Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ετοιμάζει την αναβάθμιση των Galaxy S6 και S6 Edge στο Android 7.0 Nougat


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως με την Samsung έμεινα οικτρά απογοητευμένος. Κάτοχος ενός Galaxy S6 Edge+ που φαινομενικά είναι πολύ καλύτερη συσκευή από το iPhone, έμεινα πολύ απογοητευμένος από τα προβλήματα υπερθέρμανσης/φόρτισης/batter drain. Επίσης όλη η εμπειρία λειτουργικού με το S6 Edge+ μου έδινε την εντύπωση ενός πολύ fragmented οικοσυστήματος.

 

Στο τέλος πήρα ένα iPhone 6s και βρήκα την υγεία μου και δουλεύουν όλα όπως πρέπει...

Καπου τα εχεις μπερδεψει...

Λες οτι εσκασες 550 ευρω και δεν σου δινει τα updates.

Ναι εχεις δικιο αλλα στα 550 ευρω που πληρωσες ,δεν πληρωσες τα updates,αλλα την καλυτερη οθονη της αγορας,πληρωσες μια απο τις καλυτερες καμερες της αγορας,πληρωσες ποξοτητα κατασκευης και 2 χρονια εγγυηση.

Οταν το 2015 το iphone 6s plus εκανε 800 ευρω η 32αρα εκδοση κι επαιρνες κατασκευη του 2012 με bezels πιο μεγαλα κι απο τον τελευταιο Κινεζο,επαιρνες την 2ο-3η καλυτερη οθονη της αγορας,καμερα που το βραδυ ντρεποσουν να την ανοιξεις και 1 χρονο εγγυηση.

Κι εσυ μας λες για τα updates???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καπου τα εχεις μπερδεψει...

Λες οτι εσκασες 550 ευρω και δεν σου δινει τα updates.

Ναι εχεις δικιο αλλα στα 550 ευρω που πληρωσες ,δεν πληρωσες τα updates,αλλα την καλυτερη οθονη της αγορας,πληρωσες μια απο τις καλυτερες καμερες της αγορας,πληρωσες ποξοτητα κατασκευης και 2 χρονια εγγυηση.

Οταν το 2015 το iphone 6s plus εκανε 800 ευρω η 32αρα εκδοση κι επαιρνες κατασκευη του 2012 με bezels πιο πολλα κι απο τον τελευταιο Κινεζο,επαιρνες την 2ο-3η καλυτερη οθονη της αγορας,καμερα που το βραδυ ντρεποσουν να την ανοιξεις και 1 χρονο εγγυηση.

Κι εσυ μας λες για τα updates???

Μια χαρα παιρνει updates πριν 5 μερες μοιρασε security patch οκτωμβριου. Το release φυσικα και θα αργησει γιατι δεν εισαι AOSP αλλα touchuiz και πρεπει να περασει από δοκιμες , ΑΛΛΑ αυτό το ξερεις όταν παιρνεις Samsung, αλλιως πας σε nexus. Τωρα το ότι κολλουσε το κινητο ενώ δεν εχει αναφερθεί κατι τετοιο (πλην της περιπτωσης οπου μια εκδοση των google services δημιουργουσε πρόβλημα σε ΟΛΑ τα android) και μαλλιστα ετσι απλα αλλαξε os....αποτελει το ενδιαφερον μερος της υπόθεσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου τα εχεις μπερδεψει...

Λες οτι εσκασες 550 ευρω και δεν σου δινει τα updates.

Ναι εχεις δικιο αλλα στα 550 ευρω που πληρωσες ,δεν πληρωσες τα updates,αλλα την καλυτερη οθονη της αγορας,πληρωσες μια απο τις καλυτερες καμερες της αγορας,πληρωσες ποξοτητα κατασκευης και 2 χρονια εγγυηση.

Οταν το 2015 το iphone 6s plus εκανε 800 ευρω η 32αρα εκδοση κι επαιρνες κατασκευη του 2012 με bezels πιο μεγαλα κι απο τον τελευταιο Κινεζο,επαιρνες την 2ο-3η καλυτερη οθονη της αγορας,καμερα που το βραδυ ντρεποσουν να την ανοιξεις και 1 χρονο εγγυηση.

Κι εσυ μας λες για τα updates???

 

@MariannaX Με συγχωρείς πολύ, εσύ μάλλον έχει μπερδευτεί γιατί εγώ δεν έγραψα πουθενά ότι το πήρα 550 ευρώ το κινητό, ούτε διαμαρτυρήθηκα για τα updates. 

