Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι απλά μία απόφαση. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι συμβατός με κάποιον. Δώσε σάλιο, αν βρεθεί κάποιος συμβατός, θα έρθει το θάρρος μόνο του τότε.

Για αυτό με είπε ότι μπορεί να είναι ο άλλος στο Hong Kong και να είμαι συμβατός για να πάω να δώσω. Δεν έχω θέμα να δώσω απλά αυτές τις αυξητικές δεν ξέρω μην σώσουμε τον άλλο και πάθουμε εμείς τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να γραψω λιγα λογια.

για την αιμομοδια.οπως ειπαν υπαρχει το site www.bdr.gr

οταν πας και δινεις αιμα πρωτη φορα και βαζεις τα στοιχεια σου ερχεται μυνημα στο κινητο και ενεργοποιεις το account σου.επισης μεσα απο το account πας και ζητας την καρτα/ταυτοτητα να το πω καλυτερα του αιμοδοτη και εχει διαφορα σημεια που μπορεις να την παραλαβεις που συνηθως ειναι καταστηματα vodafone οσο και αν φαινεται παραξενο.επισης μπαινουν οι αιμοδοσιες online.οι παλιες καποιες φαινονται μεσα απο το site ενω αμα δεν φαινονται πρεπει να ζητησεις να περαστουν απο καποιο νοσοκομειο.

σχετικα με την αιμοδοσια.μπορει καποιος να δωσει 4 φορες το χρονο.αν δωσει παραπανω θα πιαστουν οι 4 .για καθε μια φιαλη που δινεις εθελοντικα δικαιουσαι να παρεις μια πισω.οποτε αν γινει κατι σε καποιον μπορεις να δωσεις.και για εγχειρησεις μπορει να χρειαστουν 2-3 φιαλες για πλακα που πλεον τις ζητανε προληπτικα.αν κατι ειναι πιο σοβαρο φευγουν αβερτα οι φιαλες.σου παιρνουν περιπου 300-400ml αιμα που σε κανα δεκαλεπτο συνηθως το εχεις δωσει.

η βελονα ειναι μεγαλη αλλα αντιθετα με οτι πιστευει ο κοσμος ποναει λιγοτερο απο πεταλουδα και ο πονος ειναι ελαχιστα παραπανο απο μικρη βελονα.οσο δινεις αιμα δεν πονας.η ποσοτητα που δινεις ειναι πολυ μικρη για να παθεις κατι.πιο πολυ ειναι το ψυχολογικο παρα το αιμα που δινεις.

οταν δωσεις 15 φορες παιρνεις το χαλκινο μεταλλιο και ενα χαρτι σαν ευχαριστηριιο.στις 25 φορες παιρνεις το ασημενιο μεταλλιο.

δεν υπαρχει χρυσο στην παρουσα φαση.

μπορει αν καποιος θελει να δωσει αιμοπεταλια αλλα ειναι αλλη διαδικασια οπου φιλτραρεται το αιμα(σε τρυπανε both hands)

για μυελο τον οστων δινεις σαλιο ή πιο παλια αιμα και σε καταχωρουν.αν χρειαστει να δωσεις σε φωναζουν απλα αν καποιος χρειαστει συνηθως ο πιο συμβατος δοτης ειναι καποιος συγγενης.

το site ειναι το http://www.eom.gr/ .δεν παιρνεις καποια καρτα σε αυτο.οταν ειναι να δωσεις μυελο ειτε γινεται με παρακεντηση στην μεση ειτε τωρα παιζει αυξητικη ορμονη και μετα οπως ειπαν πιο πανω σου φιλτραρουν το αιμα.

 

επισης υπαρχει δωρητης οργανων αμα τυχει κατι παραξενο.

παιρνεις καρτα οτι εισαι δωρητης αν και πλεον εχουν πει δεν ξερω αν ισχυει οτι ολοι ειμαστε δωρητες εκτος αν δηλωσεις το αντιθετο.

http://www.eom.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=29%3A%CE%B7-%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%83-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%83-%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CE%BD&Itemid=122&lang=el

 

τελος υπαρχει και δωρητης σωματος δηλαδη μετα θανατον το σωμα σου να δωθει για δοκιμες και για να μαθουν καποιοι στα πανεπιστημια και αφου τελειωσουν με σενα τοτε σε ξανασυναρμολογουν:P και σε δινουν για να σε θαψουν.

