Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και στο ΙΚΑ ?


Papagewrgiou Anna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια δεν εχω σκοπο να μπω σε καμια αντιπαραθεση με κανεναν σας αλλωστε δεν υπαρχει λογος. Αλλα οταν υπαρχει αναγκη τοτε δεν μπορεις να κανεις κινησεις που θα επρεπε να κανεις. Τωρα στο οτι θελω να διεκδικησω τα δεδουλευμενα ειναι λαθος? Δηλαδη θωρειται οτι ειναι σωστο να το αφησω ετσι και να πω ας τον κρινει ο Θεος? Αν τα αφηνουμε ολα ετσι νομιζω πως στο τελος δεν θα μας απομηνει τιποτα σε αυτην την χωρα. Ηδη εργαζομαστε για 500 euro χωρις ασφαλεια χωρις τιποτα και στις περισσοτερες περιπτωσεις οι επιχειρησεις κερδοσκοπουν εις βαρος μας. Εαν παντος θελετε να με βοηθησετε με καποια συμβουλη τοτε σας ευχαριστω.

Επεξ/σία από Papagewrgiou Anna
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση για την αδικία που σου γινόταν.

Απλά το βρίσκω λίγο "κάπως" (δεν θα στο ονοματίσω γιατί όπως σου ξαναείπα οι απόψεις μου σε ορισμένα θέματα δεν χαϊδεύουν αυτιά) το να "ανακαλύψεις" την αδικία τώρα. Μετά 10 χρόνια (ή 9 αν προτιμάς για να είμαστε και σωστοί).

Πάρα πολύς καιρός. Στο οποίο διάστημα ήσουν συνυπεύθυνη σε αυτό που γινόταν αφού έβαζες και υπογραφές σε αποδείξεις που όπως λες δεν πληρωνόσουν

 

Ειλικρινά το πιστεύεις; (το υπογραμμισμένο)

 

Πάντως γι' αυτό που είπες, ότι δηλαδή θα έχει υποψίες με την ανώνυμη καταγγελία αλλά όχι αποδείξεις, γιατί νομίζεις ότι του χρειάζονται; Έτσι κι αλλιώς δεν "παίζει" by the book. Και ούτε χρειάζεται να αποδείξει κάτι. Θα "φάει" όποιον θεωρεί ότι τον "έδωσε". Και μάλιστα με την ανώνυμη μπορεί να την πληρώσει και κανένας άλλος, επειδή ο "μεγάλος" μπορεί να νομίζει ότι ήταν αυτός που τον κατήγγειλε

 

Το πιστευω ναι γιατι πρεπει να είναι πολύ ηλίθιος κάποιος (όχι πως δεν υπάρχουν τέτοιοι) για να απολυσει οσους απλα υποψιάζεται.

 

Δε πα να την πληρώσουν και ολοι μας? μια φορά παντως ο τραμπουκισμος και η μαγκιά σε αυτόν θα κοπει. Θα μαζευτεί λιγο. Απλα οσο υπάρχουν αναποφάσιστοι ανθρωποι είναι λογικο κάτι τέτοιοι μάγκες του κώλου να ανοίγονται και να εκμεταλευονται οσο περισσοτερο μπορουν καταστάσεις.

 

Απολυση δεν μπορει να κανει χωρις αιτιολογηση και αποζημιωση εκτος και αν θεωρεις ότι θα πηγαινα να δουλεψω εγω προσωπικα χωρις να έχω υπογράψει κάποια συμβαση ή συμβολαιο που ως ένα βαθμο με καλύπτει. Όχι φιλε μου εγω προσωπικα δεν θα το εκανα.Αλλοι ας το κάνουν για να τους έχουν συνεχως στο χέρι μετα και σάκο του μποξ σε απολύουμε δεν σε απολύουμε.

