Προς το περιεχόμενο

Τι κερδίζει ο εργοδότης με τις μηνιαίες συμβάσεις εργασίας;


karsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν υπερβούν τις 3 διαδοχικές ή ξεπεραστούν τα 3 έτη συνολικά γίνονται αυτοδικαίως αορίστου

 

βέβαια με διαλείμματα 45 ημερών μεταξύ τους "μηδενίζει" το κοντέρ

 

πέρα από εγκυμοσύνη δε νομίζω ότι υπάρχει ουσιαστικό κέρδος και πλέον που μέχρι το 12μηνο δεν παίζει αποζημίωση απολύεις χωρίς πρόβλημα

 

δε βρίσκω λόγο να μη σε απολύουν για κάνα 15νθημερο και να σε φωνάζουν μετά και άμα σου αρέσει

 

οι αυξήσεις έχουν έτσι κι αλλιώς παγώσει, άδεια κανονικά αυτό που σου αναλογεί, απλά έχεις κάποιο παραπάνω κέρδος αν έχεις συνεχόμενη σύμβαση αορίστου, αν δηλαδή έχεις κλείσει γεμάτο χρόνο από την 1/1 του επόμενου δικαιούσαι όλη την άδειά σου, αν έχεις σύμβαση μέχρι το τέλος του χρόνου ξαναρχίζεις από την αρχή

Δηλαδη μεσα σε αυτες τ μερες θα πρεπει να μου δωσουν την ανανεωμενη; σε αυτο το διαστημα εγω θα πρεπει να πληρωνομαι; να πηγαίνω στην δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νεα σύμβαση υπογράφεται την πρωτη εργάσιμη μετα την λήξη της τελευταίας σε ισχύ σύμβασης. Έχω μπει και εγώ για δουλεια χωρις υπογεγραμμένη σύμβαση απλα και μονο γιατί είχαν καθυστερήσει το θεμα των ιεραρχικών εγκρίσεων / δεν είχαν ετοιμαστεί τα χαρτιά. Αλλα αυτο στη ζούλα. Ήξερα πριν μπω για το διάστημα ανανέωσης, δεν συνεχιζα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. Αν δουλεύεις σε εταιρία δεν θεωρώ πως εχεις θεμα αλλα μάθε τι και πως. Αν δουλεύεις στην καλύβα του μπάρμπα λαμογιοθωμα....πάρε τα μέτρα σου!!!!

 

Αυτή τη στιγμή δουλεύεις χωρις σύμβαση. Είσαι στον "αέρα". Διάβασε και αυτο βέβαια http://www.power-tax.gr/el/normal/208/1009/ViewArticle.aspx περι σιωπηρής ανανέωσης. Αλλα επειδή είμαστε στην Ελλάδα μιλά χτες με εργοδότη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ρωτησα που βρισκονται τωρα (το οποιο σηκωνει τεραστια συζητηση, αλλα ας το αφησουμε για αλλη ωρα).

Αυτο που σε ρωτησα ειναι αν  θεωρεις οτι ο πλανητης στραφηκε στα κινεζικα προιοντα επιβραβευοντας μεταξυ αλλων τις εργασιακες σχεσεις που επικρατουσαν εκει πχ το 2000.

όταν οι επιχειρήσεις που είναι στις δυτικές χώρες έχουν περισσότερους φόρους και κανονισμούς σε σχέση με την κίνα πως περιμένεις να είναι ανταγωνιστικές? επίσης οι εργασιακές συνθήκες στην κίνα έχουν βελτιωθεί τις τελευταίες δεκαετίες σε σχέση με πριν.

Οκ, ο mkp δεν ξέρει τι γράφει, απλά να αναφέρω ότι η θεωρία ότι η αγορά αυτορυθμίζεται έχει μία πολύ σημαντική προϋπόθεση, ότι στην αγορά επικρατούν συνθήκες τελειου ανταγωνισμού.

Αυτό σημαίνει με λίγα λόγια ότι τα προϊόντα θεωρούνται ομοιογενη, οι επιχειρήσεις δεν έχουν επιρροή στις τιμές, όλοι έχουν ταυτόχρονα τις ίδιες πληροφορίες, δεν υπάρχουν περιορισμοί στην είσοδο / έξοδο από την αγορά. (οικονομική θεωρία λυκείου)

Κάτι τέτοιο είναι μια ιδεατη αγορά, δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο και ούτε έχει υπάρξει. Στην πραγματικότητα όλες οι οικονομικές κρίσεις παγκοσμίως έχουν προκληθεί από λίγους και λάθος κανονισμούς.

