Προς το περιεχόμενο

NAS Qnap TS-251+-8GB


manval

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δεν βάζεις στο ίδιο subnet και το qnap και το Netgear?

Μία άλλη λύση είναι να δώσεις στο qnap μία ip μέσω υπηρεσίας dyndns, noip κλπ.

Στην αρχή είχα το qnap πάνω στο netgear άλλα δν με βόλευε γιατί όλα τα pc του σπιτιού είναι συνδεδεμένα στο switch και δν έβλεπαν το nas

 

Στo netgear  χρησιμοποιώ το ασύρματο με το λαπτοπ

 

Η υπηρεσία dyndns τι ακριβώς κάνει ;

 

Πρέπει να κάνω account; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση...

Έχω μια απορία... γιατί δεν βάζεις το switch πάνω στο netgear?

Υπηρεσία dyndns... λοιπόν, όταν συνδέεσαι στο internet, το δίκτυό σου παίρνει μία ip address εξωτερική (WAN ip address), μοναδική, για να μπορεί να επικοινωνεί με τον έξω κόσμο. Αυτή η ip address είναι της μορφής x.x.x.x (πχ 2.85.223.6). Αν γνωρίζεις αυτήν την ip και υπό προϋποθέσεις (να έχει ανοιχτεί και αντιστοιχιστεί η κατάλληλη πόρτα στο router και να έχεις δώσει τα αντίστοιχα permission για sharing), μπορείς εσύ ή ο οποιοσδήποτε να έχει πρόσβαση στους υπολογιστές ή τις συσκευές του τοπικού σου δικτύου από οπουδήποτε (εκτός τοπικού δικτύου). Επειδή στο 99% των περιπτώσεων η WAN IP είναι δυναμική (δλδ. αλλάζει κάθε φορά που γίνεται reboot στο router ή κάθε φορά που έχεις disconnection ή ακόμα αλλάζει από τον ίδιο τον internet provider ανά κάποια χρονικά διαστήματα), για να υπάρχει απρόσκοπτη πρόσβαση από το internet στο τοπικό μας δίκτυο χρησιμοποιούμε κάποια υπηρεσία dyndns. Στην υπηρεσία αυτή δημιουργούμε κάποιο account και ένα domain του στυλ gorath.no-ip.org. Περνάμε τα στοιχεία της υπηρεσίας στο router μας (username, password, domain) και η υπηρεσία dyndns αναλαμβάνει να αντιστοιχεί την WAN IP του δικτύου μας (κάθε φορά που αυτή αλλάζει), με το domain name που έχουμε δημιουργήσει. Δλδ. αν θέλουμε να συνδεθούμε στο WEB UI του NAS από οπουδήποτε, αντί να πληκτρολογούμε την WAN IP και την αντίστοιχη πόρτα που έχουμε ορίσει (default είναι για την συγκεκριμένη περίπτωση η 8080 πχ), πληκτρολογούμε gorath.no-ip.org:8080 και voila.

 

Υπάρχουν κάμποσες εταιρίες που προσφέρουν υπηρεσίες dyndns, άλλες επ' αμοιβή, άλλες δωρεάν με κάποιους περιορισμούς.

Η πιο γνωστή δωρεάν και αξιόπιστη κατά τη γνώμη μου είναι η noip (https://www.noip.com/).

Δωρεάν υπηρεσία dyndns, αποκλειστικά όμως για πρόσβαση στο NAS, προσφέρει και η ίδια η QNAP (myQNAPcloud).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και παλι παιδια ,πιστευετε οτι ενα συστημα οπως το 251+ η το πλησιον αυτου το 253α μπορουν να κανουν αρκετες εργασιες ταυτοχρονα?

Παραδειγματος χαρην αν το συνδεσω σε vdsl με καλο upload μπορω να διατηρώ μια ιστοσελιδα ,ταυτοχρονα να εχω 2-3 καμερες να γραφουν στο σκληρο δισκο , και οποτε χρειαστώ να κανω copy paste μεγαλα αρχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά βοήθεια 

 

Αγόρασα ένα switch και έβαλα πάνω το qnap 

 

Επίσης έχω βάλει πάνω και ένα router netgear.Όσες συσκευές είναι συνδεδεμένες στις Lan του netgear δν βρίσκουν το nas (αυτό λογικά συμβαίνει επειδή το netgear έχει άλλη ip από το modem μου)

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο nas ώστε να λυθεί το αυτό το πρόβλημα.

