Προς το περιεχόμενο

The Last of Us Part II [PS4]


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Ενημέρωση 05/07/2020
Καθώς το παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει πλέον:

  • Συζητήστε σε ήπιους τόνους και κόσμια πάνω στις εντυπώσεις σας από αυτό.
  • Μην μπαίνετε σε άσκοπες κόντρες περί political correctness και συναφή.
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς, όπως haters, fan boys, κλπ.
  • Οτιδήποτε αφορά την πλοκή του παιχνιδιού πρέπει να μπαίνει σε spoilers.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, sndev είπε

Στη θεωρία σου ναι θα.. γτ το user base θα πάει οοοολο να σκάσει ένα κάρο λεφτά με το καλημέρα ειδικά όταν έχει ένα κάρο άλλα παιχνίδια να παίξει που το 2014 15 ήταν πολύ διαφορετικά όσον αφορά τις επιλογές. Στη πράξη όμως όχι , το ένα έχει 27 Μ σε 8 έτη μαζί με το part 1 το άλλο 10 Μ σε 2 ετη. 

Ο λόγος να μη σου δώσει είναι όπως στις ταινίες. Γραψτην εσύ την άλλη φορά. Είναι τελείως λάθος να παραγγέλνουμε ένα έργο ,μια παράσταση, με βάση το τι θέλουμε εμεις. Αυτή τη οπτική θέλει να δώσει, αυτό το μύνημα θέλει να περάσει ο σεναριογράφος καλλιτέχνης πες το όπως θες και τελειώνει εκεί. Από εκεί κ περα η κριτική είναι ένα τελείως άλλο πράγμα, που φυσικά επιβάλλεται να δεχτεί όμως άλλη βάση έχει το  κρίνω το σύνολο άλλο κρίνω επειδή δεν είχα επιλογή να παίξω τον αγαπημένο μου χαρακτήρα. Όπως κ άλλο το κρίνω επειδή είχα άλλες προσδοκίες καθώς είχα δεθεί με το τάδε χαρακτήρα.

Επίσης δεν είπα ότι πρέπει να σου αρέσει κάτι. Εσύ το λαμβάνεις σαν επίθεση κ κακώς, απλώς διατύπωσα τη διαφορετικότητα μου με συγκεκριμένη απορία και συγκεκριμένα νούμερα. Και να σου πω κάτι; Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει ακομα αν μου αρέσει σαν videogame γτ θέλοντας κ μη είχα δεθεί με το πρώτο το οποίο με επιρεαζει πολύ στο να δω ξεκάθαρα σκέτο το 2. Παράλληλα  δε μπορώ να παραβλέψω ότι το 2 από μόνο του είναι γροθιά στο τρόπο που μπορεί να σου δείξει την εικόνα μιας  ιστορίας από άλλη οπτική κ να σε κάνει να νιώθεις περίεργα. Πράγμα το οποίο το θεωρώ εκπληκτικό για το μέσο με το όνομα videogame.

Το σχολιο βγάλτε τα μπλε γυαλιά εάν αναφέρεσε σε εμένα είναι τελείως άκυρο. Όπως λες ότι πρέπει να σέβονται το τι σου αρέσει πρέπει να σέβεσαι κ εσύ την διαφορετική άποψη που μπορεί να έχουμε κάποιοι.  Και σου ξανατονιζω είμαι από αυτούς που ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν μαρεσει εντελη. 

Το πρώτο είναι και στο ps plus δεν ξέρω από πότε; 

Μα δεν είναι ταινία, είναι ένα παιχνίδι. Αν ήθελε κάτι διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει ταινία ή σειρά (όπως και έκανε). 

Επεξ/σία από leo066
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, leo066 είπε

 

Ποια ειναι τα αλλά παιχνίδια; Μπορείς να μου τα γράψεις;

πραγματικα ολα τα single player παιχνιδια(που δεν ειναι rpg).

