Προς το περιεχόμενο

Dell monitor backlight bleeding??


alekosfed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το link απο το amazon το postare καποιος πιο πάνω.Βαλε την οθονη στο amazon com k ψαχτο

Δηλαδή τα "στοιχεία" σου είναι 3 οθόνες από 5 reviews;

Καλά... Όταν μάθεις τι σημαίνει "στοιχεία", πες μας πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε γιατί στα τελευταία pages μιλάς ειρωνικά και αόριστα σε όλο τον κόσμο.Εγώ σου μιλάω βάση reviews αγοραστών μιας και είναι τα πιο ρεαλιστικά.Το οτι η eizo σε ολοκληρη αμερική έχει πουλήσει 5 κομματια στο amazon και δεν υπάρχει καν στο newegg κάτι πρέπει να σου λέει.Σταματηστε με το fanboiσμο και δεχτείτε την πραγματικότητα , το IPS gaming monitor είναι θέμα τύχης ανεξαρτήτου εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φίλε γιατί στα τελευταία pages μιλάς ειρωνικά και αόριστα σε όλο τον κόσμο.Εγώ σου μιλάω βάση reviews αγοραστών μιας και είναι τα πιο ρεαλιστικά.Το οτι η eizo σε ολοκληρη αμερική έχει πουλήσει 5 κομματια στο amazon και δεν υπάρχει καν στο newegg κάτι πρέπει να σου λέει.Σταματηστε με το fanboiσμο και δεχτείτε την πραγματικότητα , το IPS gaming monitor είναι θέμα τύχης ανεξαρτήτου εταιρίας.

Δε θα αναφερθώ στα σχόλια...

 

Που το είδες εσύ ότι η Eizo σε όλη την Αμερική έχει πουλήσει 5 κομμάτια;

Από τα reviews το κρίνεις;

Δηλαδή εσύ ότι αγοράζεις πας και κάνεις review;

Πλάκα μας κάνεις τώρα;

Η άλλη βγάζει επίσημο δελτίο τύπου ότι αποσύρει κι αντικαθιστά τις οθόνες της με άλλο μοντέλο κι έρχεσαι εσύ και δίνεις σα στοιχείο, τα 5 reviews του Amazon...

Δώσε μας και τα 875 που έχει η Asus, όπου το 60% είναι 5* και πες στην Asus ότι κάνει λάθος που τις αποσύρει...

Και μετά εγώ είμαι fanboy...

Χώρια που εγώ μίλησα και για τις Lacie, αλλά βλέπεις, αυτό δεν το πρόσεξες. Επειδή αναφερθήκαμε στις gaming, που δεν έχει η Lacie, έγινα ξαφνικά fanboy.

Άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλασέ μου το. Απόδειξέ το, με στοιχεία.

Μου αρέσει που ζητάς αποδείξεις ενώ πιο πάνω εσύ ο ίδιος λες ότι δε μπορείς να ποστάρεις αποτελέσματα. Ούτε εσύ μπορείς να αποδείξεις έμπρακτα αυτό που λες ούτε ο άλλος που είπε ότι είπε. Προσωπικές εμπειρίες αναφέρουμε απλά ο καθένας και τίποτα άλλο. Η Eizo και η Lacie είναι οι καλύτερες και αν ποτέ αλλάξω οθόνη θα πάρω και εγώ κάτι τέτοιο με έπεισες... Έλεος με τις ταμπέλες πια, βγάλτε τες από πάνω σας λες και παίρνετε ποσοστά κάνετε κάποιοι. Το 99% των ανθρώπων ψάχνουν να βρουν σωστή απόδοση με σωστή τιμή δε τους νοιάζει πια εταιρεία θα είναι. Η δουλειά να γίνεται σωστά θέλουμε όλοι... Fanboys για εμένα είναι οι χειρότεροι χρήστες γιατί φορούν παρωπίδες και δε λένε αντικειμενική γνώμη. Η ερώτηση αντίστροφα λοιπόν εσύ μπορείς να αποδείξεις αυτό που λες ότι είναι οι καλύτερες από όλες τις εταιρείες με στατιστικά για να το βουλώσουμε όλοι γιατί πολύ το τραβήξαμε σε αυτό το θέμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση αντίστροφα λοιπόν εσύ μπορείς να αποδείξεις αυτό που λες ότι είναι οι καλύτερες από όλες τις εταιρείες με στατιστικά για να το βουλώσουμε όλοι γιατί πολύ το τραβήξαμε σε αυτό το θέμα;

