Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τις δοκιμάσω και εγώ να δούμε τι θα δούμε. Την decaf perla την έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει εάν είναι αξιόλογη και νόστιμη γιατί συνήθως λόγο έξτρα επεξεργασίας εκεί φαίνονται αυτοί χωρίς καφεΐνη.

Επεξ/σία από GEOZN8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω κ εγώ την Perla. Δεν έχω βρει καμία που να μου αρέσει εκτός jacobs, lor και nespresso. 

Έχω δοκιμάσει καμία 10αρια διαφορετικές εταιρείες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, flo1 είπε

Θα δοκιμάσω κ εγώ την Perla. Δεν έχω βρει καμία που να μου αρέσει εκτός jacobs, lor και nespresso. 

Έχω δοκιμάσει καμία 10αρια διαφορετικές εταιρείες. 

Που να δοκίμαζες το lollo εκεί να δεις πλάκα δεν θα το πίστευες.. Μας τελείωσε όμως όνειρο ήταν.. Χαχαχα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα από ΑΒ τις Perla Ristretto Superiore (10 ένταση, 100% arabica). Είναι πλέον οι αγαπημένες μου μαζί με τις 13άρες lor (ίσως και να τις προτιμώ κιόλας).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δοκίμασα από ΑΒ τις Perla Ristretto Superiore (10 ένταση, 100% arabica). Είναι πλέον οι αγαπημένες μου μαζί με τις 13άρες lor (ίσως και να τις προτιμώ κιόλας).

Bλεπω οτι οσοι εχουν δοκιμασει τις Perla ολοι ειναι ικανοποιημενοι , θα τους δοκιμασω κι εγω καποιοα στιγμη...

Απο οτι βλεπω online εχει 2 τυπους ristretto , εναν στην πρασινη συσκευασια με ενταση 10 που ειναι μιξη αραμπικα - ρομπουστα στα 2,73 αρχικη και τον ristretto 10 superiore στην μαυρη συσκευασια που ειναι 100% αραμπικα στα 2,94 (πιο ακριβως λογο αραμπικα). Αυτον τον δευτερο ψηνομαι να δοκιμασω κι εγω...

Τι χαρακτηριστικα εχει? (σοκολατα , ξυλοδης κτλ)

Εχει καθολου οξυτητα?

Επισης εχει και 3 lungo  , εναν classic 5 εναν dark 7 και εναν finest intenso 7 (100% arabica) , συν οτι και ο μοναδικος decaf που εχει ειναι κι αυτος lungo!

Εχει δοκιμασει κανενας καποιον απο αυτους του lungo?

Επισης ηπια για δευτερη φορα σε εναν φιλο Nespresso Vertuo.. Την πρωτη αν δεν κανω λαθος ειχα δοκιμασει εναν intenso στα 180ml που δεν με ειχε ενθουσιασει καθολου και εμοιαζε πολυ με εναν τυπικο νερομενο lungo σε κλασσικη Νespresso , εχτες oμως δοκιμασα εναν  Ice Leggero στα 80ml , κοστιζει 0,60/καψ ειναι ειδικα φταγμενος για να πινεται ως freddo με παγο, αυτος εδω: https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules/vertuo/ice-leggero

και μπορω να πω πραγματικα οτι με ενθουσιασε αν και τον ηπια ζεστο για να τον κρινω καλυτερα γιατι οσο να'ναι με παγακια αλλοιωνεται  η γευση

