Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη. Σε πρόσφατο ταξίδι στη Γαλλία βρήκα σε μάρκετ καφέδες της Nescafé Nespresso  , ολόκληρη σειρά farmers origins Africa Brazil Andes και μάλλον κανένα 2 ακόμα. Πήρα τον Brazil και μου έκανε καλή εντύπωση. Έκανε γύρω στα 5€ οι 18 κάψουλες. Παίζει να βρούμε Ελλάδα; Έψαξα αλλά είδα εξαντλημένους μόνο. 

IMG_1462.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω σε skroutz-/best price οτι εχουν φερει καποιους αλλα οχι σε 18δαδες αλλα 10αδες σε τιμες 6+ ευρω τι να το κανεις , πιο ακριβες και απο τις γνησιες Nespresso σε boutique..Και αυτες οι Nescafe καψουλες γνησιες πρεπει να λογιζοναι αφου και οι Nescafe στην Nestle ανηκει αλλα ειναι αλλοι τυποι σε σχεση με τις γνησιες Nespresso..Λογικα θα τις φερουν και τα σουπερ μαρκετ καποια στιγμη..

Εντυπωση κανει οτι αναμεσσα στις απειρες μαρκες για Nespresso που εχουν βγει υπάρχει και μία μάρκα με την ονομασια Lamborghini! (δες φωτο)

Παρεμπιπτόντως εβλεπα εχτες στην τηλεωραση οτι η ποικιλια robusta εχει παρει πολυ μεγαλη αυξηση τιμης λογο διαφορων καιρικων φαινομενων οπως ξηρασια, πλημμυρες κτλ για αυτο προετοιμαστητε για περαιτερο αυξησεις ενω ηδη μαρκες οπως Lor , Starbucks, Costa, Lavazza, illy κοστιζουν 4,50 - 5,50ε..

Εγω επειδη εχω ηδη αγορασει/στοκαρει πολλες χαρτινες ταμπλετες ESE για μια μηχανη  που λειτουργουσε αποκλειστικα με αυτο το συστημα  την Didiesse baby frog που ομως δεν εμεινα ικανοποιημενος και την πουλησα αλλα και την Delonghi Dedica αλεσμενου  που ειχε προσαρμογεα για ESE pods αλλα την εδωσα και αυτην για διαφορους λογους θα δωσω μια τελευταια ευκαιρια σε αυτο το συστημα των χαρτινων ταμπλετων αγοραζωντας μια μηχανη με πολυ καλη φημη, την  Aroma plus για να εκμεταλευτω τις 400+ ταμπλετες που εχω , ναι μεν ειναι καπως ακριβη μηχανη αυτη αλλα οι ταμπλετες  ESE pods ιδιως αν παιρνεις μεγαλες ποσοτητες απ το εξωτερικο ειναι πολυ φθηνες , βεβαια το ιδιο ισχυει και για τις καψουλες Nespresso... 

Θα επανελθω με αξιολογιση οταν την παρω ..

ScreenShot_20240508143519.png

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2024 στις 3:23 ΜΜ, Miatakias είπε

 

Εντυπωση κανει οτι αναμεσσα στις απειρες μαρκες για Nespresso που εχουν βγει υπάρχει και μία μάρκα με την ονομασια Lamborghini! (δες φωτο)

 

Γνωστή και premium μάρκα καφέ. Νομίζω τέτοιο καφέ χρησιμοποιεί η "Ηπειρώτισα" στη Βάρης.

Επεξ/σία από Spanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Spanos είπε

Γνωστή και premium μάρκα καφέ. Νομίζω τέτοιο καφέ χρησιμοποιεί η "Ηπειρώτισα" στη Βάρης.

Εγω απο τα σπορ αυτοκινητα την ξερω την Lamborghini πως προεκυψε μαρκα καφε δεν ξερω.. Βεβαια υπαρχουν και αλλες φιρμες που βγαζουν καψουλες nespresso αλλα ειναι γνωστες για αλλα ειδη οπως  Davidoff... 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, μπορώ να πω ότι οι καλύτερες κάψουλες για τα δικά μου γούστα , είναι οι costa coffee ristretto.  ΥΠΈΡΟΧΟΣ καφές. Κρίμα που δε μπορώ να τον βρω σε προσφορά. Αμέσως επόμενος ο lolo argento. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, μπορώ να πω ότι οι καλύτερες κάψουλες για τα δικά μου γούστα , είναι οι costa coffee ristretto.  ΥΠΈΡΟΧΟΣ καφές. Κρίμα που δε μπορώ να τον βρω σε προσφορά. Αμέσως επόμενος ο lolo argento. 

 ο Lollo ειναι η πιο καλη φθηνη μαρκα για μενα , εχω πιει ολλη τη σειρα , προτιμω πρωτα  τον Nero που ειναι πιο δυνατοςκαι μετα τον Αrgento που ειναι πιο γλυκος με πολυ ιδιατερη γευση..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Miatakias said:

 ο Lollo ειναι η πιο καλη φθηνη μαρκα για μενα , εχω πιει ολλη τη σειρα , προτιμω πρωτα  τον Nero που ειναι πιο δυνατοςκαι μετα τον Αrgento που ειναι πιο γλυκος με πολυ ιδιατερη γευση..