Όπως έγραψα και πριν, στοιχεία έχω, λόγω μιας προσωπικής γνωριμίας, αλλά δεν έχει νόημα να τα παραθέσω, γιατί, εφόσον δε δημοσιεύονται επίσημα, κανείς δε μπορεί να γνωρίζει αν τα έχω παραποιήσει. Κι αναφέρομαι σε στοιχεία πωλήσεων, επισκευών κι επιστροφών, από τον μεγαλύτερο Ευρωπαϊκό διανομέα της εν λόγω εταιρίας, όχι σε 5 reviews του Amazon.

 

Αυτό όμως που κάνει τη διαφορά, το έγραψα πάλι, αλλά δεν του δώσατε την πρέπουσα σημασία, είναι το QC της εταιρίας. Οι διαφορές λοιπόν με τις άλλες, είναι:

1. Όταν παραλαμβάνουν panels, γίνεται έλεγχος στο 10%. Εταιρίες όπως η Asus, με μαζική παραγωγή, ελέγχουν κάτω του 1%

2. Αν βρεθεί προβληματικό panel στο batch, ελέγχεται το 50% της παρτίδας. Στην περίπτωση εξαίρεσης, επιστρέφεται το χαλασμένο, στην περίπτωση μεγαλύτερου προβλήματος, επιστρέφεται όλη η παρτίδα.

3. Οι πλακέτες των οθονών, κατασκευάζονται από την ίδια την εταιρία, είναι Made in Japan και πληρούν τις αυστηρότερες προδιαγραφές ποιότητας (ISO 9001, 9002, 13485, 14001). Αντίθετα, οι περισσότερες των άλλων, είναι Made in China ή Korea.

4. Μετά τη συναρμολόγηση της οθόνης, ελέγχονται όλες από ανθρώπινο μάτι για προβλήματα.

Our 100% in-house manufacturing ensures high-quality products. We combine manual and automated production for maximum efficiency. Each monitor is inspected individually by the human eye to ensure they meet our standards.

http://www.eizoglobal.com/company/rd/

 

Αυτό λοιπόν κάνει τη μεγάλη διαφορά. Για αυτό και την πληρώνεις διπλάσια από τις άλλες. Πληρώνεις έμπειρους ανθρώπους να ελέγχουν την οθόνη σου πριν συσκευαστεί και αποσταλλεί και δε μεταπίπτουν τον έλεγχο στον τελικό αγοραστή, να ελέγξει αυτός την οθόνη και να τη στείλει πίσω αν δεν του κάνει.

 

Μπορείς να φανταστείς αυτό το πελατολόγιο, να έπρεπε να ελέγχει τις οθόνες και να τις στέλνει πίσω;

Η Eizo, δεν πουλάει gaming οθόνες στο Amazon. Αυτό είναι ένα μικρό μέρος της παραγωγής της, όπως φαίνεται από εδώ.

Πουλάει επαγγελματικές οθόνες και απευθύνεται σε επαγγελματίες, όχι σε αυτούς που θα μπούν στο pricegraber και θα πάρουν τη φθηνότερη που υπάρχει.

