Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Αν ήμουν στη θέση του Joel το ποιο πιθανό είναι να ενεργούσα με τον ίδιο τρόπο και αυτός είναι και ο λόγος που σε βάζει στη θέση της Abby για να το δεις με βάση τη δίκη της σκοπιά . Ωραια όταν υπάρχει εξωραϊσμός αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι .

Θα μπορούσε να σε αφήσει να επιλέξεις εσυ από ποια σκοπιά θα το δεις, όχι να στο επιβάλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, leo066 είπε

Θα μπορούσε να σε αφήσει να επιλέξεις εσυ από ποια σκοπιά θα το δεις, όχι να στο επιβάλουν. 

Αποψη σου σεβαστη, ο δημιουργος το ηθελε αλλιως και για μενα καλα εκανε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες ενστασεις κι αν υπαρχουν για συγκεκριμενες επιλογες του Druckman, ο νεωτερισμος του να παρουσιασει την ιστορια και απο τις 2 αντιμαχομενες πλευρες ηταν κατα τη γνωμη μου απολυτα λειτουργικος και επιτυχημενος εκ του αποτελεσματος. Προσεδωσε αλλο δραματουργικο βαρος στο παιχνιδι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια αυτα που λετε περι abby οτι τι θα κανετε στην θεση της αλλα αν το καλοσκεφτεις αυτην δεν θα επρεπε να μπει στην θεση του Τζοελ?? και εξηγουμαι.Προσοχη το επομενο σποιλερ πραγματικα ειναι το τελος του 1+game2 οποτε μην το ανοιξετε σε καμια περιπτωση.

Spoiler

Δηλαδη ρε φιλε φτανει ο τζοελ στο χειρουργικο τραπεζι και βλεπει την elie λιγο πριν χειρουργηθει τι στιγμη που η elie δεν εχει ιδεα οτι θα πεθανει απο αυτο γιατι κανεις δεν της το ειπε.Και οπως βλεπουμε στο last of us 2 η abby γνωριζει τι σημαινει αυτο το χειρουργειο και οτι αυτη στη θεση της elie θα διαλεγε να θυσιαστει το μονο που δεν ξερουμε ειναι αν γνωριζει οτι η elie εχει αγνοια αυτης της πληροφοριας γιατι αν το ξερει αυτο τοτε τοτε τι σοι ανθρωπος ειναι η abby?πραγματικα οι fireflies και μονο που δεν δινουν αυτην την επιλογη στην elie τους κανει τερατα και ας το κανουν για το καλο της ανθρωποτητας.Επισης οταν μπουκαρει μεσα στο χειρουργειο ο τζοελ δεν εχει σκοπο να βλαψει καποιον το μονο που θελει ειναι να παρει το κοριτσι και να φυγει και ο γιατρος και πατερας της abby τον εμποδιζει απειλωντας τον με ενα νυστερι.Εκει μεσα στο δωματιο ητανε 2 ακομη βοηθοι χειρουργου που ο τζοελ δεν σκοτωσε παρα μονο τον πατερα της abby που τον απειλουσε , δηλαδη θελετε να μου πειτε η abby δεν εμαθε τι εγινε και πως πεθανε ο πατερας της αυτοι οι 2 βοηθοι δεν τις ειπαν πως ακριβως εγιναν τα πραγματα και γιατι ο τζοελ σκοτωσε τον πατερα της??

Με λιγα λογια η abby εμαθε οτι ο πατερας της απειλησε εναν αλλον ανθρωπο να μην τον αφησει να σωσει την ζωη ενος 14 χρονου κοριτσιου και παραυτα αποφασισε να ξεκινησει ενα σκληρο αποτροπαιο ταξιδι golf ενω οσα επαθαν οι fireflies ητανε καθαρα αποτελεσμα δικων τους επιλογων-ανειλικρινειας.....makes sense

