Προς το περιεχόμενο

Μήπως οι εταιρείες άρχισαν να ανακαλύπτουν την πραγματική αξία του DLC;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το μοντελο Additional content ειναι οπως στο Witcher 3 η στο Dark Souls 1 (δηλ ως Expansion) το δεχομαι αλλά για το milking DLC (δηλ Πληρωσε 2€ για να εχεις π.χ. το Masamune katana και σου εχει αλλα 100 διαφορετικά των 2€) προσωπικά δεν πήρα ποτέ και δεν θα παρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω λιωσει με τα σχολια των βετερανων "back in my day" yy none gives a fuk m8 παιξτε empire earth και κανα doom τις μερες που ειστε σε φορμα, παω να ανοιξω bf1 εγω. Ανυπομονω για dlc. Btw εχω δικια μου πιστωτικη, του μπαμπα θελει ανανεωση, δε περναει :/

 

Μεχρι και η EA που εχει την φημη, 50 κανει το game και 50 κανει το season pass. Οποιος εχει ιδεα, ολα τα dlc μαζι διπλασιαζουν τουλαχιστον το περιεχομενο στα bf και δεν ειναι skinακια μονο. 

 

ps: θελω να φτασω 50 να μπορω να πω και γω "γιε δε προλαβες τις μερες που ψαχναμε τα φραγκοδυφραγκα στο paypal του παππου να παρουμε το skin, οχι βουλωνε ΠΑΙΖΩ GAMES ΑΠ ΤΟ 2000 ΜΗ ΜΟΥ ΠΑΣ ΚΟΝΤΡΑ"

 

Επειδή είμαι 28 κι όχι 48 και 58, όταν αγοράζω ένα παιχνίδι (ναι, το λέω παιχνίδι, όχι "game", μήπως και καταλάβεις ότι μιλάμε για ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ μιας και βγάζεις κόμπλεξ) απαιτώ να είναι πλήρες! Όταν μου λέει "πλήρωσε για να ξεκλειδώσεις", δεν είναι πλήρες, όταν πλέον έχουμε περάσει στη λογική αυτή, το κόστος ξεφεύγει από τα 50 ευρώ. Βέβαια, έτσι κερδίζουν οι εταιρείες μέρος από τη χασούρα που έχουν ελέω της πειρατικής διακίνησης του λογισμικού. Τώρα, το τί είναι το Doom, το Empire Earth, το Quake, το Age of Empires κι ένα σωρό άλλα, δε θα κάτσω να σου τα μάθω εγώ, αλλά ας ψάξεις στο Google. Στην εποχή που αναφέρεις, δεν ξέραμε καν τί σημαίνει η λέξη bug, αυτό ήταν, αυτό έπαιζες, με τα καλά του και τα κακά του, δεν υπήρχαν τότε διορθωτικά updates (βλέπε PES2017 με τη Λίβερπουλ να λείπει ενώ διατυμπανίζει τόσο καιρό ότι έχει τα δικαιώματά της και λείπει το Anfield κλπ). Και επειδή πολύ ασχολήθηκα, στην εποχή που χλευάζεις, έφευγαν χρήματα για ουσιαστικά πρόσθετα. Έχεις ιδέα τί είναι το "SIMS"; Αυτά...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν πολλά παιχνίδια όπως το europa universalis για παράδειγμα που για να πάρεις όλα τα dlc θες άνω του κατοστάρικου εάν τα πάρεις τώρα πακέτο όλα μαζί. ενώ εάν υποθέσουμε πως τα αγοράζεις όταν πρωτοκυκλοφορούν θα ήθελες 200 ευρώ στο νερό. με αποκορύφωμα πως είχε βγάλει update στο παιχνίδι το οποίο κατέβαζες δωρεάν αλλά για να καταφέρεις να παίξεις το παιχνίδι και να ξεκλειδώσεις το περιεχόμενο έπρεπε να αγοράσεις το dlc αναγκαστικά καθώς το παιχνίδι ήταν unplayable.

πάντα υπήρχαν τα dlc με την μορφή του expansion στα παιχνίδια που τις περισσότερες φορές πλήρωνες και είχες όντως κάτι να αξίζει. θα έδινες 50 το παιχνίδι και 20 το expansion και ήσουν κύριος. τώρα για να πάρεις κομμάτι του expansion πρέπει να πληρώσεις.

πλέον πολλά παιχνίδια κυκλοφορούν πρόχειρα και με προβλήματα καθώς τρέχουν να προλάβουν και ύστερα κυκλοφορούν περιεχόμενο το οποίο πρέπει να αγοράσεις για να στρώσει το παιχνίδι. 

