Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 300άρι είναι σε ευρώ.

 

tότε ισχύει αλλά και για τις 6 ζώνες.

Χωρίς πλάκα, δεν ήξερα ποτέ κανέναν που χρειάστηκε να βγάλει και για τις 6 ζώνες. Ποτέ. Μέχρι 3 ζώνες και αυτός ήταν μόνο ένας που δούλευε στου διαόλου τη μάνα :P

Ο τουρίστας ναι, πιθανόν θα βγάλει ημερίσια full και για τις 6 ζώνες (αν και απίθανο να προλάβει να πάει παντού σε μια μέρα :P)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιά η διαφωνία; Έχω άτομο που μένει έξω από το Λονδίνο και μου τα έχει πει...

 

Που να είχες μπει στο ίδιο το site της oyster και να έβλεπες τον τιμοκατάλογο

 

 

Για να σε προλάβω, ζώνη 1 με 9 είναι περίπου 2 ώρες διαδρομή. Το συνηθέστερο είναι ζώνη 1 με 3 ή οριακά 1 με 4. Αν κάποιος ΔΕΝ χρειάζεται στην καθημερινότητα του την πρώτη ζώνη, τότε γλιτώνει αρκετά δεκάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνοψίσουμε:

 

Σε πόλη έξω από Λονδίνο πόσα λεφτά χρειάζονται για

  • Να μένεις μόνος σου
  • Να μην μετράς τα κουκιά στο τέλος του μήνα.

Με την προυπόθεση οτί μαγειρεύεις και δεν είσαι κάθε μέρα έξω.

 

Πάω στοίχημα οτί αυτά ενδιαφέρουν τον πιο πόλυ κόσμο και όχι να ζούνε στην χλίδα, τουλάχιστον όχι στην αρχή και όχι ανειδίκευτοι.

 

Σημασία έχει και η πόλη γιατί ο άλλος μπορεί να μένει στο χι Μπλούκερφορντ των 4000 κατοίκων κάπου χωμένο στα ανατολικά Μίντλαντς και να το παρουσιάζει ως τον παράδεισο επί γης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ αλλά το τσιγάρο δεν το θεωρώ αναγκαίο για να μπει στα έξοδα ειδικά ανθρώπου που προσπαθεί να ορθοποδήσει σε μια ξένη χώρα.

Το τσιγαρο δε το κοβεις ετσι απλα ομως :P Για καποιους προφανως κι ειναι αναγκαιο.

Σημασία έχει και η πόλη γιατί ο άλλος μπορεί να μένει στο χι Μπλούκερφορντ των 4000 κατοίκων κάπου χωμένο στα ανατολικά Μίντλαντς και να το παρουσιάζει ως τον παράδεισο επί γης.

συμφωνω γιαυτο ρωταω κι εγω αν σε αλλες μεγαλες πολεις διαφερει τοσο η ζωη απο το Λονδινο ή μιλανε για πολυ πιο επαρχιακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να είχες μπει στο ίδιο το site της oyster και να έβλεπες τον τιμοκατάλογο

 

 

Για να σε προλάβω, ζώνη 1 με 9 είναι περίπου 2 ώρες διαδρομή. Το συνηθέστερο είναι ζώνη 1 με 3 ή οριακά 1 με 4. Αν κάποιος ΔΕΝ χρειάζεται στην καθημερινότητα του την πρώτη ζώνη, τότε γλιτώνει αρκετά δεκάρικα.

 

Το ότι η ισοτιμία λίρας/ευρώ δεν έχει μείνει σταθερή τους τελευταίους 12 μήνες προφανώς δεν σου πέρασε από το μυαλό... ούτε το ότι μπορεί να μένει μακριά από την δουλειά για να έχει φθηνότερο ενοίκιο.

 

Spoiler alert: τώρα το κοίταξα στο Google και η απόσταση είναι 120 μίλια (2 ώρες και κάτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει και η πόλη γιατί ο άλλος μπορεί να μένει στο χι Μπλούκερφορντ των 4000 κατοίκων κάπου χωμένο στα ανατολικά Μίντλαντς και να το παρουσιάζει ως τον παράδεισο επί γης.

 

Μα το χωριουδάκι όντως είναι παράδεισος απέναντι στα λονδρέζικα ενοίκια. Τραστ μι.

Το ότι η ισοτιμία λίρας/ευρώ δεν έχει μείνει σταθερή τους τελευταίους 12 μήνες προφανώς δεν σου πέρασε από το μυαλό... ούτε το ότι μπορεί να μένει μακριά από την δουλειά για να έχει φθηνότερο ενοίκιο.

 

Και σε τι ακριβώς την χρειάζεσαι την ισοτιμία αν δουλεύεις στην Αγγλία; Θα πληρώνεσαι σε ευρώ για να ξοδεύεις σε λίρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε τι ακριβώς την χρειάζεσαι την ισοτιμία αν δουλεύεις στην Αγγλία; Θα πληρώνεσαι σε ευρώ για να ξοδεύεις σε λίρες;

 

Το ότι μου έλεγε τα ποσά σε ευρώ για να τα καταλαβαίνω προφανώς ούτε αυτό το σκέφτηκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μου έλεγε τα ποσά σε ευρώ για να τα καταλαβαίνω προφανώς ούτε αυτό το σκέφτηκες...

 

Όχι ούτε αυτό σκέφτηκα. Ούτε κάτι άλλο προσβλητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το χωριουδάκι όντως είναι παράδεισος απέναντι στα λονδρέζικα ενοίκια. Τραστ μι.

 

Το θεμα ειναι στο χωριουδακι θα υπαρχει δουλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως μιλώ από προσωπική εμπειρία μιας και έμεινα από το 1994 έως το 2003 σε 5 διαφορετικές πόλεις :P

Το έγραψα και πριν πάντως, το Λονδίνο είναι τελείως διαφορετική περίπτωση και δεν αντικατοπτρίζει τις τιμές του ΗΒ.

Ναι.

 

Χωρίς να έχω εμπειρία διαμονής σε καμιά από τις παρακάτω χώρες, να φανταστώ ότι το να θεωρείς τη ζωή στο Η.Β. ακριβή έχοντας στο μυαλό σου ειδικά το Λονδίνο, είναι κάτι ανάλογο με το να θεωρείς τη ζωή στις Η.Π.Α. ακριβή, έχοντας στο μυαλό σου π.χ. το Manhattan;

 

Φίλος παντρεύτηκε Αμερικανίδα και ζουν εδώ και κάνα χρόνο στο Brooklyn και μού έλεγε πρόσφατα ότι το κόστος διαβίωσης έχει τεράστια «σκαλοπάτια» από περιοχή σε περιοχή τής Ν.Υ.

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρια πουλάκια κάθονταν...

 

Τελικά τι Oyster card θες για 2 ώρες διαδρομή (120 μίλια); Για πες μας εσύ ή όποιος άλλος θέλει.

 

Καινούριο σπίτι θες, όχι oyster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...