Προς το περιεχόμενο

μεταναστευση στην αγγλια


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγε με το προγραμμα Au Pair,δεν διαλεγει αυτην την δουλεια βεβαια αυτοι κανονιζουν αναλογα με το τι μπορεις να κανεις. Πηγε εσωτερικη νταντα σε οικογενεια ,ζουσε δλδ στο σπιτι τους και προσεχε τα παιδια τους,τροφη κτλ ηταν δικα τους εξοδα +800 δολαρια το μηνα που επαιρνε ως μισθο. Βεβαια της ετυχε και καλη οικογενεια που της φεροταν και καλα και της παρειχε οτι χρειαζοταν κι ηθελε γενικα να βοηθησει. Μεχρι κι αμαξι της εδιναν να χρησιμοποιει. Δε βλεπω που ειναι το κακο σε αυτο,,αμα ψαχτεις λιγο ισως καταφερεις να κανεις πολυ καλυτερη αρχη απο το να πας μονος στα τυφλα!

Ασφάλεια υγείας πληρώνει; συνταξιοδοτικό πρόγραμμα πληρώνει; γιατί αυτά δεν τα πληρώνει ο εργοδότης you know στο Αμέρικα. Άρα 800$ -φόρο - Ασφάλεια υγείας -συνταξιοδοτικό, μάλλον δεν τα έχει καταφέρει και τόσο καλά...

Εκτός αν ο στόχος είναι να κοιμάται σε κρεβάτι και να μην πεινάει, τότε οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 405
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι δεν τα ξέρουμε όλα. Αλλά είδαμε ότι το aupair ειναι εκπαιδευτικό πρόγραμμα, με βίζα j1. Ουσιαστικά, πρέπει να δουλεύεις 45 ώρες την εβδομάδα και είσαι τουλάχιστον parttime σε πανεπιστήμιο ( του οποίου πληρώνεις μόνος του τα δίδακτρα) και στο τέλος του ενός έτους (+ την οποία προέκταση) παίρνεις πόδι απο τις ΗΠΑ διότι η j1 ειναι μονόδρομος για 20χρονά σε προπτυχιακό...

 

Αν σε αυτό βάλουμε και τις μπιπμπιμ που έχεις γράψει σε αυτό το θέμα για τη φίλη σου νο1 και τον γκόμενο της φίλης νο2 για το Λονδίνο, έχεις χάσει κάθε credibility.

 

Με τα student loans τι γίνεται εκεί; Μπαίνουν σε τίποτα credit record ή είναι σαν της Αγγλίας που πληρώνεις όταν βγάζεις και στα τέτοια τους αν δεν δίνεις δόσεις;

 

Τι credibility λολ. Καλά έκανε και έγραψε μια πραγματική ιστορία επειδή με τα αεργο-επιδόματα το παραχέσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε αυτό βάλουμε και τις μπιπμπιμ που έχεις γράψει σε αυτό το θέμα για τη φίλη σου νο1 και τον γκόμενο της φίλης νο2 για το Λονδίνο και Γερμανία, έχεις χάσει κάθε credibility.

Συμπλήρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θελω να παω να μεταναστευσω καπου στο εξωτερικο αλλα δεν εχω ιδεα, εχω πολλους φιλους μου ομως και οικογενειες ολοκληρες που φυγαν εξω. Και ασχετα τι σου λενε εδω και το τι εχεις ακουσει, εαν εχεις καποια χρηματα στην ακρη για παραδειγμα ας πουμε 2-3 χιλιαρικα για να μην πας σαν ξεφραγκο αμπελι και τραβας τα μαλλιοκεφαλα σου. Μακρια απο ελλαδα εννοειτε και ποτε ξανα, αν ειναι να πας και δεν εχεις καποιον γνωστο κατσε καθε μερα και κανε ερευνα για το τι μπορεις να κανεις και απλα φυγε αν εχεις λεφτα και μπορεις μην το σκεφτεσαι καν. Εγω ξερω αυτο θα εκανα αμα ειχα μια δουλεια να ανθρωπινο μισθο, και που ξες ισως με την ευημερια και γαληνη που θα βρεις εκει να κανεις και τιποτα αλλο που θα σου αποφερει ακομα περισσοτερα χρηματα. Π.χ. κατι με το ιντερνετ δες youutube ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή με τα επιδόματα το παραχέσαμε.