Ελα μην θελουμε double standards και μην προσπαθουμε να δειξουμε την αλλη πλευρα και οτι εχει δικιο απο το μερος της...που αν τα βαλεις κατω και τα μετρησεις ειναι περισσοτερο λαθος.Απο την στιγμη που θυσιαζεις εναν ανθρωπο χωρις να το γνωριζει εστω και για το καλο της ανθρωποτητας τοτε παυουμε να ειμαστε ανθρωποι.Ολα θα ητανε διαφορετικα αν δινανε στην elie την επιλογη και ολοι ξερουμε οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι σε τετοιες μαυρες στιγμες λειτουργουμε αλτρουιστικα και οχι εγωιστικα.Ειμαι σιγουρος οτι ολο αυτο θα ειχε αποφευχθει αν οι fireflies ητανε ειλικρινεις στην elie πρωτιστως που αυτη θα εχανε την ζωη της και κατοπιν στον τζοελ.

Αυτα περι abby κ μελη fireflies οτι ας μπουμε στη θεση τους..Αν εμπαινα θα ελεγα τα θελε ο κωλος μας και αν συνεχιζα να θελω να παρω εκδικηση τοτε δεν ειμαι ο καλος της υποθεσης...end of story.Τα αλλα θα ηταν να ειχαμε να λεγαμε.Και οτι ο δημιουργος αυτο ηθελε να γινει μην υπαρχει συνοχη και νοημα στο σεναριο.

Η ταπεινη μου αποψη.

 

Επεξ/σία από icenex
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, icenex είπε

Ωραια αυτα που λετε περι abby οτι τι θα κανετε στην θεση της αλλα αν το καλοσκεφτεις αυτην δεν θα επρεπε να μπει στην θεση του Τζοελ?? και εξηγουμαι.Προσοχη το επομενο σποιλερ πραγματικα ειναι το τελος της πρωτης σεζον+game2 οποτε μην το ανοιξετε σε καμια περιπτωση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δηλαδη ρε φιλε φτανει ο τζοελ στο χειρουργικο τραπεζι και βλεπει την elie λιγο πριν χειρουργηθει τι στιγμη που η elie δεν εχει ιδεα οτι θα πεθανει απο αυτο γιατι κανεις δεν της το ειπε.Και οπως βλεπουμε στο last of us 2 η abby γνωριζει τι σημαινει αυτο το χειρουργειο και οτι αυτη στη θεση της elie θα διαλεγε να θυσιαστει το μονο που δεν ξερουμε ειναι αν γνωριζει οτι η elie εχει αγνοια αυτης της πληροφοριας γιατι αν το ξερει αυτο τοτε τοτε τι σοι ανθρωπος ειναι η abby?πραγματικα οι fireflies και μονο που δεν δινουν αυτην την επιλογη στην elie τους κανει τερατα και ας το κανουν για το καλο της ανθρωποτητας.Επισης οταν μπουκαρει μεσα στο χειρουργειο ο τζοελ δεν εχει σκοπο να βλαψει καποιον το μονο που θελει ειναι να παρει το κοριτσι και να φυγει και ο γιατρος και πατερας της abby τον εμποδιζει απειλωντας τον με ενα νυστερι.Εκει μεσα στο δωματιο ητανε 2 ακομη βοηθοι χειρουργου που ο τζοελ δεν σκοτωσε παρα μονο τον πατερα της abby που τον απειλουσε , δηλαδη θελετε να μου πειτε η abby δεν εμαθε τι εγινε και πως πεθανε ο πατερας της αυτοι οι 2 βοηθοι δεν τις ειπαν πως ακριβως εγιναν τα πραγματα και γιατι ο τζοελ σκοτωσε τον πατερα της??

