Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω,

 

Σκεφτόμουν καιρό να ανοίξω και εγώ τέτοιο θέμα, αλλά με προλάβανε :P Έχω δώσει αρκετές φορές και το θεωρώ κοινωνικό καθήκον.

 

Μια ερώτηση μονάχα. Είμαι γενικά τσιτωμένος και νευρικός άνθρωπος, και ειδικά όταν μου μετράνε την πίεση ανεβαίνει μαζί με τους παλμούς (αν μετρηθώ μόνος σου είναι μια χαρά). Την τελευταία φορά πριν κάτι μέρες πήγα να δώσω και αποκλείστηκα γιατί είχα 16-6 πίεση. Έκανα μια βόλτα να ηρεμήσω και έπεσε στα 13-4 :ph34r: . Η νοσοκόμα με απέκλεισε και πάλι προφανώς και είπε δεν το έχει ξαναδεί (τόσο μεγάλη η μεγ πίεση και ταυτόχρονα τόσο μικρή η μικρή).

 

Καμιά ιδέα τι φταίει? Αλάτια και λοιπές ππριές δεν τρώω.

 

Νομιω οτι οι νσοκομες ξερουν οτι σε ολους σχεδον ανεβαινει καπως η πιεση και ελαφρως το παραβλεπουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 272
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικό - άσχετο, ξέρει κανείς γιατί τα ιδιωτικά δεν έχουν αιμοδοσία? Συνεργάζονται με κάποιο δημόσιο για να προμηθεύονται προϊόντα αίματος και αν θες να "ξεπληρώσεις" δεν μπορείς επιτόπου, πρέπει να πας στο εκάστοτε δημόσιο.

λογικα το κοστος μπαινει στην μεση.γιατι θα πρεπει να υπαρχουν ατομα για την αιμοδοσια οπως και υλικα αιμοδοσιας και ψυγεια συντηρησης του αιματος και συν τις εξετασεις που γινονται .δηλαδη δεν ειναι μονο το ατομο που θα σου παρει αλλα και ολα τα απο πισω που δεν βλεπουμε εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο βασικος λογος που δινεις αιμα ειναι για να εχεις εσυ καβατζα αιμα αμα γινει κατι

...

Οποτε δεν ειναι για το καλο του κοσμου ειναι για το καλο το δικο σου.

 

Σε αυτό δε μπορώ να διαφωνήσω καθόλου, το ότι μπορεί να χρειαστώ εγώ (ή δικός μου άνθρωπος) στο μέλλον και θα 'χω 'καβάτζα' παίζει να 'ναι το μοναδικό επιχείρημα που θα μπορούσε να με κάνει να δώσω αίμα με τις τρέχουσες συνθήκες.

 

Αλλά απ' ότι φαίνεται και πάλι δεν αρκεί, δεδομένου ότι ελάχιστοι δίνουν. Ίσως να φταίει το ότι η αιμοδοσία προωθείται ως "δώσε για να σώσεις τον άλλο" και όχι ως "δώσε για να 'χεις εσύ μετά", οπότε και απευθύνεται στους ελάχιστους αλτρουιστές της κοινωνίας αντί για το σύνολό της (λίγοι νοιάζονται για το καλό ενός άγνωστου, όλοι νοιάζονται για το καλό το δικό τους).

 

Όπως και να 'χει οι εμμονές (για να μην πω κόμπλεξ) των ιθυνόντων της αιμοδοσίας οδηγούν στο να υπάρχει έλλειψη μονάδων αίματος. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι θα ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα εάν υπήρχαν -και- οικονομικά (έστω και έμμεσα) κίνητρα για να δώσει αίμα κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το 4σελιδο λεω :-) Το θεμα ειναι να περασουν στο level να ειδοποιουν

με μαζικο email, για μια επειγουσα αναγκη ζωης. Αυτο ειναι το προφανες  :ph34r: 

http://ekea.gr/where-donate/

τουλαχιστον στο bdr.gr δεν εχει κατι τετοιο.πολλες φορες θα δεις τετοια να ανοιγονται στο facebook/twitter κτλ. και γενικα στα μεσα δικτυωσης.ναι θα ηταν καλη φαση να υπηρχε κατι μαζικο που να βλεπεις ποιος ζηταει αιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω,

 

Σκεφτόμουν καιρό να ανοίξω και εγώ τέτοιο θέμα, αλλά με προλάβανε :P Έχω δώσει αρκετές φορές και το θεωρώ κοινωνικό καθήκον.