 

Όλες οι άλλες συσκευές που είναι κατευθείαν στο switch το βρίσκουν κανονικά

To πρόβλημα σου είναι ότι δεν βλέπεις εσωτερικά του σπιτιού σου το NAS ή εξωτερικά (πχ από το γραφείο σου), γιατί με μπέρδεψε η απάντηση του gorath?

 

Αν το switch σου είναι απλό (δεν είναι κανένα managed με δυνατότητες vlan κτλ) δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι δεν έβαλες στατική εσωτερική IP στο NAS, το αποσύνδεσες για να το βάλεις στο switch και το NAS πήρε άλλη δυναμική IP από το DHCP του router και τώρα δεν ξέρεις ποια IP έχει το NAS! Για να βλέπουν όλες οι συσκευές σου το NAS θα πρέπει να έχουν ίδιο IP range, αν πχ το router σου είναι 192.168.1.1 όλες οι άλλες συσκευές πρέπει να έχουν 192.168.1.x (όπου x ένα νούμερο από το 2-254), και βέβαια subnet mask 255.255.255.0 .

 

Όσο αφορά την πρόσβαση από έξω δεν χρειάζεσαι DDNS τρίτων εταιρειών. Αυτό που δίνει η QNAP δουλεύει μια χαρά και είναι δωρεάν (διάβασε τις 2 πρώτες σελίδες από την παρουσίασή μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και παλι παιδια ,πιστευετε οτι ενα συστημα οπως το 251+ η το πλησιον αυτου το 253α μπορουν να κανουν αρκετες εργασιες ταυτοχρονα?

Παραδειγματος χαρην αν το συνδεσω σε vdsl με καλο upload μπορω να διατηρώ μια ιστοσελιδα ,ταυτοχρονα να εχω 2-3 καμερες να γραφουν στο σκληρο δισκο , και οποτε χρειαστώ να κανω copy paste μεγαλα αρχεια?

Σχετικά είναι αυτά τα πράγματα φίλε μου. Η ικανότητα από το τα nas που αναφέρεις, υπάρχει (με 8gb ram). Το θέμα είναι (ειδικά για την ιστοσελίδα) τι επισκεψιμότητα θα έχει, αν οι κάμερες γράφουν συνέχεια και σε τι ανάλυση, και πόσο συχνά θα προβαίνεις σε copy paste αρχείων (και φυσικά πόσο μεγάλα είμαι τα αρχεία) και πόσοι χρήστες ταυτόχρονα θα κάνουν αυτή την εργασία.

 

Μην ξεχνάς ότι η πρωταρχική δουλειά του nas είναι ο διαμοιρασμός αρχείων.

To πρόβλημα σου είναι ότι δεν βλέπεις εσωτερικά του σπιτιού σου το NAS ή εξωτερικά (πχ από το γραφείο σου), γιατί με μπέρδεψε η απάντηση του gorath?

Αν στο εσωτερικό του δίκτυο έχει διαφορετικά subnet, η λύση του dyndns είναι άμεση και πιο εύκολη ειδικά σε περίπτωση που οι γνώσεις σεταρίσματος δικτύου είναι βασικές. Και ειδικά τα Netgear δημιουργούν παρόμοια θεματάκια ειδικά με 3d party εξοπλισμό.

 

Κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό είναι να μην έχει απενεργοποιήσει ο φίλος τον dhcp server του netgear και να κονφλικτάρει με τον dhcp server του modem-router του παρόχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό είναι να μην έχει απενεργοποιήσει ο φίλος τον dhcp server του netgear και να κονφλικτάρει με τον dhcp server του modem-router του παρόχου...

Από τα γραφόμενά του καταλαβαίνω ότι netgear είναι το router και δεν υπάρχει άλλο router παρόχου… οπότε λογικά ένα DHCP θα έχει. Βέβαια και το QNAP μπορεί να δώσει DHCP.

