Προς το περιεχόμενο

Τι κερδίζει ο εργοδότης με τις μηνιαίες συμβάσεις εργασίας;


karsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαραμιζεστε στην Ελλάδα. Γιατί δεν πάτε να ανοίξετε επιχείρηση στο Πακιστάν να απασχολειτε παιδάκια για ένα δολλάριο τη μέρα?

Για τον ιδιο λογο που δεν πατε "εσεις" να δουλεψετε Σουηδια με κανα διχιλιαρο για μισθο.

 

 

Επιπλεον στο ποστ μου μιλησα για νομιμους εργοδοτες που κανουν κατα γραμμα οτι προβλεπει ο νομος (και για τους παρανομους εγραψα επισης οτι πρεπει αμεσα να τιμωρουνται), αρα τα πιασαρικα ευφυολογηματα με παιδακια κλπ ελαχιστα με απασχολουν, αλλα αν θεωρεις οτι εχουν σχεση με οσα ειπα ή οτι ενισχυουν την επιχειρηματολογια ( ; ) σου απεναντι σε αυτα, οκ ας ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Αυτοι που σημερα σκουζουν για τα 400κατι ευρω και ισχυριζονται οτι με ενα 700ρι θα ηταν ικανοποιημενοι, ειναι ακριβως οι ιδιοι που σκουζανε για απανθρωπους μισθους και συνθηκες εργασιας οταν ο βασικος επαιζε στα 700κατι. Αυτο απο μονο του λεει πολλα!

 

 

Συμφωνω απολυτα και οι ιδιοι τους ψηφιζαμε και θα τους ξαναψηφισουμε !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο λογο που δεν πατε εσεις να δουλεψετε Σουηδια με κανα διχιλιαρο για μισθο.

 

 

Επιπλεον στο ποστ μου μιλησα για νομιμους εργοδοτες, αρα τα πιασαρικα ευφυολογηματα με παιδακια κλπ συζητησε τα με τα συντροφια.

Να το θέσω αλλιώς. Πείτε μου για επιχειρηματίες που έκλεισαν τις επιχειρήσεις και ζουν από το κοινωνικό επίδομα αλληλεγγύης ή ψάχνουν γόπες στο δρόμο. Ανοιξαν νέες επιχειρήσεις βάζοντας μπροστά "αχυρανθρωπους" όταν δεν μπορούν οι ίδιοι λόγω χρεών. επειδή για υπαλλήλους έχω να σας πω πολλούς που δεν έχουν καν τα λεφτά για εισητήριο για την Σουηδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγω εχω να σου πω για περιπτωσεις επιχειρησεων (κυριως "της γειτονιας" ) που φαληρησαν και οι ιδιοκτητες ειναι βουλιαγμενοι στα χρεη χωρις φραγκο στην ακρη να ακροβατουν μεταξυ ΟΑΕΔ και δουλειας για τους μισθους που αναφερετε μπας και τα βγαλουν περα.

Απο κει και περα το παραδειγμα σου και παλι δεν εχει να κανει με αυτο που ειπα. Εσυ μιλας για απατεωνες στα ορια της νομιμοτητας, που δεν ειναι μονο οι επιχειρηματιες, αλλα ενα μεγαλο μερος των Ελληνων πολιτων συνολικα.

Εγω παλι μιλαω για επιχειρηματιες που τηρουν τον νομο και τις συμβασεις εργασιας. Για τους απατεωνισκους ή τους απατενωες λεω και ξαναλεω ποια ειναι η αποψη μου: Ποινες. Αυστηροτατες.

 

Οποτε γυρνωντας σε οσα λεγαμε, τα 400κατι ευρω ειναι ο βασικος μισθος και ειναι νομιμοματος. Αν καποιος θεωρει οτι το επαγγελματικο του κασε ειναι υψηλοτερο, μπορει απλως να προσπερναει θεσεις εργασιας με τετοιους μισθους και να αναζητα το μισθο και τη δουλεια που του αξιζουν -κατα την κριση του- χωρις να σκουζει επαναλαμβανοντας τα ιδια και τα ιδια.

Αν θεωρει οτι το νομικο πλαισιο της Ελλαδας αδικει την επαγγελματικη του αξια (λες και για τους αλλους δεν ισχυει το ιδιο) υπαρχουν κι αλλες χωρες να δοκιμασει να απλωσει το επαγγελματικο του ταλεντο και να ανταμοιφθει αναλογως.

Ετσι γλυτωνει το τσαμπα επαναλαμβανομενο σκουξιμο και προοδευει βαση των δικων του κριτηριων.

