Προς το περιεχόμενο

Αθήνα, Παρίσι και Μαδρίτη θα απαγορεύσουν τα αυτοκίνητα diesel μέχρι το 2025


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι τα νομιμοποίησαν χωρίς να πρέπει ώστε να τρέξουν να πάρουν όσοι πήραν και σε λίγα χρόνια θα τους πουν να τα βάλουν στο πάτο τους.

 

Αυτή η σταθερότητα των ελληνικών νόμων είναι που θα μας πάει μπροστά..

δεν σου είπε αύριο θα το βάλεις στον πάτο σου,σου είπε το 2025 δηλαδή αν εσύ το πήρες τώρα αμέσως θα έχεις κάνει την απόσβεση σου μια χαρά,αλλιώς αν δεν κάνεις απόσβεση σε μια δεκαετία κάνεις τόσο λίγα χιλιόμετρα που δεν αξίζει καν το diesel.

 

 

Στην Αθήνα η κατάσταση δεν παλεύεται.

 

Κανονικά θα έπρεπε το κέντρο (Σύνταγμα, Ομόνοια κτλ.) να μετατραπεί σε πεζόδρομο με μπόλικο πράσινο μπας και σώσουμε κάτι και αποφύγουμε την καταδίκη της τσιμεμτούπολης.

 

Δεν χρειάζεται ο Έλληνας να πηγαίνει παντού με το αμάξι στο φινάλε φινάλε.

 

σοβαρά ? και τόσος κόσμος που πάει στις δουλειές του και μένει μακριά απο μετρό η η δουλειά του είναι στου εξαποδω την μάνα τι να κάνει ?  σιγά μην σε ρωτήσει ο κόσμος τι το θέλει το αμάξι του,αν εσύ είσαι περιβαντολόγος και πράσινος τράβα στην επαρχεία με τα κατσίκια και τα γίδια δεν θα αλλάξεις την αθήνα εσύ επειδή έτσι σου αρέσει εσένα και θα ξεβολέψεις τους πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν σου είπε αύριο θα το βάλεις στον πάτο σου,σου είπε το 2025 δηλαδή αν εσύ το πήρες τώρα αμέσως θα έχεις κάνει την απόσβεση σου μια χαρά,αλλιώς αν δεν κάνεις απόσβεση σε μια δεκαετία κάνεις τόσο λίγα χιλιόμετρα που δεν αξίζει καν το diesel.

 

 

Ένα αυτοκίνητο 8 - 9 ή και 10 χρόνων όμως δεν είναι για πέταμα! Ας μην τα επέτρεπαν εξαρχής, τώρα είναι λίγο σα να σε κοροϊδεύουν. (Δεν έχω καν diesel αλλά έτσι μου φαίνεται γι'αυτούς που έχουν, αν ισχύσει τελικά το μέτρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αυτοκίνητο 8 - 9 ή και 10 χρόνων όμως δεν είναι για πέταμα! Ας μην τα επέτρεπαν εξαρχής, τώρα είναι λίγο σα να σε κοροϊδεύουν. (Δεν έχω καν diesel αλλά έτσι μου φαίνεται γι'αυτούς που έχουν, αν ισχύσει τελικά το μέτρο).

σε κοροιδευουν

οπως σε κοροιδευαν τοτε με τα 2λιτρα 

αφου μια ζωη θα ειμαστε τα minions των γερμανων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κοροιδευουν

οπως σε κοροιδευαν τοτε με τα 2λιτρα 

αφου μια ζωη θα ειμαστε τα minions των γερμανων.

Έχεις δίκιο, ακριβώς ίδια περίπτωση είναι κι αυτή με τα δίλιτρα, το είχα ξεχάσει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι γιατι ξαφνικα μια μερα ξυπνησε ο ελληνας και ειπε τι να κανω, να παρω ενα δανειο να παρω καγιεν.