Με λιγα λογια η abby εμαθε οτι ο πατερας της απειλησε εναν αλλον ανθρωπο να μην τον αφησει να σωσει την ζωη ενος 14 χρονου κοριτσιου και παραυτα αποφασισε να ξεκινησει ενα σκληρο αποτροπαιο ταξιδι golf ενω οσα επαθαν οι fireflies ητανε καθαρα αποτελεσμα δικων τους επιλογων-ανειλικρινειας.....makes sense

Ελα μην θελουμε double standards και μην προσπαθουμε να δειξουμε την αλλη πλευρα και οτι εχει δικιο απο το μερος της...που αν τα βαλεις κατω και τα μετρησεις ειναι περισσοτερο λαθος.Απο την στιγμη που θυσιαζεις εναν ανθρωπο χωρις να το γνωριζει εστω και για το καλο της ανθρωποτητας τοτε παυουμε να ειμαστε ανθρωποι.Ολα θα ητανε διαφορετικα αν δινανε στην elie την επιλογη και ολοι ξερουμε οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι σε τετοιες μαυρες στιγμες λειτουργουμε αλτρουιστικα και οχι εγωιστικα.Ειμαι σιγουρος οτι ολο αυτο θα ειχε αποφευχθει αν οι fireflies ητανε ειλικρινεις στην elie πρωτιστως που αυτη θα εχανε την ζωη της και κατοπιν στον τζοελ.

Αυτα περι abby κ μελη fireflies οτι ας μπουμε στη θεση τους..Αν εμπαινα θα ελεγα τα θελε ο κωλος μας και αν συνεχιζα να θελω να παρω εκδικηση τοτε δεν ειμαι ο καλος της υποθεσης...end of story.Τα αλλα θα ηταν να ειχαμε να λεγαμε.Και οτι ο δημιουργος αυτο ηθελε να γινει μην υπαρχει συνοχη και νοημα στο σεναριο.

Η ταπεινη μου αποψη.

 

Όπως το βλέπω εγώ, ο Joel έσωσε την Ellie, δεν σκότωσε τον πατέρα της Abby. Ο σκοπός του ήταν να σώσει την Ellie. Ο σκοπός της Abby ήταν να σκοτώσει τον Joel.

Να προσθέσω ότι το πείραμα απέτυχε γιατί με βάση την επιτυχία του πρώτου και το use base του ps4 τα νούμερα των πωλήσεων του δυο είναι αστεία.

Επεξ/σία από leo066
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

ο τζοελ ηξερε τη σημασια της Elie. ηξερε και επελεξε.

Αν η Elie ηταν η λυση, ηξερε και επελεξε να σκοτωσει εκατομμυρια ατομα για να σωσει την Elie...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, xavier είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ο τζοελ ηξερε τη σημασια της Elie. ηξερε και επελεξε.

Αν η Elie ηταν η λυση, ηξερε και επελεξε να σκοτωσει εκατομμυρια ατομα για να σωσει την Elie...

 

Ναι όμως αν είχε δωθει επιλογή εξαρχής στην elie και ήταν δική της απόφαση πολύ απλά να μην ανακατευόταν ο τζοελ...Οπότε όλα ξεκινάνε από αυτό που είπα πιο πριν οι fireflies πήγαν να κάνουν ότι κάνουν χωρίς την συγκατάθεση της και εκεί μπήκε στην μέση ο τζοελ κ πήρε την απόφαση που πήρε.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, xavier είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ο τζοελ ηξερε τη σημασια της Elie. ηξερε και επελεξε.

Αν η Elie ηταν η λυση, ηξερε και επελεξε να σκοτωσει εκατομμυρια ατομα για να σωσει την Elie...

 

Spoiler

Αλλά δεν ήξερε κανείς από τους δυο ότι για να γίνει αυτό έπρεπε η Ellie να πεθάνει.

Αλλά ασχέτως με τα παραπάνω θα έπρεπε να είναι επιλογή μου αν θα παίξω ως ο κακός της υποθέσεις, γιατί αυτό ακριβώς είναι η Abby, λαό όχι να μου το επιβάλουν 

Επεξ/σία από leo066
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leo066 είπε

Όπως το βλέπω εγώ, ο Joel έσωσε την Ellie, δεν σκότωσε τον πατέρα της Abby. Ο σκοπός του ήταν να σώσει την Ellie. Ο σκοπός της Abby ήταν να σκοτώσει τον Joel.

Να προσθέσω ότι το πείραμα απέτυχε γιατί με βάση την επιτυχία του πρώτου και το use base του ps4 τα νούμερα των πωλήσεων του δυο είναι αστεία.

