Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω είμαι της άποψης μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα.Σήμερα έχεις κάτι δεδομενο,αύριο;

Και να μην εφαρμοστεί απο 1-1-2-21 δεν σημαίνει ότι θα μπαίνουν ελέυθερα Βλέπεις τι γίνεται με τον ΝΙΝ.Οι εκτός ΕΕ που έρχονται με βιζα μπορούν να βγάλουν,οι ευρωπαίοι πολίτες όχι.

Οι διαδικασίες δεν τους είναι αγνωστες,τόσος κόσμος εκτός ΕΕ έρχεται  UK.

Εχω γραφτεί στην mailing list και λαμβάνω ότι καινούργιο βγάζουν.Το προχθεσινό email ήταν για  μαθητες και σπουδαστές.

Today, 5 October, the Student Route and Child Student Route both opened for applications under the Government's new points-based immigration systemThese routes improve on the previous Tier 4 routes, making for a more streamlined experience for both sponsoring institutions and students.

From today, all prospective international students coming to study in the UK on or after 1 January 2021, including those from the EU, EEA and Switzerland, will need to apply for a Student visa and receive a decision, before they arrive. This includes those who begin their course remotely in autumn 2020. Applications can be made online at GOV.UK and students can apply up to six months before their course starts.

EU, EEA and Swiss students resident in the UK by 31 December 2020 should not apply for a Student visa through the new points-based immigration system. They, and their family members are eligible to apply to the EU Settlement Scheme. Those resident here by 31 December 2020 have until 30 June 2021 to do so. More information on the EU Settlement Scheme can be found here

We appreciate this is a big change for EU, EEA and Swiss students and have therefore created tailored guidance to explain these changes in more detail.

 

Ναι το είδα εχθές. Αφορά τη student visa, οπότε υποθέτω ότι μέχρι τέλος Οκτωβρίου θα ανακοινώσουν επίσημα και τις λεπτομέριες για τις work visas. Ισχύει αυτό που λες ότι δεν τους είναι άγνωστες οι διαδικασίες αλλά παρατηρώ ότι έχουν αργήσει πολύ.

1 ώρα πριν, archer100 είπε

Παντως εγω που δουλεψα σε νησακι της Βρετανιας, οπου απαιτειται βιζα, η διαδικασια ηταν εξαιρετικα απλη, απ τη στιγμη που τα βρηκαμε με την εταιρια. Ολο κι ολο ξοδεψα 20 λεπτα σε μια κρατικη υπηρεσια

Αν επιτρέπεται πού; British Virgin Islands ?
Με προβλημάτισε λίγο το γεγονός ότι στην Ελλάδα έχει καλούτσικη δουλειά και φυσικά το ότι μας περιμένει ένα δύσκολο και απρόβλεπτο Φθινόπωρο (& Χειμώνας) εξού και συνέστησα την αποφυγή των ρίσκων και των μεγάλων ανοιγμάτων προσωρινά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και η λύση να παει 10 μέρες Αγγλία τώρα να παρει το pre-settled και από την άνοιξη καλοκαίρι να κάνει το βήμα. Άμα το πάρει έχει 2 χρόνια για να πάει. Ανήθικο; Ναι αλλά με αυτά που ζούμε κάνουμε ότι περισσότερο μπορούμε.

Επεξ/σία από kaliakman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lactate είπε

Για οδοντιάτρους στο uk ξερουμε;

Χαμος. Εκει που ημουν οι μισοι Ελληνες ηταν οδοντιατροι. Πολλες δουλειες, καλα λεφτα αλλα και πολλη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, archer100 είπε

Χαμος. Εκει που ημουν οι μισοι Ελληνες ηταν οδοντιατροι. Πολλες δουλειες, καλα λεφτα αλλα και πολλη δουλεια.

και εδώ έχει δουλειά, μισθό δεν έχει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Ναι, πανακριβοι :P

Υπάρχουν και τα ραντεβού μέσω NHS αλλά απ' ότι ακούω είναι δύσκολο να βρεις λόγω μεγάλης αναμονής (δεν έχω προσωπική εμπειρία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Υπάρχουν και τα ραντεβού μέσω NHS αλλά απ' ότι ακούω είναι δύσκολο να βρεις λόγω μεγάλης αναμονής (δεν έχω προσωπική εμπειρία).

Είχα ένα προγραμματισμένο ραντεβού μέσω NHS λίγο πριν το lockdown. Ακόμα το περιμένω :)

Εδώ δεν έχουν ανοίξει οι GP ακόμα, αλλά για οδοντίατρο πλέον ιδιωτικά οι οποίοι μια χαρά δουλεύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Υπάρχουν και τα ραντεβού μέσω NHS αλλά απ' ότι ακούω είναι δύσκολο να βρεις λόγω μεγάλης αναμονής (δεν έχω προσωπική εμπειρία).

