Προς το περιεχόμενο

Θέμα με lg 23mp68vq


jobad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το freesync λογικά θέλει να ενεργοποιηθεί τόσο από την οθόνη όσο και από την κάρτα γραφικών της amd. Δε νομίζω πως λειτουργεί χωρίς την αντίστοιχη κάρτα.

Εγώ δεν παίζω παιχνίδια και κάρτα γραφικών έχω ενσωματωμένη intel. Άρα μου είναι ψιλοάχρηστα τα 75hz και δεν ήταν ο λόγος που την προτίμησα, μιας και σε desktop εφαρμογές και βίντεο δε φαίνεται τίποτα. 

Συμφωνώ μαζί σου πως θα έπρεπε να κάνει καλά αυτό για το οποίο διαφημίζεται και αυτό για το οποίο πληρώνει ο καταναλωτής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το freesync λογικά θέλει να ενεργοποιηθεί τόσο από την οθόνη όσο και από την κάρτα γραφικών της amd. Δε νομίζω πως λειτουργεί χωρίς την αντίστοιχη κάρτα.

Εγώ δεν παίζω παιχνίδια και κάρτα γραφικών έχω ενσωματωμένη intel. Άρα μου είναι ψιλοάχρηστα τα 75hz και δεν ήταν ο λόγος που την προτίμησα, μιας και σε desktop εφαρμογές και βίντεο δε φαίνεται τίποτα. 

Συμφωνώ μαζί σου πως θα έπρεπε να κάνει καλά αυτό για το οποίο διαφημίζεται και αυτό για το οποίο πληρώνει ο καταναλωτής. 

οταν συνδέσεις την κάρτα με Hdmi και στις ρυθμίσεις της οθόνης ενεργοποιήσεις το freesync(σε αφήνει ανεξαρτήτως κάρτας)το πάνελ κλειδώνει στα 75ΗΖ.

ακόμα και οπτικά φαίνεται η διαφορά στην ομαλότητα της εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός πως δουλεύει στα 75hz δε σημαίνει πως λειτουργεί το freesync. 

δεν αντιλέγω σε καμία περίπτωση. το ανέφερα και πριν,γνωρίζω τι κάνει το freesync και πως ενεργοποιείται.

για το πάνελ μίλησα. :-)

 

δεν έχει σημασία που δεν παίζεις παιχνίδια σε υψηλά καρέ,ακόμα και στις μεταβάσεις των παραθύρων μου φαίνονται πιο ομαλές οι κινήσεις. ιδιαίτερα σε browsers το smooth scrolling γίνεται ακόμα πιο smooth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και γω πριν λίγες μέρες την συγκεκριμένη οθόνη και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Στο μπλε και στο πορτοκαλί χρώμα πχ στα εικονίδια του origin και του steam αντί το χρώμα να είναι ομοιογενές υπάρχουν κάθετες γραμμές όπου τα pixel είναι πιο ανοιχτόχρωμα. Το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο στα 75hz και σχεδόν εξαλείφεται στα 50. Πιστεύω οτί αυτό το πρόβλημα θα το έχουν αρκετοί αλλά δεν θα το αντιλαμβάνονται λόγω του ότι δεν θα λειτουργούν την οθόνη στα 75hz ή λόγω του ότι όταν είσαι σε μία σχετική απόσταση από την οθόνη το μάτι "ανακατέυει" τα χρώματα. Έχει νόημα να απευθυνθώ στο eshop απ οπου πήρα την οθόνη ή στην LG ή δεν θα αναγνωρίσουν το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχω αυτή την οθόνη για δεύτερη, πάνω στην οποία συνδέω διάφορους servers από το home lab μου. Δεν έχω κάνει χρήση πολλών ωρών για να εντοπίσω το πρόβλημα. Τί μπορώ να κάνω σαν μια πιο αναλυτική δοκιμή για να εντοπίσω αν έχω κι εγώ πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Έχω αυτή την οθόνη για δεύτερη, πάνω στην οποία συνδέω διάφορους servers από το home lab μου. Δεν έχω κάνει χρήση πολλών ωρών για να εντοπίσω το πρόβλημα. Τί μπορώ να κάνω σαν μια πιο αναλυτική δοκιμή για να εντοπίσω αν έχω κι εγώ πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. :)

