Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για γαμο...ποσο θα παει συνολο;


RHCP12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάλι η δική μου εμπειρία λέει άλλα, δεξίωση με 10€ το κεφάλι δεν παίζει. Από 18€ min να υπολογίζεις, εκτός και αν τους ταίσεις στην ψησταριά του χωριού.

 

Όσο για τους καλεσμένους δεν το υπολογίζεις σωστά, δεν θα πάρεις 200 δώρα όταν έχεις 200 καλεσμένους, θα πάρεις 1 από κάθε οικογένεια, το οποίο δεν θα είναι απαραίτητα μετρητά.

Με 10-12 ευρω το κεφαλι κανεις αξιοπρεπεστατο γλεντι. Αντε 15 σου λεω. Λιτο μεν χωρις πολλα πολλα επιδορπια και πιατα αλλα τοσο βγαινει.

 

Στα δωρα επισης εβαλα μεσους ορους. 20ευρα π.χ. δυσκολο να δωσει καποιος σε γαμο εκτος και αν καλεσεις τον καθε ασχετο. Και λιγα εχω βαλει βασικα γιατι θα παιξουν απο κοντινους και μεγαλυτερα ποσα. 9500 που εβαλα συνολικα μαλλον ειναι λιγα...

 

Για τα δωρα επισης μπορει να δωσεις λογαριασμο σε τραπεζα. Γυφτια το θεωρω προσωπικα, αλλα το κανουν πολλοι πλεον.

 

Επισης τα εξοδα μπορεις να τα μειωσεις πολυ. Δεν χρειαζεται να παρεις κοστουμι armani ή να αγορασεις το top νυφικο, ουτε να κανεις την εκκλησια εθνικο κηπο. Νυφικο π.χ. μπορεις να νοικιασεις με 200-300 ευρω απο οτι βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ειστε ΔΥ κι ειστε σιγουροι οτι θελετε να ζησετε ο ενας με τον αλλο, δοκιμαστε για δανειο. Προφανως δεν θα πληρωνετε 800€ που αναφερθηκαν, αυτα ειναι δοσεις το 2008. Οι τιμες στα σπιτια εχουν πεσει αρκετα και δεν σημαινει οτι ντε και καλα θα παρετε 100τμ. Βεβαια για μενα πριν κανετε αυτο το βημα, νοικιαστε καπου 1 χρονο και δειτε οτι μπορειτε να συμβιωσετε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντρεύτηκα πέρσυ. Εκκλησία, γλέντι, γενικά δεν αφήσαμε τίποτα εκτός. Δεν τσιγκουνευτήκαμε τίποτα.Το συνολικό κόστος του γάμου (όχι επίπλωση σπιτιού κ.λ.π, μόνο του γάμου), συμπεριλαμβανομένων εξόδων των οικογενειών, (εμείς σαν ζευγάρι βάλαμε περίπου τα μισά) βγήκε γύρω στα 20 χιλιάρικα. Πολλά λεφτά. Ότι μισθό και να έχεις είναι πολλά. Και τα δώρα, δεν λέω, ήταν διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Η εφορία δεν μας ακούμπησε (κάπου το διάβασα παραπάνω). 

 

Είναι η καλύτερη λύση ο πολιτικός για εμένα. Αλλά ξεχνάς κόσμο, δώρα κ.λ.π. Και το δώρο στον γάμο έχει την έννοια του ότι δίνεις κάτι στο ζευγάρι για να ξεκινήσει την ζωή του και την κοινή ζωή.Το καλύτερο και οικονομικότερο είναι να μην βιαστείς, να μαζεύεις σιγά σιγά χρήματα και να κάνεις αρκετά πράγματα μόνος σου (π.χ μέρος του στολισμού ή και όλον - εμάς κόστισε 700€ και επειδή το έψαξα μετά, αν το κάναμε μόνοι μας με την βοήθεια φίλων, δεν θα δίναμε ούτε τα μισά).

 

Όντως σε λάθος φόρουμ ψάχνεσαι, καμια motherboard θα βρεις, πληροφορίες δύσκολο.

