Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε πωληση καρτας γραφικων


Inuyasha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Η πλάκα είναι ότι το προφοδοτικο, εκτός του ότι ήταν τούρμπο εξ, δεν είχε ούτε εγγύηση. Οποτε φανταστείτε ποσο παλιό ήταν (εκτός κι αν η εγγύηση του ήταν του ενός χρόνου και ο αγοραστής του παραξενευεται τώρα γιατί του χάλασε η τόσο καλή αγορά του).

 

Πάντως χωρίς να σου ρίχνω φταιξιμο, φάνηκε λες κι εσύ επίτηδες άφησες την κάρτα να μπει σε τέτοιο τροφοδοτικο για να φυγει πιο γρήγορα/να ξεμπερδέψεις, λες και δεν θα ευρισκες άλλον αγοραστή. Εύκολα μπορούσες να αποφύγεις αυτήν την κατάσταση.

Το θέμα είναι ότι του εξήγησα και το heaven που έβγαλε με αυτό το τροφοδοτικό πολύ είναι, του εξήγησα ότι αν επιμένει να τρέξει furmark θα το κάνει αφού με πληρώσει, και καλά λέει ήθελε να δει θερμοκρασίες και αργότερα θα άλλαζε τροφοδοτικό, επειδή έχω μπλέξει αρκετές φορές σε πωλήσεις όταν κάποιος επιμένει πάω αναγκαστικά με τα νερά του, πες ότι του έδινα την κάρτα έχοντας βγάλει βίντεο ότι δουλεύει την έδινα και μου έλεγε η κάρτα δεν έδωσε σήμα ποτέ μου την έδωσες καμμένη πως θα αποδείξω ότι έφταιγε το τροφοδοτικό και ότι κάηκε μόλις την έβαλε στο σύστημα του? Η έχετε την εντύπωση ότι θα μου έλεγε ξες είχα ένα turbo x τροφοδοτικό 550 και μόλις την έβαλα κάηκε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι οπως το θετεις αν εκανες οπως ανεφερα δηλαδη video επειδη επεσες σε περιπτωση συμφωνω οτι δεν θα γνωριζες τι παιχτηκε και μπορει να σε επειθε να την παρεις πισω και ακομα χειροτερα η καρτα μπορει να ειχε υποστει βλαβη

Με τις καρτες χωρις εγγυηση ειναι ρισκο και υπαρχει ενα θεμα για το τι γινεται αν χαλασει ας πουμε σε 2-3 μερες μετα την παραλαβη(δεν λεμε για 20+μερες)....Απο την αλλη μπορει ο αλλος να εχει τροφοδοτικο του κιλου μπορει να τη ζορισε στα ορια μπορει να εκανε flash bios και να μπρικαρε πολλα μπορουν να συμβουν και μπλεκεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η αληθεια ειναι οτι οπως το θετεις αν εκανες οπως ανεφερα δηλαδη video επειδη επεσες σε περιπτωση συμφωνω οτι δεν θα γνωριζες τι παιχτηκε και μπορει να σε επειθε να την παρεις πισω και ακομα χειροτερα η καρτα μπορει να ειχε υποστει βλαβη

Με τις καρτες χωρις εγγυηση ειναι ρισκο και υπαρχει ενα θεμα για το τι γινεται αν χαλασει ας πουμε σε 2-3 μερες μετα την παραλαβη(δεν λεμε για 20+μερες)....Απο την αλλη μπορει ο αλλος να εχει τροφοδοτικο του κιλου μπορει να τη ζορισε στα ορια μπορει να εκανε flash bios και να μπρικαρε πολλα μπορουν να συμβουν και μπλεκεις

όπως είπα παραπάνω η κάρτα έχει εγγύηση μέχρι και Φεβρουάριο του 17,το θεμα είναι ότι επειδή είναι από μαγαζί που έκλεισε δεν έχω σκοπό να τρέχω με rma στην Asus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπα παραπάνω η κάρτα έχει εγγύηση μέχρι και Φεβρουάριο του 17,το θεμα είναι ότι επειδή είναι από μαγαζί που έκλεισε δεν έχω σκοπό να τρέχω με rma στην Asus

Καλα αν γινει τιποτα και το στειλεις στην Asus τελικα μπορει να σου στειλουν και καμια 470/480 αν δεν υπαρχει στο αποθεμα η 280Χ και να βγεις κερδισμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ αρχής νομίζω δεν έπρεπε να δεχτείς να βάλεις τη κάρτα σου σε τέτοιο μηχάνημα. Είναι τόσο αναξιόπιστα αυτά τα τροφοδοτικά που θα μπορούσε να μην ανοίξει καν και να κάνει εξ αρχής κάποια ζημιά. Εκεί πως θα μπορούσες να αποδείξεις τι φταίει που ακόμα και το τροφοδοτικό να είναι άντε να το πείσεις ότι δε φταίει η αλλαγή της κάρτας και ότι δεν ήταν προβληματική. Μπλέκεις άσχημα μετά και μπορεί να καταλήξεις και με το προϊόν σου χαλασμένο και να μη μπορείς να αποδείξεις και κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το θέμα και θα γράψω την γνώμη μου

-Ποιός ο λόγος να πας σπίτι του οποιουδήποτε να δοκιμάσει την κάρτα που θα αγοράσει δεν κατάλαβα, μπορούσες ευγενικά να αρνηθείς και να περιμένεις τον επόμενο αγοραστή