 

Μια ερώτηση μονάχα. Είμαι γενικά τσιτωμένος και νευρικός άνθρωπος, και ειδικά όταν μου μετράνε την πίεση ανεβαίνει μαζί με τους παλμούς (αν μετρηθώ μόνος σου είναι μια χαρά). Την τελευταία φορά πριν κάτι μέρες πήγα να δώσω και αποκλείστηκα γιατί είχα 16-6 πίεση. Έκανα μια βόλτα να ηρεμήσω και έπεσε στα 13-4 :ph34r: . Η νοσοκόμα με απέκλεισε και πάλι προφανώς και είπε δεν το έχει ξαναδεί (τόσο μεγάλη η μεγ πίεση και ταυτόχρονα τόσο μικρή η μικρή).

 

Καμιά ιδέα τι φταίει? Αλάτια και λοιπές ππριές δεν τρώω.

Ενταξει, δεν ειναι να δωσουμε ιατροσυμβουλες εδω, αντικειμενικα παντως ψαξε το: τι & γιατι

:shifty:

Ειδικα με την χαμηλη σου, θα ειναι που εχουνε θεμα..! Φαντασου επειδη κι εγω 'γυροφερνω'

στο 8, αν τυχον με βρουνε παρακατω, μου αρνιουνται προσκαιρα. Κανω τοτε την βολτα μου,

ανεβαζω με ξαναμετρουν και δινω κανονικα -υποθετω 'φοβουνται' μην τους λιποθυμησουμε!

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω,

 

Σκεφτόμουν καιρό να ανοίξω και εγώ τέτοιο θέμα, αλλά με προλάβανε :P Έχω δώσει αρκετές φορές και το θεωρώ κοινωνικό καθήκον.

 

Μια ερώτηση μονάχα. Είμαι γενικά τσιτωμένος και νευρικός άνθρωπος, και ειδικά όταν μου μετράνε την πίεση ανεβαίνει μαζί με τους παλμούς (αν μετρηθώ μόνος σου είναι μια χαρά). Την τελευταία φορά πριν κάτι μέρες πήγα να δώσω και αποκλείστηκα γιατί είχα 16-6 πίεση. Έκανα μια βόλτα να ηρεμήσω και έπεσε στα 13-4 :ph34r: . Η νοσοκόμα με απέκλεισε και πάλι προφανώς και είπε δεν το έχει ξαναδεί (τόσο μεγάλη η μεγ πίεση και ταυτόχρονα τόσο μικρή η μικρή).

 

Καμιά ιδέα τι φταίει? Αλάτια και λοιπές ππριές δεν τρώω.

αυτο μαλλον θα πρεπει να το δεις με γιατρο.ναι ειναι παραξενο τοσο μεγαλη διαφορα μικρης και μεγαλης.μια φορα ειχα χαμηλη πιεση ασχετα που ειμαι ανθρωπος της τσιτας οποτε μου λεει πηγαινε πιες ενα καφε και ελα.πηγα ηπια ενα καφε απο το μηχανημα γυρισα και ολα οκ. τουλαχιστον αν ειναι το φυσιολογικο σου αυτο να το ξερεις οποτε να σε αφησουν να δωσεις.αλλα ναι 13 και 16 ειναι πολυ.

Σε αυτό δε μπορώ να διαφωνήσω καθόλου, το ότι μπορεί να χρειαστώ εγώ (ή δικός μου άνθρωπος) στο μέλλον και θα 'χω 'καβάτζα' παίζει να 'ναι το μοναδικό επιχείρημα που θα μπορούσε να με κάνει να δώσω αίμα με τις τρέχουσες συνθήκες.

