Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Smart 1080P WiFi IP Camera 30$ gearbest


drdedus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει International εκδόσεις για μερικά προϊόντα η Yi (το subbrand της Xiaomi). Όσοι πήραμε κινέζικες κάμερες πρέπει να τις φλασάρουμε με πειραγμένο firmware που δεν επιτρέπει την κάμερα να επικοινωνεί με Xiaomi servers.

 

https://diy.2pmc.net/solved-xiaomi-xiao-yi-ant-home-camera-can-used-china/ 

 

Μερικοί που θέλουν να ψαχτούν όπως έχω κάνει και εγώ και παίζει η καμερούλα μια χαρά

Φαντάζομαι ότι η κάμερα που έχεις είναι έκδοσης μετά τον 11ο του 2015

μην ασχολειστε με κάμερες που ειναι region specific, μην αγοραζετε κάμερες που στηριζονται σε υπηρεσια του κατασκευστη και δεν μπορουν να δουλεψουν/σωσουν ανεξαρτητα, μην αγοραζετε καμερες που δεν υποστηριζουν ONVIF.... οσο ωραιες και να ναι, οσο καλη τιμη και αν εχουν.

Μπορείς να προτείνεις κάποια σε λογική τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάζομαι ότι η κάμερα που έχεις είναι έκδοσης μετά τον 11ο του 2015

 

Μπορείς να προτείνεις κάποια σε λογική τιμή?

 

Αυτο ειναι το δύσκολο... συνηθως δεν έχουν λογικές τιμές. Προσωπικά αγόρασα μια Foscam C1 Lite (υπαρχει και non lite) η οποία φαίνεται να κάνει την δουλειά της.  Μου επιτρέπει να σώσω μέσω FTP (οποτε προσπερνω περιορισμους cloud), μου δίνει δικό της DDNS αλλα μπορώ και να ορίσω και απο 4-5 υπηρεσίες ακόμα (αν και θα θελα πληρη ελευθερια εδώ), παρέχει και ONVIF για να δουλέψει με οποιαδήποτε πλατφόρμα.

 

Κοινώς παρέχει μια αλφα ελευθερία που την θεωρώ προαπαιτούμενη για οτιδηποτε τεχνολογικο και ειναι και ο λόγος που δεν πλησιαζω σε Apple, σε Xiaomi Cloud (οτι εξαρτάται αποκλειστικα δλδ) και λοιπές εταιρίες με αναλογη μονοπωλιακη τακτικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η κάμερα δεν υπάρχει καν στο mi.com. Είναι από καμπάνια crowdfunding στην Κίνα από τη Xiaomi (5000% κάλυψη του αρχικού budget) και θα αρχίσει να στέλνει μέσα στο Νοέμβρη.

Αυτά που θα μεταπωλήσει το gearbest, είναι παραγγελίες που έκανε κατά τη διάρκεια του crowdfunding.

Το gearbest τις αγόρασε για $15 και τις πουλάει για $30. Το gearbest κάνει προπώληση για κάμερες που θα λάβει από τη Xiaomi τις επόμενες εβδομάδες.

 

Είναι διαφορετικές κάμερες από τις άλλες που βγάζει η Xiaomi και μπορεί να θέλει περισσότερη δουλειά για να δουλέψουν έξω από την Κίνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Support motion and sound detection, detects the smoke and CO alarm, send you the alarm when it is triggered"... Λέει ότι έχει, αλλά δε βρήκα επίσημο link για τη συγκεκριμένη

Εννοεί ότι ανιχνεύει τον συναγερμό από smoke detector και σου στέλνει ειδοποίηση. Το δείχνει και σε μία εικόνα αυτό. Νομίζω ότι οι περισσότερες κινέζικες τύπου escam, foscam το κάνουν αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το δύσκολο... συνηθως δεν έχουν λογικές τιμές. Προσωπικά αγόρασα μια Foscam C1 Lite (υπαρχει και non lite) η οποία φαίνεται να κάνει την δουλειά της.  Μου επιτρέπει να σώσω μέσω FTP (οποτε προσπερνω περιορισμους cloud), μου δίνει δικό της DDNS αλλα μπορώ και να ορίσω και απο 4-5 υπηρεσίες ακόμα (αν και θα θελα πληρη ελευθερια εδώ), παρέχει και ONVIF για να δουλέψει με οποιαδήποτε πλατφόρμα.

