Προς το περιεχόμενο

εθελοντης αιμοδοτης


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον ευρύτερο δημόσιο τομέα υπάρχει ανταπόδωση με 1+2 μέρες άδειας (η ημέρα της αιμοδοσίας + δύο ακόμα), και πάλι όμως η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων δεν είναι αιμοδότες.

Το πρόβλημα θεωρώ οτι είναι κυρίως στην αδιαφορία και τον ωχαδερφισμό του Έλληνα. Αν δεν σου τύχει να το χρειαστείς τότε απλά το αγνοείς και το χλευάζεις. 

 

Και ο ωχαδερφισμός σίγουρα παίζει το ρόλο του. Αν και πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο δείγμα πληθυσμού (δημόσιοι υπάλληλοι) θα είναι αισθητά αυξημένο το ποσοστό ωχαδερφιστών σε σχέση με το γενικό πληθυσμό. :P

 

Παρ' όλα αυτά, το ότι δεν υπάρχουν κίνητρα, παραμένει. Για να δώσει αίμα κανείς θα πρέπει να σηκωθεί να πάει στο νοσοκομείο και να φάει και το μισό πρωινό του. Δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει όταν δεν του καλύπτονται ούτε καν τα έξοδα μετακίνησης μέχρι εκεί, ενώ θα πρέπει να έρθει αντιμέτωπος και με την δημοσιο-υπαλληλίστικη νοοτροπία στο νοσοκομείο.

 

Με την τρέχουσα κατάσταση, για να δώσει αίμα κανείς, πρέπει να βάλει και απ' την τσέπη του (πέρα απ' το ότι δεν αποζημιώνεται)! Αν υπήρχε θέληση για να αυξηθούν οι εθελοντές αιμοδότες, θα είχαν δωθεί κίνητρα, έστω και "έμμεσα" (π.χ. φοροαπαλλαγές αντί για μετρητά).

 

Τραγική ειρωνία, αν και offtopic: μία φορά έτυχε και είχε αιμοδοσία εκεί που ήμουν, και είχα 1 ώρα που δε θα 'κανα τίποτα. Οπότε λέω γιατί όχι; Και δε με δέχτηκαν επειδή έπαιρνα αντισταμινικά (λοραταδίνη). :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω! Δεν υπαρχει παιδεια ουτε σωστη ενημερωση. Εγω ας πουμε, μπηκα στο τρυπακι επειδη διαβασα στο θεμα με τα τατου, δυο παιδια που ειναι δοτες.

Μου φαινεται δεν ξερεις αρκετα καλα τους Δ.Υ.., μιλιουνια απο δαυτους καταληγουν σε ενα ειδος

που δεν κανει απολυτως τιποτα, οχι αν δεν υπαρχει προσωπικο σοβαροτατο(!!) κερδος γι' αυτον

:ph34r:

Ακομη κι αν τους υπενθυμισεις την αδεια, εισπρατεις...απαξιωση για την ανταποδωση καθως:

"ελα μωρε τωρα, δεν ειναι καν μια εβδομαδα, η ρημαδα!*" -εννοωντας μια...γεματη εβδομαδα!

:-(

 

[*Γιατι, μολονοτι ειχε φτασει (σε καποια υπουργεια-φορεις κλπ) να ειναι τελικως 4 ημερες (= 3+1) και παλι

για την πλειοψηφια τους εστω, δεν ηταν κινητρο αρκετα μεγαλο αυτο ωστε/για να προσφερουν αιμα λεμε...]

 

 

παιζει να ειναι και λιγοτερο.στο στρατο ειχα παρει μια λιστα στα χερια μου με τις ομαδες αιματος περιπου 100 ατομων.μεσα στην λιστα βρηκα ενα ή δυο ατομα ab- και γενικα ελαχιστους με rhesus αρνητικο.

Η σχετικη ιστορια του πιγκουινου εδω :wub:

http://pigkouinos.blogspot.com/2013/11/blog-post_5.html

 

"-Είστε ΑΒ πλην;"

"-Ναι, είμαι σπάνιος άνθρωπος, είναι γνωστό!"

