Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mechpanos είπε

Για μένα οι original κάψουλες της Nespresso έρχονται με διαφορά πρώτες σε γεύση και υφή, οι καλές της όπως Ethiopia, Kazaar κ.α.

Αλλά πανάκριβες! Με προσφορές στο s/m παίρνω lavazza ή lor και βγαίνει σχεδόν μισή τιμή. Γιατί βάλε ότι θες 2 κάψουλες για να φτιάξεις έναν καλό γεμάτο καφέ, πάει 1€+ ο Nespresso, ,ε δίνω αλλά 50 λεπτά και παραγγέλνω απ' έξω και δουλεύουν και 2 3 άτομα στο καφέ της γειτονιάς...

Λέω να ψαχτώ σε επαναγεμιζομενες, έχει συζητηθεί καθόλου έχετε άποψη;

Εχω δοκιμασει μια πλαστικη και μια μεταλλικη φτηνες (1 ευρω η πλαστικη και 3-4 η μεταλλικη) και οι 2 απο ΚΙνεζικο σαιτ , λοιπον ο καφες βγαινει νεροπλυμα κυριολεκτικο και στις 2 , ασε δε που η μεταλλικη κολλησε στην απορριψη και πως δεν χαλασα καμια μηχανη , με το ζορι μετα απο ωρα βγηκε και δεν ξαναμπηκε για κανενα λογο..Βγαινει ενα ανοικτοχρωμο καφε υγρο που δεν εχει καμια σχεση ουτε και με την χειροτερη εργοστασιακη καψουλα που εχω πιει ..Αλλα εχω δει οτι υπαρχουν καποιες μεταλλικες στο αμαζον κτλ πιο ποιοτικες/ακριβες , αυτες δεν ξερω μπορει να ειναι καλυτερες ...

Δεν στο προτινω σε καμια περιπτωση καθως τρως και ωρα να τις γεμισεις/πλυνεις και αυτο αναιρει την ουσια που εχει μια καψουλομηχανη , την ευκολια/ταχυτητα που προσφερει..

Καλυτερα βαλε σκρουτζ , με κρητιρια τιμη ανα καψουλα , θα δεις υπαρχουν καψουλες  φθηνες απο 0,13.καψ αλλα συνησθως αν παρεις ποσοτητα μεγαλη  , μια που προτινω εγω για υψηλης εντασης χωρις οξυτητα και γλυκια και με διαρκεια σχετικα επιγευση εναι ο Lollo cafe nero , ομως με φθηνιαρικη πλαστικη καψουλα που εχει αργη ροη με οτι κι αν σημαινει αυτο..

5 ώρες πριν, pkk1 είπε

με τα δύο γράμματα...

Έχει πολύ καλή προσφορά. Αγόρασα αρκετά κουτιά 

Γυρω στα 2,70 τους εχουν δεν ειναι και η πιο μεγαλη προσφορα , οι Lor πανε 2,25 περιπου στην μεγιστη που εχω δει εγω , την εχουν οι 2 μεγαλυτερες ελληνικες αλυσιδες ΣΜ που εχουν και σαιτ να τις δεις online , το ενα εχει και τις Lavazza στα 2,25 καλη τιμη αλλα οι Lavazza στην αλουμινιου , ναι μεν ομορφη καψουλα αλλα μου φαινεται πολυ νερομενη η γευση σε εναν decaf και εναν crema e gusto που πηρα..

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Miatakias είπε

Γυρω στα 2,70 τους εχουν δεν ειναι και η πιο μεγαλη προσφορα , οι Lor πανε 2,25 περιπου στην μεγιστη που εχω δει εγω , την εχουν οι 2 μεγαλυτερες ελληνικες αλυσιδες ΣΜ που εχουν και σαιτ να τις δεις online , το ενα εχει και τις Lavazza στα 2,25 καλη τιμη αλλα οι Lavazza στην αλουμινιου , ναι μεν ομορφη καψουλα αλλα μου φαινεται πολυ νερομενη η γευση σε εναν decaf και εναν crema e gusto που πηρα..

