- είτε περιορίζεσαι στην αναζήτηση των κομματιών που θέλεις στα μτχ., ή

- δοκιμάζεις λάμπες (βλ. επώνυμες led ή συμβατικές με περισσότερα lumen), ή

- "σφάζεις το φανάρι και τοποθετείς προτζέκτορες (το έχουν κάνει πολλοί)

 

ρίξε μια ματιά στο https://www.theretrofitsource.com/all-products.html/?car=volkswagen_golf_2010

 

Θα σου πρότεινα να δείς λίγο σοβαρά την λύση τους ACME BLACK LED SERIES εκτός των άλλων.

Γενικά συμφωνώ με το post σου, ωστόσο τα πλυστικά δεν είναι και τόσο απαραίτητα, αν φροντίζεις να έχεις καθαρά τα φανάρια σου.

Βέβαια είναι τέλειο εφφέ :D

 

Επίσης τα εργοστασιακά xenon σίγουρα έχουν και σύστημα αυτόματης προσαρμογής του ύψους της δέσμης, οπότε θέλει προσοχή όταν τοποθετείται aftermarket να χαμηλώνει manually τα φώτα για να μην στραβώνει κόσμο.

Πέραν τούτου, ο μόνος λόγος που θα του βαρέσει error το CANBUS είναι γιατί θα αναμένει κατανάλωση 55W και θα "δει" 35W (που είναι τα xenon). Στο δικό μου αυτοκίνητο που γενικά έχει πολύ δύστροπο canbus, οι προβολείς και τα μεσαία φώτα δεν περιλαμβάνονται στα warnings του ταμπλώ γιατί τα εντοπίζεις πανεύκολα μόνος σου, ευτυχώς. Ίσως στο golf να περιλαμβάνονται όμως...

Τα πλυστικά είναι υποχρεωτικά σε xenon, γι' αυτό δεν υπάρχει υλοποίηση ΟΕΜ χωρίς πλυστικά.

 

Για το CAN Bus error, υπάρχουν ειδικές αντιστάσεις που παρεμβάλλονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε zelda , εφόσον βεβαιωθείς πως όντως υπάρχουν φανάρια ξένου ΄τοτε θα σε συνέφερε αν τα έβρισκες σε τίποτα μαγαζιά με μεταχειρισμένα , γιατί όπως ένας φίλος ανέφερε πριν , αν τα αγοράσεις από αντιπροσωπεία θα είναι πολύ ακριβά. μία λύση, αν δε βρεις, θα ήταν να βάλεις λάμπα με περισσότερα watt (π.χ. οι Η4 λάμπες έχουν 55βατ αλλά υπάρχουν και στα 100 βατ) , αλλά αυτή η λύση προϋποθέτει και ενισχυτή προκειμένου να μην καεί ο διακόπτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε zelda , εφόσον βεβαιωθείς πως όντως υπάρχουν φανάρια ξένου ΄τοτε θα σε συνέφερε αν τα έβρισκες σε τίποτα μαγαζιά με μεταχειρισμένα , γιατί όπως ένας φίλος ανέφερε πριν , αν τα αγοράσεις από αντιπροσωπεία θα είναι πολύ ακριβά. μία λύση, αν δε βρεις, θα ήταν να βάλεις λάμπα με περισσότερα watt (π.χ. οι Η4 λάμπες έχουν 55βατ αλλά υπάρχουν και στα 100 βατ) , αλλά αυτή η λύση προϋποθέτει και ενισχυτή προκειμένου να μην καεί ο διακόπτης.

