Προς το περιεχόμενο

NES Classic Edition: μια χαριτωμενιά με περιθώριο κέρδους 200%


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που είναι αυτοί που λέγανε ότι θα πάει άπατο ,πέθανε η nintento χάλια οργή και όνειδος...υποθέτω παίζουν λολ μπας και...ξεκολλήσουν απο bronze

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου απαντήσω εγώ. Στον πραγματικό κόσμο, έχουμε metrics και δεν χρειάζεται να παπαγαλίζουμε ότι ακούσαμε από τον ξάδερφο της θείας της αδερφής του Γιωρίκα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το metric που μας δίνει την απάντηση είναι το GDP PPP per capita. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

 

Οι ΗΠΑ είναι στην θέση 11 και το Ελλαδιστάν στην θέση 45, μια θέση πάνω από την Μαλαισία και μια θέση κάτω από την Πολωνία.

 

Οπότε μάντεψε ποιος έχει δίκιο - αυτός ή εσύ; 

Από το ίδιο link που έβαλες, αναφέρει:

"hence, using a PPP basis is arguably more useful when comparing generalized differences in living standards between nations because PPP takes into account the relative cost of living and the inflation rates of the countries, rather than using only exchange rates, which may distort the real differences in income. "

 

Βρήκαμε έναν δείκτη και αποτυπώσαμε την οικονομική / κοινωνική κατάσταση μιας χώρας 330.000.000 κατοίκων(...)

 

Όπως αναφέρει και ο συντάκτης, όλη η φάση είναι μια επίκληση στο συναίσθημα. Όποιος δίνει το αυθεντικό NES με 2 χειριστήρια και 30 παιχνίδια στα €70 παρακαλώ να μου στείλει p.m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σας φαινεται παραξενο καποιος να βιαζεται να το παρει; αγγελιες στο ινσομνια εχετε δει καθολου; υπαρχει κοσμος που αηοραζει κινητα 30 και 40ε πανω απο κινα γιατι δε θελει να περιμενει, χανοντας καο την εγγυηση που παρεχει το paypal μαλιστα με αυτον τον τροπο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι κοπανιέστε; Και κρίνετε απο την οικονομική κατάσταση στην ελλάδα; Σε μία χώρα που το εισόδημα είναι τουλάχιστον 4-5 φορές παραπάνω απο την Ελλάδα, η κονσόλα που έχει 60-70Ε είναι σαν να έχει εδώ 15Ε-20Ε. Ε μη μου πείτε οτι δε θα δίνατε ~50Ε αντί για 20Ε για να την έχετε ΤΩΡΑ και να μη περιμένετε. Το αντίστοιχο είναι όταν την πουλάνε στο e-bay 200Ε. 

 

Τα λεφτά αυτά είναι στραγάλια για το μέσο αμερικάνο, τόσα δίνει για να φάει έξω καθημερινά σε ένα μέτριο εστιατόριο με τη γκόμενά του. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ίδιο link που έβαλες, αναφέρει:

"hence, using a PPP basis is arguably more useful when comparing generalized differences in living standards between nations because PPP takes into account the relative cost of living and the inflation rates of the countries, rather than using only exchange rates, which may distort the real differences in income. "

 

Βρήκαμε έναν δείκτη και αποτυπώσαμε την οικονομική / κοινωνική κατάσταση μιας χώρας 330.000.000 κατοίκων(...)

 

Αν μάθεις να διαβάζεις Αγγλικά, θα καταλάβεις ότι αυτό που έκανες quote λέει ακριβώς το ανάποδο απ' ότι εσύ. :-D Και για να μην κουράζεσαι, στο γράφω εγώ στα Ελληνικά: Το PPP λαμβάνει υπόψιν το σχετικό κόστος ζωής καθώς και τον πληθωρισμό των χωρών αντί να χρησιμοποιεί μόνο την συναλλαγματική ισοτιμία, Η ΟΠΟΙΑ μπορεί να παραμορφώνει τις πραγματικές εισοδηματικές διαφορές.

 

Πράγματι λοιπόν, βρήκαμε έναν δείκτη και αποτυπώσαμε την συγκριτική οικονομική κατάσταση μιας χώρας 330 εκ. κατοίκων. 