Αν συγκρίνουμε τα επιδόματα Αγγλίας και Ελλάδας, νομίζω η πλάστιγγα γέρνει υπέρ της πρώτης. Επίσης μη ξεχνάμε είναι μία βοήθεια προς ανθρώπους που έχουν ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφάλεια υγείας πληρώνει; συνταξιοδοτικό πρόγραμμα πληρώνει; γιατί αυτά δεν τα πληρώνει ο εργοδότης you know στο Αμέρικα. Άρα 800$ -φόρο - Ασφάλεια υγείας -συνταξιοδοτικό, μάλλον δεν τα έχει καταφέρει και τόσο καλά...

Εκτός αν ο στόχος είναι να κοιμάται σε κρεβάτι και να μην πεινάει, τότε οκ.

Αν ακόμα ειναι στο πρόγραμμα, μπορώ να σου απαντήσω: ως j1 ειναι σχετικά εύκολο τα πρώτα 2 χρόνια να μην πληρώνεις φόρους, αλλά αν παραμείνεις πέραν αυτού του διαστήματος, πληρώνεις αναδρομικά.

Η ασφάλεια υγεία γι κάτω απο 26,για υποτυπώδη κάλυψη ειναι κάτι ελαχιστο$30-40, αλλά αν τη χρειαστείς πρέπει να έχεις $2-3k για τη συμβολή σου, πριν σε καλύψει πλήρως.

Συνταξιοδοτικό: :·)

 

Βασικά για αυτό το επίπεδο, με j1, δεν αρκεί να εργάζεσαι 45 ώρες, να έχεις άλλες 6-12 ώρες μαθήματα και να έχεις ένα πιάτο φαΐ και κρεββάτι, πρέπει να έχεις κι άλλους πόρους για να είσαι σε αξιοπρεπές κολλέγιο που θα σου εξασφαλίσει δουλειά και σπόνσορα να παραμείνεις στις ΗΠΑ, αυτό σημαίνει: Λεφτά για να επενδύσεις στον εαυτό σου.

 

Μπορείς να βρεις και σύζυγο ή να είσαι παράνομος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακόμα ειναι στο πρόγραμμα, μπορώ να σου απαντήσω: ως j1 ειναι σχετικά εύκολο τα πρώτα 2 χρόνια να μην πληρώνεις φόρους, αλλά αν παραμείνεις πέραν αυτού του διαστήματος, πληρώνεις αναδρομικά.

Η ασφάλεια υγεία γι κάτω απο 26,για υποτυπώδη κάλυψη ειναι κάτι ελαχιστο$30-40, αλλά αν τη χρειαστείς πρέπει να έχεις $2-3k για τη συμβολή σου, πριν σε καλύψει πλήρως.

Συνταξιοδοτικό: :·)

 

Βασικά για αυτό το επίπεδο, με j1, δεν αρκεί να εργάζεσαι 45 ώρες, να έχεις άλλες 6-12 ώρες μαθήματα και να έχεις ένα πιάτο φαΐ και κρεββάτι, πρέπει να έχεις κι άλλους πόρους για να είσαι σε αξιοπρεπές κολλέγιο που θα σου εξασφαλίσει δουλειά και σπόνσορα να παραμείνεις στις ΗΠΑ, αυτό σημαίνει: Λεφτά για να επενδύσεις στον εαυτό σου.

 

Μπορείς να βρεις και σύζυγο ή να είσαι παράνομος

Πάλι καλά δηλαδή που είναι ποιο εύκολο να πας us παρά uk...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 είδη δανείων: 1.εγγυημένα απο το κράτος, 2 ιδιωτικά.

 

Τα πρώτα έχουν σχετικά καλούς όρους, αλλά μπορείς να τα πάρεις για προπτυχιακό και για το πρώτο έτος του μάστερ. Τα δεύτερα ειναι εμπορικά δάνεια με ελαφρώς καλύτερους όρους απο ένα καταναλωτικό δάνειο, αλλά με κάποια καθυστέρηση στην έναρξη αποπληρωμής.

 

Νομίζω πως πρέπει να ειναι τουλάχιστον μόνιμος κάτοικος (πράσινη κάρτα) για να μπορείς να πάρεις κάποιο απο αυτά. Και σίγουρα δεν τα δίνουν εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ευχαρίστως να μεταναστεύσω στην Αγγλία.. δέν με νοιάζει που δέν έχει ήλιο και βρέχει συνέχεια.. με πειράζει που οι Αγγλίδες πάνε μόνο με Αγγλους και μαύρους στα κλάμπ για φόρτωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 είδη δανείων: 1.εγγυημένα απο το κράτος, 2 ιδιωτικά.

