Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας υψηλών θερμοκρασιών


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Αττική νότια πολυ

στειλε πμ περιοχή, αν δε θες να το πεις δημόσια. Δεν έχω ιδέα τι θεωρείται κοντά και τι όχι, στην Αττικη...η μισή χώρα εκεί κατοικεί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλήμερα

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράματα σχετικα με το πρόγραμμα που θα ανοίξει σκέφτομαι για Α/Θ

Σκεφτομαι να κανω αιτηση για το πρόγραμμα σε σπιτι του 1982  100τμ 2ο ορόφου απο πάνω και απο κάτω μενουν αλλοι(σοι) Στην Αθηνα(Αγιους Αναργυρους),

το σπιτι δεν εχει μόνωση και αλουμινια του 1982 και απο θεμρνση εχει τωρα 3 θερμοσυσσωρευτες(εχει νυχτερινο).

Μετα απο επικοινωνία που είχα με έναν μηχανικο,μου πρότεινε να κάνω την αιτηση με επιδότηση 70% εχω και 2 παιδια

αλλάζοντας αλουμινια(ευρωπα),θερμομόνωση στα 2 μπαλκόνια που εχω, ηλιακό 160λιτρα και επισης μου προτεινε να βαλω αντλια θερμοτηταςτης LG με φαν κοιλ. μου ειπε και ενδοδαπέδιου αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα οποτε μενω στα φαν κοιλ.

Η ερωτηση μου ειναι αξιζει τον κοπο γτ ελεγα να βαλω φυσικο αεριο,περναει στην οδο μου ,ο μηχανικος μου ειπε οτι για την Αθηνα καλυτερα αντλια αλλα δε ξερω περιπου τι κατανάλωση θα εχω την μερα,επίσης μου ειπε και για ψυξη εχω παλια κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, AquaBoy είπε

Μετα απο επικοινωνία που είχα με έναν μηχανικο,μου πρότεινε να κάνω την αιτηση με επιδότηση 70% εχω και 2 παιδια

αλλάζοντας αλουμινια(ευρωπα),θερμομόνωση στα 2 μπαλκόνια που εχω, ηλιακό 160λιτρα και επισης μου προτεινε να βαλω αντλια θερμοτηταςτης LG με φαν κοιλ. μου ειπε και ενδοδαπέδιου αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα οποτε μενω στα φαν κοιλ.

Η ερωτηση μου ειναι αξιζει τον κοπο γτ ελεγα να βαλω φυσικο αεριο,περναει στην οδο μου ,ο μηχανικος μου ειπε οτι για την Αθηνα καλυτερα αντλια αλλα δε ξερω περιπου τι κατανάλωση θα εχω την μερα,επίσης μου ειπε και για ψυξη εχω παλια κλιματιστικά.

Άλλαξε κλιματιστικά αντί να βάλεις αντλία και βάλε κι άλλα αν χρειάζεται. (δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει η επιδότηση).

Τα υπόλοιπα όπως τα γράφεις και θα δεις μεγάλη διαφορά.

(προσωπική άποψη εκφράζω, δεν είμαι ειδικός ούτε επαγγελματίας του χώρου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα όχι αντλία+φαν κοιλ. Βάλε εναν καλό λέβητα αερίου μαζί με συμβατικά σώματα. Το πιο βασικό είναι να μπεί μόνωση σε όλους τους εξωτερικους τοιχους του σπιτιού σου, όχι μονο στα μπαλκόνια. Μαζί με τα κουφώματα , ηλιακό και ενα καινούργιο A/C πας σε κατηγορία Β+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίπλα απο το σπίτι μείνουν αλλοι οπότε μόνο για μπαλκόνια μόνωση.

Το θεμα είναι σε τι απο τα 2 να προχωρήσω,

ο μηχανικός συστηνει καλύτερα αντλία εχει καλύτερη απόδοση λέει,αν και μεταξύ μας όποιο και να επιλέξω ως προς το κόστος κατανάλωσης μικρές οι διαφορές πιστεύω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από την στιγμή που θα έχεις επιδότηση 70% είναι καλή ευκαιρία να βάλεις Α/Θ με fan coils μιας και θα έχεις και ψύξη το καλοκαίρι. Από εκεί και πέρα το ερώτημα είναι αν αξίζει ή όχι η LG. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Από την στιγμή που θα έχεις επιδότηση 70% είναι καλή ευκαιρία να βάλεις Α/Θ με fan coils μιας και θα έχεις και ψύξη το καλοκαίρι. Από εκεί και πέρα το ερώτημα είναι αν αξίζει ή όχι η LG. 😛

λόγο του ποσοστού μου συστήνει καλύτερα αντλία, χωρίς επιδότηση έχει απλησίαστο κόστος.