 

τωρα οσο αφορα την αιμοδοσια που ειναι το θεμα.

ακους την κλασσικη ατακα.μα γιατι να δωσω αιμα.μα για το βασικο λογο οτι αμα γινει κατι θα παρεις το αιμα σου πισω και δεν θα παρακαλας τον καθενα για μια φιαλη οπως γινεται.δεν μιλαω και για περιπτωσεις που καποιοι αγοραζουν φιαλες αιμα σε τρελη τιμη σε black market.

επισης η ατακα φοβαμαι και ποναει ειναι ατακα για παιδια 10 χρονων.λες και κανεις δεν εχει πονεσει στην ζωη του και ξαφνικα λες και θα τον σφαξουν που θα νιωσει ενα τσιμπημα για 1 second.

και δυστυχως σε αυτο το θεμα η ελλαδα ειναι πισω.σε αλλες χωρες για να αναγκασουν τον κοσμο να δινει δινουν χρηματικο ποσο οχι καθε φορα.στην ελλαδα μονο χαρτι για καμια αδεια σου δινουν το οποιο συνηθως στον ιδιωτικο τομεα δεν πιανει.

επισης στους 100 αντρες μπορουν να δωσουν πχ οι 90 αλλα στο τελος δινουν οι 10.

αντιθετα στις γυναικες απο τις 100 θελουν να δωσουν οι 90 αλλα λογω διαφορων δινουν πολυ λιγοτερες.

ναι υπαρχουν ατομα που ζαλιζονται οταν δουν βελονα αλλα ουτε χρειαζεται να δεις την βελονα ουτε να βλεπεις το αιμα ουτε δεν ξερω τι.παιζε στο κινητο βαλε μουσικη κανε οτι θες.πιο πολυ ειναι το ψυχολογικο παρα το σωματικο αφου η ποσοτητα που παιρνουν ειναι για κλαματα.

 

επισης επειδη ειμαστε και για κλαμματα ειχε βγει ενα videaki στο internet το οποιο ηταν για την αιμοδοσια

https://www.youtube.com/watch?v=T3wNOVWLCzI

 

το οποιο απαγορευτηκε γιατι θεωρηθηκε σεξιστικο και δεν ξερω τι.

τελικα στην θεση του βγηκε ενα αλλο video δεν μπορω να το βρω που αμα το δει κανεις θα νομιζει οτι μιλανε ατομα....

καλως η κακως το σεξ τραβαει οποτε το πρωτο video ειναι πιο ικανο να κανει τον κοσμο να δωσει αιμα απο το δευτερο που ηταν σαν παιδια νηπιαγωγιου να μιλανε.

 

ακομα ειναι ενας τροπος για να τσεκαριστει καποιος κατα καποιο τροπο με πλαγιο τροπο οτι δεν εχει τιποτα απο ΣΜΝ.

και για εμας που μας αρεσει το πρωινο παιρνεις και τον χυμο με το σαντουιτσακι δωρο μετα την αιμοδοσια.σε μερικα νοσοκομεια υπαρχει περιπτωση μετα απο αρκετες φορες να σου δωσουν τιμητικα μια καρφιτσα που κατι δειχνει για την αιμοδοσια.

 

επισης προτιμηστε να δινετε αιμα σε καποιο χ νοσοκομειο σταθερα.ειναι ποιο ευκολο να συνενοηθεις αμα χρειαστεις αιμα απο οτι να εχεις δωσει διαμεσω διαφορων που ερχονται στην δουλεια και σου λενε υπαρχει τραπεζα αιματος εργασιας και ειναι μονο για συγγενεις α βαθμου και κατι τετοια.προσωπικα εχω διαλεξει το ναυτικο νοσοκομειο αθηνων.το μονο που με χαλαει εκει ειναι οτι εχουν καταργησει να δινεις αιμα το σαββατο αλλα καθημερινες που παω δεν περιμενω ουτε δεκαλεπτο συνηθως.

 

επισης θα το πω λιγο χυμα αλλα ακουω ατομα να λενε μα δεν μπορω τα νοσοκομεια και τετοια.οκ δεκτο αλλα επειδη αργα η γρηγορα θα περασεις απο νοσοκομειο καλως η κακως αρχισενα μπαινεις στο κλιμα απο τωρα δινοντας αιμα για να μην σου κακοφανει αργοτερα οταν θα μπεις για κατι πιο σοβαρο.επισης δεν υπαρχει ατομο εκει εξω στον κοσμο το οποιο να μην εχει πονεσει πολυ παραπανω απο οτι ειναι το τσιμπημα της βελονας.μεχρι και το τσιμπημα μιας μελισσας ειναι πολλαπλασιο σε πονο απο την βελονα.η βελονα παροτι ειναι χοντρη ειναι  πολυ καλα φτιαγμενη για να μπαινει με ελαχιστο πονο.

