Προς το περιεχόμενο

Καρτες κινητης, περιπτερα και πιστωτικες-χρεωστικες


mynam3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν το πολυκατάλαβα αυτό, τι εννοείς όταν γράφεις "η κάρτα δεν εκδίδεται αλλά χρεώνεται κανονικά"? Μήπως η συναλλαγή έμενε απλώς σε αναμονή μέχρι να επικοινωνήσεις με payzone? Είτε για να εγκρίνουν μικρή αύξηση πλαφόν, είτε για να μην εγκρίνουν και να ακυρωθεί?

 

Κατά τα άλλα λογικό είναι να μην μπορεί να εκδοθεί η κάρτα αν έχεις φτάσει το πλαφόν(ανώτατο όριο πίστωσης). Για να μπορέσεις να συνεχίσεις να εκδίδεις κάρτες, πρέπει πρώτα με κάποιο τρόπο να πληρώσεις την payzone. Να κλείσεις το περίπτερο και να πας να στηθείς στην ουρά της τράπεζας δεν παίζει(καταλαβαίνεις φαντάζομαι το γιατί), για να μεταφέρεις λεφτά μέσω e-banking πρέπει απαραίτητα να έχεις λογαριασμό καταθέσεων με επαρκές διαθέσιμο υπόλοιπο, αλλιώς περιμένεις τον υπάλληλο της payzone να έρθει να πληρωθεί σε μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πολυκατάλαβα αυτό, τι εννοείς όταν γράφεις "η κάρτα δεν εκδίδεται αλλά χρεώνεται κανονικά"? Μήπως η συναλλαγή έμενε απλώς σε αναμονή μέχρι να επικοινωνήσεις με payzone? Είτε για να εγκρίνουν μικρή αύξηση πλαφόν, είτε για να μην εγκρίνουν και να ακυρωθεί?

 

Μέχρι να ειδοποιηθεί η payzone τηλεφωνικώς για να τακτοποιηθεί το θέμα, ο αύξων αριθμός των καρτών προχωράει κανονικά οπότε και στην εταιρία του περιπτέρου φαίνεται σαν να εκδόθηκε και χάθηκε(ή καβατζώθηκε όπως μας έλεγαν χαρακτηριστικά!) εφόσον η αρίθμιση των αποκομμάτων δεν συμφωνεί με των αντίστοιχων εισπράξεων.

 

Παρεπιπτόντως: Αυτό το στοιχείο εκμεταλλευόταν η εταιρία και μη ενημερώνοντας τους νέους υπαλλήλους της για την ιδιαιτερότητα αυτή, τους υπερχρέωνε αυξάνοντας το κέρδος της αθέμιτα(τους έκλεβε πούστηκα ήθελα να γράψω βασικά). Την μήνυσα γι αυτό!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω για την payzone πώς λειτουργεί, αλλά παλιότερα εμπορευόμουν κάρτες κινητής, απο τις παλιές που έξυνες και έστελνες το νούμερο με SMS για να ενεργοποιηθούν. Δέν έχω καρτοκινητό εδώ και χρόνια και δέν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα αυτές.

 

Σε αυτές είχαμε μηδέν κέρδος. Το ποσό που γράφανε πάνω, 5-10-20 ευρώ, τόσο τις αγοράζαμε και τόσο τις πουλούσαμε. Τις φέρναμε καθαρά για ευκολία των πελατών δηλαδή.

 

Αν ο πελάτης μας πλήρωνε με κάρτα τότε χάναμε κι όλας λεφτά, καθώς η τράπεζα κρατά σε κάθε συναλλαγή με κάρτα μια προμήθεια γύρω στο 2%.

 

Αν δέν έχει αλλάξει το καθεστώς, τότε αυτός είναι ο λόγος που πληρώνονται με μετρητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η λογική του να πάω σε ένα περίπτερο/ψιλικατζίδικο και να πληρώσω με κάρτα

 

Με την ίδια ακριβώς λογική που πληρώνεις με κάρτα οπουδήποτε. Ταχύτητα και ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά η κάρτα είναι σπατάλη χρόνου. Καθημερινά λόγω δουλειάς, περνάω από δέκα περίπτερα.

Ξέρεις από ποιο θα πάρω τσιγάρα; Από αυτό που την στιγμή που θα περάσω δεν θα έχει πελάτη

Παλαιότερα που τα τσιγάρα μου έκαναν 4,00 ευρώ ακριβώς ,πήγαινα με τα χρήματα ακριβώς, έλεγα τι ήθελα, μου τα έδιναν και έφευγα.