μου πρότεινε και ενδοδαπέδιου άλλα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.και γω για φαν κοιλ με βλέπω.

Μετα από πολύ διάβασμα αντλία η αέριο έχουν και τα 2 τις ζημίες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, AquaBoy said:

λόγο του ποσοστού μου συστήνει καλύτερα αντλία, χωρίς επιδότηση έχει απλησίαστο κόστος.

μου πρότεινε και ενδοδαπέδιου άλλα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.και γω για φαν κοιλ με βλέπω.

Μετα από πολύ διάβασμα αντλία η αέριο έχουν και τα 2 τις ζημίες τους.

Η ενδοδαπέδια είναι γαμάτη, απλά είναι μπελάς η υλοποίηση για ψύξη, τα fan coils είναι πολύ πιο εύκολα. Απλά να ξέρεις ότι στην Α/Θ και στις 2 αυτές περιπτώσεις θα την έχεις μόνιμα "ανοιχτή" για μέγιστη οικονομία (εφόσον δεν λείπεις για μεγάλο διάστημα από το σπίτι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AquaBoy είπε

Δίπλα απο το σπίτι μείνουν αλλοι οπότε μόνο για μπαλκόνια μόνωση.

Το θεμα είναι σε τι απο τα 2 να προχωρήσω,

ο μηχανικός συστηνει καλύτερα αντλία εχει καλύτερη απόδοση λέει,αν και μεταξύ μας όποιο και να επιλέξω ως προς το κόστος κατανάλωσης μικρές οι διαφορές πιστεύω!!

Μόνωση και κουφώματα οπωσδήποτε.

Αν βάλεις αντλία με φανκόιλς θα χρειαστείς ηλιακό αλλά δεν θα χρειαστείς αιρκοντίσιον.

Αν βάλεις φυσικό αέριο δεν θα χρειαστείς ηλιακό αλλά θα χρειαστείς αιρκοντίσιον.

Στη θέση σου θα αποφάσιζα με βάση το τελικό κόστος εγκατάστασης.

Για το ετήσιο κόστος θέρμανσης εξαρτάται κυρίως από το πόσες ώρες θα ζεσταίνεται το σπίτι και σε τί θερμοκρασία.

Έχουμε και σπίτι με αντλία και σπίτι με φυσικό αέριο και σπίτι με πετρέλαιο.

Πληρώνουμε σε όλα πολύ λιγότερο από τους γείτονες καθώς τηρούμε σχολαστικά τις οδηγίες χρήσης, κάνουμε συντήρηση κάθε χρόνο και κυρίως δεν αφήνουμε τη θερμοκρασία του σπιτιού να πέσει κάτω από 17 βαθμούς όταν λείπουμε ή τη νύχτα και να μην ανέβει πάνω από 20-21 όταν είμαστε σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AquaBoy είπε

καλήμερα

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράματα σχετικα με το πρόγραμμα που θα ανοίξει σκέφτομαι για Α/Θ

Σκεφτομαι να κανω αιτηση για το πρόγραμμα σε σπιτι του 1982  100τμ 2ο ορόφου απο πάνω και απο κάτω μενουν αλλοι(σοι) Στην Αθηνα(Αγιους Αναργυρους),

το σπιτι δεν εχει μόνωση και αλουμινια του 1982 και απο θεμρνση εχει τωρα 3 θερμοσυσσωρευτες(εχει νυχτερινο).

Μετα απο επικοινωνία που είχα με έναν μηχανικο,μου πρότεινε να κάνω την αιτηση με επιδότηση 70% εχω και 2 παιδια

αλλάζοντας αλουμινια(ευρωπα),θερμομόνωση στα 2 μπαλκόνια που εχω, ηλιακό 160λιτρα και επισης μου προτεινε να βαλω αντλια θερμοτηταςτης LG με φαν κοιλ. μου ειπε και ενδοδαπέδιου αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα οποτε μενω στα φαν κοιλ.

Η ερωτηση μου ειναι αξιζει τον κοπο γτ ελεγα να βαλω φυσικο αεριο,περναει στην οδο μου ,ο μηχανικος μου ειπε οτι για την Αθηνα καλυτερα αντλια αλλα δε ξερω περιπου τι κατανάλωση θα εχω την μερα,επίσης μου ειπε και για ψυξη εχω παλια κλιματιστικά.