Αλλά απ' ότι φαίνεται και πάλι δεν αρκεί, δεδομένου ότι ελάχιστοι δίνουν. Ίσως να φταίει το ότι η αιμοδοσία προωθείται ως "δώσε για να σώσεις τον άλλο" και όχι ως "δώσε για να 'χεις εσύ μετά", οπότε και απευθύνεται στους ελάχιστους αλτρουιστές της κοινωνίας αντί για το σύνολό της (λίγοι νοιάζονται για το καλό ενός άγνωστου, όλοι νοιάζονται για το καλό το δικό τους).

Όπως και να 'χει οι εμμονές (για να μην πω κόμπλεξ) των ιθυνόντων της αιμοδοσίας οδηγούν στο να υπάρχει έλλειψη μονάδων αίματος. Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι θα ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα εάν υπήρχαν -και- οικονομικά (έστω και έμμεσα) κίνητρα για να δώσει αίμα κάποιος.

ακομα και αυτοι που το κανουν απο αλτρουισμο οπως λες παλι ξερουν οτι εχουν μια καβατζα.δεν θα με πειραζε πχ να εδινα και ας μην υπηρχε καβατζα αλλα θα ηταν σωστο να δινουν και αλλοι ωστε καθε αναγκη να μπορει να καλυφθει.

απο εκει και περα δεν με παραξενευει που ενω παιρνεις μια φιαλη καβατζα ο κοσμος δεν παει να δωσει και εχει αρκετες λογικες εξηγησεις.

α.ειμαστε σαν λαος λιγο στα τετοια μας .

β.δεν υπαρχει και πολυ παιδεια σε αυτα τα πραγματα.

γ.πιστευουμε οτι δεν θα συμβει ποτε σε εμας ειδικα οταν ειμαστε σε μικρη ηλικια που νομιζουμε οτι ειμαστε ο superman και batman μαζι και δεν παθαινουμε τιποτα.

δ.παιζει παρα πολλα ατομα να μην ξερουν οτι δικαιουνται μια φιαλη αιμα για τον ευατο τους οταν δινουν.αυτο σιγουρα μπορει να μας το πουν και οσα ατομα διαβασαν το θεμα αν το ηξεραν.οτι δηλαδη μπορεις να δωσεις εθελοντικα.ναι σιγουρα αμα υπηρχε το οικονομικο στην μεση θα ηταν ολα καλυτερα αφου και το χ ποσο που θα εδιναν (νομιζω γερμανια ηταν 40) ειναι κατι σε περιοδο κρισης.αλλα νομιζω οτι στο εξωτερικο σε καποιες χωρες δεν παιρνεις αυτο το ποσο καθε φορα που δινεις αλλα ειναι μια φορα per year.

ναι δυστυχως δεν περναει το μυνημα οτι και σε σενα μπορει να συμβει οποτε δινε να εχεις.

και το κακο ειναι οτι σε περιπτωσεις μεγαλων ατυχηματων οι φιαλες που ζητανε μπορει να ειναι παρα πολλες οποτε δεν ειναι και ευκολο να τις βρεις ειδικα αμα δεν εχεις και μεγαλο κυκλο φιλων συγγενων.

απο εκει και περα οσο και αν ακουγετε χυμα οπως στρωνει ο καθενας θα κοιμηθει.αν ο αλλος δεν θελει να δινει και θελει αν τυχει κατι να παρακαλαει συγγενεις και φιλους για να δωσουν ας το κανει.αλλωστε με το να δινεις αιμα ειναι και ενας τροπος να μειωνεις τον αιματοκριτη για ατομα που εχουν πολυ μεγαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα το κοστος μπαινει στην μεση.γιατι θα πρεπει να υπαρχουν ατομα για την αιμοδοσια οπως και υλικα αιμοδοσιας και ψυγεια συντηρησης του αιματος και συν τις εξετασεις που γινονται .δηλαδη δεν ειναι μονο το ατομο που θα σου παρει αλλα και ολα τα απο πισω που δεν βλεπουμε εμεις.

Πριν το '80 υπήρχαν ιδιωτικές τράπεζες αίματος, και οι μεταγγίσεις σε κάποιες περιπτώσεις, είχαν κόστος για τον μεταγγιζόμενο ακόμα και σε δημόσια νοσοκομεία.

Μετά απαγορεύτηκαν, δεν νομίζω πως είναι θέμα κόστους.

