Προς το περιεχόμενο

NAS Qnap TS-251+-8GB


manval

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά αναροτιόμουν αν η αντιπροσωπεία εδώ δέχεται προϊόν αγορασμένο από άλλη χώρα ή θα μας κάνει το δύσκολο?

Επίσης μιας και με ενδιαφέρει πολύ για μουσική , ψαχνωντας διάβασα ότι για εξωδο ήχου από το usb συνεργαζεται με συγκεκριμένα Dac. Είναι λογικό αυτό; Δεν θα έπρεπε να δουλεύει με όλα; Δεν θα ήθελα να πάρουμε ήχο από την έξοδο ακουστικών για λόγους ποιότητας. Μιπως αναφέρουν στο site τους συγκεκριμένα dac για λόγους διαφήμισης και συνεργασιών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα, από revies που διαβάζω βλέπω ότι το 251+ δεν ενδείκνυται για 4Κ video. Ενώ τα 251Α & 253Α τα πάνε πιο καλά σε αυτό το κομμάτι. Γενικά για απλή χρήση ως media server ποιο από τα 3 μου προτείνετε;

Λόγο κόστους τείνω στο 251Α αξίζει η διαφορά 100€, για να πάω στο 253Α με τα 4gb ram;

Γενικά είναι καλύτερα η σύνδεση να γίνει κατευθείαν με HDMI στην TV ή στο router;

ευχαριστώ 

Αν το χρησιμοποιήσεις μόνο για streaming media server με ξεχωριστή media player συσκευή, είτε υποστηρίζει 4K, είτε όχι, δεν σε ενδιαφέρει. Η μόνη προϋπόθεση σε αυτό είναι να έχεις gigabit LAN μεταξύ των συσκευών που θα κάνουν streaming μεταξύ τους. Σε αυτήν την περίπτωση, αν το NAS και το ξεχωριστό media player (αυτό είναι απαραίτητο να υποστηρίζει 4K) πέφτουν σε ένα gigabit ethernet switch, ολα είναι ok. Το router εν προκειμένω δεν είναι απαραίτητο να υποστηρίζει gigabit ethernet καθώς το routing θα γίνεται μέσω του switch.

 

Αν το θέλεις σαν μία συσκευή all in one, θα ακολουθήσεις τη συμβουλή του φίλου manval. Αλλά η επιλογή του all in one δεν είναι και πολύ future proof επιλογή. Πιθανόν σε 2-3 χρόνια να βγεί το 8Κ και η καινούρια τηλεόραση που θα πάρεις να υποστηρίζει το καινούριο φορμά. Θα το αλλάξεις τότε το NAS??? Το NAS, σαν NAS, θα το χρησιμοποιείς πιστεύω απροβλημάτιστα ακόμα και μετά από τουλάχιστον μια 5ετία-6ετία. Σαν media player ομως, δεν είμαι και τόσο σίγουρος... Επιλογή για all in one συσκευές κάνουμε όταν θέλουμε πάσει θυσία να αποφύγουμε τα πολλά καλώδια και τα πολλά τροφοδοτικά.

Επίσης μιας και με ενδιαφέρει πολύ για μουσική , ψαχνωντας διάβασα ότι για εξωδο ήχου από το usb συνεργαζεται με συγκεκριμένα Dac. Είναι λογικό αυτό; Δεν θα έπρεπε να δουλεύει με όλα; Δεν θα ήθελα να πάρουμε ήχο από την έξοδο ακουστικών για λόγους ποιότητας. Μιπως αναφέρουν στο site τους συγκεκριμένα dac για λόγους διαφήμισης και συνεργασιών;

Πιθανόν να ισχύει αυτό που λες. Πιο πολλά και εμπεριστατωμένα επί του θέματος θα βρεις σε εξειδικευμένα φόρουμ για ήχο ή και εικόνα όπως το avsite.gr και το avclub.gr. Πάντως, νομίζω πως αν το DAC για το οποίο ενδιαφέρεσαι, έχει υποστήριξη για linux, δεν θα έχει πρόβλημα και στο QNAP καθώς τρέχει μια τροποποιημένη ειδικά έκδοση linux (embedded linux).

