Προς το περιεχόμενο

Θέμα με lg 23mp68vq


jobad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εχω και εγώ αυτή την οθόνη και βλέπω τις κάθετες γραμμές μονο στα 75 hz ομως δεν ειναι και τοσο εντονες και δεν φαινεται τιποτα στα παιχνιδια και στις ταινιες.

οποτε και ψαχνω για αντικατασταση

θα προτιμουσα ομως να μην υπαρχει το θεμα οποτε ακυρο και απο εμενα στην LG και στα κακα τμηματα service των διαφορων Ελληνικων περιοχων που ξερουνε μονο να μας τα παιρνουνε.

 

Ειμαι ευχαριστιμενος απο το μονιτορ ομως η LG εκανε πατατα και δεν το παραδεχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/1/2018 στις 4:57 ΜΜ, firepc είπε

γραψτο εδω 

Λες και είσαι χθεσινός, κάθεσαι τον πιστεύεις και του λές να ποστάρει κιόλας.

Δικά του λεγόμενα '' 'Εχοντας διαβασει το αντιστοιχο θεμα σχετικα με το προβλημα και αφοτου ειδα και το βιντεακι που δειχνει τα "lines" εστειλα e-mail ακυρωσης''

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, radiohead είπε

Λες και είσαι χθεσινός, κάθεσαι τον πιστεύεις και του λές να ποστάρει κιόλας.

Δικά του λεγόμενα '' 'Εχοντας διαβασει το αντιστοιχο θεμα σχετικα με το προβλημα και αφοτου ειδα και το βιντεακι που δειχνει τα "lines" εστειλα e-mail ακυρωσης''

Δεν καταλαβαινω τι γραφεις. Εγω το λινκ του εδωσα με τις προσφορες οπου συζητουσαν το θεμα. Δεν ξερω γτ βγηκε το δικο σου το μνμ στο εικονιδιο. Μαλλον γτ ειναι νεο το site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, radiohead said:

Λες και είσαι χθεσινός, κάθεσαι τον πιστεύεις και του λές να ποστάρει κιόλας.

Δικά του λεγόμενα '' 'Εχοντας διαβασει το αντιστοιχο θεμα σχετικα με το προβλημα και αφοτου ειδα και το βιντεακι που δειχνει τα "lines" εστειλα e-mail ακυρωσης''

Ναι , οντως , την ακυρωσα και μετα απο μια μερα την ξαναεριξα την παραγγελια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, πήρα την εν λόγω οθόνη απο το e-shop, σε όλα άριστη, εκτός απο τις κάθετες γραμμές που αναφέρονται σε 2 χρώματα (μπλέ-πορτοκαλί).

Σε game δεν φαίνεται καν το πρόβλημα και γενικά δεν είναι κάτι το τόσο σημαντικό αλλά είναι κρίμα να το κάνει καινούρια οθόνη.

Έχει κάποιος εμπειρία με επιστροφή, αξίζει δηλαδή να την στείλω πίσω, ή ίδες πιθανότητες έχω να το έχει κι η επόμενη που θα λάβω (φοβάμαι μην είναι χειρότερα και τρέχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι Αθήνα στην αναλαμβανει μια εταιρεια που δυσκολα θα στο προσεξει και θα στη παει για αντικατασταση.

Και εμενα στα δυο αυτα χρωματα το κανει μονο και οντως σε gaming δε φαινεται.

Τωρα το αν θα το κανει και η επομενη αν στη κανουν doa ,κανεις δε ξερει.

Μονο αν πας σε αλλο μοντελο θα εισαι σιγουρος.

Εγω παντως το αποδεχτηκα και τη κρατησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ μάλλον αυτό θα κάνω, απλά είναι εκνευριστικό στην επεξεργασία φωτογραφίας μιας και χρησιμοποιώ πολύ το lightroom να βλέπω τις γραμμές.

Κατα τα άλλα στο ui λίγο με νοιάζει αν υπάρχουν (που αν κάθομαι τέρμα πίσω στην καρέκλα δεν φαίνεται και πολύ.