Και αυτό με την καβάτζα αίματος (δίνε τώρα για να έχεις όταν το χρειαστείς) είναι απλά ένας τρόπος για να δίνει ο κόσμος αίμα εθελοντικά, και όχι μόνο όταν πάει για χειρουργείο κάποιος φίλος/συγγενής.

Το αίμα δεν συντηρείται στα ψυγεία, αιωνίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι γνωστο πως δεν συντηρειται αιωνιως. Mα ok, σχεδον σιγουρα θα χρειαστει
δεν λεω αξιοποιηθει -μεγαλη κουβεντα αυτη, για εγχωρια οργανωση?- πριν ληξει.
Απο κει και περα, καταγραφεται η προσφορα σου -φαντασου το ως 'καταθεση'(!)-
και μπορεις ακολουθως, να κανεις 'αναληψη' του, οταν υπαρξει αναγκη αιματος :shifty:

 

Αυτο, ισως δευτεροβαζει καπως λιγο τον αλτρουισμο, απο την αλλη ομως το λες
ολοφανερα σωστο, να εχει ετσι. Επισης αποτελεσματικο ως επιχειρηματολογια :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα το κοστος μπαινει στην μεση.γιατι θα πρεπει να υπαρχουν ατομα για την αιμοδοσια οπως και υλικα αιμοδοσιας και ψυγεια συντηρησης του αιματος και συν τις εξετασεις που γινονται .δηλαδη δεν ειναι μονο το ατομο που θα σου παρει αλλα και ολα τα απο πισω που δεν βλεπουμε εμεις.

 

Δηλαδή από το δημόσιο τζάμπα το παίρνουν? Ψυγεία έχουν αφού κάπου το φυλάνε, νοσηλευτές έχουν άπειρους και εργαστήρια επίσης έχουν. Μέχρι και ακτινοβολία έχουν για να το ψήσουν μετά.

Απορώ επίσης αν το χρεώνουν σε περίπτωση που δεν έχεις να ξεπληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Διαφωνω! Δεν υπαρχει παιδεια ουτε σωστη ενημερωση. Εγω ας πουμε, μπηκα στο τρυπακι επειδη διαβασα στο θεμα με τα τατου, δυο παιδια που ειναι δοτες. 

 

 

Δίνω συστηματικά 3 φορές το χρόνο εδώ και 10 χρόνια.

 

Ενημέρωση υπήρχε και υπάρχει. Οργάνωση δεν υπάρχει και αυτό είναι το σημαντικότερο.

Αν εξαιρέσεις τις περιπτώσεις συλλόγων ή διάφορων ομάδων που κανονίζουν μια αιμοδοσία (ακόμα και ενορίες κτλ κτλ), αν πας μεμονωμένα το πιθανότερο είναι να περιμένεις ακομα και 2 ώρες. Κλασσική περίπτωση το Γεννηματάς στην Αθήνα που είναι αυτή τη στιγμη από τα λίγα που έχει απογευμα αιμοδοσία.

 

Το 95% οσων πάνε να δωσουν, το κάνουν επειδη κάποιος φίλος ή συγγενής το έχει ανάγκη. Οσοι δίνουν επειδη απλά το θέλουν, είναι υποχρεωμένοι, είτε να περιμένουν μια ομαδικη αιμοδοσία, είτε να έχουν 1-2 ωρες αναμονη στην ουρά. Δεν δινουν προταιρεότητα στον αυθεντικό εθελοντή αιμοδότη.

 

Το έχω συζητήσει με υπευθύνους αιμοδοσίας και μου λένε ότι «και αυτοι αιμοδότες είναι». Εχω εκφράσει δεκάδες φορές τη διαφωνία μου στο θέμα αυτό αλλά ουτως η αλλιώς δε φταίνε αυτοι, όταν ούτε προσωπικο υπάρχει να εξυπηρετήσει ούτε αιμοδοτικά κέντρα.