 

Στα λεφτά που πλήρωσα, όντως περίμενα να έχει την καλύτερη κάμερα, την καλύτερη οθόνη, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και 2 χρόνια εγγύηση. Με εξαίρεση την οθόνη, σχεδόν τίποτα από τα υπόλοιπα δεν ισχύει, γιατί ενώ όπως γράφω και στο αρχικό μου μήνυμα, στα χαρτιά το κινητό είναι θεωρητικά καλύτερο, στην πράξη δεν συμβαίνει αυτό. Και εξηγώ:

 

1) Στην κάμερα μου χαλάει συνέχεια το Optical Image Stabilization (ΟΙS) και α) κάνει έναν ακουστικό θορυβο β) οι φωτογραφίες έχουν κάτι κατακόρυφες παραμορφώσεις/κύματα

 

2) Για ποιότητα κατασκευής ξέχασε το γιατί χαλάει συνέχεια και δεν μπορούν να το φτιάξουν. Προβλήματα: α) όταν φορτίζω με fast charging η μπαταρία αδειάζει 50% σε δυο τρεις ώρες με το κινητό κλειστό β) χωρίς fast charging το κινητό θέλει 6 ώρες να φορτίσει γ) όταν φορτίζει ζεσταίνεται τρομακτικά δ) όταν ηχογραφείς ομιλία (παίρνω συνέχεια συνεντεύξεις στην δουλειά μου) με την stock εφαρμογή, η συνομιλία καταγράφεται με μια πολύ περίεργη χροιά που θυμίζει μεταλική ομιλιά (γνωστή και ως 'μπλιμπλικια') ε) η πυξίδα δεν δουλεύει ποτέ και κάθε φορά χρειάζεται να της κάνω καλιμπράρισμα στ) οι χάρτες πολλές φορές δείχνουν οτι βρίσκομαι αλλου αντ αλλου ι) πολλές φορές κατά την διαρκεια κλήσης το ακουστικό μπουκώνει τόσο πολύ την ομιλία (σε χαμηλή ένταση) που δεν μπορώ καν να καταλάβω τι λεει ο άλλος.

 

Εννοείται ότι πήγα στην Samsung και μου απάντησαν: Θέλουμε 2 με 3 βδομάδες μίνιμουμ και 6 βδομάδες μάξιμουμ για να το φτιάξουμε. Τους ρώτησα "τι θα κάνω στο μεταξύ, θα μείνω χωρίς κινητό;" και η απάντηση που πήρα ήταν "κόψτε το κεφάλι σας". Περίμενα 2 μήνες σχεδόν γιατί τα ανταλλακτικά δεν υπήρχαν (!!!!!!!!) και μετα το κινητό συνέχισε να εχει τα ίδια προβλήμτα. 

 

Οπότε περιμένω το κινητό να δουλεύει όπως πρέπει - και το Samsung ήταν σκέτη απογοήτευση σε όλα αυτά. Όταν το κινητό δεν δουλεύει όπως πρέπει, περιμένω η εταιρεία Samsung να ΤΙΜΑ και να εφαρμόζει την εγγύηση που εχω πληρώσει. 

 

Και τέλος, δεν μίλησα και ούτε διαμαρτυρήθηκα ποτέ για αναβαθμίσεις/Touchwiz/Nougat/bloatware κτλ. I do not care. Θέλω απλά το κινητό μου να δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη τοτε εγω τα μπερδεψα χαχα.

Πριν παρω το s7 edge,ειχα κι εγω s6 edge plus.

Δεν ειχα κανενα απο τα προβληματα που αναφερεις οπως κι ο περισσοτερος κοσμος,αλλα εχεις τα δικια σου.Συμβαινουν κι αυτα.

Λαθος παραθεση εκανα,σε αλλο ποστ ηθελα να απαντησω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοι διαχειριστές του ινσομνια.ποτε θα απαγορεψετε τα σχόλια γενικότερα?διαβάζουμε την είδηση είναι απαραίτητο να υπάρχει σχολιασμός για να γράφει ο καθένας ότι του Κάτεβει και να τρώγονται για τις 2 εταιρίες λες και παίρνουν ποσοστά?έχει καταντηση απλά γελοίο.Αλλά φαίνεται Όταν καποιος έχει λύσει όλα του τα προβλήματα και το μονο του πρόβλημα πλέον είναι πως θα βγάλει απο τη μέση τους ιδεολόγους του αντιπάλου στρατοπέδου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με νιάζει πότε θα έλθει αρκεί να έλθει non buggy. Άλλωστε το S6 δεν έχει και τα πιο σοβαρά θέματα αν εξαιρέσεις το αιώνιο θέμα με το 4G που σκαλώνει και ανεβάζει μόνο χωρίς να κατεβάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικους κανει και εντυπωση που η samsung αργει να φερει την νεα εκδοση στις συσκευες της, λες και ειναι η πρωτη φορα. Ενα σωρο εταιριες υπαρχουν που δινουν αμεσα τα updates (πχ:motorola,lg), οποιον τον ενδιαφερει προτιμαει ενα κινητο απο αυτες τις εταιριες. Μερικοι μιλατε λες και η samsung ειναι αντιπροσωπευτικη του android, wannabe Apple ειναι και οι περισσοτερες συσκευες της ειναι για τα μπαζα (εκτος απο λιγες που ηταν πραγματικα καλες). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι και οι γραφικοι που απλα θέλουν να λένε οτι έχουν το τελευταιο κάτι,ασχετα ποση πρακτική σημασία έχει αυτό.
Μαλλον οι ιδιοι που θα χαρούν οταν επιτελους,μετα απο χρόνια,γνωστή εταιρία οπωρολαχανικών αλλαξει και design ωστε να ξεχωρίζει η συσκευή τους απο τις των προηγούμενων 2 ετών και να μην τους μπερδευει ο κόσμος με τους πληβιους.
 