λέω προσπαθώντας να εξευμενίσω την συσσωρευμένη μου οργή και ταλαιπωρία με λίγο χιουμοράκι

Ξαναγυρνάει σε μένα και μου εξηγεί ότι ψάχνουν εδώ και πολλές μέρες, αυτήν την ομάδα αίματος

για να χειρουργήσουν ένα μικρό παιδάκι που αναμένει. Και αναμένει. Και αναμένει.

 

Και πολύ φοβούμαι ότι σε αυτήν την ανόητη και ασυνείδητη χώρα, αυτό το παιδί ανέμενε εμένα.

Που έπρεπε να πάω στο Γενικό Νοσοκομείο Πατησίων. Και ύστερα στην Παμμακάριστο (μεγάλη η χάρη της).

Και να διασχίσω την Γαλατσίου, την Κατεχάκη και τη Μεσογείων. Και ύστερα να παρκάρω δώδεκα τετράγωνα μακριά.

Και να περπατήσω είκοσι λεπτά. Και να περιμένω στην ουρά για ακόμα μισή και πλέον ώρα.

 

Για να του δώσω το αίμα μου.

 

Έφυγα σχεδόν συγκινημένος. Και εξαιρετικά, μα εξαιρετικά θυμωμένος.

Γιατί αυτό το κράτος έκαμε ό,τι μπορούσε για να μου βάλει εμπόδια στο να φθάσω σε αυτό το παιδί.

Γιατί αυτό το κράτος έκαμε ό,τι μπορούσε για να με αποτρέψει από το να σκεφθώ και να πράξω αλτρουιστικά.

Γιατί αυτό το κράτος έκαμε ό,τι μπορούσε για να πάρει την όποια καλή μου προδιάθεση, να την ποδοπατήσει

και να με κάμει να αισθανθώ ηλίθιος που επέμεινα μέχρι τέλους στην προσπάθειά μου.

 

Για αυτήν την άτιμη αμίτα. Και για αυτό το άτυχο παιδί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο παραμένει το κόμπλεξ της μη αποζημίωσης αυτού που δίνει αίμα, θα παραμένει και το πρόβλημα της έλλειψης αίματος. Για να δώσει αίμα κάποιος του κοστίζει σε χρόνο και συνήθως και σε χρήμα. Δε πρέπει να αποζημιωθεί γι' αυτό;

Αλλά όχι, τα τζιμάνια που προωθούν τις αιμοδοσίες θα σου πουν ότι το αίμα δε πρέπει να "αγοράζεται"... οπότε διώχνουν τον κόσμο από τις αιμοδοσίες, ώστε να αγοράζουμε μετά αίμα από το εξωτερικό προς 100+ ευρώ ανά μονάδα!

Αυτό σηκώνει facepalm, αφού εν τέλει, με το κόμπλεξ "να μην αγοράζεται το αίμα", καταλήγουμε... να το αγοράζουμε!

Πρέπει να φάνε σούτο οι κομπλεξικοί purists και να πάρουν τα ηνία άτομα που θέλουν πραγματικά να βοηθήσουν και να λύσουν το πρόβλημα. Άτομα που δε βάζουν τις κομπλεξικές ιδέες τους πάνω από το καλό του κόσμου.

παμε ενα ενα γιατι εχουν γινει παρερμηνεια απειρα πραγματα.

