Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες μετρήσεις με 7700Κ απογοητευτικές!!!


fallen4ngel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δικιο ο full gore στο οτι με το να εξελισσονται αργα οι επεξεργαστες γλιτωνουμε τις αναβαθμισεις για πολλα χρονια. Απο το καλοκαιρι το 2011 τον εχω και απο τοτε εχω αλλαξει δυο καρτες γραφικων και 2 οθονες αλλα επεξεργαστη μνημη και μητρικη τα εχω κρατησει. Συγκεκριμενα το 2011 πηρα  καρτα γραφικων και οθονη μερικους μηνες μετα τον επεξεργαστη, το 2014 ξανα καρτα γραφιωκν την 970 και πριν 6 μηνες οθονη παλι αλλα τον επεξεργαστη τον κραταω. Ενω μπορει αν εξελισοταν πιο γρηγορα να ειχε χρειαστει να αλλαξω επεξεργαστη και μνημη και μητρικη πιο πριν και ετσι να αναγκαζομουν να παω πιο πισω την αγορα οθονης η καρτας γραφικων.

Φταίει που βγάζουνε παιχνίδια με βάση τις δυνατότητες των κονσολών που μέχρι πρότινος ήταν συστήματα του 2012-2013. Και δυνατότερα pc να έχουμε, τα ίδια σκατά θα τρέχουν απο ένα σημείο και μετά. Τώρα με τις νέες κονσόλες θα δούμε. Είναι και η ίδια αρχιτεκτονική με τους υπολογιστές αυτής η γενιά (2013-###).

 

Αυτά για τα παιχνίδια, σε υπολογιστές δουλειάς (rendering, data crunching) μια χαρά βλέπω η Ιντελ να προσθέτει πυρήνες στους i7 (και στους xeon ακόμα περισσότερο αλλά ας περιοριστούμε σε πιο mainstream). Με 6 σε Ivy, 8 σε Haswell, και 10 σε broadwell.

 

Στη mainstream πλατφόρμα τι να βάλει, δεν έχει νόημα, ακόμα τουλάχιστον. Δεν είναι στάσιμη η τεχνολογία, στάσιμη είναι ανα πυρήνα, αφού έχουμε φτάσει στα όρια.

 

Τι να πω, αν δεν το καταλαβαίνετε να κατεβούμε σε διαδήλωση για την κακιά Ιντελ, για να βγάλει ipc +200% απο Skylake και 6ghz ρολόγια γιατί δεν θέλει, όχι δεν μπορεί.  :ph34r:

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 431
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την πληροφορία....

 

Ξέρω ήμουν ρηχός και τόνισα το αυτονόητο αλλά από το να ρίξω εγώ ματιά και να πω ότι δω και να μου έχει ξεφύγει κάτι χίλιες φορές να το δεις με τα μάτια σου εσύ και να δεις τυχόν λεπτομέρειες  :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίει που βγάζουνε παιχνίδια με βάση τις δυνατότητες των κονσολών που μέχρι πρότινος ήταν συστήματα του 2012-2013. Και δυνατότερα pc να έχουμε, τα ίδια σκατά θα τρέχουν απο ένα σημείο και μετά. Τώρα με τις νέες κονσόλες θα δούμε. Είναι και η ίδια αρχιτεκτονική με τους υπολογιστές αυτής η γενιά (2013-###).

 

Αυτά για τα παιχνίδια, σε υπολογιστές δουλειάς (rendering, data crunching) μια χαρά βλέπω η Ιντελ να προσθέτει πυρήνες στους i7 (και στους xeon ακόμα περισσότερο αλλά ας περιοριστούμε σε πιο mainstream). Με 6 σε Ivy, 8 σε Haswell, και 10 σε broadwell.

 

Στη mainstream πλατφόρμα τι να βάλει, δεν έχει νόημα, ακόμα τουλάχιστον. Δεν είναι στάσιμη η τεχνολογία, στάσιμη είναι ανα πυρήνα, αφού έχουμε φτάσει στα όρια.

 

Τι να πω, αν δεν το καταλαβαίνετε να κατεβούμε σε διαδήλωση για την κακιά Ιντελ, για να βγάλει ipc +200% απο Skylake και 6ghz ρολόγια γιατί δεν θέλει, όχι δεν μπορεί.  :ph34r:

γιατι υπαρουν μονο gamers και επαγγελματιες, δεν υπαρχει middle ground. Μαλιστα. 