 

Εχω υπογράψει συμβαση για 4 ωρες. Γιατι με φωνάζεις για 8? σαλτα και πνιξου δεν κατεβαινω. Έχω υπογράψει 6μηνη συμβαση δεν με διώχνεις πριν το 6μηνο μετά διώξε με. Το κελεπουρι θα χάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και νομιζω πως εισαι λιγο λαθος. Μπορει να ειμαι μια απλη υπαλληλος αλλα δουλευα σε μια επιχειρηση που δεν επαιρνα αυτα που δικαιουμαι. Το βρισκεις σωστο δηλαδη να παιρνει ο εργοδοτης τα χρηματα που δικαιουμαι στην τσεπη του? Συμφωνεις δηλαδη να εκμεταλευονται τους υπαλληλους επειδη ειμαστε σε κακη οικονομικη κατασταση σαν χωρα? Και επισης αυτο που αναφερεις  ' τιμωρος ' το εγραψες επειδη το πιστεψες? Να σου πω την αληθεια με πειραξε. Δηλαδη ο εργοδοτης τι ειναι ο καλος σαμαριτης που μου εδωσε δουλεια?

 

μαλλον παρανοεις ή μεταφραζεις τα γραπτα μου λαθος. επαιρνες αυτα που συμφωνησες. 

τωρα εμαθες οτι η αμοιβη δεν ηταν δικαιη ; ΟΧΙ, απλα τωρα σε βολευει και κουνιεσαι.

φυσικα και δεν ειναι σωστο - φυσικα και ειναι καταδικαστεο να τσεπωνει ο εργοδοτης τον κοπο σου & οσα πρεπει.

 

ο υπαλληλος κ ο πελατης, ακομη και την καλυτερη αμοιβη ή το προϊον δωρεαν αντιστοιχα ως παροχη παλι παραπονο θα εχουν.

γιατι ; γιατι οι ανθρωποι ειναι απληστοι, εγωιστες και συμφεροντολογοι.

εγω αν στους υπαλληλους μου δωσω αυριο 4000€/μηνα, τωρα που παιρνου 1000€ θα τους φανουν τρέλα.

οταν το συνηθισουν κ προσαρμοσουν τη ζωη τους στα 4Κ, θα πουν δωσε ρε Τζο 4001€.

αρα καταλαβαινεις οτι δε φταινε οι συνθηκες μονο της εκαστοτε χωρας.

 

φυσικα πιστευω οτι η αλλαζονεια σου & η αχαριστια σου σε οδηγουν κυριως στις πραξεις που προτιθεσαι να υλοποιησεις.

επειδη τα κονομαγε & τα κονομαει, θες να τον γειωσεις. καλα θα κανεις. εγω δεν κρινω. παντως ρουφιανος δε θα γινομουν.

και να εισαι σιγουρη επειδη εχω παρτιδες με Γερμανια & Καναδα, τα λαμογια τα Ελληνικα ειναι πολυ μικρα μπροστα στα ξενα.

 

ο εργοδοτης ειναι αυτος που εστησε ενα κολπο, μια εργασια. παρεχει Α δεδομενα. εσυ θες Β. τα βρηκατε στο Α5.

ουτε σαμαριτης, ουτε κακος, ουτε τιποτα. εκανες τη μπιζνα σου, εκανε τη δικη του.

Παιδεια δεν εχω σκοπο να μπω σε καμια αντιπαραθεση με κανεναν σας αλλωστε δεν υπαρχει λογος. Αλλα οταν υπαρχει αναγκη τοτε δεν μπορεις να κανεις κινησεις που θα επρεπε να κανεις. Τωρα στο οτι θελω να διεκδικησω τα δεδουλευμενα ειναι λαθος? Δηλαδη θωρειται οτι ειναι σωστο να το αφησω ετσι και να πω ας τον κρινει ο Θεος? Αν τα αφηνουμε ολα ετσι νομιζω πως στο τελος δεν θα μας απομηνει τιποτα σε αυτην την χωρα. Ηδη εργαζομαστε για 500 euro χωρις ασφαλεια χωρις τιποτα και στις περισσοτερες περιπτωσεις οι επιχειρησεις κερδοσκοπουν εις βαρος μας. Εαν παντος θελετε να με βοηθησετε με καποια συμβουλη τοτε σας ευχαριστω.

 

χρειαζεσαι δικηγορο & οχι συμβουλες απο το ινσομνια. το θεμα ειναι σοβαρο κ οτι και να λεμε οι απ'εξω ειναι φασαρια για το τιποτα. εργατολογο-νομικο και θα βρεις τι σε συμφερει να κανεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χρειαζεσαι δικηγορο & οχι συμβουλες απο το ινσομνια. το θεμα ειναι σοβαρο κ οτι και να λεμε οι απ'εξω ειναι φασαρια για το τιποτα. εργατολογο-νομικο και θα βρεις τι σε συμφερει να κανεις. 