το να πας για 30 λεπτα δεν σου ειναι κοπος .κοβεις αυτον τον χρονο απο εναν καφε.επισης για καποιο λογο κανεις δεν μπορει να κατανοησει αυτο που λεμε πιο πανω και το ξαναλεω μηπως πραγματι δεν το εχω πει σωστα. Ακομα και αν πληρωνοσουν ακομα και αν επαιρνες αδεια ο βασικος λογος που δινεις αιμα ειναι για να εχεις εσυ καβατζα αιμα αμα γινει κατι.Δεν το δινεις μονο για να βοηθησεις τον αλλον αλλα το δινεις για να εχεις εσυ.οποτε αυτο δεν μεταφραζεται ουτε σε χρηματα ουτε σε χρονο.Θες να σε πληρωσουν για να εχεις εσυ καβατζα αιμα αμα χρειαστεις?σκεψου το.δεν το λεω με κακια.αλλα στην ουσια ειναι σαν να δινεις παρακαταθηκη το αιμα σου για σενα ή για καποιον απο την οικογενεια σου που μπορει να χρειαστει. Το πιο απλο παραδειγμα να χρειαστουν πχ οι γονεις σου που ειναι μεγαλυτερης ηλικιας απο εσενα και απο εμενα οποτε ολο και κατι μπορει να γινει.και αμα χρειαστει να γινει καμια εγχειρηση και δεν βρισκεις αιμα εσυ θα τρεχεις μετα ουτε ο γιατρος που στα @@ του αν θα γινει η επεμβαση ουτε καποιος αλλος.οποτε δινεις αιμα για τον ευατο σου και δεν μεταφραζεται σε χρηματα ουτε σε χρονο.Οποτε δεν ειναι για το καλο του κοσμου ειναι για το καλο το δικο σου.

 

Είτε πληρώνουν είτε δέν πληρώνουν εγώ το αίμα μου δέν τους το δίνω.. έχω να αρρωστήσω 4 χρόνια γιατί είμαι στο φουλ αντισώματα και προσέχω πολυ την υγειινή μου.. θα ρίξω τουλάχιστον 4 φορές τη μέρα στα χέρια μου αντιβακτηριακό ή οινόπνευμα και καμιά φορά σαπούνι μπεταντίν.. αποφεύγω κάθε επαφή με άλλους όπως χειραψίες, φιλάκια, αγγελιές κτλ.. τρώω πολύ χορταρικό και λαχανικό για να έχω καλό πλάσμα.. ππφφ.. κορόιδα ψάχνουν.. εγώ άμα χρειαστώ άιμα θα ζητήσω απο τους συγγενείς μου.. ότι να ναι θα βάλω στο σώμα μου.. άσε που αυτοί των δημοσίων νοσοκομείων παίζει να μου βάλουν και κανα αιμα με AIDS.. έχουν γίνει διάφορα..  

 

αν δεν τρολλαρεις μαλλον δεν γνωριζεις πολλα και χωρις παρεξηγηση.

ας τα παρουμε αναλυτικα.α.εσυ οκ εισαι μια χαρα.πες οτι σε χτυπαει καποιος με το αμαξι και θες φιαλες.θα πρεπει να δωσουν ατομα που ξερεις.οποτε θα τρεχεις να βρεις.εκτος αν εισαι ολη μερα μεσα στο σπιτι αλλα και παλι πολλα γινονται.

β.αυτο που λες οτι θα ζητησεις απο τους συγγενεις σου για να ξερεις τι θα βαλεις στο σωμα σου δεν ισχυει.

αν εσυ εισαι πχ 0+ μπορεις να παρεις μονο 0+.οι συγγενεις σου μπορει να ειναι α+ ολοι οποτε εσυ θα παρεις απο οποιον τυχει 0+ και στην ουσια απλα οι συγγενεις σου θα δωσουν το spare αιμα.επισης ακομα και αν οι συγγενεις σου ειναι 0+ παλι δεν σημαινει οτι θα παρεις απο αυτους.επισης αν ειναι κατι επειγον πχ σε χτυπησε ενα αμαξι και εχεις χασει αιμα θα σου δωσουν αιμα απευθειας δεν θα περιμενουν 10 ωρες για να πανε οι συγγενεις σου.οποτε αμα δεν τρολλαρεις απλα καλη τυχη και οταν σου κατσει στραβη.επισης διαβασε το post πιο πανω για ολα τα υπολοιπα που εγραψα.

Στον ευρύτερο δημόσιο τομέα υπάρχει ανταπόδωση με 1+2 μέρες άδειας (η ημέρα της αιμοδοσίας + δύο ακόμα), και πάλι όμως η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων δεν είναι αιμοδότες.

Το πρόβλημα θεωρώ οτι είναι κυρίως στην αδιαφορία και τον ωχαδερφισμό του Έλληνα. Αν δεν σου τύχει να το χρειαστείς τότε απλά το αγνοείς και το χλευάζεις. 

