Προς το περιεχόμενο

Θέμα με lg 23mp68vq


jobad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειναι ελαττωμα παιδια...την εχω ενα χρονο (75hz) και ειναι αψογη για τα λεφτα της

 

Δηλαδή, στα 75hz σε κάποιο τετράγωνο πχ των windows 10 κλπ με μπλέ χρώμα δε βλέπεις το πλέγμα των pixels;

 

Εγώ στα μπλέ τετράγωνα παρακάτω καθώς και στο μπλε μεγάλο τετράγωνο στην 2η φωτο που ανέβασα βλέπω το πλέγμα.

post-182562-0-54184800-1513284085_thumb.png

post-182562-0-34606600-1513284141_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη αποσταση το βλεπεις το πλεγμα? γιατι αρχισα και τη πασπατευω κανα μισαωρο :-D...

για να δω ελαφρως διαφορα επρεπε να βαλω zoom 300% και να παω 20 ποντους κοντα (παραλιγο να τη φιλησω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την 24mp59g-p και πχ στην παρακάτω εικόνα, στο μπλέ τετράγωνο βλέπω/ξεχωριζω το πλέγμα των πίξελ από τα (περίπου) 50 εκατοστά απόσταση το κεφάλι μου από την οθόνη.

post-182562-0-55879800-1513287337_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ισως τη στειλω πισω.

Αυτες τις μερες που παρατηρουσα να δω,ειδα οτι το κανει και σε αλλα χρωματα.

Εχω μια παλια lg 1932 διπλα,εβαζα φωτο μιση στο ενα μιση στο αλλο και στο mp59 φαινεται το πλεγμα ενω στο παλιο οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με LG και λεει οτι θα ερθει να το παρει courier απο Μανωλοπουλο.

Παντως επειδη δεν ειναι doa (την εχω 2 μηνες),λεει για αλλαγη πανελ και οχι αντικατασταση.Αν και σιγα μην εχουν πανελ να την αλλαξουν βεβαια.

Δε ξερω ,ομολογω το σκεφτομαι να τη δωσω η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα με LG και λεει οτι θα ερθει να το παρει courier απο Μανωλοπουλο.

Παντως επειδη δεν ειναι doa (την εχω 2 μηνες),λεει για αλλαγη πανελ και οχι αντικατασταση.Αν και σιγα μην εχουν πανελ να την αλλαξουν βεβαια.

Δε ξερω ,ομολογω το σκεφτομαι να τη δωσω η οχι.

 

Δεν ξερω αν  διάβασες τις προηγούμενες σελίδες αλλα όπως ειχα γραψει και τοτε ,την ειχα στειλει στον Μανωλοπουλο και δεν ειδαν το προβλημα .

Αυτο βεβαια ηταν ενα χρόνο πριν τωρα ίσως γνωρίζουν το προβλημα αλλα αν δεν εχεις διάθεση να τους πρήξεις ίσως και να παει χαμενος ο κόπος .

Eιχα στειλει και email στην lg αργότερα να παραπονεθώ αλλα τους ζήτησα να μην μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν . 

VFM η συγκεκριμένη οθονη αλλα απο εμενα η lg εφαγε άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και έλεγα να μην κάνω τίποτα με την 24mp59g-p που την έχω 7 μέρες, μιας και ήξερα το θέμα εξαρχής (είχα διαβάσει το θέμα με το πλέγμα των πιξελ στα 75hz σε ξένα forums και είχα διαβάσει επίσης έναν δυο να λένε πως είναι θέμα κατασκευαστικό και δεν έχει να κάνει με ελάττωμα κάποιων παρτίδων κλπ) ξεκίνησα και εγώ το μεσημέρι (αφού μίλησα με το live chat support της Lg) για τον Μανωλόπουλο. Είχα μιλήσει μαζί τους πριν ξεκινήσω για να τους πω ότι θέλω να είμαι μπροστά στον έλεγχο με τον τεχνικό για να του εξηγήσω ακριβώς το πρόβλημα μιας και μπορεί να περάσει απαρατήρητο και μου είπαν οκ.