 

Κοινώς παρέχει μια αλφα ελευθερία που την θεωρώ προαπαιτούμενη για οτιδηποτε τεχνολογικο και ειναι και ο λόγος που δεν πλησιαζω σε Apple, σε Xiaomi Cloud (οτι εξαρτάται αποκλειστικα δλδ) και λοιπές εταιρίες με αναλογη μονοπωλιακη τακτικη.

Καλησπέρα,

 

Μιας καί ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη συγκεκριμένη κάμερα θα ήθελα να σε ρωτήσω δύο πράγματα:

 

1) Παίζει rtsp feed μέσα στο local network;

2) Μπορείς να ορίσεις ζώνες στην ανίχνευσης κίνησης;

 

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μιας καί ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη συγκεκριμένη κάμερα θα ήθελα να σε ρωτήσω δύο πράγματα:

 

1) Παίζει rtsp feed μέσα στο local network;

2) Μπορείς να ορίσεις ζώνες στην ανίχνευσης κίνησης;

 

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

1) υποστηρίζει rtsp feed (βεβαια εχει σημασια η εκδοση firmware μιας και σε καποιες version τα κανανε φουτανα)

2) Ναι υποστηριζει κανονικα ζώνες ανιχνευσης. Βγαζει ενα grid στην εικονα και επιλέγεις ποια κουτάκια να κοιτάει για κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αν αναβαθμισω στην τελευταία έκδοση παίζει το rtsp;

 

στο 1.9.3.16 που έχω παιζει μια χαρα. Το ποιο ειναι το τελευταιο θα σε γελάσω... μιας και οτι δουλευει δεν εχω τάση να το σκαλίζω... ειδικα σε τετοιες συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τελευταία ερώτηση για τη foscam: Το βράδυ, όταν ανάβουν τα ir leds, φαίνονται; Υπάρχουν κάμερες στις οποίες δε φαίνονται.

 

η C1 Lite δεν εχει IR LEDS.  Εχει καλο low light performance, αλλα αμα θελεις νυχτερινα πληρη τοτε πρεπει να δεις κανονικη C1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

μην ασχολειστε με κάμερες που ειναι region specific, μην αγοραζετε κάμερες που στηριζονται σε υπηρεσια του κατασκευστη και δεν μπορουν να δουλεψουν/σωσουν ανεξαρτητα, μην αγοραζετε καμερες που δεν υποστηριζουν ONVIF.... οσο ωραιες και να ναι, οσο καλη τιμη και αν εχουν.

Η κάμερα του τίτλου παίζει ακόμα σε χαμηλότερη τιμή και στο banggood απαντούν οτι πιθανότατα να δουλεύει και Ευρώπη.

 

Κραταω Αυτό που λες για "ανοιχτές κάμερες" και θέλω να σε ρωτήσω αν αυτό εδω συνδέεται μαζί τους, ποιά τα πλεονεκτήματα μειονεκτήματα?

 

Digoo DG-XME 4 8 12CH 1080P HDMI P2P Standalone ONVIF 2.4 NVR Recorder For IP Camera Security System

http://m.banggood.com/Digoo-DG-XME-1080P-4-8-12CH-HDMI-P2P-Standalone-ONVIF-NVR-Recorder-For-IP-Camera-Security-System-p-1114900.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις σημειωσεις που εχει κατω απτο προιον στο gearbest λεει σαν περιοχη να βαλεις china και καμια αλλη στην εφαρμογη...λογικα θα κλειδωσει αν βαλεις πχ ελλαδα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάμερα του τίτλου παίζει μια χαρά στην Ελλάδα. Το interface είναι στα κινέζικα στο iPhone. Σε Android είναι στα αγγλικά.

δώσε περισσότερες πληροφορίες εάν την έχεις.

Εχω παραγγείλει μία από gear εδώ και 10 ημέρες και όπως καταλαβαινεις με ενδιαφέρει να μάθω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...