 

Τέλος, αν ήξερες να διαβάσεις τον ισολογισμό της εταιρίας, θα έβλεπες ότι με πωλήσεις $668.563.000, έχουν κεφάλαιο για να καλύψουν εγγυήσεις κι επιστροφές, $3.893.000, δηλαδή μόλις 0.6%, όταν οι περισσότερες εταιρίες παίζουν στο 5-6%, δηλαδή το δεκαπλάσιο. Κι αν συνυπολογίσεις ότι καλύπτει για 5 χρόνια το κάθε προϊόν, σε αντίθεση με τους άλλους που είναι 1-2-3, τότε το ποσοστό είναι ακόμα υψηλότερο.

 

Νομίζω, λοιπόν, ότι αυτά είναι κάπως πιό σημαντικά στοιχεία από τα Reviews 5 χρηστών στο Amazon. Αν πάλι δε σας καλύπτουν, λυπάμαι και δε με ενδιαφέρει κιόλας. Δεν παίρνω ποσοστά, δε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν, απλά δε μπορώ να διαβάζω επιπολαιότητες και γενικεύσεις του στυλ "όλα τα IPS χάλια είναι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι από την αρχή. Δε με ενδιαφέρει τι λέει η κάθε εταιρεία στο site της το οποίο δε ξέρω και κατά πόσο είναι αληθές ή όχι, εμένα με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Εκ του αποτελέσματος λοιπόν εγώ τουλάχιστον καταλήγω πως οι συγκεκριμένες οθόνες μπορεί να είναι ποιοτηκότατες και δεν έφερα αντίλογο επάνω σε αυτό το θέμα, απλά σου ανέφερα και πιο πάνω πως δεν έχουμε τόσο μεγάλο δείγμα πωλήσεων ή πιο σωστά δεν έχουμε τόσες αναφορές χρηστών σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρείες. Αυτό που είπες παραπάνω ότι όποιος αγοράζει θα πρέπει να κάνει review? Το συγκεκριμένο πράγμα το κάνουν για να δείξουν αν είναι ευχαριστημένοι με το εκάστοτε προϊόν, προφανώς και δεν είναι υποχρεωμένοι. Όταν όμως βλέπω στις Eizo οθόνες 5 reviews και στις οθόνες όπως Asus, Dell, Acer να υπάρχουν πολλές απόψεις αυτό εμένα μου δείχνει στατιστικό το οποίο με κάνει να καταλάβω πως οι Eizo δε πουλιούνται τόσο πολύ όσο οι υπόλοιπες. Συμερασματικά λοιπόν για ακόμα μια φορά δε μπορούμε να τα συγκρίνουμε γιατί δεν έχουμε δείγμα όπως πολύ σωστά είπες και εσύ. Τώρα τα ISO, made in Japan και ιστορίες για αγρίους μπορείς να τα κρατήσεις για τον εαυτό σου καθώς για εμένα δεν αποτελούν λόγο αγοράς ενός προϊόντος ούτε είναι λόγοι οι οποίοι αντιπροσωπεύουν μεγάλο πλήθος ανθρώπων που δεν γνωρίζουν και ίσως δε θα ήθελαν να γνωρίζουν. Στο ξανά λέω αυτό που εμένα με ενδιαφέρει είναι αυτό που θα πληρώσω ένα σκασμό λεφτά να είναι σωστό και όχι να μπω στη διαδικασία του πως και από ποιον φτιάχτηκε και να κρίνω αν θα είναι καλό.

 

Μακρυγορούμε όμως και δε βγαίνει άκρη απλά ας δεχτούμε πως έχεις την άποψη σου και καλά κάνεις καθώς είναι απόλυτα σεβαστή και εγώ τη δική μου, αντιπαραθέσαμε τις απόψεις μας άκρη δε βγήκε επόμενως δε χρειάζεται να γεμίζουμε άλλο με άχρηστες αντιπαραθέσεις το θέμα! Τέλος από εμένα εδώ. Επί τη ευκαρία, καλή χρονιά σε όλους!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)προφανώς και ότι αγοράζω τεχνολογικά και μπορω να γράψω καπου την αποψη μου το κάνω για να βοηθήσω άλλους οπως βοηθήθηκα και εγώ 