Είχα την εντύπωση πως ο argento είναι πιο τούμπανο από τον Nero!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον εχεις δοκιμασει τον Nero? , αν οχι καντο.. Και οι 2 ειναι 100% robusta , του εχω πιει αρκετες φορες και παρολο που η συσκευασια αναφερει τον Nero οτι εχει ενταση  9/10 και τον Argento 10/10 για μενα ο Nero ειναι πιο δυνατος και λιγο πιο πικρος ενω ο Αrgento πιο γλυκος .. Τους εχω και σε ESE PODS 44 και τους 2 και θα τους ξανασυγκρινω στην νεα μηχανη που περιμενω.. Ενας αλλος φτηνος που μ αρεσει ειναι ο Borbone Nero, πιο δυνατος απο τους Lollo αλλα πιο πικρός.. 

Δεν ξερω απο που τους παιρνεις τους Lollo αλλα τους εχει ενα μαγαζι σε Ελλαδα/Θεσσαλονικη πολυ φτηνα  , 17ε την 100αδα τον nero/Argento , αν πινεις και decaf ο Lollo εχει τον καλυτερο που εχω πιει , στον προτινω

dssd.webp

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miatakias είπε

Lollo αλλα τους εχει ενα μαγαζι σε Ελλαδα/Θεσσαλονικη πολυ φτηνα  , 17ε την 100αδα τον nero/ergento

Argento δεν εχει για Nespresso ..εχει μονο αυτες 

image.png.feae546b995ddd1c8816a5d750771288.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, villasg είπε

Argento δεν εχει για Nespresso ..εχει μονο αυτες 

image.png.feae546b995ddd1c8816a5d750771288.png

Ναι αυτό είναι το μαγαζί, λίγες μέρες πριν είχε, αν θες να πάρεις Argento ρώτησε τους ποτέ θα τον ξαναφέρουν, αν δεν τον έχεις δοκιμάσει μπορείς να πάρεις πιο λίγες αλλά σε πιο ακριβη τιμή ανά κάψουλα από σκρουτζ.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, αποστόλης είπε

Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, μπορώ να πω ότι οι καλύτερες κάψουλες για τα δικά μου γούστα , είναι οι costa coffee ristretto.  ΥΠΈΡΟΧΟΣ καφές. Κρίμα που δε μπορώ να τον βρω σε προσφορά. Αμέσως επόμενος ο lolo argento. 

Και εγώ στον costa έχω καταλήξει μετά από πολλές δοκιμές.

Ανά 2μηνο βγάζουν κάτι 40-45% τα μεγάλα σουπερ μάρκετ... 

@Miatakias ο Lolo έχει ακόμη πλαστική κάψουλα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, st@kas είπε

Και εγώ στον costa έχω καταλήξει μετά από πολλές δοκιμές.

Ανά 2μηνο βγάζουν κάτι 40-45% τα μεγάλα σουπερ μάρκετ... 

@Miatakias ο Lolo έχει ακόμη πλαστική κάψουλα? 

 

Βλεπω σε ενα γνωστο σουπαερ μαρκετ τον εχει προσοφορα τον costa στα 2,90ε περιπου

Παραμενει σε πλαστικη αλλα εχει βγαλει και κατι specialities αλουμινιου πουε χω δοκιμασει 2 τυπους και ο ενας εμοιαζε με argento και ο αλλος με τον classico αλλα ειναι πιο ακριβοι https://www.skroutz.gr/c/1550/kapsoules-kafe-rofimaton.html?keyphrase=lollo+caffe&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά SOS

 

Καινούργια μηχανή Essensa Mini, κάνω RESET απο το κουμπί Lungo

H μηχανή εργοστασιακά βγάζει 30ml espresso και όχι 40ml, Lungo βγάζει κανονικά 110ml. Μετρημένο με τη μεζούρα που έχουν τα μίξερ χειρός...

 

Ρυθμίζω χειροκίνητα χρησιμοποιώντας τη μεζούρα να βγάζει 40ml και όλα καλά. Έψαχνα τόσες ημέρες να δω γιατί τα εσπρεσάκια μου και οι φρέντο είναι δηλητήριο ειδικά χωρίς ζάχαρη και με κάψουλα intenso.

 

Tώρα είδα οτι μετά απο reset βγάζει 30ml, η μέτρηση γίνεται με σκέτο νερό, χωρίς κάψουλα και αφου ανοίξω - κλείσω το κλείστρο απο πάνω να στάξει καλά το λίγο νερό που κρατάει.

 

Είναι πρόβλημα αυτό; Να τη στείλω πίσω; Αγορασμένη 10/5, μου την έφεραν στις 12/5. Εντωμεταξύ έχω αγοράσει ένα κάρο κάψουλες με διαφορετικές εντάσεις και δοκίμαζα τόσο καιρό σε λάθος βάση.

Επεξ/σία από Spanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξυ στα 30ml εκχυλισης για την ποσοτητα του καφε που εχει η καψουλα βγαινει πολυ πιο σωστος\καλος ο καφες.

αλλα γουστα ειναι αυτα. οπως σου αρεσει καλυτερα εσενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, afentiko είπε

εν τω μεταξυ στα 30ml εκχυλισης για την ποσοτητα του καφε που εχει η καψουλα βγαινει πολυ πιο σωστος\καλος ο καφες.

αλλα γουστα ειναι αυτα. οπως σου αρεσει καλυτερα εσενα

Διαβάζοντας το θέμα ξέρω οτι πολλοί προτείνουν τα 30 αλλα για freddo, το θέμα είναι γιατί γίνεται αυτό με τα 30 στη δικιά μου μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...