Πολυ οραια κρεμα με πολυ γεματο σωμα , τον ενιωθες πυχτο με πολυ ευχαριστη γευση/αρωμα και χωρις καθολου οξυτητα , αν και η Vertuo δεν κανει εσπρεσσο καθως η εκχυλιση δεν γινεται με πιεση τουλαχιστον 9 bar μπορω να πω πως μου θυμισε αρκετα καφε εσπρεσσο που παιρνεις απ εξω , δεδομενης και της πολυ λογικης τιμης της συγκεκριμενης καψ. που κοστιζει 0,60ε στα 80ml (δηλαδη 0,30 ο μονος) μου μπηκανε πριζες να την αγορασω , αυτο που με κρατα μακρια ειναι οι απογοητευτηκες κριτικες στο σκρουτζ τον αγοραστων μηχανων  οχι για τον καφε αλλα για την ποιοτητα ολων των μηχανων vertuo , οι περισσοτεροι λενε οτι οι μηχανες τους εβγαλαν προβλημα απο τις πρωτες 2-3 χρησεις αλλοι μεσα στους πρωτες 2-3 μηνες , και πολυ αναφερουν κακιστη υποστηριξη απο την nespresso και τους τεχνικους και οτι ακομα και σε αυτους που δωσαν μια προσωρινη μηχανη μεχρι να επισκευστει η δικια τους προλαβε και εβγαλε προβλημα και αυτη..

Ας γραψει καποιος χρηστης εδω την εμπειρια του με την Nespresso Vertuo !

47 λεπτά πριν, Qwerty_2 είπε

Ποιες κάψουλες προτείνετε για να φτιάξω freddo espresso και πόσα ml;

στα 40ml , ουτε για πλακα freddo με 110ml θα βγει νερομπλουκι, τωρα ενδεικτικα Lor ristretto 11 ειναι ενας καφες που ειναι δυνατος αλλα και αρκετα γλυκος που μ αρεσει εμενα , αν δεν κανεις τις δοκιμες σου δεν θα βγαλεις ασφαλη συμπερασματα, ο καθενας εχει τα γουστα του..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Bλεπω οτι οσοι εχουν δοκιμασει τις Perla ολοι ειναι ικανοποιημενοι , θα τους δοκιμασω κι εγω καποιοα στιγμη...

Απο οτι βλεπω online εχει 2 τυπους ristretto , εναν στην πρασινη συσκευασια με ενταση 10 που ειναι μιξη αραμπικα - ρομπουστα στα 2,73 αρχικη και τον ristretto 10 superiore στην μαυρη συσκευασια που ειναι 100% αραμπικα στα 2,94 (πιο ακριβως λογο αραμπικα). Αυτον τον δευτερο ψηνομαι να δοκιμασω κι εγω...

Τι χαρακτηριστικα εχει? (σοκολατα , ξυλοδης κτλ)

Εχει καθολου οξυτητα?

Επισης εχει και 3 lungo  , εναν classic 5 εναν dark 7 και εναν finest intenso 7 (100% arabica) , συν οτι και ο μοναδικος decaf που εχει ειναι κι αυτος lungo!

Εχει δοκιμασει κανενας καποιον απο αυτους του lungo?

Επισης ηπια για δευτερη φορα σε εναν φιλο Nespresso Vertuo.. Την πρωτη αν δεν κανω λαθος ειχα δοκιμασει εναν intenso στα 180ml που δεν με ειχε ενθουσιασει καθολου και εμοιαζε πολυ με εναν τυπικο νερομενο lungo σε κλασσικη Νespresso , εχτες oμως δοκιμασα εναν  Ice Leggero στα 80ml , κοστιζει 0,60/καψ ειναι ειδικα φταγμενος για να πινεται ως freddo με παγο, αυτος εδω: https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules/vertuo/ice-leggero

και μπορω να πω πραγματικα οτι με ενθουσιασε αν και τον ηπια ζεστο για να τον κρινω καλυτερα γιατι οσο να'ναι με παγακια αλλοιωνεται  η γευση

