Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για γαμο...ποσο θα παει συνολο;


RHCP12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι γω εχω λαβει προσκλητηριο με αριθμο λογαριασμου πανω...ειναι γυφτια ναι γιατι ειναι σα να λες στειλε λεφτα ερθεις δεν ερθεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εργαζομουν 6 χρονια σε διαφορα κεντρα γαμου επαρχεια. Συγκεκριμενα Πτολεμαιδα. Τιμες απο 12 ευρω σε ενα αξιοπρεπεστατο κεντρο που μπορει να στεγασει και 600 ατομα. Υπαρχουν και οι περιπτωσεις ξενοδοχειων 4 αστερων που εχουν αιθουσα δεξιωσεων και αναλαμβανουν γαμους με τιμες απο 14 15 ευρω. Γενικοτερα εσυ μπορεις να ρυθμισεις το κοστος με το τι θα θελεις να εχει απο πιατα πανω στο τραπεζι 2η μεριδα κτλ. Για μενα για τις εποχες που ζουμε δεν αξιζει. Ουτε να βαλεις το ποσο απο την τσεπη σου ουτε απο των γονιων. Χιλιες φορες θα προτιμουσα αυτα τα λεφτα να τα αποθηκευσω για το σπιτικο μου αυριο μεθαυριο και ακομα περισσοτερο για το παιδι μου. Για τις σπουδες του και οτι χρειαστει στην ζωη του ωστε να προοδευσει. Για μενα εναν θρησκευτικο γαμο και ενα τραπεζι στους συγγενεις σε κλειστο κυκλο για να τους ευχαριστησεις και ως εκει. Οχι 400 ατομα και τον καθε απλο γνωστο που οι περισσοτεροι ερχονται πραγματικα χωρις να σε εκτιμουν απλα για να φανε και να κουτσομπολεψουν. Οχι δεν θα τους εκανα αυτη την χαρη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιοχή που ζω πέρυσι καλοκαίρι(2015) τα 18€ ήταν το min που ζητούσαν μόνο σε μερικούς από τους χώρους με δυνατότητα υποστήριξης 200+ ατόμων, άλλοι είχαν min τα 22€. Για κάτι αξιοπρεπές χρειαζόσουν τουλάχιστον 20-22€, έστω κατά τη γνώμη μου, άλλος μπορεί να θεωρεί αξιοπρεπές ένα τραπέζι πχ χωρίς μπύρα.

Αυτό πάντως, ότι και να λέμε εμείς, είναι από τα έξοδα που ο ενδιαφερόμενος μπορεί να μάθει πανεύκολα από πριν το ακριβές ύψος τους.

 

Όσο για τον τρόπο που υπολογίζεις τα δώρα σου είπα που είναι το λάθος σου, 200 καλεσμένοι δεν σημαίνει 200 δώρα, τα ζευγάρια φέρνουν μόλις ένα δώρο, ομοίως και οι οικογένειες των 3, 4 ή και 5 ατόμων.

 

Επίσης ναι, μπορείς να δώσεις λογαριασμό τράπεζας(μόνο μη σου ζητάει πόθεν έσχες η εφορία και πληρώσεις φόρο, έχουμε και τέτοια τελευταία), αλλά δεν σου εξασφαλίζει ότι μερικοί δεν θα σου φέρουν γυαλικά και τοστιέρες.

 

Η ουσία είναι ότι το ύψος των μετρητών σε δώρα είναι κάτι που δεν μπορείς να το υπολογίσεις. Ξέρω περιπτώσεις που τα δώρα κάλυψαν με το παραπάνω τα έξοδα του γάμου, αλλά ξέρω και περιπτώσεις που τα έξοδα ήταν πολλά περισσότερα.

 

Αυτά από μένα.

Στα λεφτα που λεω εγω περιλαμβανονται ορεκτικο, φαγητο και απεριοριστο ποτο (κρασι, μπυρα).

Ισως να παιζει απο περιοχη σε περιοχη ή με τον ανταγωνισμο που υπαρχει.

 

Για τα ατομα το ειπα και πριν βαζω μεσους ορους.

Ας το παω αλλιως. Εστω εχεις 200 ατομα π.χ. αλλα 100 προσκλητηρια τι θα μπορουσε να γινει χοντρικα...