Αν θυμάμαι καλά πήρα σε προσφορά τους Lor 2.50€ και την lavazza crema e gusto 2.30€. Η lavazza crema gusto (μπλε κάψουλα) δεν έχει πολύ καβουρδισμα, όπως π.χ η Lor 11 ή 12. Νερουλή δεν θα την χαρακτήριζα. Είναι νόστιμη, έχοντας πιο ισορροπημένη και στρογγυλη γεύση και η συσκευασία αναφέρει ένταση 12/13. Είναι μια κάψουλα που έχω πάντα στη διάθεσή μου. Για ζέστη παρασκευή, είναι μια καλή επιλογή για ένα απογευματινό καφεδάκι ή ένα κυριακάτικο που προτιμάς κάτι πιο ήπιο σε πικρίλα και καλύπτει και όσους δεν τους αρέσουν οι εντάσεις του Lor 11 ή ακόμα περισσότερο του onyx ή του barista. Για κρύα παρασκευή δεν θα το συνιστούσα. Θα επέλεγα Lor onyx ή barista. 

Επεξ/σία από pkk1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.espressobox.gr/kapsoules-illy-symvates/kapsoules-illy-classico-kivotio-symvates-100-pcs

Εγώ παίρνω αυτές ορισμένες φορές, τίμιες ωραία σε γεύση. Διαφορετικά παίρνω τις ispirazione ristretto italiano τια αυθεντικές. Εγώ πάντως τις ανακυκλώνω μαζι με τις nespresso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/3/2022 στις 2:31 ΜΜ, Qwerty_2 είπε

https://www.espressobox.gr/kapsoules-illy-symvates/kapsoules-illy-classico-kivotio-symvates-100-pcs

Εγώ παίρνω αυτές ορισμένες φορές, τίμιες ωραία σε γεύση. Διαφορετικά παίρνω τις ispirazione ristretto italiano τια αυθεντικές. Εγώ πάντως τις ανακυκλώνω μαζι με τις nespresso

Καλες οι illy δε λεω αλλα στα 4,70 αρχικη και μονο -50 λεπτα σε εκπτωση? LoL(Lo)!😝  Το πιασατε το υπονοουμενο...😉

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Miatakias είπε

Καλες οι illy δε λεω αλλα στα 4,70 αρχικη και μονο -50 λεπτα σε εκπτωση? LoL(Lo)!😝  Το πιασατε το υπονοουμενο...😉

Kαι dimello αλλά συγκεκριμένες κάψουλες μου άρεσαν αλλά δεν τις έχω δει αρκετό καιρό στο sm. Οι jacobs που δοκίμασα ήταν χάλια για εμένα, starbucks τα ίδια αν και είναι στην nestle, οπότε παίρνω illy ή παίρνω nespresso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα. Πριν από μερικές ώρες αγόρασα 50 κάψουλες Borbone blue από το κατάστημα που τις εμπορεύεται στο Ν. Ηράκλειο για να δοκιμάσω το συγκεκριμένο καφέ. Δυστυχώς δεν φέρνει το decaf ούτε την κόκκινη ποικιλία. Επίσης θα ήθελα να δοκιμάσω το Lollo Nero και το decaf της συγκεκριμένης μάρκας, αλλά δεν θέλω να παραγγείλω από το ιταλικό amazon, λόγω μεγάλων ποσοτήτων, αν πρώτα δεν δοκιμάσω. 
Για το λόγο αυτό αν κάποιος ενδιαφέρεται να αλλάξει κάποιες κάψουλες από τα παραπάνω είδη που ανέφερα, με τις δικές μου Borbone, ας με ενημερώσει. Έχω επίσης μερικές gold (pro) και μαύρες (Nero). 
Επισης αν κάποιος θέλει να συμμετάσχει σε σχετική παραγγελία από skroutz για Lollo  decaf ας ενημερώσει για να μοιραστούμε τις ποσότητες. 
https://www.skroutz.gr/s/32369285/Lollo-Caffe-Κάψουλες-Espresso-Passionespresso-Decaffeine-Συμβατές-με-Μηχανή-Nespresso-100caps.html

Βρίσκομαι Αθήνα Σύνταγμα. 

Επεξ/σία από toxotis67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την περασμένη εβδομάδα παρέλαβα τον Lollo Nero 100 τμχ. Θα κάνω κάποια σχόλιο για να βοηθήσω όσο μπορώ. 