Πολυ οραια κρεμα με πολυ γεματο σωμα , τον ενιωθες πυχτο με πολυ ευχαριστη γευση/αρωμα και χωρις καθολου οξυτητα , αν και η Vertuo δεν κανει εσπρεσσο καθως η εκχυλιση δεν γινεται με πιεση τουλαχιστον 9 bar μπορω να πω πως μου θυμισε αρκετα καφε εσπρεσσο που παιρνεις απ εξω , δεδομενης και της πολυ λογικης τιμης της συγκεκριμενης καψ. που κοστιζει 0,60ε στα 80ml (δηλαδη 0,30 ο μονος) μου μπηκανε πριζες να την αγορασω , αυτο που με κρατα μακρια ειναι οι απογοητευτηκες κριτικες στο σκρουτζ τον αγοραστων μηχανων  οχι για τον καφε αλλα για την ποιοτητα ολων των μηχανων vertuo , οι περισοττεροι λενε οτι οι μηχανες τους εβγαλαν προβλημα απο τις πρωτες 2-3 χρησεις αλλοι μεσα στους πρωτες 2-3 μηνες , και πολυ αναφερουν κακιστη υποστηριξη απο την nespresso και τους τεχνικους και οτι ακομα και σε αυτους που δωσαν μια προσωρινη μηχανη μεχρι να επισκευστει η δικια τους προλαβε και εβγαλε προβλημα και αυτη..

Ας γραψει καποιος χρηστης εδω την εμπειρια του με την Nespresso Vertuo !

στα 40ml , ουτε για πλακα freddo με 110ml τωρα ενδεικτικα Lor ristretto 11 ειναι ενας καφες που ειναι δυνατος αλλα και αρκετα γλυκος πουτ μ αρεσει εμενα , αν δεν κανεις τις δοκιμες σου δεν θα βγαλεις ασφαλη συμπερασματα, ο καθενας εχει τα γουστα του..

Τον δοκίμασα 40ml ως εσπρεσσο και με ενθουσιασε ήταν απολαυστικός αλλά ως freddo όσες προσπάθιες και να έκανα με 40ml ήταν ενα νεροζούμι με την συγκεκριμένη κάψουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Qwerty_2 είπε

Τον δοκίμασα 40ml ως εσπρεσσο και με ενθουσιασε ήταν απολαυστικός αλλά ως freddo όσες προσπάθιες και να έκανα με 40ml ήταν ενα νεροζούμι με την συγκεκριμένη κάψουλα

Mην περιμενεις απο nespresso (μιλαω παντα για κλασσικη) να πιεις φρεντο της προκοπης , εγω δεν ειμαι ειδικος καθως χειμωνα - καλοκαιρι πινω ζεστο τον καφε..

Δοκιμασε ακομα υψηλοτερης εντασης καψουλες με μεγαλητερα ποσοστα robusta , ενδεικτικα καποιες: , Lor onyx 12 , lor barista 13 , Starbucks roast 11, Jacobs intenso 12 , Nespresso kazaar 12 , Nespresso Napoli 13 ή τις ειδικες καψουλες freddo που εχει η nespresso , οι καψουλες στην nepresso εχουν μονο 5γρ καφε οποτε μην περιμενεις πολλα...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Miatakias είπε

Bλεπω οτι οσοι εχουν δοκιμασει τις Perla ολοι ειναι ικανοποιημενοι , θα τους δοκιμασω κι εγω καποιοα στιγμη...

Απο οτι βλεπω online εχει 2 τυπους ristretto , εναν στην πρασινη συσκευασια με ενταση 10 που ειναι μιξη αραμπικα - ρομπουστα στα 2,73 αρχικη και τον ristretto 10 superiore στην μαυρη συσκευασια που ειναι 100% αραμπικα στα 2,94 (πιο ακριβως λογο αραμπικα). Αυτον τον δευτερο ψηνομαι να δοκιμασω κι εγω...

Τι χαρακτηριστικα εχει? (σοκολατα , ξυλοδης κτλ)

Εχει καθολου οξυτητα?

Επισης εχει και 3 lungo  , εναν classic 5 εναν dark 7 και εναν finest intenso 7 (100% arabica) , συν οτι και ο μοναδικος decaf που εχει ειναι κι αυτος lungo!

Εχει δοκιμασει κανενας καποιον απο αυτους του lungo?