Επεξ/σία από xavier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leo066 είπε

Μα δεν είναι ταινία, είναι ένα παιχνίδι. Αν ήθελε κάτι διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει ταινία ή σειρά (όπως και έκανε). 

Από όλο το σεντόνι εσύ πιαστικες από τη λέξη ταινία που την χρησιμοποιησα για να γίνει πιο βατό το παραδειγμα.

Τα βιντεοπαιχνίδια από τη στιγμη που εξιστορουν κάποια υπόθεση σενάριο είναι έργα που σε πολλές περιπτώσεις με την αλληλεπίδραση έχουν ξεπεράσει ακόμα κ το δέσιμο που σου δημιουργουσε μια ταινία. Η λέξη σαν λέξη έργο δεν σημαίνει απαραίτητα ταινία , είναι μια πράξη. 

Πιθανόν έχουμε  ακόμα μια τελείως διαφορετική οπτική γενικότερα στο διαχωρισμό των ειδών που παίζουμε κ ο όρος videogame μάλλον είναι πολύ μικρος πλέον για να χωρέσει όλα αυτά τα είδη. Δε θα συμμετάσχω άλλο στο παραλογισμό κ όχι γτ δε σαρεσει το πάρτ 2 αλλά γτ σαν παιχνίδι ορίζεις ακόμα κ αυτό που παίζεις στο κινητό. Ίσως κ με το δίκιο σου.

Καλή συνέχεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xavier είπε

πραγματικα ολα τα single player παιχνιδια(που δεν ειναι rpg).

Σε όλα  τα single player παιχνίδια παίζεις χωρίς επιλογή και το ρόλο του καλού και του κακού. Μάλλον παίζεις παιχνίδια πολύ διαφορετικά από μένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ετσι οπως το θετεις ολοι οι πρωταγωνιστες και απο τα 2 παιχνιδια , κακοι ειναι.(βασικα ειναι η πρωταγωνιστες της ιστοριας τους...καλο, κακο εντελως σχετικες εννοιες).

παντως πολυ ασπρομαυρη η οπτικη σου.

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ένα το αγάπησα αλλά μπροστά στο δύο είναι σαν demo...Εκπληκτικές ανατροπές ,καλύτερο gameplay, εισαγωγές νέων mechanics,γεμάτο σε διάρκεια , νέα standards σε επίπεδα animation και graphics .Πάνω από όλα όμως όλο το plot twist , έδωσε σε εμένα και σε όλη μου την παρέα που κάναμε δεύτερο ομαδικό playthrough την καλύτερη cinematic gaming εμπειρία όλων των εποχών στα 30 χρόνια που παίζω games...

Υ.γ Αν θέλουμε choice making ,παίζουμε rpg με custom χαρακτήρες και επιλογές που επηρεάζουν τα πάντα. Δεν χρειάζεται να ψάχνουμε σεναριακά κενά για να δικαιολογήσουμε ότι κάτι δεν μας αρέσει.Κανενας χαρακτήρας στο last of us δεν είναι ηθικός και όλη αυτη η ανάλυση απλά αποδεικνύει το τεράστιο impact που είχε το παιχνίδι στην βιομηχανία.Αντε να βγει το 3 να τρελαθουμε

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Spoiler

Το ξεκίνησα σήμερα και έχω εντυπωσιαστει. Ευτυχώς, παρόλο που είχε γίνει χαμός την περίοδο της κυκλοφορίας του δεν έχω δει spoilers (ή δεν τα θυμάμαι 😂) . Έφτασα στο Seattle. Αν και βρίσκομαι στην αρχή, η ιστορία φαίνεται πολύ δυνατή και ενδιαφέρουσα. Μα να φάνε τον Joel; Είναι δυνατόν; Η ώριμη Ellie μου αρέσει πολύ. Αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει έκδοση PS5 και τα γραφικά του παιχνιδιού όπως στο PS4. Είναι απίστευτο το γεγονός ότι κατάφεραν κάτι τέτοιο στην προηγούμενη γενιά. Γενικότερα , η παραγωγή βρίσκεται στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο, είναι κορυφή. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Spoiler