Με netgear δεν έχω ούτε εγώ καλές εμπειρίες, σε 2 περιπτώσεις που μου έτυχαν το DHCP του ήταν άθλιο, έδινε IPs στις συσκευές που συνδεόταν πάνω του ασύρματα αλλά όχι σε αυτές μέσω του Ethernet.

Καλημερα και παλι παιδια ,πιστευετε οτι ενα συστημα οπως το 251+ η το πλησιον αυτου το 253α μπορουν να κανουν αρκετες εργασιες ταυτοχρονα?

Παραδειγματος χαρην αν το συνδεσω σε vdsl με καλο upload μπορω να διατηρώ μια ιστοσελιδα ,ταυτοχρονα να εχω 2-3 καμερες να γραφουν στο σκληρο δισκο , και οποτε χρειαστώ να κανω copy paste μεγαλα αρχεια?

Συμφωνώ με το gorath... όλα αυτά που ζητάς μπορούν να γίνουν αλλά η ταχύτητα είναι κάτι σχετικό και επηρεάζεται και από άλλες παράγοντες.

  • Κάμερες: στην δοκιμή που έκανα με μια Foscam R2 στα 720p (1280x720) στα 30fps μου έσωσε 210ΜΒ στα 5 λεπτά, τα οποία είναι πολλή μικρή επιβάρυνση για το QNAP
  • Copy Paste: η ταχύτητα εγγραφή είναι συνάρτηση και της ταχύτητας του δικτύου σου. Αν δεις την τελευταία σελίδα της παρουσίασης, στο δικό μου δίκτυο που είναι όλα πάνω στο switch του modem/router της HOL (ένα ZTE 100ΜΒ) η ταχύτητα έπιασε τα 9,1ΜΒ/sec… σε 1000ΜΒ δίκτυο θεωρητικά μπορεί να πάει στα 90 MB/sec αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πάει στα 250-300 MB/sec που είναι ένας καλός SSD.
  • Ιστοσελιδα: Δεν θα στο πρότεινα, εκτός αν το θες για ερασιτεχνική χρήση. Μην ξεχνάς ότι το μέγιστο upload στην VDSL είναι τα 5ΜΒ. Επίσης θα πρέπει να έχεις static IP στην γραμμή σου για να μπορείς να δηλώσεις στο DNS provider σου που είναι hosting το domain σου. Η static IP είναι λίγο ακριβή στην Ελλάδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μεταξύ ts-253a και Asustor AS6202T τι μου προτείνετε;

έχει κανείς εμπειρία με το λειτουργικό της Asustor; είναι γενικά αξιόπιστη εταιρεία;

Με κέρδισε η ψηφιακή έξοδος ήχου καθώς και eSata είσοδοι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα λεφτά φίλε μου σε αυτά τα μηχανάκια είναι το λογισμικό. QNAP και Synology αποτελούν εγγύηση. Για την Asustor δεν έχω εμπειρία αλλά ακούγονται καλά λόγια γενικώς. Περισσότερα δεν γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακόμα μια ερώτηση ,το λογισμικό της qnap εγκαθίσταται στις σκληρούς δίσκους; Η έχει ξεχωριστή μη γι'αυτό;με λίγα λόγια θα το πάρω και θα το έχω με έναν σκληρό 500 γιγα για ένα μήνα που θα πειραματίζομαι,μετά όταν θα πάρω τους κανονικούς σκληρούς δίσκους θα μπορώ να κρατήσω με κάποιον τρόπο τα αρχεία καθώς και τις ρυθμίσεις μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη δική μου εμπειρία, το firmware εγκαθίσταται στη flash αλλά τα applications στον σκληρό. Περίμενε να σου απαντήσει και ο manval που είναι πιο ψαγμένος με το setup του qnap. Πάντως στην περίπτωση που είχα αλλάξει τη RAID διάταξη και είχα κάνει φορματ στους σκληρούς, τις βασικές ρυθμίσεις μου τις κράτησε από ό,τι θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα λεφτά φίλε μου σε αυτά τα μηχανάκια είναι το λογισμικό. QNAP και Synology αποτελούν εγγύηση. Για την Asustor δεν έχω εμπειρία αλλά ακούγονται καλά λόγια γενικώς. Περισσότερα δεν γνωρίζω...