γ)δεν ειπα πουθενά αγοράστε asus στο post μου ουτε οποιαδήποτε άλλη εταιρία,επισης δεν ειπα οτι ολες οι IPS είναι χάλια

δ)το όλο point που σου ανέφερα τα 5 reviews ειναι για να σου αποδείξω  οτι δεν φαντάστηκα κάποια προβλήματα της eizo αλλά είναι πραγματικότητα. Και για να σε quotάρω ''4. Μετά τη συναρμολόγηση της οθόνης, ελέγχονται όλες από ανθρώπινο μάτι για προβλήματα''. Αν οντως ίσχυε αυτό δεν θα είχαν προβλήματα οθόνες καινούριες,τα προβληματα θα είχαν εντοπιστεί πριν πουληθούν.

ε)στις lacie δεν αναφέρθηκα γιατί αποσο γνωρίζω δεν έχουν ips/144hz monitor εκτός αν έχουν και δεν το ξέρω εγώ,εδω μιλάμε για 1440p/144hz/IPS monitors

Oλα τα παραπάνω αποδεικνύουν για ακόμα μια φορά οτι οι όταν μιλαμε gaming ips οθόνες είναι τζόγος, έστω και αν θέλεις να πληρώσεις την eizo διπλάσια τιμή απο τις αντιστοιχες

Τελος και απο εμένα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)προφανώς και ότι αγοράζω τεχνολογικά και μπορω να γράψω καπου την αποψη μου το κάνω για να βοηθήσω άλλους οπως βοηθήθηκα και εγώ 

γ)δεν ειπα πουθενά αγοράστε asus στο post μου ουτε οποιαδήποτε άλλη εταιρία,επισης δεν ειπα οτι ολες οι IPS είναι χάλια

δ)το όλο point που σου ανέφερα τα 5 reviews ειναι για να σου αποδείξω  οτι δεν φαντάστηκα κάποια προβλήματα της eizo αλλά είναι πραγματικότητα. Και για να σε quotάρω ''4. Μετά τη συναρμολόγηση της οθόνης, ελέγχονται όλες από ανθρώπινο μάτι για προβλήματα''. Αν οντως ίσχυε αυτό δεν θα είχαν προβλήματα οθόνες καινούριες,τα προβληματα θα είχαν εντοπιστεί πριν πουληθούν.

ε)στις lacie δεν αναφέρθηκα γιατί αποσο γνωρίζω δεν έχουν ips/144hz monitor εκτός αν έχουν και δεν το ξέρω εγώ,εδω μιλάμε για 1440p/144hz/IPS monitors

Oλα τα παραπάνω αποδεικνύουν για ακόμα μια φορά οτι οι όταν μιλαμε gaming ips οθόνες είναι τζόγος, έστω και αν θέλεις να πληρώσεις την eizo διπλάσια τιμή απο τις αντιστοιχες

Τελος και απο εμένα 

Το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να τις ελέγχει ανθρώπινο μάτι όλες ή τις περισσότερες..

Στην τελική και το ανθρώπινο μάτι δεν είναι αλάνθαστο.

 

Το ερώτημα είναι αν αξίζει το premium στην τιμή (χοντρικά 15-30% ανάλογα το μοντέλο)

για καλύτερο qc αλλά και καλύτερη ποιότητα κατασκεύης.

Συνήθως τα παραπάνω προτερήματα αφορούν περισσότερο τον επαγγελματία.

 

Εν προκειμένω, ο ts σε αυτή τη κατηγορία τιμής, σε eizo, θα μπορούσε να πάρει 1080p monitor

αντί για 1440p. Σίγουρα η eizo θα είχε πολύ μικρότερη πιθανότητα να έχει bleed ή κάποιο άλλο

ελάττωμα αλλά η υποχώρηση σε χαρακτηριστικά είναι αποτρεπτική το λιγότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...