Προς το περιεχόμενο

Πλήρως επιτυχημένη η πρώτη ευρεία διεξαγωγή του Black Friday στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως είναι δυνατόν μια τηλεόραση να έχει κόστος παραγωγής 4000€ και να πωλείται 4000€ και στις εκπτώσεις 2500€;!

 

Γιατί ποιος λέει ότι το κόστος παραγωγής είναι 4000€€€;;; Με τις σημερινές καθετοποιημένες δυνατότητες μαζικής παραγωγής από τα φθηνότερα εργατικά χέρια που υπάρχουν, το κόστος είναι απλώς τριψήφιο, κι όχι μεγάλο τριψήφιο. Τα υπόλοιπα είναι αέρας κοπανιστός, κέρδος για την εταιρεία και τους μεσάζοντες. Έτσι μπορεί το κατάστημα και από «αρχική» τιμή 4000 το δίνει 2.500.

 

 

Για το iphone που λες, η γνώμη μου είναι ότι αν κάτι δεν μπορείς να το βρεις αλλού φτηνότερα τότε είναι προσφορά, ανεξάρτητα πόσο κοστίζει η παραγωγή του (που δεν ξέρουμε πόσο κοστίζει, υπολογίζουμε μπακαλίστικα).

 

Εκεί έγκειται το σχόλιο περί επιβράβευσης. Όλα εξαρτώνται από το νόμο προσφοράς και ζήτησης. Αν ένα προϊόν παρόλο που είναι σάπιο οι καταναλωτές το επιβραβεύουν προτιμώντας το, φυσικά και θα έχει υψηλή τιμή. Φυσικά και θα κρατήσει αυτή την υψηλή τιμή.

 

 

Γενικά για το black friday, αν και δεν ψώνισα τίποτα και μάλλον συμφωνώ με τους φίλους που έγραψαν οτι δεν θα περίμεναν σε ουρές με τσακωμούς κλπ, νομίζω ότι πήγε καλά παρά τη γκρίνια πολλών. Απόδειξη η ενότητα των προσφορών που γέμισε με αξιόλογες προσφορές και οι περισσότερες μάλιστα από ελληνικά καταστήματα!

 

Εγώ τελικά δεν πήγα πουθενά παρόλο που ήθελα έτσι από περιέργεια να δω τι θα παίξει. Τελικά γύρισα από τη δουλειά το μεσημέρι, από τα πρώτα που πήρε το μάτι μου ήταν αυτή η εικόνα με τη σάπια ταμπέλα με την τριπλή τιμή από το Πάμπλικ, ξενέρωσα και δεν πήγα πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι μια χαρά εφαρμόστηκε ?? κάνανε τον περισσότερο κόσμο να είναι σαν ζώα για δήθεν προσφορές και έφαγαν τα λεφτά του κόσμου !!

 

Σιγά μην είχε πραγματικές προσφορές στην Ελλάδα !!

Δηλαδή αν εγω σου πουλήσω φύκια και μεταξωτές κορδέλες για 1000 ευρώ και εσύ έρθεις και τα αγοράσεις φταιω εγώ που σου τα πούλησα ή εσύ που τα αγόρασες? Αν δεν σου κάνει η τιμή μην αγοράζεις. Ο κόσμος δεν έχει το ελεύθερο της βούλησης? Και τα μαγαζιά τι ακριβώς έκαναν? Τον ανάγκασαν με το ζόρι να αγοράσει? Το μόνο εύκολο να ρίχνουμε τις ευθύνες αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικες σκεψεις

1.black Friday ειναι καθε μερα αμα εχεις λεφτα.

2.ενδιαφερον θα ειχε ενα ρεπορταζ αν ειχαν το πρωι μαθητες τα σχολεια ή ειχαν κανει κοπανα.

3 προσωπικα οταν αγοραζω κατι θετω το ερωτημα: "το χρειαζομαι;"

επειδη χρηματα δεν υπαρχουν, το αν χρειαζομαι κατι ειναι καθοριστικο .

 Ευχομαι ολοι αυτοι που ετρεχαν το πρωϊ να τα χρειαζονταν οσα αγορασαν,και να μην ειναι θυματα.

στα θυματα αφιερωνω τους στιχους του Τζιμακου

....Κι η παπαλάμπραινα γυμνή

χαϊδεύει δώρο συσκευή

σ’ ένα τηλεπαιχνίδι πουλημένο

 

Πουλάκι ξένο

πουλί χαμένο

μου τρώει τα σπλάχνα

δεν βγάζω άχνα.

 

Καίω τα δέντρα χτίζω μεζονέτες

θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

σ’ ένα κλουβί γραφείο σαν αγρίμι

παίζω ατέλειωτο βουβό ταξίμι.

 

Έλληνας νεοέλληνας....

Ωχ αμάν... φίλε συμφωνω μαζι σου σε αυτα που λες, αλλα κοψε την κουλτουρα , δεν φταιμε σε τιποτα ο αμαχος πληθυσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα εξ.σκληρό 1tb usb3 που χρειαζομουν από public στα 34€ οταν ο ίδιος Ελλαδα έχει ο πιο φτηνός 60,θέλετε να μου πείτε πως δεν ήταν προσφορά;Ας μου βρει κάποιος έστω και το χειρότερο κάτω από 40€ και το συζητάμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν εγω σου πουλήσω φύκια και μεταξωτές κορδέλες για 1000 ευρώ και εσύ έρθεις και τα αγοράσεις φταιω εγώ που σου τα πούλησα ή εσύ που τα αγόρασες? Αν δεν σου κάνει η τιμή μην αγοράζεις. Ο κόσμος δεν έχει το ελεύθερο της βούλησης? Και τα μαγαζιά τι ακριβώς έκαναν? Τον ανάγκασαν με το ζόρι να αγοράσει? Το μόνο εύκολο να ρίχνουμε τις ευθύνες αλλού.

 

Μηπως εννοεις "φύκια για μεταξωτες κορδελες";

Οπως και να 'χει, χρησιμοποιώντας το παραδειγμα σου, αν πουλησεις σε καποιον φυκια και μεταξωτες κορδελες για 1000 ευρω ενω το δικο σου κοστος ηταν 15 ευρω τοτε ναι ο αγοραστης ειναι μαλλον βλακας αλλα και εσυ αισχροκερδεις. 

Και να ξερεις ο πιθανον βλακας δεν με ενοχλει (αρκει να μην βρισκεται σε θεση ευθυνης) αλλα η αισχροκερδεια σου σε κανει ανηθικο και πιθανως απατεωνα, και πιστεψε με δεν θελεις να μαθεις απο πρωτο χερι τι παθαινουν οι απατεωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...