 

και οταν τυχει τρεχουν και γλυφουν ποδια για να βρουν φιαλες γιατι ποτε δεν μπηκαν στον κοπο να δωσουν φιαλες.γιατι απλα δεν υπαρχει παιδεια.

Διαφωνω! Δεν υπαρχει παιδεια ουτε σωστη ενημερωση. Εγω ας πουμε, μπηκα στο τρυπακι επειδη διαβασα στο θεμα με τα τατου, δυο παιδια που ειναι δοτες.

 

σωστος:)

Και ο ωχαδερφισμός σίγουρα παίζει το ρόλο του. Αν και πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο δείγμα πληθυσμού (δημόσιοι υπάλληλοι) θα είναι αισθητά αυξημένο το ποσοστό ωχαδερφιστών σε σχέση με το γενικό πληθυσμό. :P

Παρ' όλα αυτά, το ότι δεν υπάρχουν κίνητρα, παραμένει. Για να δώσει αίμα κανείς θα πρέπει να σηκωθεί να πάει στο νοσοκομείο και να φάει και το μισό πρωινό του. Δεν έχει κανένα λόγο να το κάνει όταν δεν του καλύπτονται ούτε καν τα έξοδα μετακίνησης μέχρι εκεί, ενώ θα πρέπει να έρθει αντιμέτωπος και με την δημοσιο-υπαλληλίστικη νοοτροπία στο νοσοκομείο.

Με την τρέχουσα κατάσταση, για να δώσει αίμα κανείς, πρέπει να βάλει και απ' την τσέπη του (πέρα απ' το ότι δεν αποζημιώνεται)! Αν υπήρχε θέληση για να αυξηθούν οι εθελοντές αιμοδότες, θα είχαν δωθεί κίνητρα, έστω και "έμμεσα" (π.χ. φοροαπαλλαγές αντί για μετρητά).

Τραγική ειρωνία, αν και offtopic: μία φορά έτυχε και είχε αιμοδοσία εκεί που ήμουν, και είχα 1 ώρα που δε θα 'κανα τίποτα. Οπότε λέω γιατί όχι; Και δε με δέχτηκαν επειδή έπαιρνα αντισταμινικά (λοραταδίνη). :P

a.διαβασε αυτα που εγραψα πιο πανω για ποιο λογο δινεις αιμα.αν δεν θεωρεις σωστο να εχεις χ φιαλες spare αμα γινει κατι κανεις δεν θα σε πεισει.αν δεν πιστευεις οτι αξιζει και τον χρονο σου και το 1,40 του εισιτηριου κανεις δεν θα σε πεισει.

δεν τρως ουτε το μισο πρωινο ουτε κατι αλλο.νοσοκομεια που δινεις αιμα υπαρχουν  απειρα.πχ παω στο ναυτικο νοσοκομειο συνηθως στο μισαωρο εχω τελειωσει με τα παντα και με τα χαρτια που συμπληρωνεις και με την αιμοδοσια και μετα παω στην δουλεια μου.

οποτε να σε πληρωνουν για να εχεις εσυ καβατζα αιμα....... μην δωσεις ποτε.εσυ θα τρεχεις μετα.