για να δουλέψω ως οδοντίατρος εννοούσα όχι για να κλείσω ραντεβού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lactate είπε

για να δουλέψω ως οδοντίατρος εννοούσα όχι για να κλείσω ραντεβού :P

Ναι το κατάλαβα, η απάντησή μου ήταν προς την Iris.

Πότε θέλεις να πας Αγγλία; Άμεσα ή μεσοπρόθεσμα;

Στις 7/10/2020 στις 8:51 ΜΜ, de@dp00l είπε

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, με ασφάλειες υγείας τι γίνεται? Μη γνωρίζοντας είδα για EHIC αλλά και για ιδιωτικές όπως AXA και ΒUPA. 

Φαντάζομαι θέλεις απάντηση σ' αυτή την ερώτηση. Η EHIC είναι για επείγοντα μόνο και ισχύει maximum για 90 ημέρες. Η axa και η bupa είναι ιδωτικές δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ιδιωτική ασφάλεια υγείας στην Αγγλία διότι υπάρχει το NHS (το αντίστοιχο ΕΣΥ της Ελλάδας αλλά πολύ πιο προσβάσιμο)· επίσης για να χρησιμοποιήσεις δωρεάν το NHS  αρκεί απλά να είσαι κάτοικος της χώρας (όχι τουρίστας), δεν έχει να κάνει δλδ με το αν δουλεύεις, είσαι άνεργος κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Ναι το κατάλαβα, η απάντησή μου ήταν προς την Iris.

Πότε θέλεις να πας Αγγλία; Άμεσα ή μεσοπρόθεσμα;

Φαντάζομαι θέλεις απάντηση σ' αυτή την ερώτηση. Η EHIC είναι για επείγοντα μόνο και ισχύει maximum για 90 ημέρες. Η axa και η bupa είναι ιδωτικές δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ιδιωτική ασφάλεια υγείας στην Αγγλία διότι υπάρχει το NHS (το αντίστοιχο ΕΣΥ της Ελλάδας αλλά πολύ πιο προσβάσιμο)· επίσης για να χρησιμοποιήσεις δωρεάν το NHS  αρκεί απλά να είσαι κάτοικος της χώρας (όχι τουρίστας), δεν έχει να κάνει δλδ με το αν δουλεύεις, είσαι άνεργος κλπ.

Μεσοπροθεσμα θα ελεγα. Το ιδανικο θα ηταν Ιρλανδια γιατι παντα ειχα ονειρο να παω εκει. Αλλα και Αγγλια θα ημουν θετικος. Οπως και Γαλλια και Ελβετια επειδη ξερω γαλλικα (εχω β2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Μεσοπροθεσμα θα ελεγα. Το ιδανικο θα ηταν Ιρλανδια γιατι παντα ειχα ονειρο να παω εκει. Αλλα και Αγγλια θα ημουν θετικος. Οπως και Γαλλια και Ελβετια επειδη ξερω γαλλικα (εχω β2)

Θα είναι εύκολο να βγάλεις βίζα για Αγγλία γιατί οι οδοντίατροι είναι στα επαγγέλματα που είναι eligible για healthcare tier 2 visa.

Από τη στιγμή που έχεις κατά νου τις γαλλόφωνες χώρες θα πρότεινα να κοιτάξεις και το Βέλγιο. Επίσης υπάρχει και ένα agency που απ' ότι θυμάμαι στέλνει οδοντιάτρους εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lactate είπε

Μεσοπροθεσμα θα ελεγα. Το ιδανικο θα ηταν Ιρλανδια γιατι παντα ειχα ονειρο να παω εκει. Αλλα και Αγγλια θα ημουν θετικος. Οπως και Γαλλια και Ελβετια επειδη ξερω γαλλικα (εχω β2)

Ελβετία με διαφορά από αυτά που ανέφερες. Τα λεφτά που μπορείς να βγάλεις είναι σαφέστατα καλύτερα από τις υπόλοιπες χώρες. 
PS: Δεν ξέρω για οδοντιάτρους συγκεκριμένα, αλλά γενικά για γιατρούς.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Λόγω προσωπικών αναζητήσεων κυρίως λόγω στασιμότητας και μη εξέλιξης στην τωρινή μου δουλειά, κοιτάζω απέξω απέξω την λύση του ΗΒ. 
Προφανως,ξεκάθαρη απάντηση θα πάρω από την πρεσβεία του ΗΒ στην Ελλάδα, ωστόσο δεδομένων των συνθηκών (brexit) θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει με το θέμα της Εργασιακής βίζας, πως βγαίνει κλπ . Επίσης, γνωρίζει κάποιος αν με διπλή υπηκοότητα , ελληνική και Κοινοπολιτείας, υπάρχει κάποια «διευκόλυνση» στην όλη διαδικασία ;

Επεξ/σία από Adon1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...