Θα βάλεις αντλία θερμότητας με φάν κοιλ.

Θα έχεις και ψύξη το καλοκαίρι ομοιόμορφα σε όλο το σπίτι.

Όσον αφορά την κατανάλωση έχει πολλούς παραμέτρους.

Κατά την άποψη μου θα χρειάζεσαι περίπου 300-400 ευρώ για θέρμανση των χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AquaBoy είπε

λόγο του ποσοστού μου συστήνει καλύτερα αντλία, χωρίς επιδότηση έχει απλησίαστο κόστος.

μου πρότεινε και ενδοδαπέδιου άλλα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.και γω για φαν κοιλ με βλέπω.

Μετα από πολύ διάβασμα αντλία η αέριο έχουν και τα 2 τις ζημίες τους.

Έχεις δει κανένα σπίτι με fun coil, να δεις αν ο θόρυβος σε ενοχλεί; Για χρήση κατοικία εμένα δεν μου αρέσουν,σε 2-3 χρόνια που θα γεμίσουν οι φτερωτές σκόνη θα μπορείς να τα καθαρίζεις; Ο μηχανικός σου προτείνει αντλία γιατί όντος είναι πιο φθηνή στην χρήση, αλλά με διαφορά πχ. 100€ τον χρόνο θα κάνεις ποτέ απόσβεση;  Οι αντλίες ταιριάζουν ιδανικά με ενδοδαπέδια, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AquaBoy είπε

καλήμερα

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράματα σχετικα με το πρόγραμμα που θα ανοίξει σκέφτομαι για Α/Θ

Σκεφτομαι να κανω αιτηση για το πρόγραμμα σε σπιτι του 1982  100τμ 2ο ορόφου απο πάνω και απο κάτω μενουν αλλοι(σοι) Στην Αθηνα(Αγιους Αναργυρους),

το σπιτι δεν εχει μόνωση και αλουμινια του 1982 και απο θεμρνση εχει τωρα 3 θερμοσυσσωρευτες(εχει νυχτερινο).

Μετα απο επικοινωνία που είχα με έναν μηχανικο,μου πρότεινε να κάνω την αιτηση με επιδότηση 70% εχω και 2 παιδια

αλλάζοντας αλουμινια(ευρωπα),θερμομόνωση στα 2 μπαλκόνια που εχω, ηλιακό 160λιτρα και επισης μου προτεινε να βαλω αντλια θερμοτηταςτης LG με φαν κοιλ. μου ειπε και ενδοδαπέδιου αλλα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα οποτε μενω στα φαν κοιλ.

Η ερωτηση μου ειναι αξιζει τον κοπο γτ ελεγα να βαλω φυσικο αεριο,περναει στην οδο μου ,ο μηχανικος μου ειπε οτι για την Αθηνα καλυτερα αντλια αλλα δε ξερω περιπου τι κατανάλωση θα εχω την μερα,επίσης μου ειπε και για ψυξη εχω παλια κλιματιστικά.

o μπαγλαμας αυτος εκανε καμια μελετη να δει τι κοστος χρησης θα εχειςωστε να προτεινει ποιο ειναι καταλληλο ή του περισσευουν αντλιες και σπρωχνει?

Για λεβητα αεριου με 3000-4000 μαξ καθαρισεις.Τοσα δεν κανει ουτε η αντλια μονη της.Αν βαλουμε και ενδοδαπεδια πας αλλου .

7 ώρες πριν, AquaBoy είπε

λόγο του ποσοστού μου συστήνει καλύτερα αντλία, χωρίς επιδότηση έχει απλησίαστο κόστος.

μου πρότεινε και ενδοδαπέδιου άλλα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.και γω για φαν κοιλ με βλέπω.

Μετα από πολύ διάβασμα αντλία η αέριο έχουν και τα 2 τις ζημίες τους.

Με τον μεν λεβητα να εχει 1000€ και η αντλια 6000€ δεν λες οτι εχουν και τα δυο τις ιδιες ζημιες.Εγω θα το ξανασκεφτομουν.

7 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Μόνωση και κουφώματα οπωσδήποτε.

Αν βάλεις αντλία με φανκόιλς θα χρειαστείς ηλιακό αλλά δεν θα χρειαστείς αιρκοντίσιον.

Αν βάλεις φυσικό αέριο δεν θα χρειαστείς ηλιακό αλλά θα χρειαστείς αιρκοντίσιον.

Στη θέση σου θα αποφάσιζα με βάση το τελικό κόστος εγκατάστασης.