Επισης ηπια για δευτερη φορα σε εναν φιλο Nespresso Vertuo.. Την πρωτη αν δεν κανω λαθος ειχα δοκιμασει εναν intenso στα 180ml που δεν με ειχε ενθουσιασει καθολου και εμοιαζε πολυ με εναν τυπικο νερομενο lungo σε κλασσικη Νespresso , εχτες oμως δοκιμασα εναν  Ice Leggero στα 80ml , κοστιζει 0,60/καψ ειναι ειδικα φταγμενος για να πινεται ως freddo με παγο, αυτος εδω: https://www.nespresso.com/gr/el/order/capsules/vertuo/ice-leggero

και μπορω να πω πραγματικα οτι με ενθουσιασε αν και τον ηπια ζεστο για να τον κρινω καλυτερα γιατι οσο να'ναι με παγακια αλλοιωνεται  η γευση

Πολυ οραια κρεμα με πολυ γεματο σωμα , τον ενιωθες πυχτο με πολυ ευχαριστη γευση/αρωμα και χωρις καθολου οξυτητα , αν και η Vertuo δεν κανει εσπρεσσο καθως η εκχυλιση δεν γινεται με πιεση τουλαχιστον 9 bar μπορω να πω πως μου θυμισε αρκετα καφε εσπρεσσο που παιρνεις απ εξω , δεδομενης και της πολυ λογικης τιμης της συγκεκριμενης καψ. που κοστιζει 0,60ε στα 80ml (δηλαδη 0,30 ο μονος) μου μπηκανε πριζες να την αγορασω , αυτο που με κρατα μακρια ειναι οι απογοητευτηκες κριτικες στο σκρουτζ τον αγοραστων μηχανων  οχι για τον καφε αλλα για την ποιοτητα ολων των μηχανων vertuo , οι περισσοτεροι λενε οτι οι μηχανες τους εβγαλαν προβλημα απο τις πρωτες 2-3 χρησεις αλλοι μεσα στους πρωτες 2-3 μηνες , και πολυ αναφερουν κακιστη υποστηριξη απο την nespresso και τους τεχνικους και οτι ακομα και σε αυτους που δωσαν μια προσωρινη μηχανη μεχρι να επισκευστει η δικια τους προλαβε και εβγαλε προβλημα και αυτη..

Ας γραψει καποιος χρηστης εδω την εμπειρια του με την Nespresso Vertuo !

στα 40ml , ουτε για πλακα freddo με 110ml θα βγει νερομπλουκι, τωρα ενδεικτικα Lor ristretto 11 ειναι ενας καφες που ειναι δυνατος αλλα και αρκετα γλυκος που μ αρεσει εμενα , αν δεν κανεις τις δοκιμες σου δεν θα βγαλεις ασφαλη συμπερασματα, ο καθενας εχει τα γουστα του..

Μακρια απο μηχανες Vertuo.Πηρε φιλη μου vertuo next και της χαλασε στον πρωτο μηνα.Την εχουν παρει στο σερβις και της εδωσαν μηχανη αντικαταστασης προσωρινα.Της ειπαν οτι εχουν ελλειψξ ανταλλακτικων και θα κανει τουλαχιστον 15 μερες να φτιαχτει η μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miatakias είπε

Τι χαρακτηριστικα εχει? (σοκολατα , ξυλοδης κτλ)

Εχει καθολου οξυτητα?

Είμαι απλός τύπος. Μου άρεσε.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθαριοτητα τι να χρησιμοποιησω? Βλεπω η nespresso εχει κατι που μαλλον το ριχνεις πισω στο νερο? Δεν το εχω ψαξει πως δουλευει.

Αυριο θα βρισκομαι Θεσσαλονικη και μπορω να πεταχτω στην μπουτικ στο κοσμος. Θα εχουν τετοια? Αξιζει? Μηπως ενα λευκο ξυδακι και κανα 1-2 πλυσεις να ειναι οκ?

8 ώρες πριν, toxotis67 είπε

Από σήμερα και για μια βδομάδα -45% στους LOR το supermarket με τα δύο γράμματα. Πολύ δυνατή προσφορά.

Εχουν και την 13αρα?

Παντως χρησιμοποιω και την 11αρα σε freddo, απλα πρεπει να προσεξεις νομιζω με τον παγο και ποσο θα βαλεις. Ειμαι ευχαριστημενος με αυτο που κανω σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...