ολα αυτα ειναι εντολες απ εξω, τιποτα δε γινεται στη τυχη, ουτε το χρηματιστηριο ουτε τα καγιεν ουτε δανεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα 1500αρι diesel όπως ένα clio πχ δεν καίει για κανένα λόγο (πραγματικά κανένα όμως)  πάνω από 5.5 λίτρα στα 100χλμ με πολύ πιο φθηνό από τη βενζίνη καύσιμο

 

κανένα αυτοκίνητο με γύρω στα 100 άλογα ή ανάλογα κυβικά βενζίνης δε μπορεί να κινηθεί πιο φθηνά 

 

η διαφορά είναι χαώδης σε κάθε κατηγορία, για αυτό άλλωστε σε πολλές χώρες τα τιμούν δεκαετίες τώρα

 

βασικά μόνο στις ηπα τα σιχαίνονται

 

αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν είναι βρώμικα, άσχετα αν έχουν λίγο co2 που με βάση αυτό πολλά έχουν και μηδενικό σήμα (ειρωνία) 

Η ειδησή είναι ληψή....Το πρόβλημα έιναι οι κινητηρες με λίγα κυβικά που παράχθηκαν τα τελευταία χρόνια δεν αποδιδούν όπως πρέπει για να είναι μεσα στα όρια...Το κομμάτι αυτό είναι που προσπάθησε με λογισμικο να κρυψει η VW και μολις αποκαλυφθηκε το ντόμινο ξεκίνησε...Όλες οι εταιρείες σχεδον ανακοινωσαν την παυση κατασκευης μικρων diesel κινητηρων και επικεντωση μονο στα πολλα κυβικα...Πλεον οι μικροι βενζινοκινητηρες ειναι πιο οικονομικοι απο τους diesel με λιγασ κυβικα...

Οσο για το θέμα της Ελλάδας συγνωμη αλλα ο κακακας ο Ελληνας ο κουτοπονηρος την πατησε για αλλη μια φορα..Τον φλομώσαν οτι το diesel ειναι πιο οικονομικο στα μικρα κυβικα και θα συμφωνουσα αν εκανε πανω απο 1000χλμ τον μηνα για να πεις οτι αξιζει η αγορα νεου αυτοκινητου...αλλα για μαντεψτε ποιος την πατησε..!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου φαίνεται ότι ο καθένας μιλάει με βάση τα προσωπικά του πιστεύω και εκτοξεύει αφορισμούς. Τα diesel = διάβολος για το περιβάλλον, τα ηλεκτρικά πανάκεια, τα βενζινοκινητα παλιάς τεχνολογίας κλπ. Συνολική μελέτη με επιστημονική τεκμηρίωση αλλά όταν λέμε ΣΥΝΟΛΙΚΗ το εννοούμε με κεφαλαίαα, έχετε δει; Εδώ πριν από λίγα χρόνια είχε δημοσιευθεί σοβαρή μελέτη ότι οι κλανιές των αγελάδων επιβαρύνουν τον πλανήτη με CO2 και έπρεπε να κόψουμε το κρέας και τα γαλακτοκομικά. Δεν αστειεύομαι, υπήρξε...

 

http://www.todayifoundout.com/index.php/2014/04/cow-farts-really-significantly-contribute-global-warming/

 

http://www.natureworldnews.com/articles/29144/20160924/california-regulate-cow-farts-causes-larger-greenhouse-effect-compared-co2.htm

 

https://wattsupwiththat.com/2016/11/29/california-passes-a-new-climate-law-to-regulate-cow-farts/

 

 

Δεν ξέρω αν τα διάβασες αλλά για μεθάνιο λένε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σου είπε αύριο θα το βάλεις στον πάτο σου,σου είπε το 2025 δηλαδή αν εσύ το πήρες τώρα αμέσως θα έχεις κάνει την απόσβεση σου μια χαρά,αλλιώς αν δεν κάνεις απόσβεση σε μια δεκαετία κάνεις τόσο λίγα χιλιόμετρα που δεν αξίζει καν το diesel.

 

 

σοβαρά ? και τόσος κόσμος που πάει στις δουλειές του και μένει μακριά απο μετρό η η δουλειά του είναι στου εξαποδω την μάνα τι να κάνει ?  σιγά μην σε ρωτήσει ο κόσμος τι το θέλει το αμάξι του,αν εσύ είσαι περιβαντολόγος και πράσινος τράβα στην επαρχεία με τα κατσίκια και τα γίδια δεν θα αλλάξεις την αθήνα εσύ επειδή έτσι σου αρέσει εσένα και θα ξεβολέψεις τους πάντες.