Αν είχες πάρει Nexus δε θα είχες αντίστοιχο πρόβλημα. Βέβαια αν είχες Nexus, θα είχες πάρει μόλις το περασμένο καλοκαίρι τα ίδια features που έχει το Galaxy S6 από την πρώτη μέρα (πχ. multi-window). Όσο για stability και security fixes παίρνεις κάθε μήνα με το καθιερωμένο software update της Samsung.

[...]

 οπότε μπορείς να πάρεις το επόμενο Pixel, ας πούμε, και να έχεις (σχεδόν) day-one updates χωρίς να χάσεις τις αγορασμένες σου εφαρμογές.

ΟΟΟΟΟΟΧΙ!
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ 7 ΛΕΜΕ!11!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενουμε την 7 μπας και λυθουν τα σκαλωματα και τα battery drains, που δεν έχει θέματα το S6.

Καταρχήν εσείς οι υπερασπιστες του Android που βρίσκεστε σε κάθε θέμα με τη μπερτα σας: Έχετε καμία συσκευή απ αυτές ή ότι διαβάζετε στα ιντερνετζ;

 

ΥΓ: Ρε παιδιά, έχετε τεράστιο κόμπλεξ με τους κατόχους Apple συσκευων. Σε κάθε θέμα θα το αναφέρετε πρώτοι και θα χαρακτηρισετε,γιατι ετσ; Πήγατε στα Public και ήταν όλα πιασμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα λες αλλα οταν αργουσε η ms να δωσει το update για τα 10 κραζατε ολοι , οταν αργουν να δωσουν update οι εταιριες με κινητα android απλα γινεται για να πανε ολα καλα 

μαλλον τα βλεπετε οπως θελετε καποιοι εδω μεσα

Η συγκριση που κανεις των Windows κινητων για το Windows 10 update με αυτη των Android κινητων ειναι το λιγοτερο για γελια.Και μιας και το εφερε η κουβεντα,τι εγινε πηραν τελικα ολα τα κινητα με windows 8.1που ειχε υποσχεθει η Ms την αναβαθμιση σε Windows 10?Α ξεχασα τα εγραψε εκει που ξερει τα κινητα αυτα,ακομα και το θρυλικο(για τους φωτογραφους)lumia 1020.

Τι μας θυμισες τωρα το τσιρκο με τα παραθυρα και ειχαμε ησυχασει τοσο καιρο....

Αγαπητοι διαχειριστές του ινσομνια.ποτε θα απαγορεψετε τα σχόλια γενικότερα?

Αν απαγορευτουν τα σχολια τοτε για ποιο λογο να λεγεται μετα forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι καθυστερεί το κινητό μου να πάρει την τελευταία έκδοση.

Το οποίο σημαίνει ότι ενώ έδωσα ένα σκασμό λεφτά δεν έχω την αντίστοιχη υποστήριξη.

Είναι απαραίτητη η 7 ή έχει κάτι το φοβερό; Ακόμα και απλά speed improvements να έχει ή stability issues την θέλω, και την θέλω πριν βγεί η 8 που θα διορθώνει την 7 και δεν θα την παρω ποτέ.

 

Στην τελική που ξέρεις, μπορεί να μην μου τρωει 20% ενώ είναι στο τραπεζι με σβηστή οθόνη και τα παντα κλειστά πλην δεδομένων.

 

Τα 550 ευρώ που έσκασα μου επιτρέπουν να χω απαιτήσεις.

 

 

Όσο για τον άλλο γραφικό, και με την 2.2 παίρνει τηλέφωνο.

Επειδή μάθατε να σκυβετε σε ανθρώπους που τους πληρώνετε και δεν σας σέβονται, δεν σημαίνει ότι είναι και οι αλλοι ετσι.

Τα θελα και τα παθα θα μου πεις, οκ. Ηξερα για τα προβληματα του Android.

Που να ξερα ομως ότι υπάρχουν και θύματα που τους αρέσει ολο αυτό και επιτίθενται στουε χρηστες που δεν

Το θύμα είσαι εσύ που εσκασες 550 ευρώ και νόμιζες ότι θα σου στέλνουν την αναβαθμιση οπότε εσύ θέλεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θύμα είσαι εσύ που εσκασες 550 ευρώ και νόμιζες ότι θα σου στέλνουν την αναβαθμιση οπότε εσύ θέλεις.

Σωστό κι αυτό.

Όχι όποτε θέλω όμως, όποτε πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και εισάγει κάτι φοβερό το νουγκατ. Τι κλαίτε δεν καταλαβαίνω. Και τα περισσότερα κόλπα τα είχε ήδη μέσα το σ6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...