Το κραταω αυτο που ειπες σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...................Εχω υπογράψει συμβαση για 4 ωρες. Γιατι με φωνάζεις για 8? σαλτα και πνιξου δεν κατεβαινω. Έχω υπογράψει 6μηνη συμβαση δεν με διώχνεις πριν το 6μηνο μετά διώξε με. Το κελεπουρι θα χάσω?

 

Μαζί σου.

Αλλά βλέπεις ότι αυτός είσαι εσύ (κι εγώ).

Οι άλλοι όμως το κάνουν και (εδώ η διαφωνία μου) θέλουν να "αποκαταστήσουν την τάξη" εκ του ασφαλούς, όταν δεν θα μπορούν να χάσουν τίποτα.

Σεβαστό

Και σαφώς κερδίζουν τη συμπάθειά μου, αλλά όχι τον θαυμασμό μου (προφανώς και δεν τους χρειάζεται αλλά κουβέντα κάνουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζί σου.

Αλλά βλέπεις ότι αυτός είσαι εσύ (κι εγώ).

Οι άλλοι όμως το κάνουν και (εδώ η διαφωνία μου) θέλουν να "αποκαταστήσουν την τάξη" εκ του ασφαλούς, όταν δεν θα μπορούν να χάσουν τίποτα.

Σεβαστό

Και σαφώς κερδίζουν τη συμπάθειά μου, αλλά όχι τον θαυμασμό μου (προφανώς και δεν τους χρειάζεται αλλά κουβέντα κάνουμε)

 

Μπα και παλι εγω είμαι εναντιον του εργοδοτη. Γιατι εκεινος ειχε τη δυναμη να το αλλαξει αυτό. Ο υπάλληλος μπορει να φοβοταν μηπως χάσει τη δουλεια του να ειχε παιδια να θρέψει εγω εχω ξαναγραψει εδώ ότι μπορω να κάνω άνετα τον καμικάζι και να τους τρέξω αλλα εγω είμαι μονος μου δεν έχω το παιδι το μεσημερι να γυρνάω και να πεινάει.

 

Εναντιον τέτοιου εργοδοτη εννοω βεβαια όχι γενικά. Είναι θεμα χαρακτήρα πιστευω αν ο άλλος είναι κωλοπαιδο ετσι θα ξηγιέται και απλα θα σου λεει μαλακιες ότι εφταιγες εσυ. Θα προσπαθει να σε πεισει δηλαδή για να βγει λάδι αυτος. Δεν μασάμε από τέτοια τον "εκτελούμε" άμεσα.

 

Ενας δικαιος και σοβαρος ανθρωπος θα παραδεχτει το λάθος του δεν θα κοιτάξει να πουλησει εξουσια λογω της θέσης του και θα το διορθώσει. Ενας καλος. Τωρα λαμογια υπάρχουν πολλά και καβαλημένοι επισης.

ειμαι εργοδοτης και δεν φαινεται, απλως εσυ γεννηθηκες για υπαλληλος.

0 ρισκο, 10 στα 10 η αξιολογηση για τον εαυτο σου και ζητας πολλα σχετικα με αυτα που μπορεις να αποδειξεις.

 

 

Eγω προσωπικα? από που και ως που ??? ξερεις τι δουλεια κανω?

 

απλα σου χαλάνε τη σουπα αυτά που γράφω. :devil:

 

δεν ζητάω πολλα εγω ή ο εκάστοτε υπάλληλος / εργαζόμενος απλα οι εργοδότες (όχι ολοι)

έχουν περιελθει στην δυσκολη κατασταση να μην μπορουν να δώσουν ουτε τα βασικά.

Το κραταω αυτο που ειπες σε ευχαριστω.