10 δευτερόλεπτα

Με κάρτα πόσο θα κάνω; 

Στην καλύτερη 60 δευτερόλεπτα.

Θα μου πεις σιγά την διαφορά... Αλλά αν είσαι με όχημα και εμποδίζεις την κυκλοφορία μετράει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά η κάρτα είναι σπατάλη χρόνου. Καθημερινά λόγω δουλειάς, περνάω από δέκα περίπτερα.

Ξέρεις από ποιο θα πάρω τσιγάρα; Από αυτό που την στιγμή που θα περάσω δεν θα έχει πελάτη

Παλαιότερα που τα τσιγάρα μου έκαναν 4,00 ευρώ ακριβώς ,πήγαινα με τα χρήματα ακριβώς, έλεγα τι ήθελα, μου τα έδιναν και έφευγα.

10 δευτερόλεπτα

Με κάρτα πόσο θα κάνω; 

Στην καλύτερη 60 δευτερόλεπτα.

Θα μου πεις σιγά την διαφορά... Αλλά αν είσαι με όχημα και εμποδίζεις την κυκλοφορία μετράει...

 

Αυτά που έγραψες είναι ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που αφορά μόνο εσένα(10 περίπτερα στο δρόμο σου καθημερινά χωρίς χώρο να παρκάρεις), κάποια συγκεκριμένη στιγμή στο παρελθόν(όταν τα τσιγάρα είχαν 4€), υπό προϋποθέσεις(όχι μόνο να έχεις μετρητά στην τσέπη σου, αλλά να έχεις ακριβώς 4€). Δεν αφορά ούτε όλους μας, ούτε όλες τις περιπτώσεις.

 

Πληρώνοντας παντού με κάρτες δεν έχεις το άγχος να κουβαλάς λεφτά πάνω σου, δεν έχεις το άγχος να θυμάσαι να παίρνεις λεφτά μαζί σου, δεν χρειάζεται να επισκέπτεσαι τράπεζες/ΑΤΜ για να σηκώνεις λεφτά, δεν πρόκειται ποτέ να σου τρυπήσει η τσέπη από τα κέρματα, έχεις καλύτερη εικόνα των εξόδων που κάνεις, κτλ. Από προσωπική εμπειρία ο χρόνος πληρωμής ειδικά για μικροποσά που δεν χρειάζονται pin δεν ξεπερνά τα 20-30 δεύτερα. Σήμερα χρησιμοποίησα χρεωστική για τελευταία φορά, ο χρόνος που μεσολάβησε από τη στιγμή που πέρασα την κάρτα πάνω από το POS μέχρι να αρχίσει να εκτυπώνει απόδειξη ήταν το πολύ 5 δεύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έγραψες είναι ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που αφορά μόνο εσένα(10 περίπτερα στο δρόμο σου καθημερινά χωρίς χώρο να παρκάρεις), κάποια συγκεκριμένη στιγμή στο παρελθόν(όταν τα τσιγάρα είχαν 4€), υπό προϋποθέσεις(όχι μόνο να έχεις μετρητά στην τσέπη σου, αλλά να έχεις ακριβώς 4€). Δεν αφορά ούτε όλους μας, ούτε όλες τις περιπτώσεις.

 

Πληρώνοντας παντού με κάρτες δεν έχεις το άγχος να κουβαλάς λεφτά πάνω σου, δεν έχεις το άγχος να θυμάσαι να παίρνεις λεφτά μαζί σου, δεν χρειάζεται να επισκέπτεσαι τράπεζες/ΑΤΜ για να σηκώνεις λεφτά, δεν πρόκειται ποτέ να σου τρυπήσει η τσέπη από τα κέρματα, έχεις καλύτερη εικόνα των εξόδων που κάνεις, κτλ. Από προσωπική εμπειρία ο χρόνος πληρωμής ειδικά για μικροποσά που δεν χρειάζονται pin δεν ξεπερνά τα 20-30 δεύτερα. Σήμερα χρησιμοποίησα χρεωστική για τελευταία φορά, ο χρόνος που μεσολάβησε από τη στιγμή που πέρασα την κάρτα πάνω από το POS μέχρι να αρχίσει να εκτυπώνει απόδειξη ήταν το πολύ 5 δεύτερα.