 

Τώρα αυτά που λες περί δανείων, από αυτά όπως γράφτηκε και παραπάνω καταλαβαίνω πως μένετε με γονείς και θέλετε να κάνετε το επόμενο βήμα. Ψηλέ, το επόμενο βήμα είναι η συμβίωση, (στην χειρότερη να δόσεις και έναν λόγο αν είναι παραδοσιακοί οι γονείς). Εκεί μαθαίνεις τον άλλο και μετά από χρονικό διάστημα που εσύ θα κρίνεις (και η κοπέλα προφανώς) πόσο θα είναι, προχωράς στο παρασύνθημα ( ή χωρίζεις αν δεν αντέχετε την συμβίωση). Το οποίο είναι τυπική διαδικασία. Συμβίωση και παιδιά. Αυτά είναι τα σημαντικότερα.

 

Αλλά μιας και ανέφερες για δάνεια κ.λ.π, με βασικό μισθό, δεν πας πουθενά. Θα το βγάλεις το δάνειο σε καμια 30-40 χρόνια, αν στο δώσουν εννωείται, και θα επιβιώνεις με ψωμί και νερό. Εκτός κι αν έχεις κι άλλα εισοδήματα που δεν τα αναφέρεις οπότε δεν είσαι μόνο με βασικούς. 

 

Ήθελα να πω κι άλλα που τα ξέχασα τώρα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντρεύτηκα πέρσυ. Εκκλησία, γλέντι, γενικά δεν αφήσαμε τίποτα εκτός. Δεν τσιγκουνευτήκαμε τίποτα.Το συνολικό κόστος του γάμου (όχι επίπλωση σπιτιού κ.λ.π, μόνο του γάμου), συμπεριλαμβανομένων εξόδων των οικογενειών, (εμείς σαν ζευγάρι βάλαμε περίπου τα μισά) βγήκε γύρω στα 20 χιλιάρικα. Πολλά λεφτά. Ότι μισθό και να έχεις είναι πολλά. Και τα δώρα, δεν λέω, ήταν διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.

Για πες χοντρικα εσοδα-εξοδα. Απο οτι καταλαβαινω βεβαια δεν εκανες και τον πιο λιτο γαμο αλλα εδωσες και κατι παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να σου πω πως κατά την γνώμη μου μπορείς να γλυτώσεις πολλά από τα έξοδα που σου έγραψα παραπάνω. Έχω ακούσει από γνωστούς ότι τους κόστισαν τα πάντα κάτω από 7 χιλιάρικα. Πάλι πολλά ακούγονται, σίγουρα λιγότερα από τα 20 που χρειάστηκαν στην περίπτωσή μου.

 

Τα λεφτά που αναφέρθηκαν για το τραπέζωμα δεν υπάρχουν. Βασικά δεν υπάρχει το 10ρικο. Στο λέω που παντρεύτηκα επαρχία και υποτίθεται έχει χαμηλότερες τιμές.  Στο 20αρικο να είσαι ευχαριστημένος. 

 

Επίσης αν και όντως τα δώρα βοηθάνε (είναι αυτό που λέμε θα βάλεις αλλά και θα βγάλεις λεφτά), έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που για χίλιους δυο διαφορετικούς λόγους τα δώρα ήταν πολύ λιγότερα από τα αναμενόμενα και το ζευγάρι μπήκε μέσα και χρώσταγε για καιρό τα συμφωνημένα του γάμου και τα βάλανε από τους μισθούς τους τελικά. Ξέρω περίπτωση που λόγω απόστασης δεν πήγε πολύς κόσμος και δεν έστειλαν δώρο. και μπορούσαν να πάνε κυρίως άνθρωποι με μικρή οικονομική δυνατότητα. Τέσπα.