5 προσκλητηρια σου φερνουν 300 ευρω=1500

10 προσκλητηρια σου φερνουν 200 ευρω=2000

20 προσκλητηρια σου φερνουν 100 ευρω=2000

50 προσκλητηρια σου φερνουν 50 ευρω=2500

15 προσκλητηρια σου φερνουν 20 ευρω=300

 

Και 2-3 500ρικα θα παιξουν στανταρ απο πολυ πολυ κοντινους, ενω 20ρικα δυσκολα βαζει καποιος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι το έχω δει εγώ ναι.

 

Ξεφτίλα δεν είναι? Να γράφεις κάτι του τύπου "θα θέλαμε να σας έχουμε δίπλα μας στην πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής μας" και από κάτω να πετάξεις αριθμό λογαριασμού? Όσο όμορφα και να το γράψεις, δεν θα αισθανθούν οι καλεσμένοι ότι τους αντιμετωπίζεις ως €€€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε οικογενεια βαζει ενα φακελο, δλδ θα ερθουν 100 οικογενειες; Που οι 35 απο αυτες θα δωσουν 100 και πανω;
Θες τουλαχιστον 300 θεσεις. Κατι ψηλα τελικα θα σου μεινουν....αλλα νομζω δεν ειναι αξιο λογου. Εγω δινω 50 να φανταστεις.


Στους φιλους, οχι στους συγγενεις.


ΥΓ στον τελευταιο γαμο που πηγα, χαλασαμε πολλαπλασια απο οσα φαγαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή νοικιάστε σπίτι. Ούτε μαζί δεν μένετε και θα παντρευτείτε ; Ακόμη και με δύο βασικούς μια χαρά νοικιάζεις. Τι το θέλετε τι δικό σας ,καλύτερα είναι πλέον να είσαι στο ενοίκιο. Όσο για το γάμο κάντε έναν μικρό γάμο σε κλειστό κύκλο χωρίς πολλά πολλά για να μην έχετε πολλά έξοδα και τελείωσε η ιστορία. Τι τα θέλετε τα σπίτια τα αγορασμένα και τους πολυτελείς γάμους σε τέτοιες εποχές ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτίλα δεν είναι? Να γράφεις κάτι του τύπου "θα θέλαμε να σας έχουμε δίπλα μας στην πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής μας" και από κάτω να πετάξεις αριθμό λογαριασμού? Όσο όμορφα και να το γράψεις, δεν θα αισθανθούν οι καλεσμένοι ότι τους αντιμετωπίζεις ως €€€?

Είναι κάπως, αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα το έλεγα ξεφτίλα...:)

 

Όπως έγραψα και πιο πάνω, για μένα είναι κάπως σα να δίνεις μια λίστα γάμου. Να ζητάς να πιάσει τόπο το δώρο του άλλου δηλαδή. Νομίζω δεν θα το έκανα, αλλά δεν μπορώ να το πω και ξεφτίλα με ευκολία, δεν ξέρω.

 

Αυτό που μου φαίνεται άσχημο είναι αυτό με το διαχωρισμό σε τραπέζι και εκκλησία όπως έγραψα.

Εργαζομουν 6 χρονια σε διαφορα κεντρα γαμου επαρχεια. Συγκεκριμενα Πτολεμαιδα. Τιμες απο 12 ευρω σε ενα αξιοπρεπεστατο κεντρο που μπορει να στεγασει και 600 ατομα. Υπαρχουν και οι περιπτωσεις ξενοδοχειων 4 αστερων που εχουν αιθουσα δεξιωσεων και αναλαμβανουν γαμους με τιμες απο 14 15 ευρω. Γενικοτερα εσυ μπορεις να ρυθμισεις το κοστος με το τι θα θελεις να εχει απο πιατα πανω στο τραπεζι 2η μεριδα κτλ. Για μενα για τις εποχες που ζουμε δεν αξιζει. Ουτε να βαλεις το ποσο απο την τσεπη σου ουτε απο των γονιων. Χιλιες φορες θα προτιμουσα αυτα τα λεφτα να τα αποθηκευσω για το σπιτικο μου αυριο μεθαυριο και ακομα περισσοτερο για το παιδι μου. Για τις σπουδες του και οτι χρειαστει στην ζωη του ωστε να προοδευσει. Για μενα εναν θρησκευτικο γαμο και ενα τραπεζι στους συγγενεις σε κλειστο κυκλο για να τους ευχαριστησεις και ως εκει. Οχι 400 ατομα και τον καθε απλο γνωστο που οι περισσοτεροι ερχονται πραγματικα χωρις να σε εκτιμουν απλα για να φανε και να κουτσομπολεψουν. Οχι δεν θα τους εκανα αυτη την χαρη.