 

Απλά αναροτιόμουν αν η αντιπροσωπεία εδώ δέχεται προϊόν αγορασμένο από άλλη χώρα ή θα μας κάνει το δύσκολο?

Πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Εδώ δεν νομίζω να υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία αλλά διάφοροι εισαγωγείς. Αν υπάρχει πρόβλημα, ανοίγεις ticket στο ευρωπαϊκό site της QNAP για support ή και RMA και το στέλνεις με δικά σου έξοδα Ολλανδία. Εφόσον επισκευαστεί ή απαιτηθεί αντικατάσταση, σου στέλνει από εκεί η QNAP το αντίστοιχο με δικά της έξοδα.

 

Από προσωπική εμπειρία, σου λέω πως ανταποκρίνονται θετικά και σε περίεργα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Εδώ δεν νομίζω να υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία αλλά διάφοροι εισαγωγείς. Αν υπάρχει πρόβλημα, ανοίγεις ticket στο ευρωπαϊκό site της QNAP για support ή και RMA και το στέλνεις με δικά σου έξοδα Ολλανδία. Εφόσον επισκευαστεί ή απαιτηθεί αντικατάσταση, σου στέλνει από εκεί η QNAP το αντίστοιχο με δικά της έξοδα.

 

Από προσωπική εμπειρία, σου λέω πως ανταποκρίνονται θετικά και σε περίεργα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν.

Επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα είναι η CPI αλλά αν κάποια στιγμή έχεις πρόβλημα ποιο εύκολα θα συνεννοηθείς με τους Ολλανδούς παρά με την CPI!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνώριζα ότι υπάρχει Ελληνική αντιπροσωπεία. Thanks for the tip!

Πάντως αυτό με την εγγύηση swap που αναφέρουν στο site τους, πρέπει να το πληρώσεις αδρά κατά την αγορά. Το προσφέρει και η qnap από ό,τι ξέρω και μπορεί να φτάσει τουλάχιστον τα 3 έτη (νομίζω ότι σε enterprise μοντέλα φτάνει και τα 5 - πάντα με το ανάλογο τίμημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια

 

Μου ήρθε το qnap ts-251 και μπορω να πω οτι ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος

 

Θελω να παρω μια ip Camera ομως και δν ξερω ποια ειναι συμβατή..εχει καμια σημασια η εκδοση του λογισμικου των καμερων με την καμερα που θα επιλεξω η παιζουν ολες οι συμβατες;(5.1.1.4.2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω μια ip Camera ομως και δν ξερω ποια ειναι συμβατή..εχει καμια σημασια η εκδοση του λογισμικου των καμερων με την καμερα που θα επιλεξω η παιζουν ολες οι συμβατες;(5.1.1.4.2)

Θα μπεις στη σελίδα της Qnap και θα πας στο compatibility section, εκεί αναφέρονται όλες οι κάμερες που είναι συμβατές με το εκάστοτε μοντέλο, στην περίπτωσή σου με το 251.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια

 

Μου ήρθε το qnap ts-251 και μπορω να πω οτι ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος

 

Θελω να παρω μια ip Camera ομως και δν ξερω ποια ειναι συμβατή..εχει καμια σημασια η εκδοση του λογισμικου των καμερων με την καμερα που θα επιλεξω η παιζουν ολες οι συμβατες;(5.1.1.4.2)

Μπες λίγο και στον οδηγό του manval στο πρώτο ποστ. Είναι πολύ κατατοπιστικός στο θέμα των καμερών και του surveillance station. Αν τελικά πάρεις κάποιο μοντέλο, γράψε εδώ εντυπώσεις για να υπάρχει κάποιο feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα να διαλεξω καμερα απο το compatibility section στο all η πρεπει οπωσδήποτε να βαλω το version του Surveillance station;;

 

Θα υπαρχει προβλημα αν παρω καμερα που λεει Surveillance version 5.0 ενώ εγώ τρεχω το 5.1.1.4.2;;

 

Το λεω αυτο γιατι κοιταω μια hikvision που εχει μικροτερο version

 

Μην την παρω και εχω προβλημα μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα να διαλεξω καμερα απο το compatibility section στο all η πρεπει οπωσδήποτε να βαλω το version του Surveillance station;;