οπως το ειπα δινεις αιμα για να εχεις εσυ spare.αν δεν ειναι κατανοητο αυτο δεν μπορω να πω κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline, προσωπικως το κανω καταρχην για τους αλλους που ετσι σωζονται (διχως υπερβολη),
δευτερογενως πολυ λιγοτερο για εμενα = το αν θα ωφεληθω απο την καβατζα, μπορει και ποτε..
:-)
Για λογους αρχης, θεωρω επιβαλλεται να επιβραβευεται ο θετικος συνανθρωπος παραπανω απο την αμιτα,
ειδικα οταν ξερεις οτι με αλλους = ΔΥ συμβαινει... Να θεσπιστουν τετοιες ανταμοιβες και στον ιδιωτικο τομεα
και ας ειναι συμμετοχος στη δαπανη το δημοσιο. Ε, δεν θα πεσει εξω απο αυτο, οπως και να το δεις τελικως
B)
Απο κει & περα, ασχετως αν θα το κανω 100% ουτως η αλλως, αιμοδοσια = παντα 1 ημερα που θα χρεωθω
αδεια απο τον εαυτο μου
, γιατι κανεις αλλος δεν θα μου τη δωσει. [Γι' αυτο αλλωστε, και την προγραμματιζω...
σε διακοπες, Καλοκαιρι-Πασχα-Χριστουγεννα -> ακομη και παραμονη Πρωτοχρονιας! Για παραδειγμα, τωρα
31/12 Σαββατο θα τσεκαρω οπου θα ειναι δυνατον να γινεται: ελπιζω να μην ειναι πολυ φορτωμενη η ημερα] 
:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline, προσωπικως το κανω καταρχην για τους αλλους που ετσι σωζονται (διχως υπερβολη),

δευτερογενως πολυ λιγοτερο για εμενα = το αν θα ωφεληθω απο την καβατζα, μπορει και ποτε..

Για λογους αρχης, θεωρω επιβαλλεται να επιβραβευεται ο θετικος συνανθρωπος παραπανω απο την αμιτα,

ειδικα οταν ξερεις οτι με αλλους = ΔΥ συμβαινει... Να θεσπιστουν τετοιες ανταμοιβες και στον ιδιωτικο τομεα

και ας ειναι συμμετοχος στη δαπανη το δημοσιο. Ε, δεν θα πεσει εξω απο αυτο, οπως και να το δεις τελικως

Απο κει & περα, ασχετως αν θα το κανω 100% ουτως η αλλως, αιμοδοσια = παντα 1 ημερα που θα χρεωθω

αδεια απο τον εαυτο μου, γιατι κανεις αλλος δεν θα μου τη δωσει. [Γι' αυτο αλλωστε, και την προγραμματιζω...

σε διακοπες, Καλοκαιρι-Πασχα-Χριστουγεννα -> ακομη και παραμονη Πρωτοχρονιας! Για παραδειγμα, τωρα

31/12 Σαββατο θα τσεκαρω οπου θα ειναι δυνατον να γινεται: ελπιζω να μην ειναι πολυ φορτωμενη η ημερα] 

 

μπορει και σου ευχομε να μην χρειαστει ποτε εσυ να χρειαστεις την καβατζα αλλα υπαρχουν και οι συγγενεις ,γυναικα,παιδια οτι εχει ο καθενας οπως και οι γονεις μας.

ναι σιγουρα θα μπορουσε η αδεια να ισχυει και στον ιδιωτικο τομεα γιατι δεν στοιχιζει κατι αντιθετα με το να δινουν λεφτα που στοιχιζει.

απο εκει και περα με τον ιδιωτικο τομεα ειναι δυσκολο.να αναφερω και ενα παραδειγμα χωρις να πω παραπανω στοιχεια για ευνοητους λογους.σε μια μεγαλη εταιρεια ερχοταν το ικα καθε 6 μηνες για αιμοδοσια.μου ελεγε αυτος που ηταν υπευθυνος οτι δεν μαζευονται ατομα κτλ και ειδικα οπως εγραψα πιο πανω οι αντρες ενω μπορουσαν δεν πηγαιναν και μου λεει unofficial θελω να κανω κουβεντα με το hr της εταιρειας ωστε οποιος δινει αιμα να παιρνει μια ημερα αδεια ωστε να θελησει ο κοσμος να δινει.απο εκει και περα βεβαια ειναι και θεμα της εταιρειας αν θα το κανει αφου καλως ή κακως δεν ειναι δημοσιο.