Μπορείς να το δεις και αλλιώς βέβαια αν ανοίξεις λίγο ορίζοντες, Ο Joel καταδίκασε σε θάνατο εκατομμύρια σκοτώνοντας τον γιατρό που θα έφτιαχνε το εμβόλιο για τον ιό αφαιρώντας ΜΟΝΑΧΑ μια ζωή. Η Αbby ορθώς πήρε εκδίκηση για την καταδίκη σε θάνατο αυτών των εκατομμυρίων ψυχών και του πατέρα της.

Το τελευταίο σκέλος δεν το κατάλαβα?Ποιο πείραμα απέτυχε?Μιλάς για το πείραμα last of us 2?To καλύτερο ever παιχνίδι που έχει βγάλει η gaming βιομηχανία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Μπορείς να το δεις και αλλιώς βέβαια αν ανοίξεις λίγο ορίζοντες, Ο Joel καταδίκασε σε θάνατο εκατομμύρια σκοτώνοντας τον γιατρό που θα έφτιαχνε το εμβόλιο για τον ιό αφαιρώντας ΜΟΝΑΧΑ μια ζωή. Η Αbby ορθώς πήρε εκδίκηση για την καταδίκη σε θάνατο αυτών των εκατομμυρίων ψυχών και του πατέρα της.

Το τελευταίο σκέλος δεν το κατάλαβα?Ποιο πείραμα απέτυχε?Μιλάς για το πείραμα last of us 2?To καλύτερο ever παιχνίδι που έχει βγάλει η gaming βιομηχανία?

Το καλύτερο που δεν έφτασε καν το πρώτο; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Με ποια κριτήρια είναι το καλύτερο;

Ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετική οπτική, κανένα θέμα με αυτό. Το θεμα  μου είναι ότι δεν μου δίνει επιλογή να επιλέξω ΕΓΩ με ποιο χαρακτήρα θα παίξω το παιχνίδι.

Επεξ/σία από leo066
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, leo066 είπε

Το καλύτερο που δεν έφτασε καν το πρώτο; Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Με ποια κριτήρια είναι το καλύτερο;

Ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετική οπτική, κανένα θέμα με αυτό. Το θεμα  μου είναι ότι δεν μου δίνει επιλογή να επιλέξω ΕΓΩ με ποιο χαρακτήρα θα παίξω το παιχνίδι.

 

Αρχικά βάζεις νούμερα για κάτι που είναι σε βάθος 8 ετια πωλήσεις άθροισμα σε σχέση με κατι που είναι 2 ετια. οποτε το να φτάσει το πρώτο δεν γινεται κ αν θυμάμαι και σωστά το ρεμαστερ δινοτανε bundle με το ps4 , εκτος αν το να φτασει το πρωτο το λες με άλλους όρους

και γιατι να σου δώσει επιλογη? έτσι ήθελε να το σερβίρεi. 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, τι πρεμούρα είναι αυτή που τον έχει πιάσει με τη δυνατότητα επιλογής όμως.

Λες και είναι το πρώτο παιχνίδι ή λες και τα περισσότερα δεν έχουν πολύ συγκεκριμένο σενάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sndev είπε

 

Αρχικά βάζεις νούμερα για κάτι που είναι σε βάθος 8 ετια πωλήσεις άθροισμα σε σχέση με κατι που είναι 2 ετια. οποτε το να φτάσει το πρώτο δεν γινεται κ αν θυμάμαι και σωστά το ρεμαστερ δινοτανε bundle με το ps4 , εκτος αν το να φτασει το πρωτο το λες με άλλους όρους

και γιατι να σου δώσει επιλογη? έτσι ήθελε να το σερβίρεi. 

Με τους φαν του πρώτου και το user base του ps4 θα έπρεπε ήδη να το ξεπεράσει το πρώτο. 
Και γιατί να μην μου δώσει επιλογή; Αφού ήθελε να το σερβίρει έτσι θα δεχτεί και τις συνέπειες. 
Δεν έχω καταλάβει γιατί θα πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει κάτι. Εσυ μπορείς να αγοράζεις το ίδιο παιχνίδι όσες φορές θέλεις και να λες και ευχαριστώ στη Sony. Θα μου επιτρέψεις όμως να έχω διαφορετική άποψη. Βγάλτε τα μπλε γυαλιά ορισμένοι.  