 

Θα υπαρχει προβλημα αν παρω καμερα που λεει Surveillance version 5.0 ενώ εγώ τρεχω το 5.1.1.4.2;;

 

Το λεω αυτο γιατι κοιταω μια hikvision που εχει μικροτερο version

 

Μην την παρω και εχω προβλημα μετα

Η Qnap αναφέρει στο https://www.qnap.com/en/compatibility-surveillance για compatibility testing... δηλαδή ποίες έχει δοκιμάσει. Από ότι καταλαβαίνεις δεν είναι και εύκολο να κάνει δοκιμές σε όλες τις κάμερες, σε όλες τις εκδόσεις firmware για κάθε έκδοση Surveillance Station που βγάζει. Πάντως κατά κανόνα όταν μία κάμερα παίζει σε μικρότερη έκδοση Surveillance Station (5.0) παίζει και σε μεγαλύτερη (πχ 5.1).

 

Αν παρόλα αυτά θες να σιγουρευτείς περισσότερο μπορείς να ρωτήσεις στο forum https://forum.qnap.com/viewforum.php?f=187... πολλή πιθανό κάποιος να την έχει ήδη χρησιμοποιήσει μια και οι hikvision είναι αρκετά δημοφιλής σε όλο τον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κατά κανόνα όταν μία κάμερα παίζει σε μικρότερη έκδοση Surveillance Station (5.0) παίζει και σε μεγαλύτερη

Αυτό είναι το πιθανότερο, να υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω, δηλαδή να "παίζουν" οι κάμερες που είναι ήδη συμβατές με προηγούμενη έκδοση εφαρμογής.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το qnap 231p τι γνώμη έχεις φίλε μου; Ανήκει στα καινούρια μοντέλα;Κάποια στιγμή θα πάρω τον 251+ για προσωπική χρήση ,μέχρι τότε όμως χρειάζομαι για το ιατρειο μου surveillance station για 3 κάμερες καθώς και back up ενός δίσκου 2tb ,ξέρω πως τα nas δε κάνουν για back up αλλά αντί για usb δίσκο θέλω να πάρω τα ρίσκα μου και να πειραματιστω .

Οπότε οι ερωτήσεις είναι α) οqnap 231p είναι σύγχρονο μοντελο; Β)άδεια για τρίτη κάμερα βρίσκω μόνο στο site της qnap; γ) τι τιμές έχουν οι άδειες; Δ) είναι τελείως λάθος σε μοντέλο που δέχεται δύο σκληρούς να βάλω δύο διαφορετικούς όπου τον πρώτο θα τον έχω για backup και θα χρησιμοποιείται σπάνια και τον δεύτερο θα τον έχω για να γράφουν οι κάμερες και θα δουλεύει όλη την ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το qnap 231p τι γνώμη έχεις φίλε μου; Ανήκει στα καινούρια μοντέλα;Κάποια στιγμή θα πάρω τον 251+ για προσωπική χρήση ,μέχρι τότε όμως χρειάζομαι για το ιατρειο μου surveillance station για 3 κάμερες καθώς και back up ενός δίσκου 2tb ,ξέρω πως τα nas δε κάνουν για back up αλλά αντί για usb δίσκο θέλω να πάρω τα ρίσκα μου και να πειραματιστω .

Οπότε οι ερωτήσεις είναι α) οqnap 231p είναι σύγχρονο μοντελο; Β)άδεια για τρίτη κάμερα βρίσκω μόνο στο site της qnap; γ) τι τιμές έχουν οι άδειες; Δ) είναι τελείως λάθος σε μοντέλο που δέχεται δύο σκληρούς να βάλω δύο διαφορετικούς όπου τον πρώτο θα τον έχω για backup και θα χρησιμοποιείται σπάνια και τον δεύτερο θα τον έχω για να γράφουν οι κάμερες και θα δουλεύει όλη την ώρα;

Γιατρέ έχεις λάθος ενημέρωση για τo τι είναι NAS.