καλά κάνουν οι εταιρείες από την πλευρά τους, κοιτάνε να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους.το θέμα είναι τι κάνουν οι καταναλωτές. ειδικά τα παιχνίδια pay to win ειδικά όταν πρέπει να αντιμετωπίσεις άλλους παίκτες (πχ special αυτοκίνητα, special όπλα κτλ) κατά τη γνώμη μου χαλάνε τα παιχνίδια σε απελπιστικό βαθμό με αποτέλεσμα ο παίκτης(-πελάτης) ο οποίος για διάφορους λόγους δεν θέλει να πληρώσει, τα παρατάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως, η στάση της Ubi με τον τρόπο που λέει ότι θα διαθέτει το DLC από εδώ και πέρα, δεν είναι κακή, ούτε κατακριτέα. Ουσιαστικά σπάει το DLC στα δύο: το απαραίτητο για το παιχνίδι με περιεχόμενο τύπου αποστολών, χαρτών κλπ και το όχι απαραίτητο με διάφορα cosmetics, skins, μάσκες και άλλα τέτοια καλλωπιστικά.

 

Το πρώτο το δίνει τσάμπα, το δεύτερο που είναι κατά βάση προαιρετικό, επί πληρωμή. Όλοι έχουν την ίδια εμπειρία, απλά αν κάποιος τη θέλει πιο "personalized" πληρώνει κιόλας. Αν μη τι άλλο δίκαιο ή έστω, στη μπίζνα του gaming, πιο δίκαιο από τους χάρτες των 5$ της Activision ή το πηγάδι χωρίς πάτο του FUT της EA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι την καλύτερη κίνηση έκανε η CD Project Red. ΟΛΑ τα DLC τζάμπα! Πληρώνεις μόνο για τα δύο expansions! Αλλά και η κίνηση της UBIsoft έχει λογική.

τα οποία 2 expansion ήταν για τα 25€ αρχική τιμή (άσχετα αν μπορούσες να τα βρεις και πιο φθηνά) πάνω από 50 ώρες παιχνιδιού σε ένα παιχνίδι που το main του ήταν τουλάχιστον 100 ώρες που για single είναι αρκετά μεγάλο

 

σε παιχνίδια που είναι online υπάρχει βέβαια η δικαιολογία ότι οι ώρες είναι άπειρες, οπότε ναι και το 100αρικο ίσως φαντάζει λίγο, από την άλλη το να έχεις ένα παιχνίδι που είναι πιο "ποιοτική" παραγωγή δεν πάει πίσω

 

άλλο να βγάζεις maps και απλά να πατσάρεις το υπάρχον περιεχόμενο για να λύνεις προβλήματα ή να βελτιώνεις το balance, δηλαδή συντήρηση και άλλο να γράφεις σενάριο, να έχεις voice acting και να δημιουργείς διαρκώς νέες αποστολές. αυτά κοστίζουν 

Εταιρίες... δείτε τι έκανε η Rockstar με το GTA V. απλά λιτά απέριττα 

η R* έδωσε ένα καλό online πράγμα που προσωπικά δεν περίμενα, έδωσε ένα πολύ ωραίο κόσμο να παίζεις

 

παρόλα αυτά το main campaign αν και αρκετά καλό θα το ήθελα λίγο πιο χορταστικό και ουσιώδες και με περισσότερο περιεχόμενο

 

πιστεύω ότι αν πήγαιναν κάποιοι πόροι του online σε αυτό θα είχαμε πολύ καλύτερο campaign, από την άλλη επέλεξαν να δημιουργήσουν ένα παιχνίδι που θα είναι τουλάχιστον αρκετά καλό παντού και θα έχει διάρκεια και φυσικά δε ζήτησαν ποτέ να πληρώσεις κάτι έξτρα 

 

θα ήταν όμως καλό να είχαν περισσότερο single player περιεχόμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Europa universalis IV: Extreme Edition 11.25 Ευρω. (Ενταξει σε προσφορα...) Και μετα σου βαζει η Paradox το καθε expansion 20 ευρω σχεδον εκαστο, ζητω τα RU CIS DLC και το inCloack VPN για ενεργοποιηση λεω εγω και μην τον ειδατε.Μια χαρα χωρις VPN παιζεις μετα, οτι και να λενε, βεβαια δεν ειναι VAC Game οποτε ειναι safe, σε αλλα φανταζομαι ουτε καν θα το δοκιμαζα. Οχι τιποτε αλλο μονο αποψε εδωσα 15$ για ολα τα content packs, ατιμη κενωνια, τι παιχνιδαρα ειναι ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε επισης οτι το witcher 3 (απο τον developer και publisher) βγαίνει χωρίς drm, και εκανε ετσι απο την αρχή.

Ετσι ειναι τα πράγματα, αν φτιάχνεις καλο παιχνίδι δεν εχεις να φοβάσαι τίποτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ είναι ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουν!

 

Παίζω (φανατικά πια, μόνο αυτό!) το Skyrim. Η main Skyrim quest είναι πολύ καλή, αλλά τα DLCs που έχουν βγάλει (και official & unofficial) είναι απλώς ΕΠΙΚΑ!