 

σωστά, όλα τα λεφτά είναι το λογισμικό, αλλά δες και τι χρειάζεσαι,

 

εγώ πχ έφυγα από qnap και πήγα σε synology, γιατί η qnap απαξιούσε να γράψει μία απλή εφαρμογή για back up και synchronization για linux, πιστέυω θα ήτανε piece of cake, άλλωστε το λειτουργικό του nas είναι linux (*)

 

οι εφαρμογές πάντως του synology όσον αφορά backup και για linux, και για win και για osx (τα χρησιμοποιώ και τα τρία) είναι πολύ καλογραμμένες, όπως και όσες εφαρμογές έχω χρησιμοποιήσει για ios, καθώς και οι αντίστοιχες εφαρμογές για backup του nas

 

 

(*) είπα να κάτσω να παίξω με το rsync, αλλά ούτε είχα χρόνο, ούτε να έχω άγχος με τα δεδομένα μου για το αν θα το κάνω σωστά, αφού η qnap με έιχε γραμμένο σαν χρήστη, τους έγραψα και εγώ, πάντως είναι καλά μηχανάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθισα και τη διάβασα. Φοβερή η παρουσίαση φίλε μου. 

To insomnia χρειάζεται περισσότερους χρήστες σαν και εσένα. 

Συγχαρητήρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά, όλα τα λεφτά είναι το λογισμικό, αλλά δες και τι χρειάζεσαι,

 

εγώ πχ έφυγα από qnap και πήγα σε synology, γιατί η qnap απαξιούσε να γράψει μία απλή εφαρμογή για back up και synchronization για linux, πιστέυω θα ήτανε piece of cake, άλλωστε το λειτουργικό του nas είναι linux (*)

 

οι εφαρμογές πάντως του synology όσον αφορά backup και για linux, και για win και για osx (τα χρησιμοποιώ και τα τρία) είναι πολύ καλογραμμένες, όπως και όσες εφαρμογές έχω χρησιμοποιήσει για ios, καθώς και οι αντίστοιχες εφαρμογές για backup του nas

 

 

(*) είπα να κάτσω να παίξω με το rsync, αλλά ούτε είχα χρόνο, ούτε να έχω άγχος με τα δεδομένα μου για το αν θα το κάνω σωστά, αφού η qnap με έιχε γραμμένο σαν χρήστη, τους έγραψα και εγώ, πάντως είναι καλά μηχανάκια

Πιθανότατα έχεις δίκιο. Δεν χρησιμοποιώ Linux στα PC μου οπότε δεν μου έχει προκύψει κάποια αντίστοιχη έλλειψη. Κάποτε που χρειάστηκα κάτι και δεν το υποστήριζε επίσημα η qnap, καλύφθηκα από 3rd party support.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακόμα μια ερώτηση ,το λογισμικό της qnap εγκαθίσταται στις σκληρούς δίσκους; Η έχει ξεχωριστή μη γι'αυτό;με λίγα λόγια θα το πάρω και θα το έχω με έναν σκληρό 500 γιγα για ένα μήνα που θα πειραματίζομαι,μετά όταν θα πάρω τους κανονικούς σκληρούς δίσκους θα μπορώ να κρατήσω με κάποιον τρόπο τα αρχεία καθώς και τις ρυθμίσεις μου;

Το βασικό του setup είναι σε εσωτερική μνήμη ROM και εκεί σώζει το βασικό configuration (κάτι σαν την μνήμη BIOS στα PCs). Αν ξεκινήσεις με ένα δίσκο και μετά τον αντικαταστήσεις με 2 άλλους (πχ σε RAID 1) τα έχασε όλα… είναι σαν να ξεκινάς από το μηδέν. Ο τρόπος αυτός λειτουργίας δεν έχει να κάνει με την QNAP ή γενικά με τα NAS, το ίδιο θα ίσχυε αν αυτό που γράφεις το έκανες σε ένα PC, αν έβγαζες τον αρχικό δίσκο και έβαζες κάποιους άλλους θα ξεκινούσες από την αρχή.

 

Τα NAS είναι εξειδικευμένα PCs… απλά έχουν μέσα έτοιμο ένα λειτουργικό (συνήθως Linux).