σορρυ για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να τα πω.


Για αυτό με είπε ότι μπορεί να είναι ο άλλος στο Hong Kong και να είμαι συμβατός για να πάω να δώσω. Δεν έχω θέμα να δώσω απλά αυτές τις αυξητικές δεν ξέρω μην σώσουμε τον άλλο και πάθουμε εμείς τίποτα.

σε παρακολουθουν οσο παιρνεις αυτα που παιρνεις .δεν σε αφηνουν στο ελεος του θεου.κοινως δεν θα πεθανεις εσυ για να σωθει ο αλλος.εσυ θα καταχωρηθεις οταν δωσεις δειγμα σε μια παγκοσμια τραπεζα σαν ενας αριθμος .ο αριθμος αυτος ειναι απροσωπος και μονο το νοσοκομειο ξερει ποιος ειναι πισω απο αυτον τον αριθμο.


Doctor, θα μπορουσες να γραψεις 1-2 παραγραφους για τη διαδικασια απαξ και βρεθει συμβατοτητα?

Εχω διαβασει αρκετα, αυτο με τα χαπια παντως προσωπικα δεν το γνωριζα.

εδω στα ελληνικα

http://www.eom.gr/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=133&Itemid=134&lang=el

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδή πεθαίνεις, θες αίμα, και δεν αφήνουν ένα φίλο σου να δώσει επειδή είναι lgbt άτομο.

 

Η απαγόρευση δεν αναφέρεται σε LGBT άτομα αλλά σε άνδρες που κάνουν ή έχουν κάνει έστω μια φορά σεξ στη ζωή τους με άλλον άνδρα ακόμα και με προφύλαξη.Επειδή η σεξουαλική συμπεριφορά δεν είναι απόλυτο predictor της ταυτότητας κάποιου η απαγόρευση ουσιαστικά αφορά και άτομα εκτός της LGBT κοινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο τέλειως τυπικό αν σε βιάσει κάποιος ενώ είσαι straight, αποκλείεσαι από αιμοδοσία ακόμα κι αν οι ιολογικές εξετάσεις είναι αρνητικές? :P

 

Super scenario i know...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο όσοι είναι θύματα βιασμού.Υπάρχουν πολλοί άνδρες που έχουν δοκιμάσει σεξ με άλλον άνδρα έστω κ μια φορά χωρίς να είναι LGBT, ε και αυτοί permaban κανονικό.

 

Φοβικές κουλαμάρες ολκής καταλοίπων 80's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πραξη δεν μπορουν να τσεκαρουν κατι .ουτε αν ειχες παρει ναρκωτικα ,ουτε αν εχεις πολλες σχεσεις,ουτε αν ειχε παει στην αγγλια την ταδε περιοδο,ουτε αν κανεις ταξιδια στο εξωτερικο,ουτε αν εισαι ομοφυλοφιλος,ουτε αν εχεις κανει piercing /τατουαζ.οποτε ολα πανε με βαση τη σημειωνεις στο χαρτι που φτιαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βελονα παροτι ειναι χοντρη ειναι  πολυ καλα φτιαγμενη για να μπαινει με ελαχιστο πονο.

Πραγματι, αρκει η νοσηλευτρια να μη βαριεται τη ζωη δουλεια της, να προσεξει 2"sec οταν στην βαζει

:whistle:

Επισης καλο ειναι να προσεχουμε και εμεις τη συμπεριφορα μας: σε σχεση με τυχον εντονη κουραση

-και οχι μονο στην υπολοιπη ημερα/κατοπιν της αιμοδοσιας, μα μεχρι να υπαρξει αναπληρωση ολων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι, αρκει η νοσηλευτρια να μη βαριεται τη ζωη δουλεια της, να προσεξει 2"sec οταν στην βαζει

:whistle:

Επισης καλο ειναι να προσεχουμε και εμεις τη συμπεριφορα μας: σε σχεση με τυχον εντονη κουραση

-και οχι μονο στην υπολοιπη ημερα/κατοπιν της αιμοδοσιας, μα μεχρι να υπαρξει αναπληρωση ολων

ναι καποιες/καποιοι ειναι πιο χαλαροι στο θεμα πως βαζουν την βελονα οποτε λιγοτερο πονο. ναι γενικος μετα την αιμοδοσια δεν θελει πολλες ταρζανιες γιατι εστω και λιγακι εχουμε ταλαιπωρηθει.