Edit: Δεν ξέρω αν το κάνει με dvi μιας και δεν το δοκίμασα, αλλά είναι κρίμα να θυσιάσω τα 75hz μιας κι ήταν ένας απο τους λόγους που πήρα αυτό το monitor. Πάντως τα χρώματα σε σχέση με μια lg tv-monitor 10ετίας με tn panel είναι μέρα με τη νύχτα.

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρωματα ειναι παρα πολυ καλα.Και εγω μια tn dell ειχα και επαθα πλακα.Αν δεν ειχε το θεμα αυτο θα ηταν πιστευω οτι καλυτερο εκει στα 150Ε και κατι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Κι εγώ μάλλον αυτό θα κάνω, απλά είναι εκνευριστικό στην επεξεργασία φωτογραφίας μιας και χρησιμοποιώ πολύ το lightroom να βλέπω τις γραμμές.

Κατα τα άλλα στο ui λίγο με νοιάζει αν υπάρχουν (που αν κάθομαι τέρμα πίσω στην καρέκλα δεν φαίνεται και πολύ.

Edit: Δεν ξέρω αν το κάνει με dvi μιας και δεν το δοκίμασα, αλλά είναι κρίμα να θυσιάσω τα 75hz μιας κι ήταν ένας απο τους λόγους που πήρα αυτό το monitor. Πάντως τα χρώματα σε σχέση με μια lg tv-monitor 10ετίας με tn panel είναι μέρα με τη νύχτα.

Dvi δεν εχει, display port εχει και hdmi. Το κάνει και με τα δυο. Ο dante το εχει με display εγω με hdmi.

Tα hz στο lightroom δε σου χρειαζονται. Βαζε 60 οταν δουλεύεις εκεί και 75 σε παιχνίδια αν παίζεις. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Yep αυτό είχα στο μυαλό μου, μια απλή ρύθμιση είναι και μπορεί να κάνει την ζωή μου πολύ καλύτερη για όσο κάνω edit.

Ας πω και 2 λόγια για την οθόνη

Στα 75hz κατάλαβα διαφορά απο τα 60 στο portal 2 που έβαλα, εμφανώς πιο smooth.

Τα bezels είναι απίστευτα, είναι σαν κάδρο η οθόνη.

Η βάση δεν είναι σταθερή αλλά επειδή δεν κουνιέται καθόλου το γραφείο μου δεν έχω θέμα.

Απιστευτα φωτεινή, στο 100% δεν έχω αντικρύσει τέτοια φωτεινότητα. Στο 70% κάπου την έχω.

Και προφανώς μεγάλο συν είναι και το freesync που προσωπικά δεν το εκμεταλλεύομαι γιατί δεν έχω κάρτα που να το υποστηρίζει.

Αν έχει κανείς συμβουλές για σωστές ρυθμίσεις στην οθόνη ας ποστάρει, λίγα πράγματα έχω πειράξει.

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Yep αυτό είχα στο μυαλό μου, μια απλή ρύθμιση είναι και μπορεί να κάνει την ζωή μου πολύ καλύτερη για όσο κάνω edit.

Ας πω και 2 λόγια για την οθόνη

Στα 75hz κατάλαβα διαφορά απο τα 60 στο portal 2 που έβαλα, εμφανώς πιο smooth.

Τα bezels είναι απίστευτα, είναι σαν κάδρο η οθόνη.

Η βάση δεν είναι σταθερή αλλά επειδή δεν κουνιέται καθόλου το γραφείο μου δεν έχω θέμα.

Απιστευτα φωτεινή, στο 100% δεν έχω αντικρύσει τέτοια φωτεινότητα. Στο 70% κάπου την έχω.

Και προφανώς μεγάλο συν είναι και το freesync που προσωπικά δεν το εκμεταλλεύομαι γιατί δεν έχω κάρτα που να το υποστηρίζει.

Αν έχει κανείς συμβουλές για σωστές ρυθμίσεις στην οθόνη ας ποστάρει, λίγα πράγματα έχω πειράξει.

Ναι εχει διαφορα.Στο cs το δοκιμασα και το καταλαβα.Ακομα και οταν ενεργοποιεις το 1ms motion blur reduction καταλαβαινεις διαφορα,αλλα ειναι μονο για gaming γιατι στις υπολοιπες περιπτωσεις σε πονοκεφιαλαζει.