Στα θετικά: Η γεύση του, έντονη και έχει υψηλό καβουρδισμα, κοντά στον Lor 11. Ίσως και ακόμα πιο πολύ. Πικράδα δεν έχει, αν σου αρέσουν Lor 11, 12, 13. Στα θετικά είναι και η τιμή του που είναι ασυναγώνιστη. Σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις 3 κάψουλες για να φτιάξεις ένα φρεντο χωρίς να σκέφτεσαι τις κάψουλες. Με 2 κάψουλες είσαι οκ, αν δεν θέλεις μεγάλο ποτήρι ή δεν τον θέλεις πολύ βαρύ. 

Στα αρνητικά : Η κάψουλα του είναι πλαστική και σε όσους καφέδες έφτιαξα, μου έδωσε την εντύπωση ότι ζόριζε την μηχανή. Σε σημείο που να σκεφτώ μήπως χαλάσει σε συχνή χρήση. Η εκχύλιση ήταν μικρότερη και κάποιες φορές πάτησα πάλι το κουμπί της καφετιερας. Στα αρνητικά είναι και το καϊμακι, το οποίον δεν με κάλυψε σε ποσότητα αλλά και σε υφή.

Με όλα τα παραπάνω θα πρότεινα σε κάποιον την αγορά του για παρασκευη κυρίως κρύου καφέ και όχι τόσο ζεστού. Αν και η γεύση του είναι εξίσου ωραία. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, καλύτερα να μην τον αγορασεις. Ελπίζω να βοήθησα 

Επεξ/σία από panospkk1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2022 στις 1:56 ΜΜ, panospkk1 είπε

Την περασμένη εβδομάδα παρέλαβα τον Lollo Nero 100 τμχ. Θα κάνω κάποια σχόλιο για να βοηθήσω όσο μπορώ. 

Στα θετικά: Η γεύση του, έντονη και έχει υψηλό καβουρδισμα, κοντά στον Lor 11. Ίσως και ακόμα πιο πολύ. Πικράδα δεν έχει, αν σου αρέσουν Lor 11, 12, 13. Στα θετικά είναι και η τιμή του που είναι ασυναγώνιστη. Σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις 3 κάψουλες για να φτιάξεις ένα φρεντο χωρίς να σκέφτεσαι τις κάψουλες. Με 2 κάψουλες είσαι οκ, αν δεν θέλεις μεγάλο ποτήρι ή δεν τον θέλεις πολύ βαρύ. 

Στα αρνητικά : Η κάψουλα του είναι πλαστική και σε όσους καφέδες έφτιαξα, μου έδωσε την εντύπωση ότι ζόριζε την μηχανή. Σε σημείο που να σκεφτώ μήπως χαλάσει σε συχνή χρήση. Η εκχύλιση ήταν μικρότερη και κάποιες φορές πάτησα πάλι το κουμπί της καφετιερας. Στα αρνητικά είναι και το καϊμακι, το οποίον δεν με κάλυψε σε ποσότητα αλλά και σε υφή.

Με όλα τα παραπάνω θα πρότεινα σε κάποιον την αγορά του για παρασκευη κυρίως κρύου καφέ και όχι τόσο ζεστού. Αν και η γεύση του είναι εξίσου ωραία. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα, καλύτερα να μην τον αγορασεις. Ελπίζω να βοήθησα 

Έψαχνα για οικονομικές κάψουλες που φέρνουν στον LOR Colombia αλλά και στο LOR Decaf. Δυστυχώς με τις Borbone δεν το βρήκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lollo Nero 100 τμχ

Παρελαβα (απο Plus3.gr)  δοκιμασα και λεω οτι για μενα ειναι VFM .
Δεν διαπιστωσα ζορισμα στην μηχανη και εχει καλο καιμακι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2022 στις 12:07 ΜΜ, toxotis67 είπε

Έψαχνα για οικονομικές κάψουλες που φέρνουν στον LOR Colombia αλλά και στο LOR Decaf. Δυστυχώς με τις Borbone δεν το βρήκα. 

Η γεύση είναι κάτι υποκειμενικό. Δεν έχω δοκιμάσει Borbone οπότε δεν μπορώ να σου πω κάτι πάνω σε αυτό. Ο Lor Colombia δεν μου άρεσε, καθώς μου έβγαζε πολύ οξύτητα. Έχοντας λοιπόν αυτό στο μυαλό σου, ως προσωπική επιλογή, μπορείς να επιλέγεις-δοκιμάζεις παρόμοιους καφέδες και στο τέλος να επιλέξεις 2-3 για να έχεις να αλλάζεις. Όσοι έχουν ίδιες απαιτήσεις στο γευστικό κομμάτι, ας δώσουν κάποιες κατευθύνσεις. 