Σε αυτές τις περιοχές έχει πολύ καλές τιμές. Μπορεί και μισή τιμή από άλλες επαρχιακές πόλεις για τα ίδια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 15 ευρω που λεω εγω περιλαμβανονται ορεκτικο, φαγητο και απεριοριστο ποτο (κρασι, μπυρα).

Ισως να παιζει απο περιοχη σε περιοχη ή με τον ανταγωνισμο που υπαρχει.

Ε καλά τώρα, δεν θα τα χαλάσουμε για 3€ :) Απλά to 10ρικο που είχες γράψει αρχικά ήταν όντως εξωπραγματικό.

 

Για τα ατομα το ειπα και πριν βαζω μεσους ορους.

Ας το παω αλλιως. Εστω εχεις 200 ατομα π.χ. αλλα 100 προσκλητηρια τι θα μπορουσε να γινει χοντρικα...

5 προσκλητηρια σου φερνουν 300 ευρω=1500

10 προσκλητηρια σου φερνουν 200 ευρω=2000

20 προσκλητηρια σου φερνουν 100 ευρω=2000

50 προσκλητηρια σου φερνουν 50 ευρω=2500

15 προσκλητηρια σου φερνουν 20 ευρω=300

 

Μπορει να παιξουν και 2-3 500ρικα απο πολυ πολυ κοντινους, ενω 20ρικα δυσκολα βαζει καποιος...

 

Εγώ πάλι έχω παρατηρήσει πως τα τελευταία χρόνια λόγο κρίσης έχουν μειωθεί κατά πολύ τα ποσά, από θείους/ες πχ που περιμένεις τα περισσότερα να μην ξεπερνούν το 100άρικο επειδή απλά δεν έχουν. Σε μετρητά σίγουρα δεν πρόκειται να σου δώσει κανείς 20αρικο, θα προτιμήσει να σου πάρει ένα ωραίο Κινέζικο βάζο, και δεν εννοώ της δυναστείας των Μίνγκ. Θυμάμαι μια περίπτωση που ξαδέρφη ήρθε σε γάμο+δεξίωση μαζί με το σύζυγο και το παιδί της, το δώρο ήταν ένα νεσεσέρ των 10€!!!

 

Σίγουρα πάντως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, μερικοί έχουν πιο ευκατάστατους και ανοιχτοχέρηδες συγγενείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτίλα δεν είναι? Να γράφεις κάτι του τύπου "θα θέλαμε να σας έχουμε δίπλα μας στην πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής μας" και από κάτω να πετάξεις αριθμό λογαριασμού? Όσο όμορφα και να το γράψεις, δεν θα αισθανθούν οι καλεσμένοι ότι τους αντιμετωπίζεις ως €€€?

 

Ξεφτίλα δεν είναι να μην έχεις καταλάβει ότι ο θρησκευτικός γάμος είναι μια μπίζνα (€€€) από την οποία τρώνε πολλοί (από μάγειρες μέχρι παπάδες); Ξεφτίλα δεν είναι το φακελάκι στον παπά; Τουλάχιστον στο catering παίζει να κόψουν και καμία απόδειξη...

 

http://www.lifo.gr/confessions/view/66375

 

Πολύ ωραιοποιημένα τα έχετε φτιάξει στο μυαλό σας... ακόμα και τα Χριστούγεννα μπίζνα είναι, άσχετα αν αφήνουμε να μας λυγίσει το συναίσθημα (μελωδίες, εικόνες κλπ.)

 

Όποιος δεν θέλει €€€, υπάρχει και ο πολιτικός γάμος.