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πραγματικά, τι πρεμούρα είναι αυτή που τον έχει πιάσει με τη δυνατότητα επιλογής όμως.

Λες και είναι το πρώτο παιχνίδι ή λες και τα περισσότερα δεν έχουν πολύ συγκεκριμένο σενάριο.

Ποια ειναι τα αλλά παιχνίδια; Μπορείς να μου τα γράψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leo066 είπε

Με τους φαν του πρώτου και το user base του ps4 θα έπρεπε ήδη να το ξεπεράσει το πρώτο. 
Και γιατί να μην μου δώσει επιλογή; Αφού ήθελε να το σερβίρει έτσι θα δεχτεί και τις συνέπειες. 
Δεν έχω καταλάβει γιατί θα πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει κάτι. Εσυ μπορείς να αγοράζεις το ίδιο παιχνίδι όσες φορές θέλεις και να λες και ευχαριστώ στη Sony. Θα μου επιτρέψεις όμως να έχω διαφορετική άποψη. Βγάλτε τα μπλε γυαλιά ορισμένοι.  

Στη θεωρία σου ναι θα.. γτ το user base θα πάει οοοολο να σκάσει ένα κάρο λεφτά με το καλημέρα ειδικά όταν έχει ένα κάρο άλλα παιχνίδια να παίξει που το 2014 15 ήταν πολύ διαφορετικά όσον αφορά τις επιλογές. Στη πράξη όμως όχι , το ένα έχει 27 Μ σε 8 έτη μαζί με το part 1 το άλλο 10 Μ σε 2 ετη. 

Ο λόγος να μη σου δώσει είναι όπως στις ταινίες. Γραψτην εσύ την άλλη φορά. Είναι τελείως λάθος να παραγγέλνουμε ένα έργο ,μια παράσταση, με βάση το τι θέλουμε εμεις. Αυτή τη οπτική θέλει να δώσει, αυτό το μύνημα θέλει να περάσει ο σεναριογράφος καλλιτέχνης πες το όπως θες και τελειώνει εκεί. Από εκεί κ περα η κριτική είναι ένα τελείως άλλο πράγμα, που φυσικά επιβάλλεται να δεχτεί όμως άλλη βάση έχει το  κρίνω το σύνολο άλλο κρίνω επειδή δεν είχα επιλογή να παίξω τον αγαπημένο μου χαρακτήρα. Όπως κ άλλο το κρίνω επειδή είχα άλλες προσδοκίες καθώς είχα δεθεί με το τάδε χαρακτήρα.

Επίσης δεν είπα ότι πρέπει να σου αρέσει κάτι. Εσύ το λαμβάνεις σαν επίθεση κ κακώς, απλώς διατύπωσα τη διαφορετικότητα μου με συγκεκριμένη απορία και συγκεκριμένα νούμερα. Και να σου πω κάτι; Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει ακομα αν μου αρέσει σαν videogame γτ θέλοντας κ μη είχα δεθεί με το πρώτο το οποίο με επιρεαζει πολύ στο να δω ξεκάθαρα σκέτο το 2. Παράλληλα  δε μπορώ να παραβλέψω ότι το 2 από μόνο του είναι γροθιά στο τρόπο που μπορεί να σου δείξει την εικόνα μιας  ιστορίας από άλλη οπτική κ να σε κάνει να νιώθεις περίεργα. Πράγμα το οποίο το θεωρώ εκπληκτικό για το μέσο με το όνομα videogame.

Το σχολιο βγάλτε τα μπλε γυαλιά εάν αναφέρεσε σε εμένα είναι τελείως άκυρο. Όπως λες ότι πρέπει να σέβονται το τι σου αρέσει πρέπει να σέβεσαι κ εσύ την διαφορετική άποψη που μπορεί να έχουμε κάποιοι.  Και σου ξανατονιζω είμαι από αυτούς που ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν μαρεσει εντελη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...