Η ελεύθερη αγορά ρυθμίζεται από την πρόσφορα και την ζήτηση, είναι κοινή λογική ότι η μείωση τον φόρων και τον κανονισμών στις επιχειρήσεις έχει σαν αποτέλεσμα την βελτιώσει τις οικονομίας. επίσης οι οικονομικές κρίσεις προκαλούνται από "παρέμβαση" του κράτους.

Εδώ είναι που ταιριάζει γάντι η άλλη εικόνα

 

 

 

 

 

 

 

...και αρκετά τα είπαμε για σήμερα.

αυτό που είπα είναι αλήθεια, βεβαία εσύ έχεις διαφορετική γνώμη από έμενα, οπότε μπορούμε άπλα να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν οι επιχειρήσεις που είναι στις δυτικές χώρες έχουν περισσότερους φόρους και κανονισμούς σε σχέση με την κίνα πως περιμένεις να είναι ανταγωνιστικές? επίσης οι εργασιακές συνθήκες στην κίνα έχουν βελτιωθεί τις τελευταίες δεκαετίες σε σχέση με πριν.

Να διευκρινιζεις σε παρακαλω οτι οταν μιλας για περισσοτερους κανονισμους, αναφερεσαι στους νομους που προστατευουν τον εργαζομενο απο τη δουλεία και την εξαθλιωση. Να διευκρινιζεις οτι αναφερεσαι σε νομους που προστατευουν ανθρωπινα δικαιωματα. Διοτι στην Κινα παραβιαζονταν ανθρωπινα δικαιωματα στους χωρους εργασιας, δε συζηταμε καν για εργατικα δικαιωματα εδω.

Να διευκρινιζεις λοιπον, οτι εισαι υπερ της εκμεταλλευσης, της δουλειας, και της καταπατησης ανθρωπινων δικαιωματων προκειμενου να πανε οι επιχειρησεις καλα και να ειναι "ανταγωνιστικες".

 

Επισης δεν απαντησες στο ερωτημα μου. Θεωρεις οτι ο κοσμος αγοραζει κινεζικα προιοντα επιβραβευοντας τις καλες εργασιακες συνθηκες στην Κινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα επιθεωρηση. Με ειπε οτι η συμβαση μου δεν εχει καποια μεταβολη, πχ διακοπης. Ανανεωνεται αυτοματα, εκτος και αν σου την κοψουν.

 

Τα καλα νεα ειναι πως μου ανακοινωσαν οτι θα με κανουν αοριστου χρονου γιατι με θελουν στην εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα.

 

Εργαζομαι σε μια εταιρεία οπου το περασμενο ιουνιο με εκανε προσληψη τετραμηνη, μετα την ληξη της, μου την ξανανανεωσε γι άλλους τεσσερης μηνες ως τα τελη του γεναρη. Αρχες Φεβρουαρίου αφου τους ενημερωσα εγω, αυτοι κανανε το κορόιδο, μου ανανέωσαν την συμβαση, αλλα σε 8μηνο ως το σεπτεμβριο.

 

Το πρωτο τετραμηνο τις αδειες τις πηρα μαζεμένες. Το δευτερο δεν μου δωσαμε ουτε μια αδεια, ξερω δικαιουμε σε τετράμηνη συμβαση δυο μερες αδεια για καθε μηνα, ειπα εφοσον κανουν το κοροιδο τώρα καθε μηνα ή διμηνο θα παιρνω αδεια για να μην μου τις τρωνε.

 

Ηθελα να μαθω σε 8μηνη συμβαση οι αδειες ειναι παλι δυο μερες ανα μηνα;

 

Τι παραπανω δικαιουμε(αν δικαιουμε) που με την κανανε 8μηνη. Ξερω οτι παλι βγαινω χαμμενος γιατι με δενουν το καλοκαιρι οπου καιγονται, αλλα σε εμενα αλλαξε κατι;

 

Μετα απο δυο συνεχομενες ανανεωσεις, η συμβαση μου εγινε αοριστου;

 

Κατι ακομα γιατι με το παιζουν εξυπνοι και τα δυο αφεντικα και ειμαι ετοιμος να τα βροντηξω ολα. Συνεχεια μου λενε μας κοστιζεις πολλα, ξερεις ποσο πληρώνω για εσενα στο ικα. Ηθελα να μαθω για εναν υπαλληλο που δουλευει εξαημερο στα χαρτια 8ωρο και παιρνει καθαρα 480€ ποσο ειναι το ικα; εχω δει στα μικτα να γραφει 580+€. Οχι για να ξερω αλλη φορα τι να πω.