Μέχρι τώρα το παιχνίδι είναι φανταστικό. Τελείωσα το κεφάλαιο "ενυδρείο" και χειρίζομαι την Abby στο Seattle. Η επιλογή των δημιουργών να δείξουν τα πράγματα από την πλευρά του εχθρού (αυτό νομίζω πως θα συμβεί) είναι πολύ έξυπνη. Εξηγεί τον λόγο για τον οποίο έψαχναν εκδίκηση από τον Joel και δείχνει μία διαφορετική πλευρά της Marlene. Ό, τι και να γράψει κανείς για την ποιότητα του συγκεκριμένου τίτλου είναι λίγο. Η κίνηση των χαρακτήρων, η απόκρυψη στο περιβάλλον και το γρασίδι, ο τρόπος με τον οποίο έχουν φθαρεί τα κτήρια και οι πόλεις είναι εξωπραγματικός. Στη συνέχεια, η βία και η ωμότητα του μετά αποκαλυπτικού κόσμου είναι σε άλλο επίπεδο. Είμαι περίεργος να δω πως θα αποδώσουν τη συγκλονιστική σκηνή με το θάνατο του Owen και της Mel στη σειρά. Ως αρνητικό θα έγραφα ότι γίνονται πολλές μάχες με την αντίπαλη ομάδα, πιστεύω ότι θα μπορούσαν να παραλειφθούν κάποιες από αυτές.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Μόλις τελείωσα τα κεφάλαια The Descent και Ground Zero. Ανατριχίλα, η ομάδα ανάπτυξης έκανε εξαιρετική δουλειά στον τομέα της ατμόσφαιρας. Μέχρι στιγμής αυτό ήταν το πιο τρομακτικό κομμάτι του παιχνιδιού.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pictorino είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μόλις τελείωσα τα κεφάλαια The Descent και Ground Zero. Ανατριχίλα, η ομάδα ανάπτυξης έκανε εξαιρετική δουλειά στον τομέα της ατμόσφαιρας. Μέχρι στιγμής αυτό ήταν το πιο τρομακτικό κομμάτι του παιχνιδιού.

 

Στο νοσοκομείο είναι αυτό?! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Spoiler

Το τελείωσα, εξαιρετικό παιχνίδι συνολικά και ένα από τα καλύτερα της προηγούμενης γενιάς. Το μόνο σημείο του σεναρίου που δεν έβγαζε νόημα ήταν τα γεγονότα στο νησί. Η Abby είχε ήδη ανταποδόσει (επί 2 μάλιστα) σε Yara και Lev και παρόλ' αυτά όχι μόνο πηγαίνει να σώσει ξανά τον Lev αλλά φτάνει στο σημείο να σκοτώσει μέλη της ομάδας της. Το συγκεκριμένο κομμάτι βέβαια έχει διπλό ρόλο, αφενός απομακρύνει την Abby από Mel και Owen προκειμένου να τους σκοτώσει η Ellie αφετέρου σώζει τον Lev που ενδεχομένως να είναι στους βασικούς χαρακτήρες του τρίτου και τελευταίου (;) μέρους. Πολύ ωραίο κομμάτι του παιχνιδιού, δείχνει ότι οι Scar είχαν αναπτύξει τον δικό τους τρόπο ζωής κλπ αλλά σεναριακά δεν έστεκε να τρέξει η Abby πίσω από τον Lev. Πιστεύω ότι συνολικά το παιχνίδι έχει πολλές δυνατές και δύσκολες σκηνές και είμαι περίεργος να δω πως θα αποδοθούν στη σειρά όταν βγει ο δεύτερος κύκλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...