Τραγικος  απλά...!!!Να υποθέσω οτι βρίζεις ποδηλάτες παρκαρεις σε διαβασεις αναπήρων και πετας τσιγάρα έξω απο το παράθυρο..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι το λετε αυτο ?

Επειδη πηραμε δανεια, αγορασαμε Cayenne με 60-70000 και μετα μας τις αγοραζαν πισω οι Γερμανοι με 5000 ?

Εγώ τα συνδυάζω καθόλου με τα δάνεια. Αλλά υπήρχε ένα μεγάλο «σπρώξιμο» προς τα diesel από την ώρα που νομιμοποιήθηκαν σε Αθηνα - Θεσσαλονίκη και τελικά μπορεί να αποδειχτεί παγίδα - κοροϊδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικος  απλά...!!!Να υποθέσω οτι βρίζεις ποδηλάτες παρκαρεις σε διαβασεις αναπήρων και πετας τσιγάρα έξω απο το παράθυρο..!!!

ναι βρίζω ποδηλάτες γιατί μου έχει τύχει να πάνε ανάποδα στην παραλιακή,βγαίνουν σε κεντρικούς δρόμους και πάνε με 20 και φέρονται σαν ζώα .....εγώ με το ποδήλατο είμαι κύριος όταν το παίρνω και σέβομαι κάποια πράγματα,δεν παρκάρω σε διαβάσεις αναπήρων και έχω κόψει το κάπνισμα εδώ και μήνες τίποτα άλλο ? 

 

 

Ένα αυτοκίνητο 8 - 9 ή και 10 χρόνων όμως δεν είναι για πέταμα! Ας μην τα επέτρεπαν εξαρχής, τώρα είναι λίγο σα να σε κοροϊδεύουν. (Δεν έχω καν diesel αλλά έτσι μου φαίνεται γι'αυτούς που έχουν, αν ισχύσει τελικά το μέτρο).

 

δεν είναι για πέταμα αλλά καταστρέφουν την ατμόσφαιρα,αυτό που λέω είναι πως δεν βγαίνεις και τόσο χαμένος απλά στην ελλάδα φέρνουμε την καταστροφή όταν γίνεται μια αλλαγή για κάτι που θα γίνει σε 10 χρόνια

και στο κάτω κάτω το λέει 10 χρόνια πριν ρε φίλε όχι 1 χρόνο πριν,προλαβαίνεις να το σπρώξεις,να το κάνεις βίδες να κάνεις την απόσβεση σου τα πάντα χαμένος δεν βγαίνεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι diesel κινητήρες είναι γνωστό εδώ και χρόνια ότι επιβαρύνουν το περιβάλλον και μαζί και την ανθρώπινη υγεία. Το λάθος ήταν που ξεκίνησαν να επιτρέπουν την κυκλοφορία τους στην Αθήνα. Οποιος έχει όρεξη ας κάτσει να διαβάσει το παρακάτω κείμενο που μιλάει με μεγαλύτερη λεπτομέρεια για τους diesel και τα σωματίδια pm. https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.el.teithe.gr/old/setup/board/files/%257BA6E63649-8352-4DE2-BA61-55CF898D81A3%257D_GP%2520Diesel%2520Report%25202004.pdf&ved=0ahUKEwjW9K2FqN3QAhUDM5oKHe26DH0QFgg0MAI&usg=AFQjCNGdEO87-gJKIvREcAtiGXaVqR3SRg&sig2=-4BA0xH6qpQsSRT09_6JFw

 

Το άρθρο που αναπαράγεις είναι του 2004.

Ακόμα και εκεί από diesel με euro 3 τα ποσοστά των μικροσωματιδίων είναι σαν ποσοστό χαμηλότερα απο το επίπεδο των βενζινοκίνητων καταλυτικών προ 2004 κατασκευασμένων.

 

Απλά από εκεί και έπειτα όντως τα βενζινοκίνητα έχουν φτάσει σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα τις εκπομπές μικροσωματιδίων ενώ τα diesel κάπου κόλλησαν. 