κατα τα αλλα και εγω παλια εδινα το σαββατο που δεν δουλευα.πλεον ειτε πηγαινω αμα εχω αδεια ειτε παω πριν παω στην δουλεια.δεν εχω θεμα με ζαλαδες κτλ οποτε δεν με επηρεαζει καπου.αν καποιος εχει θεματα καλο θα ειναι να το εχει ρεπο.κατα τα αλλα παλια εδινα οπου εβρισκα αιμα σε εκκλησιες σχολεια κτλ αλλα επειδη υπηρχαν διαφορα προβληματα ξεκινησα να δινω συγκεκριμενα καπου οπως εγραψα στο ναυτικο νοσοκομειο στο οποιο δεν εχω πετυχει ποτε ουρα ή αναμονη.λογικα πιστευω οτι θα ειναι ανετα 31/12 λογω ημερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι θα επρεπε να κανουμε κανενα 'debate'...οχι οταν σωζονται πραγματικα ζωες!
Και να μην το χρειαστεις εσυ η οι δικοι σου, το χρειαζονται αλλοι οποτε γιατι να το συζηταμε?
:-)
Ευκαιρια με τη συζητηση να το ψαξω/ρωτησω, αν εχει εκσυχρονιστει λιγο η μηχανοργανωση τους
-εχω τη παλια μικρη χαρτινη 4φυλλη καρτα- με αυτη τουλαχιστον δεν παιζει να ειδοποιουσαν ποτε
αν εχουν επειγουσα συγκεκριμενη αναγκη, οπως θα γινοταν ευκολοτερα με 1 ηλεκτρονικο μητρωο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει γιατι η χολιστερινη οταν καποιος παιρνει χαπια και η υπερταση ειναι απαγοτευτικοι παραγοντες να δωσει καποιος αιμα .

παίρνω στατίνη για χοληστερίνη και δίνω κανονικά αίμα (το δηλώνω φυσικά, δε το κρύβω)

 

για υπερταση δε γνωρίζω να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την υπερταση οταν δεν ειναι ελεγχομενη τοτε λογικα -καλως η κακως αυτο-
θα εξαιρει απο αιμοδοσια: καθως δεν λαμβανεις το χαρακτηρισμο "υγιης δοτης"

:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου  πιο πάνω,διάβασα πως δίνουν σαντουιτσάκια στην  αιμοδοσία;;;!!! Που ρε παιδια,γιατί στο Γενικό της Νίκαιας,μας έκοψαν και το τυράκι...σκέτη φρυγανιά με αμιτα :mad:

Επίσης,σταμάτησε και η απογευματινή αιμοδοσία της Τετάρτης,με αποτέλεσμα να μπορώ να δώσω μόνο Κυριακή.Οκ,θα βρω χρόνο να πάω μια Κυριακή πρωί,αλλά θα με βόλευε πάρα πολύ να πήγαινα απόγευμα καθημερινής.Ξέρετε κάποιο νοσοκομείο με απογευματινή βάρδια στην αιμοδοσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου  πιο πάνω,διάβασα πως δίνουν σαντουιτσάκια στην  αιμοδοσία;;;!!! Που ρε παιδια,γιατί στο Γενικό της Νίκαιας,μας έκοψαν και το τυράκι...σκέτη φρυγανιά με αμιτα :mad:

Επίσης,σταμάτησε και η απογευματινή αιμοδοσία της Τετάρτης,με αποτέλεσμα να μπορώ να δώσω μόνο Κυριακή.Οκ,θα βρω χρόνο να πάω μια Κυριακή πρωί,αλλά θα με βόλευε πάρα πολύ να πήγαινα απόγευμα καθημερινής.Ξέρετε κάποιο νοσοκομείο με απογευματινή βάρδια στην αιμοδοσία;

εχω δει να δινουν και φρυγανιες με τυρακι ή με la vas quiri πως λεγεται αυτο αλλα στο ναυτικο νοσοκομειο δινουν ειτε σαντουιτς μακροστενο,μια φορα ειχα πετυχει και τοστακι κομμενο στην μεση αυτα τα ετοιμα που πουλανε αλλα ηταν με σολωμο(μια φορα το εχω πετυχει) και τωρα τελευταια εχουν σαν τυροπιτα τριγωνικη ταψιου αλλα σε πακετο ετοιμη.αλλα ναι σε αλλα μερη η φρυγανια επεφτε συννεφο.και μενα με χαλασε που δεν εχουν τα weekends πλεον αλλα οκ μετα το πρωι.επισης στο ναυτικο δεν εχουν απογευματινη βαρδια.