 

Προσωπική συμβουλή (από την προσωπική μου εμπειρία): Δες τι μπορείς να μαζέψεις από λεφτά, και ότι κάνεις να πληρωθεί από αυτά που θα μαζέψεις (με την εργασία σου και της κοπέλας) και να μην βασιστείς στα δώρα.Εννοείται πως πιθανή βοήεια από γονείς είναι θεμητή,αλλά εγώ σου λέω για την δική σου τσέπη. Το αποτέλεσμα θα είναι μόνο κέρδος. Ακόμα κι αν είναι λιγότερα από όσα ξόδεψες...θα μπουν στην τσέπη σου και δεν θα χρωστάς πουθενά. Δεν ξέρω, εμένα το μόνο μου άγχος ήταν να μην μπω μέσα οικονομικά και να μην χρωστάω.(το δεύτερο είναι εύκολο να το πετύχεις,το πρώτο δεν μπορείς να το ξέρεις). Που το σύνηθες είναι να έρχεσαι ίσα βάρκα ίσα πανιά. Όσα έβαλες δηλαδή τόσα να πάρεις από τα δώρα περίπου. Συνήθως είναι κάτι παραπάνω


Για πες χοντρικα εσοδα-εξοδα. Απο οτι καταλαβαινω βεβαια δεν εκανες και τον πιο λιτο γαμο αλλα εδωσες και κατι παραπανω...

 

Κοίτα, τα μεγάλα έξοδα ήταν τα ρούχα (που τα ανέλαβαν οι γονείς)  φωτογραφία/βίντεο( που το βάλαμε εμείς) και η διαμονή κόσμου που ήρθε από μακριά. Ο γάμος έγινε στην επαρχία και είχαμε κόσμο από αρκετά μέρη της Ελλάδος και αποφασίσαμε να τα καλύψουμε εμείς αυτά. Λέω μεγάλα έξοδα γιατί λόγω της περίστασης τον αριθμό των ατόμων (250 στο τραπέζι) δεν μπορείς να τον κοντρολάρεις τόσο πολύ,χώνονται οικογένειες κ.λ.π και για να μην τσακωθείς το ανέχεσαι ως ένα βαθμό. Ενημερωτικά το τραπέζι κόστησε 22 το κεφάλι. Τα ρούχα και τα περι φωτογράφων μπορείς να τα ελέγξεις. Εμείς μπήκαμε στο λάθος τρυπάκι του "μια φορά παντρεύεσαι". 

 

Εμείς σαν ζευγάρι βάλαμε συνολικά γύρω στα 9 χιλιάρικα (απ'όσο θυμάμαι). Οι γονείς τα υπόλοιπα τηρώντας μέρος των εθίμων. Τα δώρα δεν θέλω να γράψω πόσα ήταν αλλά δεν μπήκαμε μέσα σε καμία περίπτωση, και βγάλαμε και γαμήλιο ταξίδι. Αν σε καλύπτει η απάντησή μου. 


Οι προαναφερθείσες τιμές στο τραπέζι είπα πως δεν υπάρχουν στην λογική του κανονικού τραπεζιού.Αν θες μονο φάση μεζεδων και στο όρθιο,ίσως και να βρεις τοσο φονθηνά.Ή αν μιλάμε για περιπτώσεις που ο αλλος εχει άκρη για φαγητά,π.χ δικά του ζώα.Αν θες κανονικό φαγητό (οχι πλούσιο),και δεν έχεις άκρες,το 20αρικο περίπου,δεν το γλυτώνεις.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και σημαντικό να ελέγξεις με κάποιο τρόπο τον αριθμό των καλεσμένων. Είναι εύκολο να ξεφύγει! Επίσης, προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό που κάποιους τους καλούνε μόνο στην εκκλησία και όχι στο τραπέζι. Μου φαίνεται άσχημο, αν και το κάνουν πολλοί. Καλύτερα όλοι και στα δύο. (Αν μιλάμε για θρησκευτικό εννοείται).

 

Αυτό με τον αριθμό λογαριασμού στο προσκλητήριο είναι επίσης κάπως, αλλά επίσης συνηθίζεται...ας πούμε ότι είναι σαν λίστα γάμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και σημαντικό να ελέγξεις με κάποιο τρόπο τον αριθμό των καλεσμένων. Είναι εύκολο να ξεφύγει! Επίσης, προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό που κάποιους τους καλούνε μόνο στην εκκλησία και όχι στο τραπέζι. Μου φαίνεται άσχημο, αν και το κάνουν πολλοί. Καλύτερα όλοι και στα δύο. (Αν μιλάμε για θρησκευτικό εννοείται).

 

Αυτό με τον αριθμό λογαριασμού στο προσκλητήριο είναι επίσης κάπως, αλλά επίσης συνηθίζεται...ας πούμε ότι είναι σαν λίστα γάμου.