 

Πές του και ένα ευχαριστω για την online ψυχανάλυση που έκανε ο άνθρωπος που σε αποκάλεσε αχαριστη , εγωϊστρια και άλλα τέτοια αστεια που απλα υποστήριξες ότι θα ήθελες να αποκατασταθεί η αδικια εστω και μετά από τοσο καιρο εστω και για να μην συνεχιστεί αυτό στο μέλλον σε άλλους συναδέλφους B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ειμαι εργοδοτης και δεν φαινεται, απλως εσυ γεννηθηκες για υπαλληλος.

0 ρισκο, 10 στα 10 η αξιολογηση για τον εαυτο σου και ζητας πολλα σχετικα με αυτα που μπορεις να αποδειξεις"

 

Να υποθέσω πως το συγκεκριμένο σχόλιο απευθύνεται απλά και μόνο ως απάντηση στον φίλο που σε κατονόμασε ως εργοδότη,λίγο δεικτικά,και απλά του την "ψιλολές" για να γίνεται κουβέντα...

 

Ελπίζω και εύχομαι να είναι αυτός ο λόγος και όχι να βλέπεις 0 ρίσκο σε κάποιον λόγω του οτί εργάζεται ως υπάλληλος,ειδικά στην Ελλάδα...Αλλιώς να το κοιτάξεις...

 

Στο γενικό θέμα τώρα,απευθύνεστε σε επαγγελματία,Δεσποινίς ή κυρία ts,και σίγουρα όχι στο Insomnia...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι εργοδοτης και δεν φαινεται, απλως εσυ γεννηθηκες για υπαλληλος.

0 ρισκο, 10 στα 10 η αξιολογηση για τον εαυτο σου και ζητας πολλα σχετικα με αυτα που μπορεις να αποδειξεις.

 

η τυπισσα με βαση τα προσοντα της βρηκε μια εργασιακη θεση. η αμοιβη ηταν ξεκαθαρη.

προφανως ο τυπος ηταν - ειναι και θα παραμεινει λαμογιο με οσες καταγγελιες.

η καταγγελια θα τον βγει μαξ ενα 10αρικο και αυτα που εχει κερδισει απο τον συναιτερο του -το κρατος- ειναι 30~40.

 

η κουλτουρα ενος ανθρωπου & η παιδεια του φαινονται στα δυσκολα και οχι στα ευκολα.

οταν εχω 5 μυρια στην τραπεζα να καθονται, ειμαι θεος. οταν χρωσταω 5 μυρια φαινεται ποσο κυριος ειμαι.

 

οταν ο μεσος ελληνας -ανιδεικευτος- ή χωρις γνωση της γλωσσας του εξωτερικου ή χωρις αποδεικτικα οτι γνωριζει κατι συγκεκριμενο και οχι μεσες ακρες κανει "πλοουτζομπς" στα χωρια της επαρχιας ειναι καλα. οι εργοδοτες του ελληνικου φαινομενου σας πειραζουν.

 

το κρατος εχει κανονες. βασικος μισθος 485. παλια ηταν 700.

ε, προφανως ο ρισκαδορος & μαλακας στην προκειμενη περιπτωση εργοδοτης επι ελληνικου εδαφους θα κανει οτι μπορει.

σιγουρα ειναι καταδικαστεα καθε μορφη κλεψιματος & παρανομιας ΟΜΩΣ οταν ο εργαζομενος ειναι συνενοχος πρεπει να καταδικαστει εξισου. γι'αυτο ο νομος θα επρεπε να ειναι λιγο πιο δικαιος, να αναγκασει την κυρια να κανει επωνυμη καταγγελια & μετα να της αποδοθουν αυταπαγγελτα οι κατηγοριες που την βαραινουν.

μαλακια του ειπες τωρα...δηλαδη ειναι κακο αν γεννηθηκε καποιος για υπαλληλος ; Μπορουν ΟΛΟΙ να γινουν αφεντικα Η ειναι μαγκια να εισαι αφεντικο ; Ολα αυτα ΜΟΝΟ σε αυτην την χωρα ΜΕΓΑΛΕ ΜΟΝΟ !!!

Εξωτερικο τον υπαλληλο οι μεγαλοι τον εχουν στα ωπα ωπα ειδικα αν ειναι κανενας Επιστημονας ; Τον παρακαλανε κιολας.

Αλλα και ενας απλος υπαλληλος Σουπερ Μαρκετ θεωρω οτι παραγει εργο που ΕΣΥ δεν μπορεις να το κανεις !!!!!