Η βαση οντως δεν ειναι σταθερη.Οταν γραφω γρηγορα ψιλοκουνιεται η οθονη.

Οσο για τη φωτεινοτητα,εγω φαντασου την εχω στο 0.

Εγω και ο στρατηγος εχουμε την 24ΜΡ59 αλλα το ιδιο πανελ και σουλουπι ειναι.

Απο ρυθμισεις εχε το response time στο middle,ενω εχω βαλει gamma 0 και color temp medium.

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που διαβασα οτι ειναι σχετικα πιο σωστες αλλα και στο ματι μου φαινονται πιο οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,επειδη δεν ειχα ψαχτει πολυ. Κολλητος πηρε σημερα το συγκεκριμενο monitor και εχει μονο ενα καλωδιο που μπαινει στην μιτρικη και οχι στην καρτα γραφικων του. (gtx 1060) 

Τι παιζει? πρεπει να αγορασω το αλλο καλωδιο? το display port νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο που λες ειναι dsub και οι σύγχρονες κάρτες γραφικών συνήθως δεν έχουν τέτοιο βύσμα. HDMI χρειάζεται.

 

Επι του θέματος εγώ την επέστρεψα την οθόνη στο eshop, τους εξήγησα το θέμα, την έστειλαν στην αντιπροσωπία και τελικά μου την αντικατέστησαν αλλά και η καινούρια είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα οπότε μάλλον είναι ελλάτωμα που το έχουν όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SokinLyg είπε

Το καλώδιο που λες ειναι dsub και οι σύγχρονες κάρτες γραφικών συνήθως δεν έχουν τέτοιο βύσμα. HDMI χρειάζεται.

Επι του θέματος εγώ την επέστρεψα την οθόνη στο eshop, τους εξήγησα το θέμα, την έστειλαν στην αντιπροσωπία και τελικά μου την αντικατέστησαν αλλά και η καινούρια είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα οπότε μάλλον είναι ελλάτωμα που το έχουν όλες.

Πάλι καλά που το επιβεβαιώνεις και δεν μετανιώνω που δεν μπήκα στον κόπο αντικατάστασης της 24mp59-g μου.

 

Όπως έχω γράψει και πιο πριν, το θέμα υπάρχει σε όλες, όποιος λέει πώς δεν το χει, μάλλον δεν το βλέπει/αντιλαμβάνεται.

Το ίδιο λέγαν και σε ξένο φόρουμ. Είναι θέμα κατασκευαστικό. Και το λαπτοπ μου λενοβο και η h6400 samsung 48'' έτσι είναι αμα τις δεις από κοντά. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/1/2018 στις 4:22 ΠΜ, stratigos24 είπε

Πάλι καλά που το επιβεβαιώνεις και δεν μετανιώνω που δεν μπήκα στον κόπο αντικατάστασης της 24mp59-g μου.

Όπως έχω γράψει και πιο πριν, το θέμα υπάρχει σε όλες, όποιος λέει πώς δεν το χει, μάλλον δεν το βλέπει/αντιλαμβάνεται.

Το ίδιο λέγαν και σε ξένο φόρουμ. Είναι θέμα κατασκευαστικό. Και το λαπτοπ μου λενοβο και η h6400 samsung 48'' έτσι είναι αμα τις δεις από κοντά. 

Παιδες καλησπερα , εγω μια dell p2717h και μου εχουν στειλει 3 αντικαταστασεις η μια ειχε ελεεινο bleeding και οι αλλες 2 εχουν ακριβως το ιδιο θεμα που περιγραφετε. Λετε να την κρατησω η να ξαναζητησω αντικατασταση μεχρι να μου στειλουν καποια της προκοπης, εχω τη μια με το bleeding και την αλλη με τις γραμμες στο πορτοκαλι και το μπλε και η διαφορα βγαζει ματια πραγμα που μου ειναι δυσκολο να το αποδεκτω.

 

Συγνωμη που γραφω σε λαθος θεμα.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...