Προς το περιεχόμενο

Καρτες κινητης, περιπτερα και πιστωτικες-χρεωστικες


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και αρκετο διαστημα παρατηρω πως σε περιπτερα-ψιλικατζιδικα που δεχονται καρτες για πληρωμες(απο τσιγαρα μεχρι τσιχλες) δεν δεχονται ως τροπο πληρωμης τον συγκεκριμενο για αγορα paysafe, καρτες ανανεωσης χρονου κοκ. 

Υπαρχει καποιος που να γνωριζει τον λογο που γινεται αυτο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και αρκετο διαστημα παρατηρω πως σε περιπτερα-ψιλικατζιδικα που δεχονται καρτες για πληρωμες(απο τσιγαρα μεχρι τσιχλες) δεν δεχονται ως τροπο πληρωμης τον συγκεκριμενο για αγορα paysafe, καρτες ανανεωσης χρονου κοκ. 

Υπαρχει καποιος που να γνωριζει τον λογο που γινεται αυτο ?

 

Αυτό γίνεται γιατι η εταιρεία που εχει δώσει το μηχάνημα που βγαζει τις καρτες στο περιπτερο-ψιλικατζιδικο δεν πληρώνεται μέσω τράπεζας αλλά με μετρητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται γιατι η εταιρεία που εχει δώσει το μηχάνημα που βγαζει τις καρτες στο περιπτερο-ψιλικατζιδικο δεν πληρώνεται μέσω τράπεζας αλλά με μετρητά.

+ γιατί το ποσοστό κερδους σε αυτά τα πράγματα είναι περίπου 2%, δηλαδή όσο και η προμήθεια για τις κάρτες, οπότε μετά δεν μένει κάποιο κέρδος για το κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται γιατι η εταιρεία που εχει δώσει το μηχάνημα που βγαζει τις καρτες στο περιπτερο-ψιλικατζιδικο δεν πληρώνεται μέσω τράπεζας αλλά με μετρητά.

 

Δεν γνωρίζω κάποια εταιρεία που να κάνει αυτό που λες, γνωρίζεις μήπως εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω κάποια εταιρεία που να κάνει αυτό που λες, γνωρίζεις μήπως εσύ?

 

οι εταιρίες που μας δίνουν τις κάρτες πληρώνονται μέσω τραπέζης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εταιρίες που μας δίνουν τις κάρτες πληρώνονται μέσω τραπέζης

 

Αυτό λέω και εγώ, άλλος είναι αυτός που έγραψε στο post #3 πως αυτές οι εταιρείες πληρώνονται με μετρητά και όχι μέσω τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω και εγώ, άλλος είναι αυτός που έγραψε στο post #3 πως αυτές οι εταιρείες πληρώνονται με μετρητά και όχι μέσω τράπεζας.

Στην τράπεζα με μετρητά δεν πληρώνεις; Και τα χρήματα που έχεις μέσα στον λογαριασμό σου μετρητά θεωρούνται. εκτός αν συναλλάζεσαι με ομόλογα ή με μετοχές ξέρω γω.

 

Πάντως οι πληρωμές με κάρτα επιβαρύνουν με έναν μικρό τόκο τον πωλητή γιατί το μηχανάκι που χτυπάς την κάρτα του το προσφέρει σαν υπηρεσία η τράπεζα, και αυτό τον τόκο δεν μπορεί να τον περάσει στα προϊόντα/υπηρεσίες που προσφέρει, οπότε έχει μια ζημία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ γιατί το ποσοστό κερδους σε αυτά τα πράγματα είναι περίπου 2%, δηλαδή όσο και η προμήθεια για τις κάρτες, οπότε μετά δεν μένει κάποιο κέρδος για το κατάστημα

ναι γιατι αλλιως μενει με την φορολογια που υπαρχει εν ελλαδι :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τράπεζα με μετρητά δεν πληρώνεις; Και τα χρήματα που έχεις μέσα στον λογαριασμό σου μετρητά θεωρούνται. εκτός αν συναλλάζεσαι με ομόλογα ή με μετοχές ξέρω γω.

Είσαι λάθος, μετρητά είναι μόνο τα χαρτονομίσματα και τα κέρματα, τίποτα άλλο. Τα χρήματα που έχεις μέσα στο λογαριασμό σου ούτε είναι ούτε θεωρούνται μετρητά, είναι καταθέσεις.

 

Πάντως οι πληρωμές με κάρτα επιβαρύνουν με έναν μικρό τόκο τον πωλητή γιατί το μηχανάκι που χτυπάς την κάρτα στο προσφέρει σαν υπηρεσία η τράπεζα, και αυτό τον τόκο δεν μπορεί να τον περάσει στα προϊόντα/υπηρεσίες που προσφέρει ο πωλητής, οπότε έχει μια ζημία.

Έχεις ένα θεματάκι τελικά με τις ονομασίες. Αυτό που περιγράφεις δεν λέγεται τόκος, λέγεται προμήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι λάθος, μετρητά είναι μόνο τα χαρτονομίσματα και τα κέρματα, τίποτα άλλο. Τα χρήματα που έχεις μέσα στο λογαριασμό σου ούτε είναι ούτε θεωρούνται μετρητά, είναι καταθέσεις.

 

Έχεις ένα θεματάκι τελικά με τις ονομασίες. Αυτό που περιγράφεις δεν λέγεται τόκος, λέγεται προμήθεια.

[OFFTOPIC]Ευχαριστώ για την διόρθωση.