 

Έφτασα εκεί, την πήρε τεχνικός και μετά από κανένα 15λεπτο με φώναξε και εμένα στην αίθουσα του service για να δούμε και μαζί γιατί μου λέει ''δεν βλέπω κάτι''. Του εξήγησα για τα 75hz (εκεί την είχε στα 75) και έτσι βάλαμε ένα εικονίδιο που ήταν σε χρώμα μπλε και μπορούσε να γίνει εμφανές το ''πρόβλημα'' Το είδε και εκείνος και μου λέει πως πρέπει να την αφήσω για να γίνει μια γραφιοκρατική δουλειά για το doa μιας και είμαι στην τελευταία μέρα του (7η) για να γίνει κάποια αντικατάσταση ή πιστωτικό κλπ, αλλά δεν μπορούσα να την αφήσω και να μείνω χωρίς οθόνη το ΣΚ και έτσι την πήρα και έφυγα. Πήγα και από το msystems που την είχα πάρει, να δω μήπως γίνεται κάτι από εκεί μέσα με αντικατάσταση, πιστωτικό κλπ από το doa του καταστήματος (είναι και επίσημος μεταπωλητής της lg) αλλά το doa που έχω είναι από την Lg και ότι σε εκείνη πρέπει να απευθυνθώ για τέτοιου είδους πρόβλημα. Αν γενικά πχ δεν είχε εικόνα ή είχε καμμένο πίξελ ή δεν δούλευε η θύρα hdmi κλπ τότε εκείνοι θα την έπαιρναν άμεσα και θα μου έδιναν πιστωτικό αλλάγή με άλλη ή αντικατάσταση με την ίδια σε καινούρια κλπ, αλλά για το συγκεκριμμένο ''πρόβλημα'' δε μπορούσαν να κάνουν κάτι.

 

Οπότε, επειδή μάλλον βαριέμαι την όλη διαδικασία θα μείνω ως έχει και τέλος.

 

Πραγματικά σε όλη τη διαδρομή, μέχρι να πάω Μανωλόπουλο και μετά Msystems, σκεφτόμουν... καλά, τί πάω να κάνω τώρα; Aν μου δώσουν πιστωτικό, ποιά να πάρω;; Αν μου δώσουν μέσω Doa καινούρια ίδια, λογικά θα έχει το ίδιο θέμα και εκείνη όπως γράφουν τόσοι για τις mp59 και mp68. Υπάρχει κάτι καλύτερο σε ips 24'' εως 200 με όλα τα καλούδια που έχει αυτό το monitor;; Μάλλον όχι..

 

Οπότε σκέφτομαι (το ίδιο σκεφτόμουνα και όταν την αγόραζα) ας κάνω τα στραβά μάτια σε ένα ''πρόβλημα'' που φαίνεται ελάχιστα και σε συγκεκριμένες στιγμές/χρώματα και από συγκεκριμένα μεγέθη εικονιδίων και πάνω και ας χαρώ τα gaming profile που έχει, τα καλά χρώματα ( + srgb 99%), τα 5ms με 1ms motion blur, τη ρύθμιση των επιπέδων του μαύρου, τα διάφορα split screen, το freesync (για όσους έχουν amd) και άλλα που έχει.

 

 

Πραγματικά, το ίδιο εξήγησα και στον τεχνικό και στην Lg. Εγώ μια χαρά μπορώ να ζήσω με το πρόβλημα αυτό, δε με ενοχλεί, αλλά πρέπει με κάποιον τρόπο να βεβαιωθώ πως δεν υπάρχει καμία 24mp59g-p που στα 75hz δεν εμφανίζει αυτό το πλέγμα των pixel. (Λογικά δε θα είμαι σίγουρος ποτέ. .:P )

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πρασινο εμενα παντως δεν εχει.

Ουτε στο πορτοκαλι.

Μονο μπλε και κιτρινο εχει δει προς το παρον.

Περιεργα πραγματα.

Eμένα στο πορτοκαλί σήμα του origin (αν και πρέπει να πάω πιο κοντά για να το δω σε σχέση με κάποιο εικονίδιο μπλε) πιο κάτω μου φαίνεται, λιγότερο από ότι σε μπλε που έχω βάλει παραπάνω, αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει. Θα δω τώρα και σε κανα πράσινο να σιγουρευτώ και για το πράσινο.

 

Εdit:

 

Στο πράσινο όντως δεν το έχω και εγώ.

 

Στο κίτρινο δεν το βλέπω, αλλά πχ στην παρακάτω εικόνα άμα πάω πολύ κοντά ίσως εμφανίζεται κάτι στις ενώσεις που γίνεται κάπως μουσταρδί κλπ. Εκεί στο μουσταρδί αν κολλήσω τη μούρη μου βλέπω κάτι.

