Προς το περιεχόμενο

NAS Qnap TS-251+-8GB


manval

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ερώτηση σχετικά με το virtualization station καθώς αυτό με ενδιαφέρει κυρίως, καταλαβαίνω πως περνάμε τα vhd/vhdx στο nas, από εκεί και πέρα τα VM τρέχουν με resources του nas ή του PC ;

 

Δηλαδή host είναι το nas ή κάποιο PC όπου στο path των δίσκων για τα VM βάζουμε το location των vhd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια ερώτηση σχετικά με το virtualization station καθώς αυτό με ενδιαφέρει κυρίως, καταλαβαίνω πως περνάμε τα vhd/vhdx στο nas, από εκεί και πέρα τα VM τρέχουν με resources του nas ή του PC ;

 

Δηλαδή host είναι το nas ή κάποιο PC όπου στο path των δίσκων για τα VM βάζουμε το location των vhd?

Από την στιγμή που χρησιμοποιήσεις το Virtualization station της QNAP το VM τρέχει στο NAS με τα resources του NAS. To PC σου δεν χρειάζεται πουθενά, και αν διαβάσεις στην σελίδα 15 θα δεις ότι μπορείς να δουλέψεις το VM σου από την τηλεόρασή σου.

 

Μπορείς όμως το NAS να παίξει μόνο το ρόλο της αποθήκευσης των virtual disk vhd/vhdx. Αν δεις στο screenshot, στο PC μου έχω στο Virtual Box ένα δοκιμαστικό “Windows 7 pro extra” το οποίο ο vhd δίσκο είναι στο NAS.

 

post-223167-0-15736600-1499536287_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που χρησιμοποιήσεις το Virtualization station της QNAP το VM τρέχει στο NAS με τα resources του NAS. To PC σου δεν χρειάζεται πουθενά, και αν διαβάσεις στην σελίδα 15 θα δεις ότι μπορείς να δουλέψεις το VM σου από την τηλεόρασή σου.

 

Μπορείς όμως το NAS να παίξει μόνο το ρόλο της αποθήκευσης των virtual disk vhd/vhdx. Αν δεις στο screenshot, στο PC μου έχω στο Virtual Box ένα δοκιμαστικό “Windows 7 pro extra” το οποίο ο vhd δίσκο είναι στο NAS.

τέλεια! αρα κάνει και τα 2 :D

 

βέβαια με το cpu που έχει δεν ξερω αν την παλεύει να τρέξει αξιοπρεπώς 1-2 μηχανές. Η μνήμη πάει μέχρι 8 ή σηκώνει και 16?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλεια! αρα κάνει και τα 2 :D

 

βέβαια με το cpu που έχει δεν ξερω αν την παλεύει να τρέξει αξιοπρεπώς 1-2 μηχανές. Η μνήμη πάει μέχρι 8 ή σηκώνει και 16?

Δεν ξέρω τι εννοείς "αξιοπρεπώς". Μπορεί να ανοίξει 2 μηχανές πχ 2 windows με 3GB RAM, αρκεί να μην τρέχεις αλλα πράγματα εκείνη την στιγμή (πχ να τρέχεις καμία ταινία ή να κατεβάζεις torrents), αλλά θα αργούν αρκετά. Ετσι και αλλιώς το VM του είναι σχετικά αργό... αν θες να τρέχει με άνεση 2 & 3 VM θες καλό PC i7 με SSD & 16GB RAM ή server.

 

Μνήμη πάει μέχρι 8GB, και γαι NAS είναι αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τελικά το qnap 253a.

Αν το στήσω με ένα σκληρών για αρχή και πάρω δεύτερο στο μέλλον.

1. Θα έχω πρόβλημα στο σεταπ όταν βάλω τον 2ο;

2. Οι δύο σκληροί πρέπει να είναι ίδιοι ή δεν έχει σημασία;

Ώστε να γίνει στο μέλλον raid 1, μπορεί να είναι διαφορετικοί σκληροί πχ ένας wd και 1 hitachi; Ακόμα και διαφορετικές χωρητικότητες;

Επεξ/σία από archimidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τελικά το qnap 253a.

Αν το στήσω με ένα σκληρών για αρχή και πάρω δεύτερο στο μέλλον.

1. Θα έχω πρόβλημα στο σεταπ όταν βάλω τον 2ο;

2. Οι δύο σκληροί πρέπει να είναι ίδιοι ή δεν έχει σημασία;

Ώστε να γίνει στο μέλλον raid 1, μπορεί να είναι διαφορετικοί σκληροί πχ ένας wd και 1 hitachi; Ακόμα και διαφορετικές χωρητικότητες;

κανείς να βοηθήσει;

επίσης βλέπω ότι ο "Deskstar NAS H3IKNAS600012872SWW"  6ΤΒ δεν είναι στην compatible list της qnap (και γενικά κανένας deskstar από skroutz δεν είναι στη λίστα) τους αποκλείω όλους?