Ειμαι σιγουρος οτι εισαι ΚΑΚΟ αφεντικο ετσι που μιλησες στον ανθρωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρχής αναφέρω ότι νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο..

Αλλά δεν ξέρω όλα τα στοιχεία. Αν μπορείς να αποδείξεις αυτά που λες και είναι χέστες (γιατί ο λογιστής μπορεί να χάσει μέχρι και την άδεια του και να τρέχει), μπορείς να πάρεις ένα καλό πακέτο και να φύγεις όμορφα κι ωραία. Ή να πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλα τους σε πρόστιμα αν δεν συμβιβαστούν και χάσουν την υπόθεση.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Ξεκινώντας τέτοια ιστορία θα πρέπει να υπάρχουν νούμερα και ισχυρισμοί που θα αποδειχτούν.
Είναι δεδομένο ότι θα φας πόδι,και θα σε κυνηγήσουν και αυτοί αν ισχυριστείς ανοησίες ή δεν αποδείξεις αυτά που καταγγέλεις (συκοφαντική δυσφήμιση κλπ.). Ανάλογα το πόσο δικομανείς είναι και αν είναι θρασείς στα αλήθεια.

Τα μαύρα δεν σε συμφέρει να τα αναφέρεις, γιατί παραδέχεσαι φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή, και μπορεί να σε τσεκουρώσει η εφορία και το ΙΚΑ (αν το σπρώξει ο εργοδότης με γνωστούς μόνο, γιατί αυτεπάγγελτα αποκλείεται να ασχοληθούν).

Για τα υπόλοιπα δύσκολα τα αποδεικνύεις αφού υπέγραφες χαρτιά και δεν θα βρεθεί μάρτυρας συνάδελφος να σε υποστηρίξει (βέβαια και μάρτυερες να υπάρχουν, αν δεν υπάρχουν αποδεικτικά δεν είναι σίγουρο ότι θα κερδίσεις γιατί μπορεί κι αυτός να αναγκάσει άλλους υπαλλήλους να έρθουν ως μάρτυρες δικοί του).

Παρόλα αυτά, αν δεν σε νοιάζει η δουλειά, και δε σε νοιάζει το αποτέλεσμα, έστω και για το γινάτι, μπορείς να το κάνεις.
Με προσοχή να μη σε κυνηγήσουν αυτοί μετά.


Συνήθως η διαδικασία είναι η εξής :
1. Έγγραφη αναφορά προς τον εργοδότη για τα διεκδικούμενα ποσά (συνήθως με εξώδικο), και επίσχεση εργασίας αν δεν ανταποκριθεί εντός ευλόγου χρόνου (πχ. 15 μέρες) .
2. Αν δεν συμβιβαστείτε και αρχίσει και τις μαγκιές στην εργασία, καταγγελία στην επιθεώρηση στην οποία υπάγεται το κατάστημα που δουλεύεις, με ανάλυση της διαφωνίας (εργατική διαφορά την ονομάζουν), και όσων ακολούθησαν/
Η επιθεώρηση θα σας καλέσει σε συνάντηση για τη διευθέτηση της διαφοράς. Συνήθως μετά από κανένα μήνα ορίζεται αυτή.

Συνήθως σε αυτές τις συναντήσεις παρίστανται και δικηγόροι.


Η επιθεώρηση εργασίας είναι διαμεσολαβητικός οργανισμός, έχει τεράστια δύναμη γιατί μπορεί απευθείας να ρίξει πρόστιμα στον εργοδότη και να κάνει ποινικές διώξεις εναντίον του και εναντίον του λογιστή του.
Το βασικό πλεονέκτημα που αποκτάς με την επιθεώρηση εργασίας, είναι ότι συντάσσεται επίσημο πρακτικό της διαδικασίας το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε αστικό δικαστήριο για να διεκδικήσεις τα λεφτά.
Το ποινικό αν δεν το κυνηγήσει αυτεπάγγελτα η επιθεώρηση, μπορείς να το κυνηγήσεις εσύ, απλά για να φάει και φυλακή (εξαγοράσιμη) αυτός και ο λογιστής που είναι πλέον ποινικά συνυπεύθυνος.