 

Για να αποφύγεις να σετάρεις από την αρχή το NAS, όταν θα βάλεις τους νέους δίσκους, υπάρχει δυνατότητα να το κάνεις «με κόλπο»… αλλά έχει μεγάλο ρίσκο. Το έχω κάνει σε HP Proliant Server για να μεγαλώσω την χωρητικότητα αλλάζοντάς τους δίσκους με μεγαλύτερους. Αλλά άλλο HP Proliant των 5000€ και άλλο NAS!

 

Αν απλά τώρα θες να μεταφέρεις τα αρχεία σου (φωτογραφίες, μουσική, κτλ) στους νέους δίσκους το καλύτερο είναι πριν βγάλεις τον παλιό δίσκο από το NAS να τα αντιγράψεις σε ένα 3ο εξωτερικό δίσκο για να τα μεταφέρεις μετά στους νέους δίσκους του NAS. Μην δοκιμάσεις να βγάλεις τον παλιό δίσκο από το NAS και να το συνδέσεις σε PC για να πάρεις τα αρχεία σου γιατί δεν θα δεις τίποτα… τα NAS φορμάρονται συνήθως σε file system ext3 ή ext4 που δεν το αναγνωρίζουν τα windows (ntfs). Υπάρχει ειδική εφαρμογή που προσομοιώνει drivers ext3 μέσα από τα windows αλλά η χρήση της είναι για ποιο εξιδεικευμένα άτομα.

Κάθισα και τη διάβασα. Φοβερή η παρουσίαση φίλε μου. 

To insomnia χρειάζεται περισσότερους χρήστες σαν και εσένα. 

Συγχαρητήρια

Ευχαριστώ.

Ελπίζω να βρω χρόνο να κάνω και άλλες παρόμοιες παρουσιάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό του setup είναι σε εσωτερική μνήμη ROM και εκεί σώζει το βασικό configuration (κάτι σαν την μνήμη BIOS στα PCs). Αν ξεκινήσεις με ένα δίσκο και μετά τον αντικαταστήσεις με 2 άλλους (πχ σε RAID 1) τα έχασε όλα… είναι σαν να ξεκινάς από το μηδέν. Ο τρόπος αυτός λειτουργίας δεν έχει να κάνει με την QNAP ή γενικά με τα NAS, το ίδιο θα ίσχυε αν αυτό που γράφεις το έκανες σε ένα PC, αν έβγαζες τον αρχικό δίσκο και έβαζες κάποιους άλλους θα ξεκινούσες από την αρχή.

 

Τα NAS είναι εξειδικευμένα PCs… απλά έχουν μέσα έτοιμο ένα λειτουργικό (συνήθως Linux).

 

Για να αποφύγεις να σετάρεις από την αρχή το NAS, όταν θα βάλεις τους νέους δίσκους, υπάρχει δυνατότητα να το κάνεις «με κόλπο»… αλλά έχει μεγάλο ρίσκο. Το έχω κάνει σε HP Proliant Server για να μεγαλώσω την χωρητικότητα αλλάζοντάς τους δίσκους με μεγαλύτερους. Αλλά άλλο HP Proliant των 5000€ και άλλο NAS!

 

Αν απλά τώρα θες να μεταφέρεις τα αρχεία σου (φωτογραφίες, μουσική, κτλ) στους νέους δίσκους το καλύτερο είναι πριν βγάλεις τον παλιό δίσκο από το NAS να τα αντιγράψεις σε ένα 3ο εξωτερικό δίσκο για να τα μεταφέρεις μετά στους νέους δίσκους του NAS. Μην δοκιμάσεις να βγάλεις τον παλιό δίσκο από το NAS και να το συνδέσεις σε PC για να πάρεις τα αρχεία σου γιατί δεν θα δεις τίποτα… τα NAS φορμάρονται συνήθως σε file system ext3 ή ext4 που δεν το αναγνωρίζουν τα windows (ntfs). Υπάρχει ειδική εφαρμογή που προσομοιώνει drivers ext3 μέσα από τα windows αλλά η χρήση της είναι για ποιο εξιδεικευμένα άτομα.

Ευχαριστώ.

Ελπίζω να βρω χρόνο να κάνω και άλλες παρόμοιες παρουσιάσεις.

ειμαι σε kde neon και σε osx οποτε με το ext3 k ext4 δε θα εχω κανενα προβλημα σε ευχαριστω για το χρονο σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...