αντίστοιχα ότι βρίσκω σε WD ή seagate υποστηρίζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα

2. Δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδιοι. Ένα θέμα έχεις με διαφορετικής χωρητικότητας σκληρούς, αναλόγως βέβαια και με τη διάταξη RAID που θα επιλέξεις

3. Αν τον βάλεις, θα παίξει. Απλά η QNAP δεν σου εγγυάται απρόσκοπτη λειτουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, κάποια βοήθεια σχετικά με τα Storage pool / volumes...

έχω τοποθετήσει αρχικά 1 σκληρό 6tb. Υπάρχει λόγος να κάνω 2 volumes. 1 για το σύστημα apps κτλ. και ένα 2ο για ταινίες, φωτογραφίες, μουσική κτλ. ή ξεχωριστά φωτογραφίες πχ που θέλω να κρατάω backup συχνά σε εξωτερικό δίσκο;


Καλησπέρα, κάποια βοήθεια σχετικά με τα Storage pool / volumes...

έχω τοποθετήσει αρχικά 1 σκληρό 6tb. Υπάρχει λόγος να κάνω 2 volumes. 1 για το σύστημα apps κτλ. και ένα 2ο για ταινίες, φωτογραφίες, μουσική κτλ. ή ξεχωριστά φωτογραφίες πχ που θέλω να κρατάω backup συχνά σε εξωτερικό δίσκο;

από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να βάλω σε άλλο volume εκτός το αρχικό μουσική τλκ αν θέλω να έχω πρόσβαση μέσω των apps. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάποια βοήθεια σχετικά με τα Storage pool / volumes...

έχω τοποθετήσει αρχικά 1 σκληρό 6tb. Υπάρχει λόγος να κάνω 2 volumes. 1 για το σύστημα apps κτλ. και ένα 2ο για ταινίες, φωτογραφίες, μουσική κτλ. ή ξεχωριστά φωτογραφίες πχ που θέλω να κρατάω backup συχνά σε εξωτερικό δίσκο;

από ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να βάλω σε άλλο volume εκτός το αρχικό μουσική τλκ αν θέλω να έχω πρόσβαση μέσω των apps. Σωστά;

Καλό είναι να το κάνεις 2 volumes γιατί είναι πολλή μεγάλος ο δίσκος σου.

 

Δεν έχει σημασία το τι θες να κάνεις συχνά backup για να χωρίσεις το δίσκο σε volumes, απλά βάλε σε διαφορετικό φάκελο τις φωτογραφίες από τις ταινίες ώστε να μπορείς να ξεχωρίσεις εύκολα το τι θα παίρνεις backup.

 

Στο control panel >> Multimedia Management >> Media Folders μπορείς να ορίσεις σε ποιο volume & φάκελο θες τα αρχεία σου… πχ φτιάξε πρώτα από το File Station στο 2ο volume ένα φάκελο Videos και από το media folder μπες και άλλαξε το default folder του Qnap. Καλό είναι αυτό να το κάνεις πριν αρχίσεις να αντιγράφεις τις ταινίες στο qnap.

 

post-223167-0-68376200-1501348597_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά έχω το TS-251 

 

Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται μια ip camera που να δουλεύει καλά στο nas ;

 

Στο Compatibility List πρέπει να κοιτάξω και το version του surveillance station που έχει το nas ή τις βρίσκει όλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το TS-251 

 

Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται μια ip camera που να δουλεύει καλά στο nas ;

 

Στο Compatibility List πρέπει να κοιτάξω και το version του surveillance station που έχει το nas ή τις βρίσκει όλες;

Εχω βάλει την Foscam R2 http://www.skroutz.gr/s/7592358/Foscam-R2.html και είμαι σχετικά ικανοποιημένος (η ποιότητα του Full HD δεν με ενθουσίασε). Επίσης είναι σχετικά ακριβή.

 

Αυτές που είναι στην Compatibility List είναι αυτές που έχει τεστάρει η QNAP.... δεν σημαίνει ότι κάποιες άλλες δεν θα παίζουν αλλά είναι ένα ρίσκο (διάβασε το review μου στην σελίδα 19). Πάντως η λίστα είναι τεράστια και θα σου πρότεινα να μην ρισκάρεις να πάρεις κάποια εκτός λίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια καποια αξιοπρεπες ραμ για το ts 251 εχετε να προτεινετε; 2 4gb θελω να αγορασω.. αν ξερετε καποια καλη στειλτε καποιο λινκ

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνει ότι είναι συμβατή, εγώ ανησυχώ για το cas latency που δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι. 

Άνοιξε και δες την ήδη εγκατεστημένη ποια είναι τα χαρακτηριστικά της, και ψάξε την σχετικά με το cas latency.

Έχω δει σχόλια στο διαδίκτυο σχετικά με κάποιους που έβαλαν hynix 2x8!

Είπαν πως το nas τις είδε κανονικά και δούλευε και σφαιράτα.

Αλλά δεν την βρήκα τώρα εκείνη την συζήτηση. Θα την ψάξω όμως και θα στην κοινοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...