Και αν βλεπει καποιον εργοδοτη να παραβιαζει νομους και συμβασεις τον καταγγελει στις αρμοδιες υπηρεσιες, πραγμα επισης πιο ωφελιμο απο τις αοριστες γενικολογιες και σκουξιματα μεσα σε random forums, και το επομενο πρωι δουλεια στον παρανομο σαν να μην τρεχει τιποτα.

Διαφωνεις σε κατι;

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω εχω να σου πω για περιπτωσεις επιχειρησεων (κυριως "της γειτονιας" ) που φαληρησαν και οι ιδιοκτητες ειναι βουλιαγμενοι στα χρεη χωρις φραγκο στην ακρη να ακροβατουν μεταξυ ΟΑΕΔ και δουλειας για τους μισθους που αναφερετε μπας και τα βγαλουν περα.

Απο κει και περα το παραδειγμα σου και παλι δεν εχει να κανει με αυτο που ειπα. Εσυ μιλας για απατεωνες στα ορια της νομιμοτητας, που δεν ειναι μονο οι επιχειρηματιες, αλλα ενα μεγαλο μερος των Ελληνων πολιτων συνολικα.

Εγω παλι μιλαω για επιχειρηματιες που τηρουν τον νομο και τις συμβασεις εργασιας. Για τους απατεωνισκους ή τους απατενωες λεω και ξαναλεω ποια ειναι η αποψη μου: Ποινες. Αυστηροτατες.

 

Οποτε γυρνωντας σε οσα λεγαμε, τα 400κατι ευρω ειναι ο βασικος μισθος και ειναι νομιμοματος. Αν καποιος θεωρει οτι το επαγγελματικο του κασε ειναι υψηλοτερο, μπορει απλως να προσπερναει θεσεις εργασιας με τετοιους μισθους και να αναζητα το μισθο και τη δουλεια που του αξιζουν -κατα την κριση του-. Διαφωνεις σε κατι;

Νομιμότατος είναι, τις συνέπειες τις βλέπουμε. Τραβάει σαν τις μύγες υπαλλήλους "που τα κάνουν όλα", οι πιο έξυπνοι εξ αυτών κάνουν τα απαραίτητα, στο ύψος του μισθού. Οι υπόλοιποι τραβάνε αλλού. Όταν το καταλάβουν οι επιχειρηματίες, οι περισσότεροι θα έχουν μείνει με το λουκέτο στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι δεν το υπαρχει ρευστο στην αγορα,και χαμενοι ειναι ολοι και οι εργοδοτες και οι εργαζομενοι.

Αυτες οι συμβασεις υπαρχουν και σε χωρες τις Ευρωπης, αλλα εκει βοηθουν την αγορα, κανοντας την πιο ανταγωνιστικη. Η επιχειρηση διωχνει αν δεν κανεις,και εργαζομενος παντα βελτιωνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι οτι δεν το υπαρχει ρευστο στην αγορα

Αυτά τα συχνά ταξιδακια τελευταία πολλών εργοδοτών στην Ιταλία ακτοπλοϊκώς εν μέσω Capital controls, το προσωπικό στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας που ξηλώθηκε πρόσφατα επειδή εκλειναν το ένα μάτι...ξυπνατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα συχνά ταξιδακια τελευταία πολλών εργοδοτών στην Ιταλία ακτοπλοϊκώς εν μέσω Capital controls, το προσωπικό στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας που ξηλώθηκε πρόσφατα επειδή εκλειναν το ένα μάτι...ξυπνατε

Αυτο που ξερω ειναι οτι ρευστο δεν υπαρχει, ολα τα μαγαζια αδεια ειναι, και ολοι μιλουν για τα χρεη που τους πνιγουν.

Τωρα για τα ταξιδακια που λες, και αν τα κρυβουν σε σεντουκια δεν νομιζω οτι αλλαζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρευστο δεν υπαρχει

Να σου αναφέρω ένα μόνο παράδειγμα που το έχω δει με τα μάτια μου και δεν είμαι ο μόνος μουτζωμενος. Οι ταβέρνες σε τουριστικές περιοχές, ονόματα δεν λέμε. Από Απρίλη μέχρι Οκτώβρη δέχονται καταιγισμό από γκρουπ τουριστών που κατεβαίνουν οργανωμένα από τα κρουαζιερόπλοια και πάνε να φάνε μετά την επίσκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους, μενού με moussaka που έχουν καταψυξει από τον περασμένο χειμώνα. Κόβουν αποδείξεις για το 10℅, έχουν προσωπικό με νομιμότατους μισθούς των 400 ευρώ και κάτι και όλο κλαίγονται ότι δεν βγαίνουν σαν καλή ώρα κάποιοι εδώ.