 

Δηλαδή κατά περιόδους που διαβάζουμε εδώ στις ειδήσεις του insomnia ότι μια εταιρία αγόρασε μια άλλη εταιρία και πλήρωσε 1 δις δολάρια/ευρώ σε μετρητά, εννοείς ότι δίνει 1 δις δολάρια/ευρώ σε χαρτονομίσματα; Σοβαρά ρωτάω, δεν κάνω πλάκα.[/OFFTOPIC]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα.

 

Δηλαδή κατά περιόδους που διαβάζουμε εδώ στις ειδήσεις του insomnia ότι μια εταιρία αγόρασε μια άλλη εταιρία και πλήρωσε 1 δις δολάρια/ευρώ σε μετρητά, εννοείς ότι δίνει 1 δις δολάρια/ευρώ σε χαρτονομίσματα; Σοβαρά ρωτάω, δεν κάνω πλάκα.

Και εγώ τότε θα σου απαντήσω σοβαρά. Δεν έχει τύχει ποτέ να διαβάσω τέτοια είδηση, και δεν εννοώ πώληση του ενός δις δολαρίων ή ευρώ, αλλά σε μετρητά. Όλες οι παρόμοιες ειδήσεις που έχω δει αναφέρουν μόνο το τίμημα, και όχι τον τρόπο πληρωμής. Αν σου είναι εύκολο δείξε μου μερικές τέτοιες ειδήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω και εγώ, άλλος είναι αυτός που έγραψε στο post #3 πως αυτές οι εταιρείες πληρώνονται με μετρητά και όχι μέσω τράπεζας.

 

Εγω επιμένω και λεω οτι η εταιρεια που παρέχει το τερματικο στο μαγαζι στέλνει  μια φορα την εβδομάδα υπάλληλο και πληρώνεται με μετρητά απο όλες τις καρτες που εχει βγαλει το μηχανάκι. Τωρα το πως πληρώνει αυτος που είσπραξε (σε μετρητά) τις εταιρειες κινητής τηλεφωνίας, paysafe κτλ ειναι άλλο θέμα.

 

Αυτος ειναι ο λογος που δεν δεχονται απο τον πελάτη χρεωστικές κάρτες για να πληρωθούν. Τι δεν καταλαβαίνεις?

 

και για να μην μπερδεύεσαι το κατάστημα δεν πληρώνει την cosmote... το κατάστημα πληρώνει τον μεσάζοντα που προσφέρει το τερματικό για τις καρτες....

 

Εσυ εχεις ή δουλεύεις σε μαγαζί με μηχανάκι που βγαζει καρτες?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επιμένω και λεω οτι η εταιρεια που παρέχει το τερματικο στο μαγαζι στέλνει  μια φορα την εβδομάδα υπάλληλο και πληρώνεται με μετρητά απο όλες τις καρτες που εχει βγαλει το μηχανάκι. Τωρα το πως πληρώνει αυτος που είσπραξε (σε μετρητά) τις εταιρειες κινητής τηλεφωνίας, paysafe κτλ ειναι άλλο θέμα.

Σε αυτό δεν διαφωνώ, έτσι γίνεται συνήθως. Και αυτό γίνεται γιατί έτσι βολεύει περισσότερο τον περιπτερά/ψιλικατζή, και όχι γιατί έτσι απαιτεί η εταιρεία που παρέχει το μηχανάκι. Αυτή τη στιγμή τα περισσότερα περίπτερα/ψιλικατζίδικα δεν έχουν καν POS, και όσα έχουν ελάχιστο ποσοστό του τζίρου τους γίνεται μέσω καρτών, οπότε τους βολεύει πολύ περισσότερο να περνάει εισπράκτορας από το μαγαζί τους και να τον πληρώνουν σε μετρητά, παρά να στέκονται στις ουρές των τραπεζών για να καταθέσουν εκεί τα μετρητά που έχουν μαζέψει. 

 

Αυτος ειναι ο λογος που δεν δεχονται απο τον πελάτη χρεωστικές κάρτες για να πληρωθούν. Τι δεν καταλαβαίνεις?

 

Μωρέ μια χαρά καταλαβαίνω αυτό που λες, η διαφορά είναι ότι δεν συμφωνώ. Ο λόγος που δεν δέχονται κάρτες για πληρωμή paysafe, κάρτες ανανέωσης κινητής τηλεφωνίας κτλ είναι ότι οι προμήθειες των τραπεζών είναι σχεδόν ίσες με το ποσοστό κέρδους που έχουν τα παραπάνω είδη. Αυτός είναι ο λόγος, όχι αυτός που νομίζεις.

 

και για να μην μπερδεύεσαι το κατάστημα δεν πληρώνει την cosmote... το κατάστημα πληρώνει τον μεσάζοντα που προσφέρει το τερματικό για τις καρτες....

 

Το γνωρίζω.

 

Εσυ εχεις ή δουλεύεις σε μαγαζί με μηχανάκι που βγαζει καρτες?

 

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο, απλά έχω ένα φίλο με βενζινάδικο/μίνι μάρκετ. Αυτός πληρώνει ΟΛΟΥΣ τους προμηθευτές του όπως τον βολεύει, και την εταιρεία που του παρέχει το επίμαχο μηχανάκι.

 

Edit

Η παρακάτω εταιρεία αναφέρει στο site της ως μέθοδο πληρωμής την κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό:

 

http://geomobile.gr/pos.html

 

Σε αυτό που ρώτησα παραπάνω θα απαντήσεις? Ξέρεις κάποια εταιρεία που να απαιτεί να πληρώνεται μόνο με μετρητά και όχι μέσω τράπεζας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...