πως ακριβως εχεις καλητερη εικονα των εξοδων σου οταν δεν βλεπεις τα λεφτα που ξοδευεις? και μακαρι ναναι τετοια τα ανχοι μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβως εχεις καλητερη εικονα των εξοδων σου οταν δεν βλεπεις τα λεφτα που ξοδευεις? και μακαρι ναναι τετοια τα ανχοι μας

Βασικά κρατάς την απόδειξη (που αν δεν πλήρωνες με κάρτα ενδεχομένως και να μην σου έδιναν κιόλας, ειδικά σε περίπτερα ή συνοικιακά παντοπωλεία/φαστουντάδικα), οπότε μια χαρά εικόνα έχεις. Όταν γυρνάς σπίτι κατεβάζεις και μια αναλυτική κατάσταση από το e-banking. Επίσης μπορείς να ζητήσεις από την τράπεζα να σου ορίσει ένα ημερήσιο όριο για συναλλαγές, ας πούμε 30 ή 50 ευρώ, φυσικά σε αυτή την περίπτωση κρατάς και κάποια χρήματα πάνω σου ώστε αν φτάσεις το όριο και χρειαστείς κάποια επιπλέον χρήματα (σε πολύ μεγάλη ανάγκη), να τα χρησιμοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κρατάς την απόδειξη (που αν δεν πλήρωνες με κάρτα ενδεχομένως και να μην σου έδιναν κιόλας, ειδικά σε περίπτερα ή συνοικιακά παντοπωλεία/φαστουντάδικα), οπότε μια χαρά εικόνα έχεις. Όταν γυρνάς σπίτι κατεβάζεις και μια αναλυτική κατάσταση από το e-banking. Επίσης μπορείς να ζητήσεις από την τράπεζα να σου ορίσει ένα ημερήσιο όριο για συναλλαγές, ας πούμε 30 ή 50 ευρώ, φυσικά σε αυτή την περίπτωση κρατάς και κάποια χρήματα πάνω σου ώστε αν φτάσεις το όριο και χρειαστείς κάποια επιπλέον χρήματα (σε πολύ μεγάλη ανάγκη), να τα χρησιμοποιήσεις.

1 ετσι κι αλλιως δεν γουσταρω την αποδειξη,

2 εχεις δικιο ετσι ειναι ελενχεις καλητερα τα εξοδα αλλα βολευει εαν μιλαμε για μεγαλητερα χρονικα διαστηματα και οχι μεσα στη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβως εχεις καλητερη εικονα των εξοδων σου οταν δεν βλεπεις τα λεφτα που ξοδευεις? και μακαρι ναναι τετοια τα ανχοι μας

 

Κάνεις λάθος, μέσω e-banking βλέπεις τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβως εχεις καλητερη εικονα των εξοδων σου οταν δεν βλεπεις τα λεφτα που ξοδευεις? και μακαρι ναναι τετοια τα ανχοι μας

βασικα αυτο σου βγαίνει στην πορεία κ πανω κατω ξερεις τι εχεις. Χώρια οτι με την εφαρμογη στο κινητό εχεις το υπόλοιπο παντου. Γενικά η πληρωμή με κάρτα (ειδικα πλεον με το contactless) ειναι κάτι γρήγορο κ ασφαλές. Επίσης μπορεις να κανεις καλύτερη διαχείρηση χρημάτων μιας κ ξέρεις που χαλασες τι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι μπορεί να μην έχουν ιδέα από αυτά, μέσα από ibank(εθνική τράπεζα) τα βλέπεις κάπως έτσι:
 

Τρίτη 18/10/2016
15:18 ΠΛΗΡ.VODAFONE Κινη -27,22€

Παρασκευή 14/10/2016
21:10 LIDL -23,19€

Πέμπτη 13/10/2016
11:24 ΠΛΗΡ.ΕΘΝ.ΚΤΗΜΑΤΟΛΟ -35,00€

Τετάρτη 19/10/2016
01:18 CHRISTINA GIOURDA -11,00€
01:18 NIK.ZORBAS KAI SIA -21,00€

Τρίτη 18/10/2016
20:40 BP -50,00€


Εγώ τουλάχιστον, έχω καλύτερη εικόνα των εξόδων μου.

 

Τώρα όποιος πιστεύει ότι για τον ίδιο η χρήση κάρτας δεν έχει πλεονεκτήματα, και είναι απλώς σπατάλη χρόνου, ας μην την χρησιμοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...