Προς το περιεχόμενο

Dell monitor backlight bleeding??


alekosfed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια! Πριν 3 μέρες μου ηρθε καινούριο pc και οθόνη. Είναι η Dell u2515h. Ήθελα την συμβουλη σας για το αν έχει θέμα με backlight bleeding γιατί δεν ξέρω να κρίνω. Σας παραθέτω μια φώτο

 

15515621 10210411786147301 576001628 O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα φιλε !

Καλορίζικα και να τα χαρείς

Αν και σίγουρα δεν ειμαι ειδικός νομίζω πως εχεις και αρκετό μάλιστα .

Απο την άλλη αν η οθόνη ειναι με default ρυθμίσεις κ η φωτεινότητα ειναι στο 90-100% πχ σίγουρα φαινεται χειρότερο απ όσο ειναι στην πραγματικότητα.

Θα σου απαντήσουν και οι ειδικοί βέβαια οποτε ανέμενε απάντηση απο XMorsX κ αλλα παιδιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φιλε !

Καλορίζικα και να τα χαρείς

Αν και σίγουρα δεν ειμαι ειδικός νομίζω πως εχεις και αρκετό μάλιστα .

Απο την άλλη αν η οθόνη ειναι με default ρυθμίσεις κ η φωτεινότητα ειναι στο 90-100% πχ σίγουρα φαινεται χειρότερο απ όσο ειναι στην πραγματικότητα.

Θα σου απαντήσουν και οι ειδικοί βέβαια οποτε ανέμενε απάντηση απο XMorsX κ αλλα παιδιά..

Ευχαριστω! θα περιμενω!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε τη φωτεινότητα στο 50% και βγάλε μια φωτογραφία χωρίς flash και σχετικά σκοτεινό το δωμάτιο.

Είναι γνωστό το θέμα, σε αρκετές εταιρίες, απλά να σιγουρευτούμε πριν ξεκινήσεις διαδικασία επιστροφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Dell u2515h, σύμφωνα με το TFT Central είναι λίγο χειρότερη στο IPS glow σε σχέση με την U2414H και κατ' επέκταση με την P2414H που έχω εγώ που είναι σαν την U2414H.

Δοκίμασε με αυτά τα Settings.

post-115429-0-94763800-1481811293_thumb.png

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2515h.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα ips ετσι χαλια ειναι. Δεν βγαζεις ακρη. Και αλλη να παρεις μπορει να ναι και χειρωτερη. Bleed, glow, φωτινο γκρι αντι για μαυρο και δε συμαζευεται

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα ips ετσι χαλια ειναι. Δεν βγαζεις ακρη. Και αλλη να παρεις μπορει να ναι και χειρωτερη. Bleed, glow, φωτινο γκρι αντι για μαυρο και δε συμαζευεται

Είμαι λίγο μακρυά για να σου πω να έρθεις να δεις τη δική μου...

Δεν είναι όλα έτσι, ότι πληρώσεις, παίρνεις.

 

edit: Επίσης, αν δεις το review στο TFT Central, μια χαρά είναι και η συγκεκριμένη:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2515h.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο μακρυά για να σου πω να έρθεις να δεις τη δική μου...

Δεν είναι όλα έτσι, ότι πληρώσεις, παίρνεις.

Τι οτι πληρωνεις παιρνεις? Το παιδι πληρωσε 350€ να παρει αυτη την οθονη. Του αξιζει αυτο το χάλι? Δλδ ποσα επρεπε να δωσει? Το λες σαν να επαθε οτι του αξιζε αφου δεν εδωσε πανω απο 500€ (αλλα και 500€ να δωσεις μη περιμενεις κατι καλυτερο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι οτι πληρωνεις παιρνεις? Το παιδι πληρωσε 350€ να παρει αυτη την οθονη. Του αξιζει αυτο το χάλι? Δλδ ποσα επρεπε να δωσει? Το λες σαν να επαθε οτι του αξιζε αφου δεν εδωσε πανω απο 500€ (αλλα και 500€ να δωσεις μη περιμενεις κατι καλυτερο)

Αναφέρομαι σε εσένα που είπες "όλα τα IPS έτσι χάλια είναι".

Άλλο τα IPS των 150€, άλλο των 350€, άλλο των 1000€.

 

Πολύ λογικό να θέλει καλή οθόνη με 350€ κι ακριβώς επειδή έδωσε τόσα, θέλει ψάξιμο κι αν έχει πρόβλημα αλλαγή, σε αντίθεση με αυτό που υπονοείς εσύ, ότι και να την αλλάξει μπορεί να πάρει και χειρότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

To θεμα ειναι οτι αν δεν το δεις απο κοντα δεν μπορεις να ξερεις αν το προβλημα ειναι οπως φαινετε αρκετες φορες (ισως πανω απο το 90% ειναι φωτογραφια που κανει το προβλημα πολυ πιο εντονο απο οτι πραγματικα ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι παλιοτερα που εψαχνα για οθονη πολλοι ανέφεραν οτι αρκετες DELL ειχαν υπερβολικο bleeding ,προσφατα πηρα την lg 23mp68vq και σε φώτο που έβγαλα το bleeding της φαινετε αρκετα περισσότερο απο οτι στην πραγματικοτητα ειναι αλλα σε καμια περίπτωση δεν πλησιάζει τη παραπάνω dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγγνωμη για την καθυστερηση και ευχαριστω για το ενδιαφερον. Αυτη ειναι η φωτο με τις ρυθμισεις και τις οδηγιες που μου ειπατε.

 

15595771 10210415828288352 1613101736 O

 
Με προβληματιζει επισης το γεγονος οτι κοκκινιζει στα δεξια και ειδικα κατω δεξια...
Δεν πιστευω οτι δικαιολογειται για τετοια οθονη..
Η φωτογραφια το κανει να φαινεται χειροτερο αλλα και παλι..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...