Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Η άποψη μου είναι ότι για ένα καλό φρέντο ο καφές πρέπει να είναι 12αρης ή 13αρης. Ο onyx και ο barista  της  Lor είναι η ιδανική επιλογή. Βάζω δύο κάψουλες και βγάζω 120-130 ml καφέ. Κάνω την εκχυλιση κατευθείαν σε μεταλλικό σεϊκερ, αυτό που έχει ο barman. Το ποτήρι καίει στην κυριολεξία. Το πλαγιάζω και το βάζω κάτω από τρεχούμενο νερό. Κρυώνει. Το ανακινώ κυκλικά και πάλι καίει.3-4 φορές το κάνω και ο καφές έχει κρυώσει. Βάζω Παγάκια και χτυπάω με το μιξερακι χειρός που έφτιαχνα τον φραπέ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και ο καφές δεν είναι νερούλος. Μια άλλη επιλογή είναι ο lollo Nero. Οικονομικός και γευστικος και δεν έχει καθόλου πικραδα 

Επεξ/σία από pkk1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα!Σημερα θα παω να αγορασω μηχανη.Ποια να παρω??Την inissia της krups ή το παραπλησιο μοντελο της delonghi??Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρακτικα προκειται για το ιδιο ακριβως μοντελο, παρε εκεινο με τη μεγαλυτερη εγγυηση.
αν εχουν την ιδια ακριβως, διαλεξε βαση ποιο χρωμα πηγαινει στη κουζινα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2022 στις 9:26 ΜΜ, Nikoskara123x είπε

Καλησπέρα επειδή μου αρέσει γενικά να δοκιμάζω διαφορετικές κάψουλες από διαφορετικές εταιρείες είδα σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ παίζει τελευταία φουλ προσφορές στις κάψουλες της lavazza,προτείνεται μία από τις 3 να πάρω βάση δικιά σας προτίμηση,1)oro,2)crema e gusto,3)rosa

 

 

 

Εγώ δοκίμασα πριν λίγο καιρό και τα 3 και δεν μου άρεσε κανένα. Είναι θέμα γούστου. Ο L'or για μένα είναι ο καλύτερος από τα σούπερ μάρκετ. Αλλά αν θες και τους βρεις φθηνά πάρε και τους 3 να σου φύγει από το μυαλό. Έχε υπόψιν και Starbucks η και Jacobs τους προτιμώ καλύτερα από Lavazza. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η κοκκινη Krups μου αρεσε πιο πολυ κι εμενα..

Τωρα για την επιλογη των καψουλων coffe island δεν ειμαι σιγουρος οτι εκανες καλα , σε αλουμινιου δεν εχω δοκιμασει αλλα ειχα δοκιμασει πριν 2 χρονια οταν ηταν πλαστικες εναν τυπο και ηταν απο τις χειροτερες που εχω πιει..

Θα σου προτινα να δοκιμασεις Lor στην ενταση που  προτιμας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coffee island κάψουλες εχω δοκιμασει κι εγώ όταν ήταν πλαστικές. Αν εξαιρέσει κάνεις ότι οι μισές είχαν θέμα ροής, δεν λες ότι είναι κακές. Είναι από τις ελάχιστες κάψουλες που θυμίζουν το αρχικό προϊόν (χαρμάνι coffee Island από κανονική μηχανή). Για παράδειγμα στην αγαπημένη lavazza δεν έχει άμεση σχέση η γεύση.

Τις costa  τις βρήκαν κάποια στιγμή προσφορά και τις δοκίμασα, μου φάνηκαν αδιάφορες.

Lor, ποια γεύση / ένταση προτείνετε; Μια φορά που είχα πάρει μου φάνηκαν επίσης αδιάφορες.

Βέβαια σε όλα όσα λέμε, περιλαμβάνονται (και) υποκειμενικά κριτήρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Coffee island κάψουλες εχω δοκιμασει κι εγώ όταν ήταν πλαστικές. Αν εξαιρέσει κάνεις ότι οι μισές είχαν θέμα ροής, δεν λες ότι είναι κακές. Είναι από τις ελάχιστες κάψουλες που θυμίζουν το αρχικό προϊόν (χαρμάνι coffee Island από κανονική μηχανή). Για παράδειγμα στην αγαπημένη lavazza δεν έχει άμεση σχέση η γεύση.

Τις costa  τις βρήκαν κάποια στιγμή προσφορά και τις δοκίμασα, μου φάνηκαν αδιάφορες.

Lor, ποια γεύση / ένταση προτείνετε; Μια φορά που είχα πάρει μου φάνηκαν επίσης αδιάφορες.