Για το ετήσιο κόστος θέρμανσης εξαρτάται κυρίως από το πόσες ώρες θα ζεσταίνεται το σπίτι και σε τί θερμοκρασία.

Έχουμε και σπίτι με αντλία και σπίτι με φυσικό αέριο και σπίτι με πετρέλαιο.

Πληρώνουμε σε όλα πολύ λιγότερο από τους γείτονες καθώς τηρούμε σχολαστικά τις οδηγίες χρήσης, κάνουμε συντήρηση κάθε χρόνο και κυρίως δεν αφήνουμε τη θερμοκρασία του σπιτιού να πέσει κάτω από 17 βαθμούς όταν λείπουμε ή τη νύχτα και να μην ανέβει πάνω από 20-21 όταν είμαστε σπίτι.

Ο ηλιακος ειναι απαραιτητος με οτι μεσο θερμανσης που χρησιμοποιει.

7 ώρες πριν, vaggooss είπε

Θα βάλεις αντλία θερμότητας με φάν κοιλ.

Θα έχεις και ψύξη το καλοκαίρι ομοιόμορφα σε όλο το σπίτι.

Όσον αφορά την κατανάλωση έχει πολλούς παραμέτρους.

Κατά την άποψη μου θα χρειάζεσαι περίπου 300-400 ευρώ για θέρμανση των χειμώνα.

ενταξει,το πηγες σε αλλο level εσυ.respect.

48 λεπτά πριν, lary7 είπε

Έχεις δει κανένα σπίτι με fun coil, να δεις αν ο θόρυβος σε ενοχλεί; Για χρήση κατοικία εμένα δεν μου αρέσουν,σε 2-3 χρόνια που θα γεμίσουν οι φτερωτές σκόνη θα μπορείς να τα καθαρίζεις; Ο μηχανικός σου προτείνει αντλία γιατί όντος είναι πιο φθηνή στην χρήση, αλλά με διαφορά πχ. 100€ τον χρόνο θα κάνεις ποτέ απόσβεση;  Οι αντλίες ταιριάζουν ιδανικά με ενδοδαπέδια, όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Υπαρχουν fan coil αθορυβα(1000-1500€ το ενα) ,δεν νομιζω να θελει να βαλει φουρλη σπιτι του.

Για την ενδοδαπεδια συμφωνω(ακομα και τον λεβητα αεριου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vasilllis είπε

o μπαγλαμας αυτος εκανε καμια μελετη να δει τι κοστος χρησης θα εχειςωστε να προτεινει ποιο ειναι καταλληλο ή του περισσευουν αντλιες και σπρωχνει?

Για λεβητα αεριου με 3000-4000 μαξ καθαρισεις.Τοσα δεν κανει ουτε η αντλια μονη της.Αν βαλουμε και ενδοδαπεδια πας αλλου .

Με τον μεν λεβητα να εχει 1000€ και η αντλια 6000€ δεν λες οτι εχουν και τα δυο τις ιδιες ζημιες.Εγω θα το ξανασκεφτομουν.

Ο ηλιακος ειναι απαραιτητος με οτι μεσο θερμανσης που χρησιμοποιει.

ενταξει,το πηγες σε αλλο level εσυ.respect.

Υπαρχουν fan coil αθορυβα(1000-1500€ το ενα) ,δεν νομιζω να θελει να βαλει φουρλη σπιτι του.

Για την ενδοδαπεδια συμφωνω(ακομα και τον λεβητα αεριου)

Ο μηχανικός του προτείνει την καλύτερη λύση και αυτόν πρέπει να ακούσει.

Βγήκε και ο έξυπνος και τον λέει και μπαγλαμά.8.000 χρόνια μνημόνια χρειαζόμαστε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου πρότεινε και ενδοδαπέδιου άλλα κάτι άκουσα για υγροποίηση πατώματος κάπως έτσι αν δε κάνω λαθος και δεν αξιζει.

Ο μηχανικός με έβαλε να επιλέξω να βάλω ότι θέλω εγώ, με την γνώμη την δικιά του καλύτερα αντλία. με ενδοδαπέδιου ή φαν κοιλ

Τώρα για τον θόρυβο δε ξέρω, με θερμοσυσωρευτές 35 χρονιά δε με κούραζε ο θόρυβος

Παντός ο μηχανικός φαίνεται καλος, έχω ακούσει και από άλλους ότι είναι καλος στην δουλειά του και δεν είχαν παράπονο!!

Επεξ/σία από AquaBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...