 

Οποτε εγω η ο καθε, αν κανουμε rendering, editing κλπ. πρεπει να σκασουμε το industrial χιλιαρικο. Λογικοτατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι υπαρουν μονο gamers και επαγγελματιες, δεν υπαρχει middle ground. Μαλιστα. 

 

Οποτε εγω η ο καθε, αν κανουμε rendering, editing κλπ. πρεπει να σκασουμε το industrial χιλιαρικο. Λογικοτατο.

5820Κ και 6800Κ. Τι σε χαλάει? Για rendering ο 6950Χ είναι μικρός θεωρητικά, αν θες πας και τα σκας σε dual socket με 2 24core xeon και το κάνεις στο 1/5 του χρόνου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ειναι το θεμα? Αν βγει καινουργιο μοντελο του αυτοκινητου σου, το δικο σου θα σταματησει να κανει τη δουλεια του επειδη υπαρχει καλυτερο? Οχι, απλα θα εχεις την επιλογη της ουσιαστικης αναβαθμισης οπως επισης και την επιλογη να μεινεις με το παλιο σου που ειναι μια χαρα στο παρον. Δε καταλαβαινω γιατι να ειπωθει κατι τοσο εγωιστικο στα πλαισια του ελπιζω να μη βγει κατι καλυτερο για τον υπολοιπο κοσμο γιατι εγω δε θελω να νομιζω οτι πρεπει να το παρω και να μπαινω παλι σε εξοδα αναβαθμισης.

Αγαπητε 6πυρηνοι υπαρχουν εδω και χρονια για οποιον θελει το κατι παραπανω κυριως για επαγγελματικη χρηση,καλη ωρα ο 3930κ επεξεργαστης του 2011 http://ark.intel.com/products/63697/Intel-Core-i7-3930K-Processor-12M-Cache-up-to-3_80-GHz.Τοτεκοστιζε 600-650ευρω περιπου.

Απο περυσι εχουμε τον 5820κ https://www.skroutz.gr/s/5297910/Intel-Core-i7-5820K-Box.html .

 

Αρα για οποιον εχει αναγκη τον επεξεργαστη για την δουλεια του,υπαρχουν προτασεις απο την Intel εδω και χρονια.

Απλα εσυ αυτο που θες ειναι να βγει 6πυρηνος Intel με 150-200ευρω,πραγμα που προφανως θελει αρκετο καιρο για να γινει για διαφορους λογους.Περιμενουμε πρωτα την κοκκινη απαντηση και μετα να δουμε τις δηλωσεις της intel για mainstream 6πυρηνους απο το 2018.

 

Επισης να σου θυμισω οτι οι τωρινοι i7 4πυρηνοι,μεταξυ των οποιων και ο δικος μου,ειναι καλυτεροι στα παιχνιδια απο οτι οι 6πυρηνοι intel σε γενικες γραμμες,και σε ελαχιστες περιπτωσεις βγαινουν μπροστα οι δυνατοτεροι 6πυρηνοι(i7 5930k και πανω)αλλα ειναι τοσο μικρο το κερδος στα fps που δεν αξιζει τα παραπανω χρηματα.

Να σου θυμισω ομως οτι και εσυ μπορουσες να αγοραζες τοτε i7 αν αντι για τον 4690κ εδινε γυρω στα 50ευρω παραπανω και επαιρνες τον i7 4790 θυσιαζοντας μεν το oc αλλα θα εβγαινες κερδισμενος στα παιχνιδια(που αναφερεις παραπανω),και η παραπανω διαφορα θα ειχε καλυφθει απο φθηνοτερη κλειδωμενη μητρικη.

 

Η δε συγκριση αυτοκινητων με επεξεργαστες ειναι ......ακυρη.

 

Τελος να αναφερω ετσι για το γαμωτο οτι για τους περισσοτερους απο μας που ουτως ή αλλως αγοραζουμε αρκετα παιχνιδια καθε χρονο και δεν την βγαζουμε με ενα Battlefield και 1-2παιχνιδια ακομα,ναι αν μπορουμε να γλυτωσουμε απο καπου χρηματα(κοινως με λιγοτερες αναβαθμισεις)ειναι κατι το θετικο,ειδικα για τις μερες μας.