2 ώρες πριν, villasg είπε

Lollo Nero 100 τμχ

Παρελαβα (απο Plus3.gr)  δοκιμασα και λεω οτι για μενα ειναι VFM .
Δεν διαπιστωσα ζορισμα στην μηχανη και εχει καλο καιμακι .

Δυστυχώς εμένα το ζόρισμα παρέμεινε οπότε έπρεπε να κάνω κάτι να βοηθήσω την κατάσταση. Ίσως κάποιοι με κριτικαρετε, όμως βρήκα την εξής λύση. Άνοιξα πέντε τρύπες στον πάτο της κάψουλας, με κοφτερό μαχαίρι, με κατεύθυνση από έξω προς το κέντρο της κάψουλας. Αυτό βοήθησε πολύ την εκχύλιση. Η μηχανή δεν ζορίζεται και είδα μεγάλη διαφορά στο καμάκι τόσο σε υφή, όσο και σε ποσότητα. Επίσης επηρεάστηκε θετικά και η γεύση. Πλέον μπορώ να πω ότι τον απολαμβάνω πραγματικά. Είναι βαρύς καφές χωρίς όμως να έχει πικρίλα. Κάπου εδώ να ευχαριστήσω τον Miatakias για την συμβουλή του να δοκιμάσω τον συγκεκριμένο καφε

Επεξ/σία από pkk1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

Lollo Nero 100 τμχ

Παρελαβα (απο Plus3.gr)  δοκιμασα και λεω οτι για μενα ειναι VFM .
Δεν διαπιστωσα ζορισμα στην μηχανη και εχει καλο καιμακι .

Το συγκεκριμένο site δεν έχει κάψουλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, villasg είπε

Τι να πω. Αν σου πω ότι δεν μπορώ να ανοίξω τα links θα το πιστέψεις? Δεν με θέλει το site. 
Πριν, όταν είπα ότι το site δεν έχει κάψουλες, είχα πάει στο μενού του, είχα πάει στο σημείο που ήταν οι κάψουλες καφέ και δεν είχε καμμία. 

Μόλις τώρα, toxotis67 είπε

Τι να πω. Αν σου πω ότι δεν μπορώ να ανοίξω τα links θα το πιστέψεις? Δεν με θέλει το site. 
Πριν, όταν είπα ότι το site δεν έχει κάψουλες, είχα πάει στο μενού του, είχα πάει στο σημείο που ήταν οι κάψουλες καφέ και δεν είχε καμμία. 

Το άνοιξα yes!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον θα παρω να τις δοκιμασω και εγω αυτες τις lollo κακα τα ψεματα εχει ακριβινει πολυ ο καφες σε σημειο καποιες φορες να σκεφτομαι "αστο θα κανω φραπε μη χαλασω 2-3 καψουλες για φρεντο" αν ειναι να χαλας 60-70-80σεντ για καφε στο σπιτι με 1,50 παιρνω τρομερο καφε απο τη γειτονια σε πλαστικο. στη φωτογραφια τις περασα για αλουμινιου τις lollo πιο πανω διαβασα ειναι πλαστικες ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλαστικες ειναι φθηνης ποιοτητας αλλα ο καφες ειναι πολυ καλος , δεν εχει κατι στην γευση να σε χαλασει (πχ οξυτητα ,  πικριλα ) ,  και να μην γινει ο αγαπημενος σου καφες  σιγουρα θα τον πιεις ευχαριστα και δεδομε νου οτι ειναι robusta/υψηλης εντασης ειναι αρκετα γλυκος

Εμενα μ αρεσει και ο argento εχει πιο ιδιαιτερη γευση  αλλα και ο classic πιο ελαφρυς και γλυκος επισης με μια ελαχιστη οξυτητα σε σχεση με τους αλλους 2.. Το χαρμανι lollo ειναι πολυ καλο

Τα θεματακια που εχει ειναι η χαμηλη ροη και οτι σε μερικες καψουλες βγαζει λιγιρερη ποσοτητα  30-33ml 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...