- Πήγες εκεί έχασες χρόνο και χρήμα την βάλατε σε ενα οτι να ναι μηχάνημα με τροφοδοτικό που δεν κάνει ούτε για pc γραφείου και αντέ να έβαζε του gpuz το 3d bench αντ' αυτού βάλατε σχεδόν οτι βαρύτερο που μπορεί να στείλει και μια λειτουργική κάρτα στον άλλο κόσμο

-Αν είχατε ήδη φύγει και σε πήρε τηλέφωνο έσκασε απλά στα ....... τί ασχολείσαι δεν κατάλαβα

- Αν είναι άσχετος δικό του πρόβλημα να μάθει, και σε αυτό είμαι κάθετος ΞΕΡΩ πάρα πολλούς και καλά "τεχνικούς" όταν πάω να δω ενα pc και κάνουν και υποδείξεις αυτό ή το άλλο και σου έρχεται να ρωτήσεις αν ξέρεις γιατί δεν το φτιάχνεις μόνος σου και με πρήζεις

 - ΚΑΤΙ που πρέπει να καταλάβουν όλοι όσοι εμπλέκονται με αγοραπωλησίες μτχ, είναι ότι υπάρχει και ο παράγοντας ρίσκο, μπορεί να σου πουλήσει κάποιος defected hardware, (γι αυτό κοιτάς αξιολογήσεις κυρίως) και όχι είδα κάτι φθηνό από προφίλ που φτιάχτηκε την ίδια μέρα

Πουστιά μπορεί να γίνει και με λειτουργικό hardware, backed gpus, laptop mobos, κλπ, πάλι υπάρχουν οι αξιολογήσεις..............

Αν εσάς δεν σας πειράζει να κουβαληθεί κάποιος άγνωστος στον χώρο σας ΟΠΟΥ κάλιστα μπορεί να τσεκάρει τον χωρο που μένετε οκ αφελείς υπάρχουν.

Το να πάς σε σπίτι του οποιουδήποτε και να χάνεις τον χρόνο σου, τουλάχιστον θα ανέβαζα την τιμή, απλά

- Αν παρ όλα αυτά κάποιος όντως ενδιαφέρεται και θέλει δοκιμή βρείτε ενα χώρο που είναι ουδέτερος ή τελος πάντωβν δεν εκθέτει φατσα φόρα τον προσωπικό σας χώρο, και επειδή κάποιος έχει προφίλ στο insomnia δεν λέει τίποτε είναι άλλος ενας άγνωστος φίλοι ψηφιακοι πίσω απο διάφορα nicknames δεν υπάρχουν απλά

-Και τέλος αν κάποιος φοβάται μήν τον δουλέψουν στα μτχ και θέλει δοκιμή κατ' οίκον και γραπτή εγγύηση απο τον πωλητή οτι δεν θα πάθει τίποτα για το επόμενο 6 μηνο τότε να πάει να αγοράσει κάτι καινούριο και τέλος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν ασχοληθείς παρα πανω με αυτο το θεμα θα ειναι μονο και μονο απο την καλη σου την καρδιά.ο αγοραστής δυστηχως την επαθε απο την άγνοια του με το τροφοδοτικό που ειχε.δεν βλεπω να φταις εσυ σε καμια περιπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελευταία ενημέρωση ήταν ότι θέλει λεφτά από εμάς για να πάρει το τροφοδοτικό που του έκαψε η κάρτα μας, δεν μας είπε αν την δοκίμασε αλλού η αν δουλεύει από τότε βέβαια δεν έχουμε σηκώσει τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ο υπολογιστης bootαρε για πανω απο 2 λεπτα, απο εκει και μετα το τι θα κανει ειναι προβλημα του. Ασε τον να σε παει και δικαστηριο. Πες του αντιο και τελειωνει το θεμα εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το βασικό λάθος το έκανες εσύ ,όταν βλέπεις ένα pc το οποιο είναι μπουρδέλο k φοράει τέτοιο τροφοδοτικό αρνείσαι να την βάλεις την κάρτα εκεί ,εάν επέμενε για δοκιμη να του έλεγες να ερχότανε σε εσένα για δοκιμη .
τώρα όμως έγινε κρατα τα λεφτά και γράφτον κανονικά δεν μπορεί να σου κάνει απόλυτος τίποτα από καμια άποψη .πιο προσεχτικός την επομενη φορα

 

αυτό που λες είναι πολύ σωστό

 

όταν έδωσα τη κάρτα μου πρόσφατα σε παιδί που ήθελε να κάνει ριζική αναβάθμιση έχοντας αρκετά παλιό pc του λέω: τι παίζει με τροφοδοτικό; αυτή θέλει 2 6πινα και γενικά τραβάει ρεύμα έχει μεγάλη εργοστασιακή τάση

 

μου είπε ότι είχε πάρει ένα νέο corsair στα 80€ (δεν ήξερε λεπτομέρειες αλλά έστω και από αυτή τη περιγραφή μου φάνηκε οκ)  γιατί το παλιό δεεεεν και τότε προχώρησα στη συναλλαγή 

 

αν μου έλεγε τούβλο χ ή κάτι τέτοιο ίσως το σκεφτόμουν, μόνο και μόνο για να γλιτώσω πρήξιμο (γιατί τον συγκεκριμένο σίγουρα θα τον ξαναπετύχω) 

 

ή τουλάχιστον θα τον προέτρεπα για αλλαγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...