Προς το περιεχόμενο

NAS Qnap TS-251+-8GB


manval

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, manval είπε

Κατεβάζεις το Qsync Client στο PC σου και συγχρονίζεις όποιον φάκελο/ους θέλεις από το PC σου με όποιο αντίστοιχο στο NAS https://www.qnap.com/en/how-to/tutorial/article/how-do-i-use-qsync-to-synchronize-files-on-my-computers-and-nas/

ΠΡΌΣΕΞΕ στις ρυθμίσεις να ορίσεις τι γίνεται σε περίπτωση που σβήνεις αρχεία από το PC σου ή το NAS (αν θα συγχρονίζει την διαγραφή) και σε περίπτωση conflict πως θα συμπερθεί. πχ βάζεις στο PC σου μια φωτογραφία όταν δεν είναι συνδεμένο με το NAS και την ίδια φωτογραφία την σώζεις από το κινητό σου κατευθείαν στο NAS, όταν θα συνδεθεί το PC σου με το NAS θα δει την ίδια φωτογραφία σε PC και NAS χωρίς όμως αυτό να έχει καταγράψει κάποιο συγχρονισμό... εκεί θα σε ρωτήσει τι να κάνεις.

image.png.56c50910bbf5a7d540d838a4b6612936.png

image.png.99e2ff7e586cf47a14679680f3e609d2.png

Πάνω που ξεκίνησα να το φτιάξω εντόπισα ένα άλλο πρόβλημα το οποίο δημιουργήθηκε μετά τη προχτεσινή αναβάθμιση.

Οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη στο nas (pc - τηλεφωνα -nvidia shield) , δεν μπορούν να γράψουν αρχείο στο Nas.

Κάθε βράδυ συγχρονιζα τις φωτογραφίες του τηλεφώνου με μια εφαρμογή (sync me) η οποία πλέον δεν δουλεύει.

Επίσης έκανα μεταφορές αρχείων με solid explorer επίσης δεν δουλεύει.

Παράλληλα ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να γράψει στο Nas, παρά μόνο να διαβάσει κανονικά.

Απο την εφαρμογές qfile για android μπορώ να κάνω upload file κανονικά.

Τι να συνεβει ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 hours ago, Da_rudakos said:

Πάνω που ξεκίνησα να το φτιάξω εντόπισα ένα άλλο πρόβλημα το οποίο δημιουργήθηκε μετά τη προχτεσινή αναβάθμιση.

Οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη στο nas (pc - τηλεφωνα -nvidia shield) , δεν μπορούν να γράψουν αρχείο στο Nas.

Κάθε βράδυ συγχρονιζα τις φωτογραφίες του τηλεφώνου με μια εφαρμογή (sync me) η οποία πλέον δεν δουλεύει.

Επίσης έκανα μεταφορές αρχείων με solid explorer επίσης δεν δουλεύει.

Παράλληλα ο υπολογιστής μου δεν μπορεί να γράψει στο Nas, παρά μόνο να διαβάσει κανονικά.

Απο την εφαρμογές qfile για android μπορώ να κάνω upload file κανονικά.

Τι να συνεβει ;;

Δηλαδή πριν την αναβάθμιση σου δούλευαν όλα κανονικά?

Ελπίζω αν μην έβαλες καμία Public Beta 2 έκδοση? Για δες τα releases https://www.qnap.com/en/releasenotes.

Πως προσπαθείς από τον υπολογιστή σου να γράψεις στο NAS? Μπαίνεις με πχ \\MYNAS\Documents και ενώ βλέπεις τα αρχεία δεν μπορείς ούτε να κάνεις edit ούτε να γράψεις κάποιο νέο? Στις τελευταίες αναβαθμίσεις η Qnap αναβάθμισε την ασφάλεια του SAMBA και αυτός ίσως δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα (πχ υπάρχει γνωστό πρόβλημα με το macOS High Sierra 10.13.4 (or later) το οποίο θα λύσουν τις επόμενες μέρες). Αν είσαι σίγουρος ότι ο χρήστης που συνδέεται από το PC σου στο NAS  έχει δικαιώματα να γράψει στο συγκεκριμένο φάκελο, και αν έχεις κάνει restart PC & NAS και πάλι έχεις πρόβλημα, καλύτερα να απευθυνθείς στο helpdesk της Qnap.

ΣΗΜ: Tο Qfile νομίζω ότι δεν χρησιμοποιεί SAMBA αλλά άλλο πρωτόκολλο για να συγχρονίσει αρχεία... γι'α αυτό και σου δουλεύει!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλευαν τα πάντα ρολόι..

Κάθε βράδυ η εφαρμογή sync me έριχνε τις νέες φωτογραφίες απο το τηλέφωνο μου και της γυναίκας μου σε συγκεκριμένο φάκελο στο nas.