 

Τα πρώτα έχουν σχετικά καλούς όρους, αλλά μπορείς να τα πάρεις για προπτυχιακό και για το πρώτο έτος του μάστερ. Τα δεύτερα ειναι εμπορικά δάνεια με ελαφρώς καλύτερους όρους απο ένα καταναλωτικό δάνειο, αλλά με κάποια καθυστέρηση στην έναρξη αποπληρωμής.

 

Νομίζω πως πρέπει να ειναι τουλάχιστον μόνιμος κάτοικος (πράσινη κάρτα) για να μπορείς να πάρεις κάποιο απο αυτά. Και σίγουρα δεν τα δίνουν εύκολα.

Υπάρχουν και δάνεια που δίνονται και σε μη κατοίκους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δέν με νοιάζει που δέν έχει ήλιο...

 

Αυτό ισχύει ειδικά Βόρεια και Βορειο-Δυτικά.

 

...και βρέχει συνέχεια..

Αυτό ούτε καν ισχύει εκτός αν είσαι πάλι προς Manchester μεριά ή Βόρεια.

Σε γενικές γραμμές αν εξαιρέσεις τους 3 μήνες του καλοκαιριού, Ελλάδα και ΗΒ έχουν ελάχιστη διαφορά στη βροχή.

..με πειράζει που οι Αγγλίδες πάνε μόνο με Αγγλους και μαύρους στα κλάμπ για φόρτωμα

 

Πάνε και με Έλληνες εννοείται αρκεί να μην είσαι (όχι εσύ, γενικά το λέω) το βλαχαδερό μαμόθρεφτο Έλληνας (που τους κοροιδεύουν και καλά κάνουν) όπως οι περισσότεροι φοιτητές που έβλεπα στο νησί τα χρόνια που ήμουν πάνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι όρους;

 

έχω την εντύπωση πως ειναι μόνο ιδιωτικά και δίνονται με όρους χειρότερους απο καταναλωτικά δάνεια. Σίγουρα δεν έχουν τη federal government ως εγγυητή.

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως σε κάποιες πολιτείες, η πολιτεία να εγγυάται αλλά δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι όρους;

 

έχω την εντύπωση πως ειναι μόνο ιδιωτικά και δίνονται με όρους χειρότερους απο καταναλωτικά δάνεια. Σίγουρα δεν έχουν τη federal government ως εγγυητή.

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως σε κάποιες πολιτείες, η πολιτεία να εγγυάται αλλά δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο.

Όχι και πολύ καλούς. Ζητάνε κάτοικο ως εγγυητή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Καλά έκανε και έγραψε μια πραγματική ιστορία επειδή με τα αεργο-επιδόματα το παραχέσαμε.

Σαφως και καλα εκανε. Ομως στο προσωπο της φιλης δε γινεται να βαλουμε τον καθε ενδιαφερομενο και να προδικασουμε το μελλον του. Ο καθενας ειναι διαφορετικος και αντιμετωπιζει τις καταστασεις με τον τροπο του. Υπαρχουν και αλλες ιστοριες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και καλα εκανε. Ομως στο προσωπο της φιλης δε γινεται να βαλουμε τον καθε ενδιαφερομενο και να προδικασουμε το μελλον του. Ο καθενας ειναι διαφορετικος και αντιμετωπιζει τις καταστασεις με τον τροπο του. Υπαρχουν και αλλες ιστοριες..

 

Συμφωνείς μαζί μου σε όλα αλλά το πλασάρεις σα να διαφωνείς σε κάτι (που με την απάντηση σου, δεν διαφωνείς σε τίποτα ασχέτως αν σου ξέφυγε το δεύτερο κομμάτι της πρότασης μου).

 

Προφανώς στη φίλη της δεν της άρεσε η Αγγλία, ενώ στη Γερμανία είχε εμπόδιο τη γλώσσα και προτίμησε να δοκιμάσει την περίπτωση της Αμερικής. So fucking what? Ίσως σε 10 χρόνια να ξαναπάει Ελλάδα και ίσως σε 15 να ξαναφύγει για άλλη χώρα. Again, so fucking what?

 

Είναι πρόβλημα που μια πραγματική ιστορία δεν δίνει λύση σε όλους τους άλλους; που ακριβώς έχεις ένστανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...