 

Μεγάλο κακό κάνουν οι βρικόλακες απο διάφορα ιδιωτικά νοσοκομεία. Σε βάζουν για μια απλη επέμβαση και ζητάνε 5 φιάλες για να μπεις. Εκατοντάδες κόσμος υποχρεώνεται σε φιλους και αγνωστους για να μπορέσει να μπει ο άνθρωπός του στο χειρουργείο. Την εχω πάθει κι εγω. Χρειάστηκε να κάνω επέμβαση ρουτινας σε ιδιωτικο νοσοκομείο και ζητησαν απ την οικογένειά μου, 3 φιάλες. Τους έδειξα τη κάρτα αιμοδοσίας μου αλλά ήταν ανένδοτoi. Το κανόνισα μόνος μου από τις τράπεζες αιματος που ειμαι γραμμένος. Φυσικά το αίμα δε χρειάστηκε αλλά δε το επέστρεψαν κιολας.

 

Φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο και η γενικη αδιαφορία του κόσμου στο συγκεκριμένο κομμάτι, αλλά το να λέμε οτι δεν υπάρχει ενημέρωση δεν ειναι σωστό. Εδω έγινε διαφήμιση με τις σέξυ νοσοκόμες και αντι να δουμε την ουσία, κράζαμε το τροπο προβολης.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειροτερο ειναι, πως ορατες -δηλαδη ολοφανερες!- παθογενειες,
δεν γινεται προσπαθεια να αντιμετωπιστουν, εστω στην οργανωση
:ph34r:
Αυτο δεν ειναι κατι που στοιχιζει, αντιθετα κοινωνικο οφελος θα ειχε!
Επειδη ομως τοτε θα βλαπτονταν μικρομεγαλα συμφεροντα, οπως
και δεκαδες αλλα -στην Ελλαδα- υπομενονται και παραμενουν, απο
τους πολλους, ως μικρομεγαλοβολευτικα κεκτημενα (!), των ολιγων..
:fear:


Ο κανονας, πως: οταν δεν υπαρχει οργανωση & ελεγχος, σε κατι που εχει αξια, δεν ειναι τυχαιο!,
βρισκει εφαρμογη (και) εδω.. :-( Βεβαια ποτε εμεις -ως πολιτες, απαιτησαμε να διορθωθει αυτο?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλά ακόμα και σε αυτό το θέμα, βλέπουμε πως ένα κράτος με τεράστιες παθογένειες που οι πρώτοι τομείς που θα πληγουν μόνιμα ειναι η εκπαιδευση και η υγεία, δε μπορουμε να περιμένουμε οργάνωση. 

Μεγάλη ζήτηση αίματος (μεγαλύτερη απ όσοι θα έπρεπε ακριβως λογω της υπερβολης κάποιων ιδ.νοσοκομείων), λίγο το προσωπικο, γενικη αδιαφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιμεινω στα συμφεροντα, ακομη και <μικρα>, αλλα σημαντικα για τους συμμετεχοντες:
ποσοι για παραδειγμα γνωριζουν, πως η αιμοδοσια -για το νοσηλευτικο προσωπικο!- ειναι...
καβατζοθεση? :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιμεινω στα συμφεροντα, ακομη και <μικρα>, αλλα σημαντικα για τους συμμετεχοντες:

ποσοι για παραδειγμα γνωριζουν, πως η αιμοδοσια -για το νοσηλευτικο προσωπικο!- ειναι...

καβατζοθεση? :ph34r:

Eίναι όντως? Εγω βλέπω τους ίδιους ανθρωπους να εργάζονται όλη την ωρα, ολες τις ημέρες και να εξυπηρετούν πληθώρα ατόμων. Τουλάχιστον η αιμοδοσία του Αγία Σοφία που εξυπηρετεί και δεκάδες αιμοδοσιες συλλόγων έτσι ειναι. Το Δρακοπούλειο παλαιότερα ειχε το εκπληκτικο προσωπικο των 3 ατόμων (και έκλεισε διοτι δε μπορουσε να εξυπηρετησει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2006 εκανα επεμβαση ορθοπαιδικη (σπονδυλοδεσια) και παρολο που ειχα γεματες δυο καρτες αιμοδοτη αν δεν εβρισκα 5 φιλαες Ο(-) δεν με εβααν χειρουργειο .Ειχα κανει και σχετικο post αεω για αναζητηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...