Για να ελέγξεις τον αριθμό,ειτε δεν κάνεις καθόλου τραπέζι,ειτε κάνεις σε πολυ κλειστό κύκλο ωστε να μην παρεξηγηθεί κανείς άλλος,είτε παίρνεις απόφαση ότι παίζει να παρεξηγηθεί κάποιος,ή στον βομο της μη παρεξήγησης καλείς τους πάντες και πετάς πολυ περισσότερα λεφτά.Υπάρχει και η λύση του μικρού χώρου οπου εχεις δικαιολογία αφου δεν χωράνε όλοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κοστος του τραπεζιου παντως επιμενω. Ξερω ατομο με κεντρο εκδηλωσεων (οχι ψησταρια της γειτονιας εννοειται, μιλαω για αιθουσα που αν χρησιμοποιηθεί ολοκληρη χωραει 600 ατομα) και το λεω. Νταξει 10 ευρω ισως να ειναι υπερβολικο, αλλα 12-15 παιζει σιγουρα.

Μιλαω για επαρχια βεβαια, σε Αθηνα π.χ. δεν ξερω τι παιζει, ισως να τσιμπανε παραπανω. Αν και δυσκολο το κοβω σε ολοκληρη Αθηνα να μην μπορεις να βρεις κατι πιο οικονομικο.

 

Επομενως ακομα και στην περιπτωση σου xronis που δεν ''τσιγγουνευτηκες'' και εβαλες και ξενοδοχειο επιπλεον που λογικα ανεβασε πολυ το κοστος, τα εξοδα βγηκαν και με το παραπανω μαλιστα.

Αν εισαι συγκρατημενος οχι απλα βγαινουν τα εξοδα αλλα κανεις και καλη κονομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κοστος του τραπεζιου παντως επιμενω. Ξερω ατομο με κεντρο εκδηλωσεων (οχι ψησταρια της γειτονιας εννοειται, μιλαω για αιθουσα που αν χρησιμοποιηθεί ολοκληρη χωραει 600 ατομα) και το λεω. Νταξει 10 ευρω ισως να ειναι υπερβολικο, αλλα 12-15 παιζει σιγουρα.

Μιλαω για επαρχια βεβαια, σε Αθηνα π.χ. δεν ξερω τι παιζει, ισως να τσιμπανε παραπανω. Αν και δυσκολο το κοβω σε ολοκληρη Αθηνα να μην μπορεις να βρεις κατι πιο οικονομικο.

 

Επομενως ακομα και στην περιπτωση σου xronis που δεν ''τσιγγουνευτηκες'' και εβαλες και ξενοδοχειο επιπλεον που λογικα ανεβασε πολυ το κοστος τα εξοδα βγηκαν και με το παραπανω μαλιστα.

Αν εισαι συγκρατημενος οχι απλα βγαινουν τα εξοδα αλλα κανεις και καλη κονομα...

Έχω διαπιστώσει ότι παίζουν πάρα πολύ οι τιμές ακόμα και από πόλη σε πόλη στην επαρχία, δεν υπάρχει κάτι στάνταρ να πεις ότι στην Αθήνα είναι πιο φτηνά ή στην επαρχία πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κοστος του τραπεζιου παντως επιμενω. Ξερω ατομο με κεντρο εκδηλωσεων (οχι ψησταρια της γειτονιας εννοειται, μιλαω για αιθουσα που αν χρησιμοποιηθεί ολοκληρη χωραει 600 ατομα) και το λεω. Νταξει 10 ευρω ισως να ειναι υπερβολικο, αλλα 12-15 παιζει σιγουρα.

Μιλαω για επαρχια βεβαια, σε Αθηνα π.χ. δεν ξερω τι παιζει, ισως να τσιμπανε παραπανω. Αν και δυσκολο το κοβω σε ολοκληρη Αθηνα να μην μπορεις να βρεις κατι πιο οικονομικο.

 

Επομενως ακομα και στην περιπτωση σου xronis που δεν ''τσιγγουνευτηκες'' και εβαλες και ξενοδοχειο επιπλεον που λογικα ανεβασε πολυ το κοστος, τα εξοδα βγηκαν και με το παραπανω μαλιστα.