 

NAS (Network Attached Storage = Σύστημα δικτυακής αποθήκευσης) είναι για backup… και με πολλές επιλογές χειρισμού του backup. Ξεκίνησαν στις αρχές της δεκαετίας του ΄80 ως σύστημα διαμοιρασμού και αποθήκευσης κοινόχρηστων αρχείων εντός μια εταιρείας και εξελίχθηκαν τα τελευταία 10 χρόνια ως συστήματα backup σε μικρομεσαίες εταιρίες. Όλα τα άλλα μπιχλιμπίδια (surveillance station, virtualization station κτλ) τα πρόσθεσαν μετά (κυρίως εταιρείες όπως η Synology, QNAP, Thecus and ASUStor) εκμεταλλευόμενοι τις δυνατότητες του Linux (και κυρίως του Ubuntu) προκειμένου να προσεγγίσουν μεγαλύτερη γκάμα πελατών. Τα “επαγγελματικά” NAS (θεωρώ επαγγελματικά αυτά που παίρνουν 2 δίσκους και άνω) έχουν σχεδιαστεί για την μέγιστη διασφάλιση της ακεραιότητα των αρχείων που είναι αποθηκευμένα. Στις εταιρείες δεν αρκεί να έχεις ένα απλό σύστημα backup (πχ ένα εξωτερικός usb δίσκο) αλλά να έχεις ένα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ σύστημα backup. To ποιο κλασσικό πρόβλημα στα συστήματα backup είναι να «σκάσει» ο δίσκος (εξωτερικός usb δίσκοι μου έχουν σκάσει αρκετοί). Σε ένα NAS με 2 δίσκους σε συστοιχία RAID 1 διασφαλίζεις σε περίπτωση που χαλάσει ο ένας να έχεις όλα τα δεδομένα σου όμορφα και ωραία στον άλλον!

  • Α) 231p = δεν νομίζω ότι είναι νέο μοντέλο (νέο είναι το TS-253B). Έχει μικρό επεξεργαστή, δεν έχει HDMI & HD Station και δεν μπορεί να παίξει το ρόλο του Media center.  Αν το θες όμως μόνο για backup και για κάμερες είναι καλό.
  • Β/Γ) Την άδεια για τις extra κάμερες την παίρνεις μόνο από την QNAP… για την τιμή θα πρέπει να τους ρωτήσεις.
  • Δ) Ναι, είσαι λάθος. Μπορείς να κάνεις αυτό που λες αλλά χάνεις πολλή στην αξιοπιστία. Αν σκάσει ένας από τους 2 δίσκους έχεις χάσει τα δεδομένα του. Μην σε προβληματίζει που οι κάμερες θα γράφουν συνέχεια, θα βάλεις ειδικούς δίσκους για NAS που είναι φτιαγμένοι για αυτό το λόγο. Επίσης μπορείς να κάνεις 2 partitions (volumes) τους δίσκους (δες την παρουσίασή μου) και στο 2ο volume να βάλεις να γράφουν οι κάμερες.

Επίσης «τον πρώτο θα τον έχω για backup» δεν θα το χρησιμοποιείς “σπάνια”… άλλα τουλάχιστον κάθε βράδυ για backup.

 

Τι εννοείς που γράφεις «μέχρι τότε όμως χρειάζομαι… back up ενός δίσκου 2tb». Τα 2ΤΒ είναι ό δίσκος πχ του PC σου και θες να το παίρνεις backup?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το οποίο θέλω να κάνω είναι πρωτίστως να γράφω με τις κάμερες την κίνηση του χώρου και δευτερευόντως να κάνω ένα δεύτερο back up των σημαντικών μου αρχείων που έχουν μέγεθος μικρότερο των 2tb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά βοήθεια 

 

Αγόρασα ένα switch και έβαλα πάνω το qnap 

 

Επίσης έχω βάλει πάνω και ένα router netgear.Όσες συσκευές είναι συνδεδεμένες στις Lan του netgear δν βρίσκουν το nas (αυτό λογικά συμβαίνει επειδή το netgear έχει άλλη ip από το modem μου)

 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση στο nas ώστε να λυθεί το αυτό το πρόβλημα.

 

Όλες οι άλλες συσκευές που είναι κατευθείαν στο switch το βρίσκουν κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...