Άλλο παράδειγμα. Σήμερα η ειδησεογραφία αναφέρει ότι τα πρατήρια βενζίνης (αυτά με τον Αφγανό υπάλληλο που κοιμάται μέσα στο μαγαζί σε στρώμα καταγής), ο ένας στους τρεις κλέβει στην Αντλία.

Τέλος κάθε φορά που το ΣΔΟΕ βγαίνει παγανια τσακώνει όλους με διπλά βιβλία και άλλες παραβάσεις. Δηλαδή έλεος, ποσό κουτοχορτο να φάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα τα λες. Πηγαινε εξωτερικο να ηρεμησεις απο τους απατεωνες επιχειρηματιες, αφου σε ενοχλει μεχρι και ο μουσακας που πουλανε στους τουριστες :D Μην το καθυστερεις.

 

PS. Ειναι καπου το 10ο ποστ του ιδιου ατομου στο ιδιο τοπικ που λεει ακριβως τα ιδια πραγματα με ενα ιδιο σεντονι. Να με συγχωρατε οι υπολοιποι !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα τα λες. Πηγαινε εξωτερικο να ηρεμησεις απο τους απατεωνες επιχειρηματιες, αφου σε ενοχλει μεχρι και ο μουσακας που πουλανε στους τουριστες :D Μην το καθυστερεις.

 

PS. Ειναι καπου το 10ο ποστ του ιδιου ατομου στο ιδιο τοπικ που λεει ακριβως τα ιδια πραγματα με ενα ιδιο σεντονι. Να με συγχωρατε οι υπολοιποι !

Η αλήθεια είναι αυτή, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κουκλοθέατρο για όσους κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν, οπότε ας τρέξουν στο διπλανό thread να συμβουλεψουν τον άλλον πως να ανοίξει λογαριασμό για την επιχείρηση του χωρίς να τον τσακώσει η εφορία αφού και αυτός δεν βγαίνει με τη βαριά φορολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια εγω εκανα ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες, αλλα δε βαριεσαι κανα ψεμα που και που μπας και πεισεις κανεναν οτι εχεις δικιο, δεν κανει κακο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου αναφέρω ένα μόνο παράδειγμα που το έχω δει με τα μάτια μου και δεν είμαι ο μόνος μουτζωμενος. Οι ταβέρνες σε τουριστικές περιοχές, ονόματα δεν λέμε. Από Απρίλη μέχρι Οκτώβρη δέχονται καταιγισμό από γκρουπ τουριστών που κατεβαίνουν οργανωμένα από τα κρουαζιερόπλοια και πάνε να φάνε μετά την επίσκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους, μενού με moussaka που έχουν καταψυξει από τον περασμένο χειμώνα. Κόβουν αποδείξεις για το 10℅, έχουν προσωπικό με νομιμότατους μισθούς των 400 ευρώ και κάτι και όλο κλαίγονται ότι δεν βγαίνουν σαν καλή ώρα κάποιοι εδώ.

Άλλο παράδειγμα. Σήμερα η ειδησεογραφία αναφέρει ότι τα πρατήρια βενζίνης (αυτά με τον Αφγανό υπάλληλο που κοιμάται μέσα στο μαγαζί σε στρώμα καταγής), ο ένας στους τρεις κλέβει στην Αντλία.

Τέλος κάθε φορά που το ΣΔΟΕ βγαίνει παγανια τσακώνει όλους με διπλά βιβλία και άλλες παραβάσεις. Δηλαδή έλεος, ποσό κουτοχορτο να φάμε.

Φιλε μπορει  να ειναι τα πραγματα οπως τα λες.

Γιατι δεν προσπαθεις να ανοιξεις  μια καφετερια, ενα εστιατοριο, η ενα βενζιναδικο να βγαλεις χρημα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια εγω εκανα ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες, αλλα δε βαριεσαι κανα ψεμα που και που μπας και πεισεις κανεναν οτι εχεις δικιο, δεν κανει κακο :lol:

Γενικά έχει γίνει συζήτηση για σενα κατά καιρούς σε διάφορα threads που στο τέλος κλειδώνονται εξαιτίας σου, οπως αυτό με το θόρυβο από τον από πάνω, οπότε δεν αξίζει να δίνω ούτε εγώ βαρύτητα σε ότι γράφεις

Φιλε μπορει να ειναι τα πραγματα οπως τα λες.