Φυσικά αν δεν σου περισσεύουν δεν ασχολείσαι με το ποινικό γιατί έχει κόστος.

3. Αν δεν τα έχετε βρει ούτε με την επιθεώρηση, κάνεις αγωγές για να τα πάρεις. Και αυτές έχουν κόστος, όπως και το εξώδικο.
Και τραβάει το δρόμο του το πράγμα.
Ο χρόνος εκδίκασης ποικίλει ανάλογα με την περιοχή που είσαι , πόσες αναβολές θα υπάρξουν, τυχόν έφεση και πάει λέγοντας.

Όπως καταλαβαίνεις, αν έχεις case εναντίον τους, σε συμφέρει να συμβιβαστείς χωρίς να πάτε στα δικαστήρια.
Αν πάτε , για Αθήνα υπολόγιζε μια πενταετία.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι η εταιρεία δεν θα κλείσει, όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, αν κερδίσεις θα πάρεις τα λεφτά εντόκως, ως ένα μπουναμά μετά από κάποια χρόνια..
Και θα πληρώσει αυτός και τα δικαστικά έξοδα (εκτός των αμοιβών των δικηγόρων είναι αυτά, δλδ τα παράβολα, τα μεγαρόσημα κλπ.)
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν απαντω σε σαμ κ δδεβιλ, το ποιος ειμαι, το πως συμπεριφερομαι κ αν υποστηριζω τους συνεργατες μου κ γενικα το δικαιο κ τυπικο το γνωριζουν αμετρητα ατομα πλεον απο το φορουμ οπου εχω εργαστει στα σπιτια τους.

 

καλη συνεχεια κ καλα μυαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακια του ειπες τωρα...δηλαδη ειναι κακο αν γεννηθηκε καποιος για υπαλληλος ; Μπορουν ΟΛΟΙ να γινουν αφεντικα Η ειναι μαγκια να εισαι αφεντικο ; Ολα αυτα ΜΟΝΟ σε αυτην την χωρα ΜΕΓΑΛΕ ΜΟΝΟ !!!

Εξωτερικο τον υπαλληλο οι μεγαλοι τον εχουν στα ωπα ωπα ειδικα αν ειναι κανενας Επιστημονας ; Τον παρακαλανε κιολας.

Αλλα και ενας απλος υπαλληλος Σουπερ Μαρκετ θεωρω οτι παραγει εργο που ΕΣΥ δεν μπορεις να το κανεις !!!!!

Ειμαι σιγουρος οτι εισαι ΚΑΚΟ αφεντικο ετσι που μιλησες στον ανθρωπο.

 

Ε ναι ρε φιλε, ο υπάλληλος πρέπει αν είναι ικανοποιημένος από την εργασια του. Αυτά σε σοβαρές επιχειρήσεις είναι αυτονόητα δεν τα συζητάς καν. Δεν μπαινεις καν στο τρυπάκι να τα διεκδικήσεις γιατι είναι αυτονόητα.

 

- Ρεπο - άδειες

 

- Σωστος μισθος και στην ώρα του

 

- Φιλικοί προϊστάμενοι αλλα και αυστηροι εκει που πρέπει.

 

- Σωστο και φιλικο εργασιακο περιβάλλον.

 

Αυτά είναι τα βασικά.

δεν απαντω σε σαμ κ δδεβιλ, το ποιος ειμαι, το πως συμπεριφερομαι κ αν υποστηριζω τους συνεργατες μου κ γενικα το δικαιο κ τυπικο το γνωριζουν αμετρητα ατομα πλεον απο το φορουμ οπου εχω εργαστει στα σπιτια τους.

 

καλη συνεχεια κ καλα μυαλα.

 

Ε καλα δεν θα ειχες τέτοια γλωσσα από κοντά όταν θα ερχοσουν για δουλεια γιατι τοτε εγω θα ήμουν ο εργοδότης σου και θα έβλεπες την πορτα ευκολα (και όχι για να της αλλάξεις κλειδαριά).  :cry:

 

Το ξερεις καλα αυτό οποτε εισαι ευγενικος εκει και κάνεις ότι σου πει ο πελάτης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μάθουμε σε αυτή την χώρα ότι όλοι είναι ίσοι τότε θα γίνουμε άνθρωποι.