 

Για αυτους που ασχολουνται κυριως με το oc τα πραγματα προφανως και ειναι ακομα καλυτερα και δεν τους ενδιαφερουν οι μελλοντικες αναβαθμισεις αφου ουτως ή αλλως δεν χαλανε πολλα χρηματα σε ακριβοτερη οθονη,συγχρονα παιχνιδια ή εν μερη και για καρτες γραφικων.

 

Μακαρι εγω να ειχα τσιμπησει τον i7 3930k να κοιταζα για αναβαθμιση μετα το 2020.

γιατι υπαρουν μονο gamers και επαγγελματιες, δεν υπαρχει middle ground. Μαλιστα. 

 

Οποτε εγω η ο καθε, αν κανουμε rendering, editing κλπ. πρεπει να σκασουμε το industrial χιλιαρικο. Λογικοτατο.

Ο μεσος χρηστης αγαπητε επειδη ακριβως δεν βασιζεται η δουλεια του απο αυτα θα κοιταξει να κανει την δουλεια του με οτι μπορει οικονομικα.Κοινως αν δεν φτανουν τα χρηματα για i7 θα παρει 8350-8370 ή θα κοιταξει σε μεταχειρισμενα.

 

Δεν θα δωσει 250ευρω για i5 4690k κοινως και Zμητρικη αλλα 290-300ευρω για i7 4790 και H97 μητρικη .

Ευχαριστώ για την πληροφορία....

http://www.pcgamesn.com/intel/kaby-lake-release-date/#platform με αναζητηση οπως αναφερθηκε παραπανω των 10δευτερων στο γουγλη.

Φταίει που βγάζουνε παιχνίδια με βάση τις δυνατότητες των κονσολών που μέχρι πρότινος ήταν συστήματα του 2012-2013. Και δυνατότερα pc να έχουμε, τα ίδια σκατά θα τρέχουν απο ένα σημείο και μετά. Τώρα με τις νέες κονσόλες θα δούμε. Είναι και η ίδια αρχιτεκτονική με τους υπολογιστές αυτής η γενιά (2013-###).

 

Αυτά για τα παιχνίδια, σε υπολογιστές δουλειάς (rendering, data crunching) μια χαρά βλέπω η Ιντελ να προσθέτει πυρήνες στους i7 (και στους xeon ακόμα περισσότερο αλλά ας περιοριστούμε σε πιο mainstream). Με 6 σε Ivy, 8 σε Haswell, και 10 σε broadwell.

 

Στη mainstream πλατφόρμα τι να βάλει, δεν έχει νόημα, ακόμα τουλάχιστον. Δεν είναι στάσιμη η τεχνολογία, στάσιμη είναι ανα πυρήνα, αφού έχουμε φτάσει στα όρια.

 

Τι να πω, αν δεν το καταλαβαίνετε να κατεβούμε σε διαδήλωση για την κακιά Ιντελ, για να βγάλει ipc +200% απο Skylake και 6ghz ρολόγια γιατί δεν θέλει, όχι δεν μπορεί.  :ph34r:

Με λιγα λογια ορισμενοι θελουν i7 5930k επιδοσεις σε i5 6400 τιμες.

 

Το προβλημα ομως εκτως των αλλων ειναι οτι πλεον εχει στραφει το ενδιαφερον στην mobile πλατφορμα, και γενικα δεν υπαρχει ζητηση τοσο οσο υπηρχε παλια αφου τον κοσμο(και αρα τον μεσο χρηστη που αναφερθηκε και παραπανω)τον καλυπτουν μια χαρα και οι ηδη υπαρχοντες επεξεργαστες ακομα και απο την κοκκινη μερια.

Επισης μονο οι overclockers και οι gamers ειναι αυτοι που πλεον ριχνουν τα περισσοτερα χρηματα στο pc πλεον,αρα γιαυτο και σχεδον παντα η κουβεντα πηγαινει εκει.