 

ΥΓ: Παλιότερα (προ κρίσης) σε περιοχές όπως η Κρήτη υπήρχε ένας άτυπος ανταγωνισμός ποιός θα δώσει τα πιο πολλά στο ζευγάρι...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτίλα δεν είναι να μην έχεις καταλάβει ότι ο θρησκευτικός γάμος είναι μια μπίζνα (€€€) από την οποία τρώνε πολλοί (από μάγειρες μέχρι παπάδες); Ξεφτίλα δεν είναι το φακελάκι στον παπά; Τουλάχιστον στο catering παίζει να κόψουν και καμία απόδειξη...

 

http://www.lifo.gr/confessions/view/66375

 

Πολύ ωραιοποιημένα τα έχετε φτιάξει στο μυαλό σας... ακόμα και τα Χριστούγεννα μπίζνα είναι, άσχετα αν αφήνουμε να μας λυγίσει το συναίσθημα (μελωδίες, εικόνες κλπ.)

 

Όποιος δεν θέλει €€€, υπάρχει και ο πολιτικός γάμος.

 

ΥΓ: Παλιότερα (προ κρίσης) σε περιοχές όπως η Κρήτη υπήρχε ένας άτυπος ανταγωνισμός ποιός θα δώσει τα πιο πολλά στο ζευγάρι...

 

Αν και δεν ξέρω σε ποιον ακριβώς απευθύνεσαι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

 

ΥΓ

Επίσης στην Κρήτη παλιότερα υπήρχε άλλος ένας άτυπος διαγωνισμός, ποιος θα έχει τους περισσότερους καλεσμένους στο γάμο των παιδιών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τώρα, δεν θα τα χαλάσουμε για 3€ :) Απλά to 10ρικο που είχες γράψει αρχικά ήταν όντως εξωπραγματικό.

Βασικα και το 10ρικο μαλλον δεν ειναι εξωπραγματικο. Απλα δεν ημουν και τοσο σιγουρος πως θυμομουν καλα την συζητηση που ειχα με το ατομο που εχει το κεντρο.

Αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι πρεπει να ισχυει.

Ειμαι στη διοικηση μιας τοπικης ομαδας ποδοσφαιρου και καθε χρονο κανουμε χορο σε κεντρο οπως αυτα που γινονται οι γαμοι. Εχουμε εισιτηριο 15 ευρω απο τα οποια τα 10 πανε στο μαγαζι και τα 5 τα κραταει η ομαδα. Μενου εχει παρομοιο με τους γαμους. Φαγητο και απεριοριστο ποτο (κρασι-μπυρα). Ισως να μην εχει ορεκτικο δεν θυμαμαι...

 

Ειπε και ο φιλος πιο πανω που δουλευει σε τετοιο μαγαζι για 12 ευρω...

Επομενως, αναλογα με την περιοχη μαλλον, παιζουν τετοιες τιμες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts: Εχεις υποψιν οτι ποσταρεις σε ενα φορουμ που τουλαχιστον οι μισοι που θα σου απαντησουν για το αν πρεπει να παντρευτεις και ποσο κοστιζει ο γαμος, η μονη τους επαφη με γυναικα ειναι απο "εξ-εξ-εξ" websites, ετσι; :P

 

Το καλύτερο σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτίλα δεν είναι? Να γράφεις κάτι του τύπου "θα θέλαμε να σας έχουμε δίπλα μας στην πιο ευτυχισμένη στιγμή της ζωής μας" και από κάτω να πετάξεις αριθμό λογαριασμού? Όσο όμορφα και να το γράψεις, δεν θα αισθανθούν οι καλεσμένοι ότι τους αντιμετωπίζεις ως €€€?

 

Αυτά τα λένε μόνο όσοι δεν έχουν φτάσει κοντά στο να παντρευτούν, και όσοι πουλάνε κάτι στους μελλόνυμφους.  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα λένε, τα γράφουν. Ειδικά το συγκεκριμένο κομμάτι στα bold με μικρές παραλλαγές το έχουν 9 στα 10 προσκλητήρια.

 

Τώρα αν τα πιστεύουν κιόλας, θα σε γελάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...