 

200_s.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω εγώ. Στον πραγματικό κόσμο, έχουμε metrics και δεν χρειάζεται να παπαγαλίζουμε ότι ακούσαμε από τον ξάδερφο της θείας της αδερφής του Γιωρίκα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το metric που μας δίνει την απάντηση είναι το GDP PPP per capita. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita

 

Οι ΗΠΑ είναι στην θέση 11 και το Ελλαδιστάν στην θέση 45, μια θέση πάνω από την Μαλαισία και μια θέση κάτω από την Πολωνία.

 

Οπότε μάντεψε ποιος έχει δίκιο - αυτός ή εσύ; 

Η σύγκριση που κάνεις είναι τελείως λάθος γιατί το κατά κεφαλήν ΑΕΠ (ακαθάριστο εγχώριο προϊόν) δεν περιλαμβάνει μέσα του την κατανομή του πλούτου σε μία χώρα.Με ένα υπεραπλουστευμένο  παράδειγμα αν έχουμε μια χώρα με 10 κατοίκους και ΑΕΠ 10.000.000€  τότε το κατά κεφαλήν ΑΕΠ είναι 1.000.000€ δηλαδή σε κάθε άτομο αντιστοιχούν 1.000.000€ (όλοι πλούσιοι) ενώ η πραγματικότητα αυτής της χώρας είναι ότι σε έναν πλούσιο αντιστοιχούν 9.999.000€ και τα υπόλοιπα 1000€ που μένουν αντιστοιχούν στους υπόλοιπους 9 (φτωχοί). Επειδή μια χώρα φαίνεται πλούσια στα νούμερα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όλοι περνάνε καλά. Όσο πιο άδικη είναι η κατανομή του πλούτου τόσο πιο ψεύτικο είναι αυτό το νούμερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύγκριση που κάνεις είναι τελείως λάθος γιατί το κατά κεφαλήν ΑΕΠ (ακαθάριστο εγχώριο προϊόν) δεν περιλαμβάνει μέσα του την κατανομή του πλούτου σε μία χώρα.Με ένα υπεραπλουστευμένο  παράδειγμα αν έχουμε μια χώρα με 10 κατοίκους και ΑΕΠ 10.000.000€  τότε το κατά κεφαλήν ΑΕΠ είναι 1.000.000€ δηλαδή σε κάθε άτομο αντιστοιχούν 1.000.000€ (όλοι πλούσιοι) ενώ η πραγματικότητα αυτής της χώρας είναι ότι σε έναν πλούσιο αντιστοιχούν 9.999.000€ και τα υπόλοιπα 1000€ που μένουν αντιστοιχούν στους υπόλοιπους 9 (φτωχοί). Επειδή μια χώρα φαίνεται πλούσια στα νούμερα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι όλοι περνάνε καλά. Όσο πιο άδικη είναι η κατανομή του πλούτου τόσο πιο ψεύτικο είναι αυτό το νούμερο. 

 

Οπότε μου λες ότι π.χ. στην Ελλάδα ο λόγος πλουσίων φτωχών είναι στο 1% προς 99% ενώ στην Αμερική είναι π.χ. 30% προς 70% και άρα η σύγκριση των δεικτών δεν μπορεί να μας δείξει αν ο μέσος Αμερικανός πολίτης έχει μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη από τον μέσο Έλλην πολίτη. Αυτό μου λες;  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδια εχω κανει προπαραγγελια απο public στις 25/7 (απο τους πρωτους......σχεδον το ειχα ξεχασει ))))  ) ακομα λεει εκτεταμηνη αναζητηση ...... καποιο το εχετε ήδη παρει ??????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειο ειναι και τερμα επιθυμητο. Στην επομενη παραλαβη και εαν υπαρχει στα καταστηματα θα το παρω σιγουρα. Εχω και εμιουλειτορς στο pc σχεδον απο ολες τις κονσολες, αλλα αυτη την κακομοιρια απο πολλους δεν την καταλαβαινω. Δεν εχει 200€ εχει οσο το επομενο call of duty που θα διαρκει 5 ωρες το campaign. Παρτε εκεινο αν προτιματε. Α και για να μην ξεχνιομαστε, μπεεεεεεεε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά πάντως το παραδέχομαι ότι το κατάπια αμάσητο. Αλλά δεν με νοιάζει καθόλου και ας λέτε ότι θέλετε. :P.