Αν εισαι συγκρατημενος οχι απλα βγαινουν τα εξοδα αλλα κανεις και καλη κονομα...

Για τις τιμες:εχω εργασθεί Αθήνα σε τέτοιους χώρους και οι τιμές ειβαι πιο ψηλές και εξαρτώνται απο ενα καρο παράγοντες.Στην επαρχία,στην περιπτωση μου,το μαγαζι μας έδωσε και μενού με 16€ το κεφάλι.που θα γινομασταν ρεζίλι.Και σου έλεγε.Θες αρνι; συν τοσο,θες μπύρες;συν τόσο κ.λ.π κ.λ.π

 

Για το αλλο που λες επιβεβαιώνεις τα λεγομενα μου οτι είναι καθαρα θεμα διαχείρισης και συμφωνείς με την συμβουλη που δινω στο παλληκάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ποσο θα παει ολος ο γαμος;

 

Το χεις πιάσει απο λάθος πλευρά φίλος.

Ο γάμος ειναι φτηνός,τα απωθημένα κοστίζουν.

Το κασέρι είναι λίγο που αναφέρεις και δικαίως το σκέφτεσαι.

Κάνε μια συγκατοίκηση,να δέσεις με τη σύντροφο.Τα 6 χρόνια με ραντεβού ειναι προκαταρκτικά σε θέμα  σχέσης.

Υπόψιν γάμος= παιδί (για τις γυναίκες σίγουρα).

Αρα το κασέρι γίνεται μυτζήθρα!

Κάνε μια βόλτα σε αλλα τόπικς να δείς την κλάψα για τα χρέη και παραδειγματίσου,αναλόγως.

 

%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χεις πιάσει απο λάθος πλευρά φίλος.

Ο γάμος ειναι φτηνός,τα απωθημένα κοστίζουν.

Το κασέρι είναι λίγο που αναφέρεις και δικαίως το σκέφτεσαι.

Κάνε μια συγκατοίκηση,να δέσεις με τη σύντροφο.Τα 6 χρόνια με ραντεβού ειναι προκαταρκτικά σε θέμα σχέσης.

Οτι πιο σωστό μπορούσε να ειπωθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,ειμαι με μια κοπελα 6 χρονια,δουλεια τωρα εχουμε μονιμη,με βασικο και οι δυο δυστυχως αλλα εχουμε,μεταξυ σοβαρου και αστειου μιλαμε για γαμο αλλα σκεφτομαστε τα λεφτα,σπιτι δικο μας να μεινουμε δε θα εχουμε εκτος αν νοικιασουμε,δανειο θα ηθελα να παρω αλλα με το βασικο δε νομιζω να δινουν για στεγαστικο,μετα ειναι ολα τα επιπλα του σπιτιου,τα εξοδα δεη,νερο,κοινοχρηστα...τα εξοδα ολου του γαμου που δεν ξερω ποσο θα πανε...δηλαδη ποσο θα παει ολος ο γαμος;

ξανασκεψου το φιλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χεις πιάσει απο λάθος πλευρά φίλος.

Ο γάμος ειναι φτηνός,τα απωθημένα κοστίζουν.

Το κασέρι είναι λίγο που αναφέρεις και δικαίως το σκέφτεσαι.

Κάνε μια συγκατοίκηση,να δέσεις με τη σύντροφο.Τα 6 χρόνια με ραντεβού ειναι προκαταρκτικά σε θέμα  σχέσης.

Υπόψιν γάμος= παιδί (για τις γυναίκες σίγουρα).

Αρα το κασέρι γίνεται μυτζήθρα!

Κάνε μια βόλτα σε αλλα τόπικς να δείς την κλάψα για τα χρέη και παραδειγματίσου,αναλόγως.

 

ακριβώς αυτο η συγκατοίκηση αλλάζει μία σχέση, προσωπικοί χώροι/χρόνοι που ισως θες μπορεί να ξινιζουν τον/την συντροφο (εχω ακούσει άπειρη γκρινια). Ακομα κ το σ ε ξ αλλάζει (πιστευω στο χειρότερο ειδικα αν δουλεύετε αλλά ωράρια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...