Δεν νομιζω οτι θα επρεπε να κανουμε κανενα 'debate'...οχι οταν σωζονται πραγματικα ζωες!

Και να μην το χρειαστεις εσυ η οι δικοι σου, το χρειαζονται αλλοι οποτε γιατι να το συζηταμε?

:-)

Ευκαιρια με τη συζητηση να το ψαξω/ρωτησω, αν εχει εκσυχρονιστει λιγο η μηχανοργανωση τους

-εχω τη παλια μικρη χαρτινη 4φυλλη καρτα- με αυτη τουλαχιστον δεν παιζει να ειδοποιουσαν ποτε

αν εχουν επειγουσα συγκεκριμενη αναγκη, οπως θα γινοταν ευκολοτερα με 1 ηλεκτρονικο μητρωο

μαλλον το συζηταμε επειδη μερικοι δεν μπορουν να καταλαβουν/δεχτουν οτι το δινεις για σενα και για φιλους συγγενεις το αιμα και οτι το δικαιουσε μετα και οτι δεν το δινεις απλα ετσι.

η μαρκα ηταν διφυλλη εκτος αν εννοεις τετρασελιδη.αυτη συνεχιζει αλλα πλεον οταν δωσεις αιμα οπως εγραψα πιο πανω θα σου ερθει μυνημα στο κινητο με κωδικο για να γραφτεις στο www.bdr.gr οπου θα βλεπεις τις αιμοδοσιες εκειμεσα και θα παρεις και καρτα.και παιρνεις και αριθμο αιμοδοτη.ουτε εκει σε ειδοποιουν αν εχουν αναγκη απλα ειναι ολα ηλεκτρονικα και μπορεις να βαλεις Reminder να σε ειδοποιησει οταν ειναι να δωσεις αιμα.πχ μετα απο 3 μηνες.

Μου φαινεται δεν ξερεις αρκετα καλα τους Δ.Υ.., μιλιουνια απο δαυτους καταληγουν σε ενα ειδος

που δεν κανει απολυτως τιποτα, οχι αν δεν υπαρχει προσωπικο σοβαροτατο(!!) κερδος γι' αυτον

:ph34r:

Ακομη κι αν τους υπενθυμισεις την αδεια, εισπρατεις...απαξιωση για την ανταποδωση καθως:

"ελα μωρε τωρα, δεν ειναι καν μια εβδομαδα, η ρημαδα!*" -εννοωντας μια...γεματη εβδομαδα!

:-(

 

[*Γιατι, μολονοτι ειχε φτασει (σε καποια υπουργεια-φορεις κλπ) να ειναι τελικως 4 ημερες (= 3+1) και παλι

για την πλειοψηφια τους εστω, δεν ηταν κινητρο αρκετα μεγαλο αυτο ωστε/για να προσφερουν αιμα λεμε...]

 

 

Η σχετικη ιστορια του πιγκουινου εδω :wub:

http://pigkouinos.blogspot.com/2013/11/blog-post_5.html

 

"-Είστε ΑΒ πλην;"

"-Ναι, είμαι σπάνιος άνθρωπος, είναι γνωστό!"

λέω προσπαθώντας να εξευμενίσω την συσσωρευμένη μου οργή και ταλαιπωρία με λίγο χιουμοράκι

Ξαναγυρνάει σε μένα και μου εξηγεί ότι ψάχνουν εδώ και πολλές μέρες, αυτήν την ομάδα αίματος

για να χειρουργήσουν ένα μικρό παιδάκι που αναμένει. Και αναμένει. Και αναμένει.

 

Και πολύ φοβούμαι ότι σε αυτήν την ανόητη και ασυνείδητη χώρα, αυτό το παιδί ανέμενε εμένα.

Που έπρεπε να πάω στο Γενικό Νοσοκομείο Πατησίων. Και ύστερα στην Παμμακάριστο (μεγάλη η χάρη της).

Και να διασχίσω την Γαλατσίου, την Κατεχάκη και τη Μεσογείων. Και ύστερα να παρκάρω δώδεκα τετράγωνα μακριά.