 

Στην ελλάδα όμως η μεγάλη πλειοψηφία του στόλου των οχημάτων είναι βενζινοκίνητα καταλυτικά προ 2004 τα οποία ακόμα και με καταλύτες και μηχανές σε καινούργια κατάσταση εκπέμπουν περισσότερα μικροσωματίδια απο τα σημερινά diesel...

 

Γιατί καταργείται τότε ή απόσυρση αντί να ενισχυθεί το κίνητρο του μέτρου???

Γιατί να μην απομακρυνθούν από την κυκλοφορία αυτά τα επικίνδυνα και σε nox και σε Co παλιά βενζινοκίνητα οχήματα...

Γιατί επιτρέπεται η καύση άλλων στερεών καυσίμων όπως το ξύλο και το pellet για θέρμανση... 

 

Προσωπικά βγάζω χωρίς πρόβλημα κάρτα καυσαερίων και περνάω κτέο 2 suzuki με μηχανή G16b (baleno1.6-vitara1.6 του 98-99)τα οποία δεν μπορείς να καταλάβεις τι βγάζουν από καπνό ειδικά στις ψυχρές εκκινήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα, 17:14

Μου φαίνεται ότι ο καθένας μιλάει με βάση τα προσωπικά του πιστεύω και εκτοξεύει αφορισμούς. Τα diesel = διάβολος για το περιβάλλον, τα ηλεκτρικά πανάκεια, τα βενζινοκινητα παλιάς τεχνολογίας κλπ. Συνολική μελέτη με επιστημονική τεκμηρίωση αλλά όταν λέμε ΣΥΝΟΛΙΚΗ το εννοούμε με κεφαλαίαα, έχετε δει; Εδώ πριν από λίγα χρόνια είχε δημοσιευθεί σοβαρή μελέτη ότι οι κλανιές των αγελάδων επιβαρύνουν τον πλανήτη με CO2 και έπρεπε να κόψουμε το κρέας και τα γαλακτοκομικά. Δεν αστειεύομαι, υπήρξε...

 

http://www.todayifou...global-warming/

 

http://www.naturewor...ompared-co2.htm

 

https://wattsupwitht...late-cow-farts/

 

Να'σαι καλα φιλε μου.........εριξα το γελιο της αρκουδας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου φαίνεται ότι ο καθένας μιλάει με βάση τα προσωπικά του πιστεύω και εκτοξεύει αφορισμούς. Τα diesel = διάβολος για το περιβάλλον, τα ηλεκτρικά πανάκεια, τα βενζινοκινητα παλιάς τεχνολογίας κλπ. Συνολική μελέτη με επιστημονική τεκμηρίωση αλλά όταν λέμε ΣΥΝΟΛΙΚΗ το εννοούμε με κεφαλαίαα, έχετε δει; Εδώ πριν από λίγα χρόνια είχε δημοσιευθεί σοβαρή μελέτη ότι οι κλανιές των αγελάδων επιβαρύνουν τον πλανήτη με CO2 και έπρεπε να κόψουμε το κρέας και τα γαλακτοκομικά. Δεν αστειεύομαι, υπήρξε...

 

http://www.todayifoundout.com/index.php/2014/04/cow-farts-really-significantly-contribute-global-warming/

 

http://www.natureworldnews.com/articles/29144/20160924/california-regulate-cow-farts-causes-larger-greenhouse-effect-compared-co2.htm

 

https://wattsupwiththat.com/2016/11/29/california-passes-a-new-climate-law-to-regulate-cow-farts/

 

Να'σαι καλα φιλε μου...εριξα το γελιο της αρκουδας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτά ειναι για τις αναπτυγμένες χώρες. Σε αναπτυσσόμενες (χαιδευτικο του τριτοκοσμικου), όπως ειναι η ελλαδα, ακόμα και με τα ηλεκτροκινητα θα γεμίσουν τα ρεματα με τοξικες ουσιες μπαταριών (ποια ανακύκλωση?) και ο ηλεκτρισμος θα παράγεται μονο από λιγνίτη για να μην στενοχωρήσουμε τους συνδικαλιστές της ΔΕΗ (ποιες ανανεώσιμες?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...