Προς το περιεχόμενο

Nespresso - Κάψουλες Αυθεντικές ή μη (γνώμες, απόψεις και ΟΧΙ προσφορές) και παρελκόμενα


Craven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως στα πλαισια των γενικοτερων ανατιμησεων εχουν ανεβει και οι καψουλες , εχτες ειδα Lor σε γνωστο σουπερ μαρκετ αρχικη 4,18ε , οι illy εχουν ξεφυγει τελειως , οι Lavazza ειναι προσιτες (3,70 αρχικη) και σε γνωστο σουπερ μαρκετ τις ειδα εχτες με -40% και βγαινουν στα 2,26ε η δεκαδα ...

Καλα κανω εγω και παιρνω lollo με 0,15/καψ και αντε γεια!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Miatakias είπε

Οντως στα πλαισια των γενικοτερων ανατιμησεων εχουν ανεβει και οι καψουλες , εχτες ειδα Lor σε γνωστο σουπερ μαρκετ αρχικη 4,18ε , οι illy εχουν ξεφυγει τελειως , οι Lavazza ειναι προσιτες (3,70 αρχικη) και σε γνωστο σουπερ μαρκετ τις ειδα εχτες με -40% και βγαινουν στα 2,26ε η δεκαδα ...

Καλα κανω εγω και παιρνω lollo με 0,15/καψ και αντε γεια!

Κι αυτές (lollο) βλέπω έγιναν sold out. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Miatakias είπε

Οντως στα πλαισια των γενικοτερων ανατιμησεων εχουν ανεβει και οι καψουλες , εχτες ειδα Lor σε γνωστο σουπερ μαρκετ αρχικη 4,18ε , οι illy εχουν ξεφυγει τελειως , οι Lavazza ειναι προσιτες (3,70 αρχικη) και σε γνωστο σουπερ μαρκετ τις ειδα εχτες με -40% και βγαινουν στα 2,26ε η δεκαδα ...

Καλα κανω εγω και παιρνω lollo με 0,15/καψ και αντε γεια!

Όλα έχουν πάρει τα πάνω τους. Θέλει σωστή παρακολούθηση και γερό <<χτύπημα>> αγοράς όταν πρέπει. Αλλιώς έτσι όπως το πάνε παραγγελία απέξω στο τέλος.. Χαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα , 

Είμαι καινούργιος στο άθλημα των καψουλων και ακόμα πείραματίζομαι και δοκιμάζω.
Βασικά παίρνω μόνο Lungo λόγω της ποσότητας που πέφτει  ,   αν δεν κάνω λάθος αυτή δεν είναι η διαφορά ότι ο lungo είναι για μεγαλύτερες ποσότητες?
(Έxω δοκιμάσει lor , jacobs , dimello , lavazza , costa)
ίσως να μου αρέσουν ένα κλικ παραπάνω η lor χωρίς να καταλαβαίνω τρελή διαφορα.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω μιας και καλοκαιριάζει και θα θέλω και παγωμένο καφέ υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες κάψουλες γι αυτήν την δουλεiα δηλαδή για freddo espresso που ας πούμε είναι καλύτερες>?

γιατί σήμερα δοκίμασα lavazza lungo  (1 κάψουλα) πρωτη φορά παγωμένο και ήταν σχετικά καλός δεν με προβλημάτισε κάτι.

ευχαριστώ πολύ.
 

Επεξ/σία από modechristo_13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, modechristo_13 είπε

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω μιας και καλοκαιριάζει και θα θέλω και παγωμένο καφέ υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες κάψουλες γι αυτήν την δουλεiα δηλαδή για freddo espresso που ας πούμε είναι καλύτερες>?

Οσο πιο μεγαλη ενταση τοσο πιο καλα , εμενα μου αρεσει σε φρεντο ο Lor Barista

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταία ξεκίνησα να αγοράζω διάφορες κάψουλες και να δοκιμάζω γεύσεις.

Πάντα προτιμώ κάψουλες υψηλής έντασης.

Πήρα και μου άρεσαν:

Jacobs Espresso ristretto (12)

Lavazza Espresso maestro (9)

Ωραίοι, με καλή επίγευση, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Επειδή ο lavazza έχει αποτελέσει λατρεία στο παρελθόν, δε μπορώ να πω οτι η γεύση είναι η ίδια με αυτή που είχα μάθει, ωστόσο φέρνει.