 

Μπορω να βρω απο καπου την συμβαση να την εχω εγω στα χερια μου; ή μονο αν την ζητησω απο τον εργοδότη;

 

Όταν την υπεγραψα διαβασα καλα τα ωραρια και τις μερες εργασιας μου ως αποθηκαριος.

 

Ελεγε εξαημερη εργασια απο της 7:30 16:00 με ενδιαμεσο εικοσάλεπτο διάλλειμα(να πω την αληθεια δεν θυμαμαι ποσο χρονο ελεγε για το διάλλειμα).

 

Κατι τέτοιο στην πραξη δεν γινεται ποτέ. Μονο τα λεφτα της συμβασης ισχυουν.

 

Παω 7:00-14:00 17:00-21:00+ το κατακαλοκαιρο μπορει να φυγω και 22:30. Καθε μερα, εκτος κυριακης.

 

Αυτο που με εκανε να ξεχειλησει το ποτηρι ηταν τα χτεσινα. Καθομαι σαν βλακας και τρωω πανω απο την μιση μερα στην δουλεια, δεν εχω αργησει ποτε. Ξερουν οτι δυο η ωρα θα φυγω και θα ξαναπαω πεντε. Ερχεται ενα απο τα αφεντικα σαββατο 12:30 η ωρα στην δουλεια(αυτο δεν με νοιαζει κιολας) και μου φερνει ενα χαρτι με ολα τα προιοντα να τα βγαλω ενα ενα εξω για φωτογραφιση. Της απανταω γιατι δεν με ενημερωσες απο το πρωι να τα βγαλω , να κανω μια προετοιμασια και τετοια ωρα που ειναι να φυγω σε λιγο, να γινει ολο αυτο. Ελα μου λεει αφου μέχρι να φυγεις θα καθεσαι(καθομαι εννοει πως οταν ερχεται ενας επισκεπτης εγω δεν κανω τιποτα γιατι απογορευεται στα χαρτια, μονο να ασχολουμε με παραλαβες, φορτωσεις, οταν δεν ειναι καποιος ξενος κανω και συσκευασιες απ ολα). Λεω καλα και το εκανα. Φευγω 14:30 και ξαναπηγαινω 18:30 γιατι ειχαν μια δουλεια και ο πωλητης,οδηγος θα γυρνουσανε 19:00, παλι στην ωρα μου τους περιμενα, απο της 19:00 που ηταν να ερθουν ηρθανε 21:00 και ειπα το δευτερο αφεντικο παρτους ενα τηλεφωνο να δουμε επαθαν κατι αργουν, να μου δωσουν καμια παραγγελία να βγαλω μην ερθουν και πεσει μαζεμενη η δουλεια. Να δουλευω εγω παραλληλα ενω τους περιμενουμε. Τους πηρε τελικα τηλεφωνο και γω εκανα αυτο που προτεινα. Απλα οταν σηκωθηκα το πρωτο αφεντικο(γυναικα) μου ειπε ολο γκρινιαζεις και δεν θα μιλας για το ποτε θα γυρισουν οι αλλοι θα περιμενεις. Με γυρισε το μυαλο τοσο που λεω μην ανοιξεις το στομα σου θα γινεται μπιλιες. Απο χτες σκεφτομαι οτι ξανα δεν θα σηκωσω αλλη εξυπναδα. Και θα τους τα χωνω γερα.

 

Γι αυτο θελω να μαθω τι μπορω να επικαλλεστω.πχ αν με την ξαναπουν, δεν θα μεινω με σταυρωμενα χερια θα χασω εγω την δουλεια μου αλλα θα ξερω οτι τους απαντησα οπως επρεπε και οχι οπως θελανε.

 

Μπορω να τους πω, η συμβαση αυτες τις ωρες λεει τοτε θα ερχομαι και αν θελετε απολυστε με ή καντε καταγγελια οτι δεν ερχομαι απογευματα, μπορουν να κινηθουν αυτοι καπως προς εμενα; είπα να δουλεψω για να ζησω αλλα εδω την μιση μου μερα και παραπανω την παιρναω στην δουλεια και μου την λένε αγρια, ενω επρεπε οπως εγω καταλαβαινω και κανω λιγο τα θελω μου πισω να λενε προσπαθει για εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...