 

Το έκανα προ-παραγγελία από την πρώτη μέρα. Αύριο παραλαμβάνω

Να ρωτησω απο που το παρηγγειλες?

Εγω το εκανα προπαραγγελια απο Public τη πρωτη μερα και μου εστειλαν mail να περιμενω την επομενη παραδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω την αμαρτία μου; Καλή φάση . Μπορεί να έχω στο raspberry emulators Κ όχι για 30... για όσα ROMs θέλω, και δε μπορώ να αντισταθώ στα Save states. Όταν σου δίνεται αυτή η δυνατότητα δε μπορείς να την αποφύγεις και το game experience χάνει την μαγκιά του. Στις αυθεντικές κονσόλες δε παίζει κάτι τέτοιο, εκεί μαθαίνεις Κ έτσι γίνεται το gaming περισσότερο απολαυστικό θα έλεγα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορώ να αντισταθώ στα Save states. Όταν σου δίνεται αυτή η δυνατότητα δε μπορείς να την αποφύγεις και το game experience χάνει την μαγκιά του. 

 

Είπες μεγάλη κουβέντα, έτσι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μου λες ότι π.χ. στην Ελλάδα ο λόγος πλουσίων φτωχών είναι στο 1% προς 99% ενώ στην Αμερική είναι π.χ. 30% προς 70% και άρα η σύγκριση των δεικτών δεν μπορεί να μας δείξει αν ο μέσος Αμερικανός πολίτης έχει μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη από τον μέσο Έλλην πολίτη. Αυτό μου λες;  :-D

Όχι δεν λέω αυτό λέω ότι στην Αμερική υπάρχουν αρκετοί πλούσιοι με πολλά δις που αυξάνουν πλασματικά το κατα κεφαλήν ΑΕΠ ενώ στην Ελλάδα δεν έχουμε τόσους πολλούς πλούσιους με τόσα λεφτά.

Θεωρητικά ερμηνεύοντας τον πίνακα εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/Distribution_of_wealth

είμαστε σε καλύτερη θέση απ την Αμερική καθώς στο 20,4% βρισκόμαστε κάτω από τα 10k USD ενώ στην Αμερική το αντίστοιχο ποσοστό είναι 30,7%. Άρα μιλώντας για χαμηλά εισοδείματα οι Αμερική βρίσκεται σε χειρότερη κατάσταση από εμάς και σε απόλυτους αριθμούς ο πλυθυσμός αυτός είναι πολύ μεγαλύτερος από τον αντίστοιχο της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μάθεις να διαβάζεις Αγγλικά, θα καταλάβεις ότι αυτό που έκανες quote λέει ακριβώς το ανάποδο απ' ότι εσύ. :-D Και για να μην κουράζεσαι, στο γράφω εγώ στα Ελληνικά: Το PPP λαμβάνει υπόψιν το σχετικό κόστος ζωής καθώς και τον πληθωρισμό των χωρών αντί να χρησιμοποιεί μόνο την συναλλαγματική ισοτιμία, Η ΟΠΟΙΑ μπορεί να παραμορφώνει τις πραγματικές εισοδηματικές διαφορές.

 

Πράγματι λοιπόν, βρήκαμε έναν δείκτη και αποτυπώσαμε την συγκριτική οικονομική κατάσταση μιας χώρας 330 εκ. κατοίκων. 

Αρχικά δε με ξέρεις και από χθες για να μου πεις πως είναι τα αγγλικά μου, έστω και αν το bold σημείο ήταν λάθος. 

 

Σε επιχείρημα του Pyscho_Warhead για τις οικονομικές τάξεις που υπάρχουν στις ΗΠΑ, παρέθεσες το GDP, το οποίο όπως και συ ανέφερες αφορά στη συγκριτική οικονομική κατάσταση των ΗΠΑ.

Η διαμόρφωση των οικονομικών στρωμάτων σε μια χώρα είναι πολύ δεν αντανακλάται ούτε από το δείκτη του ΑΕΠ ούτε καν από το per capita income. 

 

Από κει και μετά, ο κάθε οικονομικός δείκτης είναι ένας δείκτης. Όποιος τον κοιτάζει απομονωμένα προφανώς θέλει να βγάλει συμπεράσματα.

 

Το meme με τον Pinkman σου ταιριάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...