Και οι 2 παραπάνω γεύσεις, σε freddo espresso (με διπλή κάψουλα), έδωσαν πολύ κάτω του μετρίου αποτέλεσμα.

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος.

Πλέον έχω απογοητευτεί.

 

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, villasg είπε

Οσο πιο μεγαλη ενταση τοσο πιο καλα , εμενα μου αρεσει σε φρεντο ο Lor Barista

Καλησπέρα πήρα να δοκιμάσω τον lor  onyx να δοκιμάσω Φρέντο  .

Επειδή δεν ξέρω.

μια κάψουλα αρκεί??

Και αν ναι ποιο είναι το σωστό , το κουμπί με την μικρή  η την μεγάλη ποσότητα?

Επεξ/σία από modechristo_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, modechristo_13 είπε

Καλησπέρα πήρα να δοκιμάσω τον lor  onyx να δοκιμάσω Φρέντο  .

Επειδή δεν ξέρω.

μια κάψουλα αρκεί??

Και αν ναι ποιο είναι το σωστό , το κουμπί με την μικρή  η την μεγάλη ποσότητα?

Μια κάψουλα έχει 5.5 γρ. καφέ. Ο εσπρέσσο έχει 7-9 γρ. καφέ, επομένως χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 κάψουλες. Για να κάνεις φρέντο όπως παίρνεις απ' έξω, θες 3 ή 4 κάψουλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, VSalomon είπε

Μια κάψουλα έχει 5.5 γρ. καφέ. Ο εσπρέσσο έχει 7-9 γρ. καφέ, επομένως χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 κάψουλες. Για να κάνεις φρέντο όπως παίρνεις απ' έξω, θες 3 ή 4 κάψουλες. 

άρα θέλω 2 κάψουλες  στην επιλογή της μικρής κούπας από τα 2 κουμπιά που έχει η καφετιέρα;

Επεξ/σία από modechristo_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, modechristo_13 είπε

άρα θέλω 2 κάψουλες  στην επιλογή της μικρής κούπας από τα 2 κουμπιά που έχει η καφετιέρα;

Ναι φιλε , 2 καψουλες στην επιλογη εσπρεσσο 40ml...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, modechristo_13 είπε

άρα θέλω 2 κάψουλες  στην επιλογή της μικρής κούπας από τα 2 κουμπιά που έχει η καφετιέρα;

Βαλε 3 καψουλες στα 40 ml για να εισαι οκ..

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Miatakias είπε

Ναι φιλε , 2 καψουλες στην επιλογη εσπρεσσο 40ml...

 

1 λεπτό πριν, aenaos15 είπε

Βαλε 3 καψουλες στα 40 ml για να εισαι οκ..


ευχαριστώ παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2022 στις 6:58 ΜΜ, modechristo_13 είπε

άρα θέλω 2 κάψουλες  στην επιλογή της μικρής κούπας από τα 2 κουμπιά που έχει η καφετιέρα;

Ναι, 2-4 κάψουλες.Για φρέντο, βάλε την επιλογή που βγάζει λιγότερο καφέ. Διαφωνώ με τα άλλα παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επειδή μου αρέσει γενικά να δοκιμάζω διαφορετικές κάψουλες από διαφορετικές εταιρείες είδα σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ παίζει τελευταία φουλ προσφορές στις κάψουλες της lavazza,προτείνεται μία από τις 3 να πάρω βάση δικιά σας προτίμηση,1)oro,2)crema e gusto,3)rosa

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nikoskara123x είπε

Καλησπέρα επειδή μου αρέσει γενικά να δοκιμάζω διαφορετικές κάψουλες από διαφορετικές εταιρείες είδα σε γνωστές αλυσίδες σούπερ μάρκετ παίζει τελευταία φουλ προσφορές στις κάψουλες της lavazza,προτείνεται μία από τις 3 να πάρω βάση δικιά σας προτίμηση,1)oro,2)crema e gusto,3)rosa

 

 

 

Crema e gusto πάντως που πήρα εγώ για φρεντο με 2 κάψουλες 2χ40ml πολύ καλός. Τους άλλους 2 δεν τους έχω δοκιμάσει. Ας πουν και τα παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...