Και να περπατήσω είκοσι λεπτά. Και να περιμένω στην ουρά για ακόμα μισή και πλέον ώρα.

 

Για να του δώσω το αίμα μου.

 

Έφυγα σχεδόν συγκινημένος. Και εξαιρετικά, μα εξαιρετικά θυμωμένος.

Γιατί αυτό το κράτος έκαμε ό,τι μπορούσε για να μου βάλει εμπόδια στο να φθάσω σε αυτό το παιδί.

Γιατί αυτό το κράτος έκαμε ό,τι μπορούσε για να με αποτρέψει από το να σκεφθώ και να πράξω αλτρουιστικά.

Γιατί αυτό το κράτος έκαμε ό,τι μπορούσε για να πάρει την όποια καλή μου προδιάθεση, να την ποδοπατήσει

και να με κάμει να αισθανθώ ηλίθιος που επέμεινα μέχρι τέλους στην προσπάθειά μου.

 

Για αυτήν την άτιμη αμίτα. Και για αυτό το άτυχο παιδί.

 

δυστυχως ειμαστε ελλαδα και τετοια θα υπαρχουν παντου.απο εκει και περα υπομονη.απλα βρισκεις ενα νοσοκομειο να σε βολευει και πηγαινεις εκει που ξερεις τα κατατοπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό - άσχετο, ξέρει κανείς γιατί τα ιδιωτικά δεν έχουν αιμοδοσία? Συνεργάζονται με κάποιο δημόσιο για να προμηθεύονται προϊόντα αίματος και αν θες να "ξεπληρώσεις" δεν μπορείς επιτόπου, πρέπει να πας στο εκάστοτε δημόσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν εννοεις τετρασελιδη.αυτη συνεχιζει αλλα πλεον οταν δωσεις αιμα οπως εγραψα πιο πανω θα σου ερθει μυνημα στο κινητο με κωδικο για να γραφτεις στο www.bdr.gr οπου θα βλεπεις τις αιμοδοσιες εκειμεσα και θα παρεις και καρτα.και παιρνεις και αριθμο αιμοδοτη.ουτε εκει σε ειδοποιουν αν εχουν αναγκη απλα ειναι ολα ηλεκτρονικα και μπορεις να βαλεις Reminder να σε ειδοποιησει οταν ειναι να δωσεις αιμα.πχ μετα απο 3 μηνες.

δυστυχως ειμαστε ελλαδα και τετοια θα υπαρχουν παντου.απο εκει και περα υπομονη.απλα βρισκεις ενα νοσοκομειο να σε βολευει και πηγαινεις εκει που ξερεις τα κατατοπια.

Ναι το 4σελιδο λεω :-) Το θεμα ειναι να περασουν στο level να ειδοποιουν

με μαζικο email, για μια επειγουσα αναγκη ζωης. Αυτο ειναι το προφανες  :ph34r: 

http://ekea.gr/where-donate/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω,

 

Σκεφτόμουν καιρό να ανοίξω και εγώ τέτοιο θέμα, αλλά με προλάβανε :P Έχω δώσει αρκετές φορές και το θεωρώ κοινωνικό καθήκον.

 

Μια ερώτηση μονάχα. Είμαι γενικά τσιτωμένος και νευρικός άνθρωπος, και ειδικά όταν μου μετράνε την πίεση ανεβαίνει μαζί με τους παλμούς (αν μετρηθώ μόνος σου είναι μια χαρά). Την τελευταία φορά πριν κάτι μέρες πήγα να δώσω και αποκλείστηκα γιατί είχα 16-6 πίεση. Έκανα μια βόλτα να ηρεμήσω και έπεσε στα 13-4 :ph34r: . Η νοσοκόμα με απέκλεισε και πάλι προφανώς και είπε δεν το έχει ξαναδεί (τόσο μεγάλη η μεγ πίεση και ταυτόχρονα τόσο μικρή η μικρή).

 

Καμιά ιδέα τι φταίει? Αλάτια και λοιπές ππριές δεν τρώω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...