Γιατι δεν προσπαθεις να ανοιξεις μια καφετερια, ενα εστιατοριο, η ενα βενζιναδικο να βγαλεις χρημα?

Το έχω γράψει παραπάνω, πλέον δουλεύω μόνος μου, συνδυάζω την εργασία με το ήθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Ζούγκλα» η αγορά εργασίας: Κουπόνια αντί μισθού και προσλήψεις μέσω... Βουλγαρίας! Επικρατεί η απόλυτη εκμετάλλευση - Εταιρείες προσλαμβάνουν Έλληνες με έδρα το εξωτερικό, ανοίγοντας λογαριασμούς μισθοδοσίας στη Βουλγαρία

«Eφευρετικοί» οι εργοδότες ανακάλυψαν νέους τρόπους να φοροδιαφεύγουν και να εκμεταλλεύονται τους εργαζόμενους, πληρώνοντάς τους με κουπόνια και κάρτες!

 

Μεγάλες εταιρίες αντικαθιστούν παρανόμως μέρος της μισθοδοσίας των εργαζομένων τους με διατακτικές γευμάτων και σούπερ μάρκετ. Μάλιστα διατείνονται ότι με τον τρόπο αυτό στοχεύουν τάχα «στη βελτίωση της ποιότητας της ζωής των εργαζομένων και την ενίσχυση της αποδοτικότητάς τους».

 

Στην πραγματικότητα υποκαθιστούν μέρος της μισθοδοσίας, κυρίως έκτακτες αποδοχές (νυχτερινά, αργίες, υπερωρίες, κλπ), υποχρεώνοντας τους εργαζομένους τους να λαμβάνουν αντί αποδοχών, για την πρόσθετη ή και την κανονική εργασία, τα εκπτωτικά κουπόνια που πλασάρουν συγκεκριμένες εταιρίες «κουπονιών».

 

Η δεύτερη νέα «μόδα» που συναντάμε ολοένα και περισσότερο τους τελευταίους μήνες, είναι οι προσλήψεις στη Βουλγαρία αλλά για εργασία στην Ελλάδα καθώς και οι βουλγάρικες και κυπριακές προπληρωμένες τραπεζικές κάρτες.

 

Η νέα "μόδα" επιτάσσει εταιρείες logistics, συμβούλων, πωλήσεων, διαδικτυακών υπηρεσιών και γενικότερα δραστηριοτήτων που απαιτούν εργασία εκτός γραφείου να ιδρύουν εταιρείες στη γείτονα χώρα και να προσλαμβάνουν Έλληνες εργαζόμενους με έδρα το εξωτερικό, ανοίγουν λογαριασμούς μισθοδοσίας στη Βουλγαρία και απασχολούν εργαζόμενους στην Ελλάδα.

 

Η μισθοδοσία έρχεται στην Ελλάδα με prepaid cards με αποτέλεσμα τα ασφαλιστικά ταμεία ζημιώνονται, αφού δεν εισπράττουν απολύτως τίποτα.

 

Και οι δύο παραπάνω περιπτώσεις είναι παράνομες, αφού ούτε πληρωμή μισθού σε είδος επιτρέπεται, ούτε εργασία εντός της Ελληνικής Επικράτειας με πρόσληψη σε άλλη χώρα.

 

Η Ομοσπονδία Ιδιωτικών Υπαλλήλων που καταγγέλλει αυτά τα περιστατικά καλεί το ΣΕΠΕ  σε συνεργασία με τις φορολογικές αρχές και την Οικονομική Αστυνομία, να ξεκινήσουν εκτεταμένους ελέγχους για την πάταξη του φαινομένου εν τη γενέσει, διότι οι εργαζόμενοι είναι πραγματικά απροστάτευτοι σε μια αγορά εργασίας πραγματική "ζούγκλα". Όπως σημειώνεται στην ανακοίνωση της ομοσπονδίας «οι εργοδότες εφαρμόζουν  τρόπους εισφοροδιαφυγής και αντικατάστασης του μισθού με..."αντίδωρα". Εδώ και τώρα επαναρρύθμιση της αγοράς εργασίας, με ισχυρές συλλογικές συμβάσεις, ισχυρές εργασιακές σχέσεις, ισχυρούς εργαζόμενους. Να μπει φραγμός και τέλος στην ασυδοσία».

http://www.protothema.gr/economy/article/649828/zougla-i-agora-ergasias-kouponia-adi-misthou-kai-proslipseis-meso-voulgarias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...