 

Ο "ενισχυτής" (που στην πραγματικότητα είναι απλά ένα ρελέ) δεν είναι το μόνο πρόβλημα. Τα περισσότερα (για να μην πω όλα) καινούρια αυτοκίνητα έχουν πλαστικά φανάρια, τα οποία δεν αγαπάνε και πολύ την παραπάνω θερμότητα από τον λαμπτήρα των 100W.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Επειδή, παρά την καλή σου πρόθεση, το εγχείρημα που περιγράφεις θα στοιχίσει τόσο που μάλλον θα το εγκαταλείψεις, χωρίς δεύτερη σκέψη:

 

- είτε περιορίζεσαι στην αναζήτηση των κομματιών που θέλεις στα μτχ., ή

- δοκιμάζεις λάμπες (βλ. επώνυμες led ή συμβατικές με περισσότερα lumen), ή

- "σφάζεις το φανάρι και τοποθετείς προτζέκτορες (το έχουν κάνει πολλοί)

Παιδιά στο ψαξιμο είμαι ο μηχανικός μου το ψάχνει , το ίδιο και η αντιπροσωπία να δούμε τι θα κάνουμε..  Οντως είναι δύσκολο το ενχείρημα και εχω ξενερώσει άσχημα για την αλήθεια πάρα πολύ ασχημα, όταν λες σφάζω το φαναρι και βάζω προτζεκτορα τι ακριβώς εννοεις φίλε μου; Επίσης τι ειναι αυτα τα ρετροφιτ;  Βλεπω εχει για το γκολφακι μου καποια πραγματα άλλα είμαι εντελως μπερδεμένος..

 

υ.π

Ειδα το βιντεο και αν καταλαβαίνω καλά σφαζεις και βαζεις τα ρετροφιτ που ειναι προτζεκτορες τα γυαλινα μπαλακια  :-D   αλλα οχι ρυθμιζομενα και εχεις εναν προτζεκτορα για την μεγαλη σκαλα  και ενα για την μικρή τα οποία θα ειναι προρυθμισμενα και λογο του φαναριου θα δεν θα υπαρχει πρόβλημα υποθετω οτι δεν θα τυφλωνουνε χμ..  καλή φάση γνωρίζουμε ποιος μπορει να αναλάβει τετοιο ενχείριμα  Θεσσαλονίκη ή Αθήνα και πόσο θα πάει το μαλλί περίπου; Το σκεφτομαι σοβαρά!

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα και οι λύσεις που προτείνονται είναι αρκετά καλές.Εκτός αυτού πάντως θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στον ts γιατί είναι από τους λίγους, σχεδόν ελάχιστους, που στο θέμα φωτισμού το ψάχνει τόσο πολύ και ζητάει να γίνει μια ΣΩΣΤΗ δουλειά...γιατί καταλαβαίνει ότι είναι θέμα ασφάλειας η καλή ορατότητα το βράδυ και δική του αλλά και όλων των υπολοίπων που θα διασταυρωθούν μαζί του...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή, παρά την καλή σου πρόθεση, το εγχείρημα που περιγράφεις θα στοιχίσει τόσο που μάλλον θα το εγκαταλείψεις, χωρίς δεύτερη σκέψη:

 

- είτε περιορίζεσαι στην αναζήτηση των κομματιών που θέλεις στα μτχ., ή

- δοκιμάζεις λάμπες (βλ. επώνυμες led ή συμβατικές με περισσότερα lumen), ή

- "σφάζεις το φανάρι και τοποθετείς προτζέκτορες (το έχουν κάνει πολλοί)

 

ρίξε μια ματιά στο https://www.theretrofitsource.com/all-products.html/?car=volkswagen_golf_2010

 

Θα σου πρότεινα να δείς λίγο σοβαρά την λύση τους ACME BLACK LED SERIES εκτός των άλλων.

Τα πλυστικά είναι υποχρεωτικά σε xenon, γι' αυτό δεν υπάρχει υλοποίηση ΟΕΜ χωρίς πλυστικά.

 

Για το CAN Bus error, υπάρχουν ειδικές αντιστάσεις που παρεμβάλλονται.

Τελικά ισχύει αυτό ή αυτό που λέει ο GeorgeMan; Στην πράξη πιο πολύ, όχι τυπικά. Αν δηλαδή κρατάς τα φανάρια καθαρά είσαι οκ χωρίς πλυστικά; Αν δεν είναι καθαρά δεν έχουν καλή απόδοση τα φώτα ή ενοχλείς τους άλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...