 

Και τα τρία επίσημα είναι καταπληκτικά, αλλά έχουν βγάλει και users 3-4 ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ add-on-DLCs, που απογειώνουν το παιχνίδι!

...Σαφώς και ΟΦΕΙΛΟΥΝ να εστιάσουν στα DLCs, οι εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ είναι ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουν!

 

Παίζω (φανατικά πια, μόνο αυτό!) το Skyrim. Η main Skyrim quest είναι πολύ καλή, αλλά τα DLCs που έχουν βγάλει (και official & unofficial) είναι απλώς ΕΠΙΚΑ!

 

Και τα τρία επίσημα είναι καταπληκτικά, αλλά έχουν βγάλει και users 3-4 ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ add-on-DLCs, που απογειώνουν το παιχνίδι!

 

...Σαφώς και ΟΦΕΙΛΟΥΝ να εστιάσουν στα DLCs, οι εταιρείες.

Ναι, αλλά αυτά θεωρούνται Expansions και όχι DLCs. Όλοι είμαστε υπέρ των ποιοτικών expansions αλλά όχι να μας σερβίρουν μισοτελειωμένο παιχνίδι και μετά να σε βάζουν να πληρώσεις για να δεις το κανονικό τέλος της ιστορίας, όπως στο Dragon Age: Inquisition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε επισης οτι το witcher 3 (απο τον developer και publisher) βγαίνει χωρίς drm, και εκανε ετσι απο την αρχή.

Ετσι ειναι τα πράγματα, αν φτιάχνεις καλο παιχνίδι δεν εχεις να φοβάσαι τίποτα.

Αυτό ακριβως και πουλησε και καλά! Προσωπικά την γουσταρω την CD Project και την υποστηρίζω και περιμενω πως και πως για το Cyberpunk 2077. Απο την άλλη τα παλικαρια με το INSIDE που εβγαλαν και demo τις προαλλες μου ειχαν το DENUVO antitamper και στάξαν για αυτό φαντάζομαι μερικά εκκατομμύρια, μεχρι που σπάστηκε, εφαγαν το άκυρο και εβγαλαν και το DENUVO μαζι με το demo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα και ξανα τα ιδια αρθρα πανω κατω. Εφοσον καποια μοντελα εχουνε πιασει δεν υπαρχει γυρισμος στο λεγομενο παραδοσιακο ολοκληρωμενο gaming. Το DLC ξεκινησε απο την εποχη του Dreamcast ακομα αλλα σε μικροτερα μεγεθοι και δωρεαν και για να μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας το ολο θεμα με τα DLC το πρoωηθησε πολυ καλα μα παρα πολυ καλα η αγαπημενη μας Microsoft οπου ητανε παντα στα σχεδια της για εξτρα κερδη. Το ολο πραγμα που δεν μπορω χωνεψω ειναι με τις Digital εκδοσεις (πχ. special, super και η τραγικη collectors εκδοση που ειναι απο τις μεγαλυτερες απατες)που τις πληρωνεις οσο το κανονικο παιχνιδι που κυκλοφορει εκει εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αυτά θεωρούνται Expansions και όχι DLCs. Όλοι είμαστε υπέρ των ποιοτικών expansions αλλά όχι να μας σερβίρουν μισοτελειωμένο παιχνίδι και μετά να σε βάζουν να πληρώσεις για να δεις το κανονικό τέλος της ιστορίας, όπως στο Dragon Age: Inquisition.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, κάνεις λάθος. Δεν είναι "Expansions". Έτσι λες κάτι που ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΣΤΗΝ MAIN QUEST/PLOT του παιχνιδιού.

Αυτά τα 3 official DLCs που έβγαλαν για το Skyrim - καθώς και τα 3-4 φοβερά unofficial που users έχουν βγάλει, προσθέτουν ΑΛΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΑΛΛΟ ΣΕΝΑΡΙΟ, δεν έχει σχέση με την κύρια ιστορία/σενάριο - έχει φυσικά σχέση με... σένα, τον "Δρακογέννητο", σαφώς.

 

Άμα το 'χετε παίξει το εν λόγο παιχνίδι (το 'χω "ΛΙΩΣΕΙ" 4 βδομάδες πλέον, είμαι 50 level και προχωρώ ακάθεκτος, με 288 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ώρες παιχνιδιού!), εάν έχετε τελειώσει την main quest (που δεν χρειάζεται κάποιο DLC) και αρχίσετε πχ. το "Dwanguard" DLC... τί σχέση έχει η αρχική ιστορία με την "Βαμπιρο-Εκστρατεία" του DLC;;; Ή ακόμα και το "Dragonborn" DLC, που αφορά ευθέως τον "Δρακογέννητο", ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με την αρχική ιστορία, σε "πάει αλλού" σε πιο... "Κθούλου" καταστάσεις (σόρρυ για τα ημι-σπόιλς μου).

 

Άλλο η "ξεπέτα" τύπου "No Mans Sky"... άλλο αυτό που λέω (και ανέφερα το Skyrim).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...