Επιπλεον στην Ελλαδα μετα απο καποια ηλικια(συνηθως 27και πανω)που μπαινουν και αλλες υποχρεωσεις(δουλεια,γαμος,οικογενεια) ποσοι ασχολουνται γενικα με αυτα?Γιαυτο και πιο πολυ την βγαζουν απο πλευρας gaming με καμια κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες μετρήσεις είναι απογοητευτικές για τους ανώμαλους που αναβαθμίζουν επεξεργαστές ανα κάθε γενιά της intel.Για καινούργια αναβάθμιση απο εποχές 2600κ μιά χαρά είναι ο 7700κ.Και εννοείται αναμένουμε τους zen πριν αγοράσουμε καινούργιο επεξεργαστή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες μετρήσεις είναι απογοητευτικές για τους ανώμαλους που αναβαθμίζουν επεξεργαστές ανα κάθε γενιά της intel.Για καινούργια αναβάθμιση απο εποχές 2600κ μιά χαρά είναι ο 7700κ.Και εννοείται αναμένουμε τους zen πριν αγοράσουμε καινούργιο επεξεργαστή.

Οπως μια χαρα ηταν και ο προηγουμενος 6700k,και μαλιστα σχεδον στα ιδια χρηματα επαιζε τον πρωτο καιρο κυκλοφοριας του και ο 6πυρηνος 5820κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενω στο τι παει να πει γλυτωνουμε καποια χρηματα επειδη η ιντελ βγαζει το ιδιο τσιπ καθε χρονο? Πως γλυτωνεις χρηματα με αυτο? 

 

Δε μπορω να καταλαβω πως επιρεαζει εσενα το αν υπαρχει η οχι προοδος. Ξαφνικα ο επεξεργαστης σου δε κανει τη δουλεια του επειδη υπαρχει κατι καλυτερο? Σε φαση ελπιζω να μεινει στασιμη η τεχνολογια γιατι ειμαι ψυχαναγκαστικος και αν υπαρχει κατι οντως καλυτερο πρεπει να το εχω? Γιατι αλλος λογος δεν υπαρχει.

 

Τελος, προφανως και θελω κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα με τη νεα γενια και οχι 5% βελτιωση στο ipc και αντε παλι νεα mobo. Αν εσεις την εχετε καταβρει με το οτι η ιντελ εχει ανεβασει τις τιμες σε i5 και i7 με σχεδον ανυπαρκτες βελτιωσεις τοτε τι να πω.

 

Οσο για τους ανωμαλους που λεει ο απο πανω, το θεμα ειναι οτι για αυτους που εχουν 2600Κ μια χαρα ειναι και ο 4790κ και ο 6700κ χωρις καμια διαφορα απο 7700κ στον πραγματικο κοσμο εκτως του πρεπει να εχω οτι πιο καινουργιο υπαρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και τωρα εχουμε

https://www.skroutz.gr/s/7289844/Intel-Core-i7-6700K-Box.html?from=catspan

μαζι με μια μετρια μητρικη

https://www.skroutz.gr/s/7299789/Asus-Z170-A.html

 

6πυρηνος

https://www.skroutz.gr/s/5297910/Intel-Core-i7-5820K-Box.html

και οι φθηνοτερες μητρικες ξεκινανε απο

https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?from=catspan&keyphrase=socket+2011

 

δεν ειναι τοσο απαγορευτικη η χρηματικη διαφορα οπως ηταν παλια για να παει καποιος σε 6πυρηνο,βεβαια μπορει και καλυτερα αυτο ειναι σιγουρο.


Επιμενω στο τι παει να πει γλυτωνουμε καποια χρηματα επειδη η ιντελ βγαζει το ιδιο τσιπ καθε χρονο? Πως γλυτωνεις χρηματα με αυτο? 

 

Δε μπορω να καταλαβω πως επιρεαζει εσενα το αν υπαρχει η οχι προοδος. Ξαφνικα ο επεξεργαστης σου δε κανει τη δουλεια του επειδη υπαρχει κατι καλυτερο? Σε φαση ελπιζω να μεινει στασιμη η τεχνολογια γιατι ειμαι ψυχαναγκαστικος και αν υπαρχει κατι οντως καλυτερο πρεπει να το εχω? Γιατι αλλος λογος δεν υπαρχει.

Η προοδος της τεχνολογιας ειναι να βγουν 6πυρηνοι φθηνοτερα για να τρεχουν καλυτερα το Battlefield 1?Οχι για να καταλαβουμε δηλαδη.

Επισης το εχεις μηπως καταλαβει οτι δεν υπαρχει πλεον ζητηση οπως υπηρχε παλια,γιατι οι τωρινοι επεξεργαστες καλυπτουν τους περισσοτερους χρηστες εδω και χρονια και επειδη το ενδιαφερον πλεον εχει στραφει στο mobile κομματι και κυριως στα κινητα?