Βέβαια σε όλα όσα λέμε, περιλαμβάνονται (και) υποκειμενικά κριτήρια

Προσωπικά από Lor παίρνω μόνο την 13αρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ αρεσουν υψηλης εντασης ristretto 11 , αν σ αρεσουν arabica χαμηλης εντασης με οξυτητα κτλ columbia 8 , και το decaf 9 ειναι καλος για χωρις καφεινη...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα την  τιςδοκιμάσω.

Γενικά με έχει πιάσει έντονα τους τελευταίους μήνες και δοκιμάζω εσπρέσσο.

Είχα πολύ καιρό παραμελημένη την umilk.

Ο μόνος μου κανόνας να μην ξεπερνάω τα 30 λεπτά την κάψουλα. Παλιά στα 50 ήταν το νορμάλ.

Ευτυχώς πλέον υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και συνεχείς προσφορές.

Δυστυχώς εξακολουθώ να μην έχω βρει σωστή "συνταγή" για ωραίο freddo espresso. Μέχρι στιγμής είναι επιπέδου "πίνεται εύκολα"

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρούμε την σωστή συνταγή για freddo. Έρχεται καλοκαιράκι επιβάλετε.. Ίσως και παγάκια με καφέ να ήταν μια λύση λέω τώρα.. Αναλογία 1 καφέ 2 νερό όχι εντελώς σκέτο καφέ στην παγοθηκη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτους τους καφεδες αγορασα γιατι διαβασα σε αξιολογησεις του σκρουτζ οτι κανουν για φρεντο εσπρεσσο.Θα δοκιμασω αυριο το πρωι που θα την βαλω σε λειτουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη δεν θα ειναι σαν το φρεντο που εχεις συνηθισει να πινεις απεξω,αυτο ειναι σιγουρο, μην απογοητευτεις οτι εκανες λαθος αγορα ως προς τη μηχανη.
απλα να εισαι προετοιμασμενος,μην ξενερωσεις.

συμβουλη: μεχρι να βρεις ποιες καψουλες σ'αρεσουν μην αγοραζεις δυο-δυο τις συσκευασιες...

3 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Πρέπει να βρούμε την σωστή συνταγή για freddo. Έρχεται καλοκαιράκι επιβάλετε.. Ίσως και παγάκια με καφέ να ήταν μια λύση λέω τώρα.. Αναλογία 1 καφέ 2 νερό όχι εντελώς σκέτο καφέ στην παγοθηκη.. 

αν παιρνεις τις original nespresso, η μαυρη καψουλα η ristretto ειναι μονοδρομος.
ειδικα αν εισαι οκ με τη ποσοτητα σφηνακιου.

Επεξ/σία από sleepychris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GEOZN8 είπε

Πρέπει να βρούμε την σωστή συνταγή για freddo. Έρχεται καλοκαιράκι επιβάλετε.. Ίσως και παγάκια με καφέ να ήταν μια λύση λέω τώρα.. Αναλογία 1 καφέ 2 νερό όχι εντελώς σκέτο καφέ στην παγοθηκη.. 

Είναι μια επιλογή ο καφές σε παγοθηκη. Στην αρχή της 70 σελίδας σου έγραψα πως το κάνω εγώ και με καλύπτει απόλυτα. Αν θελεις δοκίμασε το. 

12 ώρες πριν, nickol-us είπε

Coffee island κάψουλες εχω δοκιμασει κι εγώ όταν ήταν πλαστικές. Αν εξαιρέσει κάνεις ότι οι μισές είχαν θέμα ροής, δεν λες ότι είναι κακές. Είναι από τις ελάχιστες κάψουλες που θυμίζουν το αρχικό προϊόν (χαρμάνι coffee Island από κανονική μηχανή). Για παράδειγμα στην αγαπημένη lavazza δεν έχει άμεση σχέση η γεύση.

Τις costa  τις βρήκαν κάποια στιγμή προσφορά και τις δοκίμασα, μου φάνηκαν αδιάφορες.

Lor, ποια γεύση / ένταση προτείνετε; Μια φορά που είχα πάρει μου φάνηκαν επίσης αδιάφορες.

Βέβαια σε όλα όσα λέμε, περιλαμβάνονται (και) υποκειμενικά κριτήρια

Η Lor έχεις μεγάλη παλέτα γεύσεων. Η Colombia αν είσαι της οξύτητας στον καφέ, η 12αρα Onyx και η 13αρα barista έχουν χαρακτήρα και έχουν την ένταση που είναι απαραίτητη για φρέντο. Από nespresso  θα κοιτούσα και τον Napoli τον κόκκινο που προσωπικά μου αρέσει.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...