 

Μέχρι τότε ο ένας θα ρίχνει κατηγορίες στον άλλον και οι πολιτικοί θα πίνουν στην υγεία των μακακων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μάθουμε σε αυτή την χώρα ότι όλοι είναι ίσοι τότε θα γίνουμε άνθρωποι.

 

Μέχρι τότε ο ένας θα ρίχνει κατηγορίες στον άλλον και οι πολιτικοί θα πίνουν στην υγεία των μακακων.

 

παρε το μερος κανενος βιαστη & ασε τις ισοτητες.

εδω δεν μπορεις να διακρινεις την αυτονοητη ισοτητα ανδρα-γυναικας, θες να υπερασπιστεις τα αθωα πελατακια.

 

 

Ε καλα δεν θα ειχες τέτοια γλωσσα από κοντά όταν θα ερχοσουν για δουλεια γιατι τοτε εγω θα ήμουν ο εργοδότης σου και θα έβλεπες την πορτα ευκολα (και όχι για να της αλλάξεις κλειδαριά).  :cry:

 

Το ξερεις καλα αυτό οποτε εισαι ευγενικος εκει και κάνεις ότι σου πει ο πελάτης.

 

κανω οτι θεωρω σωστο. με τη δικη μου λογικη & το δικο μου τροπο.

αποδειξη ειναι οι ευχαριστημενοι πελατες - συνανθρωποι μου.

νομιζω στα 5 χρονια που ασχολουμαι με δικη μου επιχειρηση, ειναι ζητημα αν υπαρχουν 5 δυσαρεστημενοι απο τον τροπο συμπεριφορας μου. απο τη δουλεια μου μπορει, απο το χαρακτηρα μου & το στυλ μου νομιζω ειναι κατω απο 5.

 

αν νομιζεις οτι τα λεφτα αυτου του κοσμου θα με κανουν να πραξω κατι για το οποιο δε θελω,

γουσταρω, θεωρω πρεπον -> εισαι βαθυτατα νυχτωμενος. βασικα εισαι τοσο νυχτωμενος που ακομη κ που σου απαντω σου δινω αξια μιας κ εχω παρατηρησει τις απαντησεις σου και δεξια - αριστερα. παιχτης του 20αρικου κι αυτο με τις εκπτωσεις γινεται 15.

 

αντε γεια χαρα νταν κ οταν μεγαλωσεις κ πλυνεις κανενα σωβρακο χωρις να παρεις τη βοηθεια του τηλεφωνου, τα ξαναλεμε.

 

κλειδωστε κ το θεμα, η κοπελα θα παει σε δικηγορο να βρει το δικιο της. ολα τα αλλα ειναι βραστα αυγα !

Να υποθέσω πως το συγκεκριμένο σχόλιο απευθύνεται απλά και μόνο ως απάντηση στον φίλο που σε κατονόμασε ως εργοδότη,λίγο δεικτικά,και απλά του την "ψιλολές" για να γίνεται κουβέντα...

 

Ελπίζω και εύχομαι να είναι αυτός ο λόγος και όχι να βλέπεις 0 ρίσκο σε κάποιον λόγω του οτί εργάζεται ως υπάλληλος,ειδικά στην Ελλάδα...Αλλιώς να το κοιτάξεις...

 

ειναι προφανες. αλλωστε δεν το παιζω εργοδοτης ΠΟΤΕ & ΠΟΥΘΕΝΑ.

 

ειμαι ο υπευθυνος της επιχειρησης μου & το βασικοτερο γραναζι αποφασεων, ομως χωρις τους συνεργατες μου -παλιους, νεους, επομενους- δεν θα ημουν αυτος που ειμαι. (καλος, κακος, μετριος θα δειξει η ιστορια) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είναι αργά Anna...
Μπορείς να ξεκινήσεις για αρχή με μια επίσκεψη και εγγραφή στο κλαδικό σου σωματείο.

Θα πεις το πρόβλημα σου αλλά μην περιμένεις να σε χαϊδέψουν τα αυτιά. Η συνέχεια θα

είναι δύσκολη. Καλή δύναμη...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...