Απο την αλλη βλεπω και στις καρτες γραφικων που εκει τα ποσοστα ειναι μεγαλα με τις διαφορες,τι τεχνολογικη απαξιωση τρωνε οι ακριβες καρτες γραφικων  απο τις επομενες φθηνοτερες καρτες με τα μισα χρηματα(καλη ωρα gtx 780και 780ti καρτες των 650ευρω με 970 καρτα των 350ευρω που αναφερθηκε πιο πισω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ριξτε μια ματια ποσο cpu θελει το watch dogs και μετα βλεπουμε αν θελουμε πυρηνες ή οχι. σε ζεον e5-2670v2 χρησιμοποιει ως 75% με το ht ανοικτο. αυτη την στιγμη ο καλυτερος επεξεργαστης που μπορεις να αγορασεις απο την intel ειναι ο e5 2670 βαση της τιμης/αποδοσης. αν βρεις μητρικη βεβαια... p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5820Κ και 6800Κ. Τι σε χαλάει? Για rendering ο 6950Χ είναι μικρός θεωρητικά, αν θες πας και τα σκας σε dual socket με 2 24core xeon και το κάνεις στο 1/5 του χρόνου.

Μικρος για rendering ο 6950χ? Εχω εναν φιλο που κανει επεξεργασια βιντεο και το συζητουσαμε πριν κατι μερες επειδη ετοιμαζεται να κανει αναβαθμισηστο 2017 και θελει να κανει rendering/video editing γρηγορα σε 4κ. Αν ο 6950χ που ειναι ο καλυτερος επεξεργαστης της intel δεν φτανει τοτε τι επεξεργαστη θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ριξτε μια ματια ποσο cpu θελει το watch dogs και μετα βλεπουμε αν θελουμε πυρηνες ή οχι. σε ζεον e5-2670v2 χρησιμοποιει ως 75% με το ht ανοικτο. αυτη την στιγμη ο καλυτερος επεξεργαστης που μπορεις να αγορασεις απο την intel ειναι ο e5 2670 βαση της τιμης/αποδοσης. αν βρεις μητρικη βεβαια... p

Ναι για ρίξε μια ματιά πόσο θέλει,2 jaguar dual module CPU@ ~1,5,τόσο θέλει.

Μην μπερδεύεις της απαιτήσεις με την ανικανότητα.

Μικρος για rendering ο 6950χ? Εχω εναν φιλο που κανει επεξεργασια βιντεο και το συζητουσαμε πριν κατι μερες επειδη ετοιμαζεται να κανει αναβαθμισηστο 2017 και θελει να κανει rendering/video editing γρηγορα σε 4κ. Αν ο 6950χ που ειναι ο καλυτερος επεξεργαστης της intel δεν φτανει τοτε τι επεξεργαστη θελει?

Για επαγγελματικό μιλάει ο sheo.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήν ξεχνάμε οτι μαζί με καινούργιους επεξεργαστές η intel  προσφέρει και καινούργια features στα chipsets-mobos που έρχονται,πχ απο 4790κ σε 6700κ εκτός απο επεξεργαστή αναβαθμίζεις και τις ram σε ddr4 και τον ssd σου σε ultra m2.Μπορεί για τους περισσότερους αυτά τα features να μήν έχουν σημασία αλλα υπάρχουν και οι pc lovers που "φτιάχνονται" με το να τρέχουν το crystal benchmark και να βλέπουν τον ssd τους να τρέχει σε 3200m/s.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρος για rendering ο 6950χ? Εχω εναν φιλο που κανει επεξεργασια βιντεο και το συζητουσαμε πριν κατι μερες επειδη ετοιμαζεται να κανει αναβαθμισηστο 2017 και θελει να κανει rendering/video editing γρηγορα σε 4κ. Αν ο 6950χ που ειναι ο καλυτερος επεξεργαστης της intel δεν φτανει τοτε τι επεξεργαστη θελει?

 

εξαρταται για ποιον σκοπο θελει το rendering/video transcoding/editing κλπ. αν το κανει σπιτι του για χαβαλε εννοειται πως δεν θελει, αν ειναι εταιρεια ομως που θελει να βγαλει τη δουλεια της γρηγορα, παει σε χεον με ecc ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...