Προς το περιεχόμενο

RX100 εν έτει 2016;


psfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το dpreview η studio scene σε χαμηλό φωτισμό με το Pixel στο ~1200ISO και την RX-100 V στο 800 ISO.

JPEG όπως βγαίνουν από την κάμερα.

Συνολικά η Sony είναι καλύτερη αλλά δείτε λίγο το χαμόγελο του μαυρούλη, ή τη λεπτομέρεια στην προσωπογραφία δίπλα.

 

Αλλά βέβαια η Sony σου δίνει το χειρισμό και κυρίως το ζουμ.

 

Φιλική συμβουλή B) :

 

Να τον ακούς προσεκτικά τον Nickolas που δεν εχει βγάλει ούτε μια σοβαρή φωτογραφία στην ζωή τους (εκτος απο selfie με smartphones) και να μην δίνεις σημασία στην εμπειρία του χρήστη VampireKiSS που λογικά δεν ξερει γιατι μιλάει. Ο Nickolas ξέρει απο κλίκς (του υπολογιστή βεβαια...).

 

:D :D :D

 

Ρε Nickolas, εδω μιλάμε ο άνθρωπος θα σκάσει μια 400αρα για νεα μηχανή. Μην τον παίρνεις στον λαιμό σου παλι με τις Pixel XL γελοιοτητες σου. Λυπήσου τα λεφτά του που αυτός τα βγάζει με τον δικό του ιδρώτα και όχι του μπαμπά του. Ασε που το Pixel XL εχει ούτως ή αλλως ενα 1000ρικο!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα, δεν εξηγείται αλλιώς

 

C7A590AE-5480-4C7A-94DD-1F158EA388FF.png

 

3EDC1924-9F1E-4886-B337-740ACC2F04DE.png

 

Το 6400 της sony μπορώ να πω ότι ναι μπορεί να συγκριθεί με το 1173 του πιξελ. :P

 

E821B07C-4CA2-4ECE-BFF8-1CA4D481AA96.png

 

Όχι μόνο πολύ χειρότερο iso το pixel, αλλά και 1,5 φορά ακριβότερο από την m3. Το δε wb που δεν σωζεται με τίποτα... ασχολίαστο! Και παλι thanks but no!

 

@senninha

Αντε εγω να είμαι ο πιο άσχετος. Πόσο μυαλό χρειάζεται για να πάρεις 100% δείγμα ώστε να συγκρίνεις; εκεί με τρελαίνει!

 

 

Για να επανέλθουμε στα της rx100, εδώ φαίνεται και η διαφορά του awb το οποίο στην m1 λειτουργεί υποδειγματικά. Σε πραγματικές συνθήκες μεταφράζεται στη διαφορά του να κρατάς μια φωτο πορτρέτου jpg ή να την πετάς.

 

6972A7B6-E703-453E-B5B4-9E85C35C7BA2.png

Επεξ/σία από VampireKiSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα, δεν εξηγείται αλλιώς

 

C7A590AE-5480-4C7A-94DD-1F158EA388FF.png

 

3EDC1924-9F1E-4886-B337-740ACC2F04DE.png

 

Το 6400 της sony μπορώ να πω ότι ναι μπορεί να συγκριθεί με το 1173 του πιξελ. :P

 

E821B07C-4CA2-4ECE-BFF8-1CA4D481AA96.png

 

Όχι μόνο πολύ χειρότερο iso το pixel, αλλά και 1,5 φορά ακριβότερο από την m3. Το δε wb που δεν σωζεται με τίποτα... ασχολίαστο! Και παλι thanks but no!

 

@senninha

Αντε εγω να είμαι ο πιο άσχετος. Πόσο μυαλό χρειάζεται για να πάρεις 100% δείγμα ώστε να συγκρίνεις; εκεί με τρελαίνει!

 

 

Για να επανέλθουμε στα της rx100, εδώ φαίνεται και η διαφορά του awb το οποίο στην m1 λειτουργεί υποδειγματικά. Σε πραγματικές συνθήκες μεταφράζεται στη διαφορά του να κρατάς μια φωτο πορτρέτου jpg ή να την πετάς.

 

6972A7B6-E703-453E-B5B4-9E85C35C7BA2.png

 

Ετοιμασου για ισοδυναμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμασου για ισοδυναμα.

Απο τον στόμα μου το πήρες!!!