Ο υπολογιστής μου επίσης έχει 3 συντομεύσεις στην επιφάνεια εργασίας που οδηγούν σε 3 φακέλους του nas που δουλεύω καθημερινά και από εκεί δουλεύω αντιγραφή επικόλληση κανονικά.

Πλέον η εικόνα που βλέπω όταν παω να γράψω κάτι στο nas είναι αυτή..

Είμαι στην τελευταία κανονική έκδοση 4.3.4.0695 build 20180830

Screenshot_20180911-003757_Solid Explorer.jpg

Screenshot_20180911-003845_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξαφνικά ξεκίνησα να μην έχω πρόσβαση εκτός σπιτιού από qfile - qmanager - qphotos..

Μπορώ να κάνω χειροκίνητα downgrade σε παλαιότερη έκδοση ;  

Να χάλασε το Nas? Περίεργα πράγματα.

Έστειλα ένα αίτημα στο helpdesk!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή και στο δικό μου QNAP μετά από αναβάθμιση μου παρουσίασε τα ίδια σφάλματα. Μετά από 1-2 μέρες που πέρασα την επόμενη όλα καλά. Δοκίμασε να κάνεις downgrade...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο νέο!

Δεν πείραξα τίποτα γιατί φοβήθηκα για τα αρχεία μου και απο το μεσημέρι παίρνω back up σε άλλο δίσκο καλού κακού..

Λογικά αύριο θα δοκιμάσω downgrade, αυτό μου είπαν και στο helpdesk που τους έγραψα!

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Edit : Όλα άψογα μετά το downgrade, επανήλθε στα φυσιολογικά του!

Το Qsync για windows επίσης δουλεύει απροβλημάτιστα, πολύ εύκολο στη χρήση για οποιονδήποτε και με ωραίες ρυθμισουλες για τη διαχείριση των αρχείων.

Ευχαριστώ όλους!

Διαβάζω και ξανά διαβάζω τη παρουσίαση του Μάνου και ολο και κάτι ενδιαφέρον βρίσκω που μου διέφυγε.

Συγχαρητήρια!

Επεξ/σία από Da_rudakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα, έχω συγχρονίσει με qsync το nas, ώστε να στέλνει κάποια αρχεία στον υπολογιστή μου.

Θέλω να κάνω το ίδιο και σε έναν εξωτερικό δίσκο αλλά δεν με αφήνει τα ίδια φακελάκια να τα ξανα χρησιμοποιήσω σε συγχρονισμό.

Έχετε καμιά ιδέα;

Θέλω πχ ο φάκελος photos του nas να συγχρονίζει με το pc (το έχω φτιάξει ήδη), αλλα και με έναν εξωτερικό δίσκο μια φορά το μήνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Da_rudakos said:

Παιδιά καλησπέρα, έχω συγχρονίσει με qsync το nas, ώστε να στέλνει κάποια αρχεία στον υπολογιστή μου.

Θέλω να κάνω το ίδιο και σε έναν εξωτερικό δίσκο αλλά δεν με αφήνει τα ίδια φακελάκια να τα ξανα χρησιμοποιήσω σε συγχρονισμό.

Έχετε καμιά ιδέα;

Θέλω πχ ο φάκελος photos του nas να συγχρονίζει με το pc (το έχω φτιάξει ήδη), αλλα και με έναν εξωτερικό δίσκο μια φορά το μήνα.

Για να συγχρονίσεις αρχεία από το PC σου σε ένα άλλο εξωτερικό δίσκο βάλε το https://allwaysync.com Η free έκδοση δουλεύει μια χαρά. Το qsync είναι μόνο για NAS της Qnap.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...
1 ώρα πριν, ptoube είπε

Αν και δε βλέπω να λειτουργεί πλέον αυτό το νήμα.... Ο αρχικός οδηγίες που είχε βγάλει ο Μάνος δεν υπάρχει πια, μήπως τον έχει κάποιος;

Κάπου νομίζω τον έχω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/03/2020 at 22:00, ptoube said:

Αν και δε βλέπω να λειτουργεί πλέον αυτό το νήμα.... Ο αρχικός οδηγίες που είχε βγάλει ο Μάνος δεν υπάρχει πια, μήπως τον έχει κάποιος;

Πολλή "περίεργες" πρωτοβουλίες παίρνει η Microsoft στο outlook.com. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλαξε το link.

https://1drv.ms/b/s!Al1VZTfQaUEPjTZfV_92ndARS5RY?e=L8oHme

Σημ: η περιγραφή είναι παλιά (Δεκέμβριος του 2016). Το software της Qnap έχει αλλάξει αρκετά και το αρχικό setup του διαφέρει σε πολλά σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...