 

https://wallpaperlayer.com/img/2015/4/yellow-75-119-hd-wallpapers.jpg

 

 

Edit2:

 

Στο πορτοκαλί του skroutz καθώς και στο με χρώμα πορτοκαλί (αναζήτηση) μου φαίνεται το πλέγμα σε απόσταση όταν είμαι 30-40 εκ:

 

https://www.skroutz.gr/

 

 

Edit3:

 

Και στην 48h6400 τηλεόραση μου το πλέγμα των pixels φαίνονται στο μπλε με το ίδιο στυλ όπως στην οθόνη που λεμε αλλα φαίνονται και στα υπόλοιπα χρώματα πλην άσπρου και μαύρου.

 

 

Edit4: 

 

Να δω πόσα edit θα κάνω.. 

 

Και στο λαπτοπ μου Lenovo ideapad 15 isk, πάλι στο πορτοκαλί σκρουτζ που βλέπω τώρα, το πλέγμα των pixel φαίνεται.

post-182562-0-04700600-1513357403_thumb.png

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε απλα μου φαινεται οτι στις ips παιζει κατι και απλα στο συγκεκριμενο πανελ ειναι λιγο πιο εντονο που το κανει ελαφρα ορατο ωστε να το προσεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αγορασα τη συγκεκριμενη οθονη 135€ απο crazy sundays του eshop.

Τη συνδεω , βαζω ασπρο φοντο και βλεπω μαυρακι στη μεση της οθονης !!!

Το κανω να φυγει με το δαχτυλο και συνειδητοποιω οτι ειναι καμενο πιξελ.Επισης παρατηρησα bleeding αισθητο κατω δεξια αλλα οκ

--> Οσον αφορα το προβλημα με το πλεγμα δεν ηταν ιδιαιτερα αισθητο βεβαια την συνεδεσα με vga .

t-thanks eshop.

Την πηγα πισω την αλλη μερα να τη στειλουνε στο service και τους ειπα οτι θελω τα χρηματα και οχι αντικατασταση. Μου παν οτι η LG δεν εχει πλεον 0 πιξελ εγγυηση σε φαση παρτην πισω σπιτι σου.

Εγω ειχα βεβαια στειλει mail πριν την παρω και μου πε υπευθυνος αντιπροσωπος του εσhop οτι το eshop προσφερει 0 pixel warranty. Οποτε δικαιολογια δεν ειχαν.

Με λιγα λογια απο βδομαδας περιμενω τα λεφτα.

ΥΓ1: Η οθονη τα σπαει και απο αποψη specs και απο ομορφια καθως τα bezels ειναι πολυ λεπτα , αλλα οχι και καμμενο πιξελ με το που την ανοιξω !

ΥΓ2: Καλη χρονια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, redykt είπε

Αγορασα τη συγκεκριμενη οθονη 135€ απο crazy sundays του eshop.

Τη συνδεω , βαζω ασπρο φοντο και βλεπω μαυρακι στη μεση της οθονης !!!

Το κανω να φυγει με το δαχτυλο και συνειδητοποιω οτι ειναι καμενο πιξελ.Επισης παρατηρησα bleeding αισθητο κατω δεξια αλλα οκ

--> Οσον αφορα το προβλημα με το πλεγμα δεν ηταν ιδιαιτερα αισθητο βεβαια την συνεδεσα με vga .

t-thanks eshop.

Την πηγα πισω την αλλη μερα να τη στειλουνε στο service και τους ειπα οτι θελω τα χρηματα και οχι αντικατασταση. Μου παν οτι η LG δεν εχει πλεον 0 πιξελ εγγυηση σε φαση παρτην πισω σπιτι σου.

Εγω ειχα βεβαια στειλει mail πριν την παρω και μου πε υπευθυνος αντιπροσωπος του εσhop οτι το eshop προσφερει 0 pixel warranty. Οποτε δικαιολογια δεν ειχαν.

Με λιγα λογια απο βδομαδας περιμενω τα λεφτα.

ΥΓ1: Η οθονη τα σπαει και απο αποψη specs και απο ομορφια καθως τα bezels ειναι πολυ λεπτα , αλλα οχι και καμμενο πιξελ με το που την ανοιξω !

ΥΓ2: Καλη χρονια !!

γραψτο εδω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...