Πρώτα ρυθμισε την οθονη σου στα 75hz οπου το προβλημα ειναι πιο εμφανες. Το προβλημα σε μένα είναι πολύ εμφανες στις μπλε μπάρες του site του mspoweruser οπότε μπορείς να κοιτάξεις για αρχή εκεί. Για σιγουριά δες την οθόνη σου σε κοντινή απόσταση πχ 30 εκατοστά και ρυθμισε την και στα 50hz για να δεις την διαφορά. Αν πάλι δεν δεις τίποτα φαντάζομαι ότι είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορείς να ορίσεις 75hz αν έχεις nvidia κάρτα;;;

κάνεις σύνδεση με Hdmi και απο τις ρυθμίσεις της οθόνης(μενου,εικόνα,διαμόρφωση εικόνας)ενεργοποιείς το freesync.

Τονίζω για αλλη μια φορά οτι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ FREESYNC ετσι απλα το πάνελ παει στα 75καρε.

 

(δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά αλλα όσες φορές το έχω γράψει ο κόσμος πηδαει το 75ΗΖ και μένει στο freesync που με nvidia gpu δεν υφίσταται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγόρασα την οθόνη 28/11/2017 από e-shop διέκρινα και εγώ το πρόβλημα μέσα σε 2 ήμερες ακριβ το ιδιο που αναφερουν τα παιδια παραπανω!

μενω πατρα και αντιπροσωπία εχει ο Χριστόπουλος του πηγα την οθονη και μετα απο 2 ημέρες με πηρε και μου ειπε

 

-- δεν βλέπω κανένα πρόβλημα δεν μπορω να δηλωσω βλαβη!!  (και μαλιστα με ειρωνια και υφος)

 

Του εξήγησα οτι για να δει το θέμα πρέπει να την ρυθμίσει στα 75hz μου απαντάει το κορυφαιο

 

-- δεν μπορω να την βάλω τόσο μέχρι 60hz φτάνω απο αυτό το pc

 

Eκνευρίστηκα απίστευτα + της άλλης οτι είχε κακομεταχειριστει το μόνιτορ που ήταν 4 ημερών και ειχε γραντζουνιες,σημαδια τρελαμενος εφυγα απο το μαγαζι απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!! πήρα LG με καθησύχασαν ότι θα το δουν και θα γίνει αντικατασταση αν εχει θέμα! περιμένω ηδη μια εβδομάδα τώρα πλέον! οι εντυπώσεις μου είναι απο τις χειρότερες μέχρι στιγμής! 1ον γιατί έχει θέμα το μονιτορ και μου πουλάνε τρέλα οι επίσημοι αντιπρόσωποι (είμαι πωλητής τηλεοράσεων σε τεράστια εταιρία στην Ελλάδα και ΓΝΩΡΊΖΩ) και 2ον γιατί ο Χριστόπουλος εκτός απο  την αγένεια που ειχε ο τεχνικός τους κακομεταχειρηστηκε το προϊόν που αγόρασα εγώ και είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ! Μολις εχω νεα σας ενημερωνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το πηρα ειδηση το θεμα.

Και εγω με την 24MP59 το εχω παρατηρησει.

Μονο σε μπλε και συνηθως στα εικονιδια κτλ.

Στην αρχη,επειδη περασα τα windows 10 με το που πηρα την οθονη,νομιζα οτι ειναι κανα κουλο των windows.

Τωρα το σκεφτομαι και εγω για επιστροφη,αλλα δε με ενοχλει και ιδιαιτερα να πω την αληθεια.

Σε παιχνιδια κτλ ,δε παρατηρεις τιποτα.

Οσοι αλλαξανε,η αντικατασταση που τους ηρθε ηταν οκ?

Μην αλλαζω οθονη και ερθει καμια με τα ιδια,η με bleeding κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τωρα το πηρα ειδηση το θεμα.

Και εγω με την 24MP59 το εχω παρατηρησει.

Μονο σε μπλε και συνηθως στα εικονιδια κτλ.