 

Θα αρχισει να λεει για f/11 ισοδυναμα και βαθος πεδιου για να ειναι τα παντα ολα on focus!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή έκανα μυστήρια με ένα φίλο φωτογράφο. Έτσι για την τάβλα γιατί τα χρήματα μόνο φιλικά δεν ήταν :P

Ανάμεσα στα πιο κουλά που ακούσαμε ήταν νύφη να παραπονιέται γιατί στα πορτρέτα το φόντο είναι θολό και δεν φαίνεται καθαρά όπως στις φωτο από τα κινητά (φοντο εκκλησία εντωμεταξύ όχι τιποτα τρελλα στολίσματα). Γύρισα κοίταξα τον 70-200 και διέκρινα ένα δάκρυ να κυλάει στο μακρύ του σώμα...

 

Νικόλα το έχασες το κελεπούρι, άλλος την πήρε!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου δεν σας εβαλε να πετατε drones μεσα στην εκκλησια παλι καλα...

 

Το χαλάσαμε το θεμα αλλα μαλλον εχει ήδη ξεκάθαρα απαντηθει

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το θέμα είναι νομίζω πολύ απλό. Όπου και αν δεις μόνο τα καλύτερα θα διαβάσεις για την rx. Το πώς χώρεσαν τόσα καλούδια σε μια τόσο μικρή συσκευασία είναι φαινομενικό. Μικρή στα όρια του "ωχ θα μου φύγει μέσα από τα χέρια!" :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κινηση ματ της Sony. Εφτασε και η Panasonic σε αυτο το επιπεδο αλλα ηδη η RX ηταν καθεστως. Και η νεα ακομη καλύτερη αλλα και πανάκριβη!!!

 

Και δεν μιλαμε για compact αλλα για mirrorless σε σωμα compact

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εντυπωσιακό ότι κρατάει στην αγορά ταυτόχρονα όλα της τα μοντέλα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο. Πράγμα που αν μη τι άλλο φανερώνει ότι υπάρχει μια rx100 για τις ανάγκες του καθενός. Με τις 2 τελευταίες δεν ψάχτηκα λόγω οικονομικού αλλά βλέποντας χαρακτηριστικά η μόνη σημαντική βελτίωση στο κομμάτι της φωτογραφίας είναι το max shutter speed που ήταν όντως απαραίτητο και η αύξηση των fps σε ριπές. Δεδομένης της μετριότατης απόδοσης του af-c της δεν ξέρω κατά πόσο είναι ουσιώδες το τελευταίο.

Από την άλλη έχουν κάνει σημαντικά βήματα στο κομμάτι του video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή έκανα μυστήρια με ένα φίλο φωτογράφο. Έτσι για την τάβλα γιατί τα χρήματα μόνο φιλικά δεν ήταν :P

Ανάμεσα στα πιο κουλά που ακούσαμε ήταν νύφη να παραπονιέται γιατί στα πορτρέτα το φόντο είναι θολό και δεν φαίνεται καθαρά όπως στις φωτο από τα κινητά (φοντο εκκλησία εντωμεταξύ όχι τιποτα τρελλα στολίσματα). Γύρισα κοίταξα τον 70-200 και διέκρινα ένα δάκρυ να κυλάει στο μακρύ του σώμα...

 

Νικόλα το έχασες το κελεπούρι, άλλος την πήρε!

 

τοτε βαζεις f22, και iso 512.000 και θα ειναι ολα εστιασμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεδομένης της μετριότατης απόδοσης του af-c της δεν ξέρω κατά πόσο είναι ουσιώδες το τελευταίο.

.

Αυτο ήταν το key point οταν επελεξα την Nikon 1 ως καθημερινή μου φωτογραφικη για kids & street photo αντι της RX100. Το fast AF μετρησε περισσοτερο στην ζυγαρια αν και ηταν δυσκολη αποφαση. Δεν το μετανιωσα αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν θα ηθελα να εχω και την RX100. Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε βαζεις f22, και iso 512.000 και θα ειναι ολα εστιασμενα

Ή στήνεις άλλα 2-3 1000άρια φώτα και τους έχεις όλους μέσα στην εκκλησία με γυαλιά ηλίου. :D

Ό,τι και να κάνεις παράπονα θα ακούσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα την mark ii πανω απο χρονο.

Εκανα το λαθος να την πουλησω...

Θελω να την ξαναπαρω,απλα μου την δινει που θα πληρωσω την μ@λ@... Που εκανα !

Και σκεφτομαι και την nikon j5.

Ιδανικη θα ηταν η m3 αλλα αν και προσφορα, ειναι αρκετα πανω απο αυτα που διαθετω :(

 

Να την παρεις φιλε μου, ειναι πολυ ωραιο μηχανακι!

Επεξ/σία από giorgosmg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...