προσωπικα τωρα ως φορες εχω δωσει ως τωρα δεν παρατηρησα καποια εμφανη διαφορα στο πως ειμαι ή να κουραζομαι πιο ευκολα κτλ.απλα προσπαθουσα εκεινη την ημερα να την παω πιο χαλαρα οσο γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να δινω ορκο ενω σου λενε οτι να μην εχεις παρει πχ ασπιρινη κτλ τις τελευταιες 48 ωρες νομιζω οτι σε αλλα φαρμακα πρεπει να εχει περασει πολυς καιρος.(σε καποια φαρμακα που καποιος παιρνει μονιμα) πχ ψυχοφαρμακα κτλ.

σιγουρα καποιος γιατρος απο αιμοδοσια θα μπορουσε να μας πει και θα μπορουσες να καλεσεις και να τους ρωτησεις ή με καποιο email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όσοι είστε με χάπια θυροειδή και δεν είστε ρυθμισμένοι δεν δίνετε. Αν είστε, νομίζω Τ4 δεν δίνει και T3 δίνει αλλά ας πει και κάποιος ειδικός επειδή εγώ κάνω το δημιουργικό κομμάτι της ομάδας και δεν τα θυμάμαι όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε και τα αιμοπεταλια που χρειαζοντε συνανθρωποι μας !!

Εχω δωσει 2 φορες και ειναι λιγο κουραστικη η διαδικασια αλλα απαραιτητη και μπορει καποιος να δωσει και καθε μηνα . Το "κακο" ειναι οτι πρεπει να τα δωσεις οταν καποιος τα χρειαζεται γιατι δεν πανε σε Τραπεζα  αιμοπεταλιων και να τα δωσεις στο νοσοκομειο που νοσηλευεται ο ασθενης .Την πρωτη φορα με πηραν τηλεφωνο απο το Παιδων γα ενα παιδακι λογω ομαδας που εχω Ο(-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς φοβάμαι τις βελόνες (παρακαλώ να λείπει το δούλεμα :-D ) ... έχω προσπαθήσει 3 φορές να δώσω αίμα, και τις 3 φορές με λούζει κρύος ιδρώτας, κλείνουν οι φλέβες μου και με πιάνει τάση λιποθυμίας. Οι νοσοκόμες με έχουν σταματήσει και τις 3 φορές.

Δηλαδή μπαίνει η βελόνα και στο λεπτό παθαίνω τα παραπάνω. Αντιδρά το σώμα μου από ότι έχω καταλάβει. Είναι καθαρά ψυχολογικό. Δεν ξέρω όμως πως να το αντιμετωπίσω. 

Ζηλεύω αυτούς που δεν παίρνουν χαμπάρι... 

Η αιμοδοσία είναι μεγάλη υπόθεση παιδιά και μπράβο σε όσους είναι εθελοντές. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δυστυχώς φοβάμαι τις βελόνες (παρακαλώ να λείπει το δούλεμα :-D ) ... έχω προσπαθήσει 3 φορές να δώσω αίμα, και τις 3 φορές με λούζει κρύος ιδρώτας, κλείνουν οι φλέβες μου και με πιάνει τάση λιποθυμίας. Οι νοσοκόμες με έχουν σταματήσει και τις 3 φορές.

Δηλαδή μπαίνει η βελόνα και στο λεπτό παθαίνω τα παραπάνω. Αντιδρά το σώμα μου από ότι έχω καταλάβει. Είναι καθαρά ψυχολογικό. Δεν ξέρω όμως πως να το αντιμετωπίσω. 

Ζηλεύω αυτούς που δεν παίρνουν χαμπάρι... 

Η αιμοδοσία είναι μεγάλη υπόθεση παιδιά και μπράβο σε όσους είναι εθελοντές. 

 

Δεν εισαι ο μονος φιλε μου που φοβασαι τις βελονες...Εγω να δεις αλλα μπροστα σε αυτο που προσφερω το ξεπερναω εστω για λιγο εκεινες τις στιγμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...