Στην αρχη,επειδη περασα τα windows 10 με το που πηρα την οθονη,νομιζα οτι ειναι κανα κουλο των windows.

Τωρα το σκεφτομαι και εγω για επιστροφη,αλλα δε με ενοχλει και ιδιαιτερα να πω την αληθεια.

Σε παιχνιδια κτλ ,δε παρατηρεις τιποτα.

Οσοι αλλαξανε,η αντικατασταση που τους ηρθε ηταν οκ?

Μην αλλαζω οθονη και ερθει καμια με τα ιδια,η με bleeding κτλ.

 

Απο οσα εχω διαβασει, ειναι θεμα κατασκευαστικο και οποια και να παρεις ετσι θα ναι, οποιος λεει πως δεν εχει αυτο το θεμα απλα δεν το εχει παρατηρησει ή δεν το βλεπει αλλα ειναι εκει.

 

Μικρο το κακο, μιας και δεν φαινεται καθολου σε ταινιες, παιχνιδια, lightroom ή οτι αλλο.

Τζαμπα τρεξιμο. Εγω ηξερα το θεμα της εξαρχης αλλα παρολα αυτα την πηρα (mp59g).  Μια χαρα ειναι. Ολες εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους, δε μπορει στα 150-200 να ειναι σε ολα "τελειες" και να μας καλυπτουν παντου.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγόρασα την οθόνη 28/11/2017 από e-shop διέκρινα και εγώ το πρόβλημα μέσα σε 2 ήμερες ακριβ το ιδιο που αναφερουν τα παιδια παραπανω!

μενω πατρα και αντιπροσωπία εχει ο Χριστόπουλος του πηγα την οθονη και μετα απο 2 ημέρες με πηρε και μου ειπε

 

-- δεν βλέπω κανένα πρόβλημα δεν μπορω να δηλωσω βλαβη!!  (και μαλιστα με ειρωνια και υφος)

 

Του εξήγησα οτι για να δει το θέμα πρέπει να την ρυθμίσει στα 75hz μου απαντάει το κορυφαιο

 

-- δεν μπορω να την βάλω τόσο μέχρι 60hz φτάνω απο αυτό το pc

 

Eκνευρίστηκα απίστευτα + της άλλης οτι είχε κακομεταχειριστει το μόνιτορ που ήταν 4 ημερών και ειχε γραντζουνιες,σημαδια τρελαμενος εφυγα απο το μαγαζι απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!! πήρα LG με καθησύχασαν ότι θα το δουν και θα γίνει αντικατασταση αν εχει θέμα! περιμένω ηδη μια εβδομάδα τώρα πλέον! οι εντυπώσεις μου είναι απο τις χειρότερες μέχρι στιγμής! 1ον γιατί έχει θέμα το μονιτορ και μου πουλάνε τρέλα οι επίσημοι αντιπρόσωποι (είμαι πωλητής τηλεοράσεων σε τεράστια εταιρία στην Ελλάδα και ΓΝΩΡΊΖΩ) και 2ον γιατί ο Χριστόπουλος εκτός απο  την αγένεια που ειχε ο τεχνικός τους κακομεταχειρηστηκε το προϊόν που αγόρασα εγώ και είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ! Μολις εχω νεα σας ενημερωνω!

 

 

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 14/12/2017 

 

Μετα απο πολλά τηλέφωνα στην LG με ειδοποίησε για αντικατάσταση και μάλιστα επειδή θα καθυστερούσε πολύ η συγκεκριμένη μου πρότεινε ως αντικατάσταση με την 4Κ LG 24UD58-B η οποία ειναι με πολύ περισσότερα χρήματα και τρελή ανάλυση (χωρίς να δώσω το παραμικρό) εννοείτε δέχτηκα σήμερα την παρέλαβα απλα ΜΑΓΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ 4Κ ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΚΡΙΝΙΑ! 

 

Μέσα από όλη αυτή την ταλαιπωρία φάνηκα απίστευτα τυχερός! οποίος άλλος έχει το ίδιο πρόβλημα να την πάει πίσω  είναι θέμα παιδιά θα σας την αλλάξουν!

 

καλές γιορτές να έχετε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...