Προς το περιεχόμενο

Canon M3 vs Sony a5100 vs Olympus Pen E-Pl7


Iliemp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προκειμένου να μην ικανοποιηθείς με ένα 18-55 σε όποια κάμερα επιλέξεις γιατί να πάρεις κάμερα και όχι έναν μικρό φακό για τη dslr και φθηνότερο και φωτεινό  συνάμα παράδειγμα https://www.skroutz.gr/s/5614453/Canon-EF-S-24mm-f-2-8-STM.html#reviews ίσα που υπάρχει πάνω στη κάμερα.

Βλέπεις πως τα πηγαίνεις μαζί του και αργότερα καλοκαιράκι τον πουλάς και αγοράζεις μια πραγματικά μικρή κάμερα σιγά τη διαφορά τιμής που θα χάσεις.

Τώρα βολεύει η dslr μέσα στο χειμώνα.

Για σκέψου το έτσι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι χαθηκαμε στην μεταφραση ολοι μας. Ο αρχικος σκοπους ηταν κατι μικρο και καλυτερο απο το κινητο με ικανοτητα να πιανει action. Οτι φακο και να βαλεις στην 70D ουτε μικρη ουτε ελαφρια θα γινει ουτε και μπορεις να την εχεις συνεχεια μαζι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σκεφτει πριν ενα διμηνο την αγορα ενος pancake φακου STM (ειτε τον 24mm , ειτε τον 40mm), ομως οσο μικρος και να ειναι σαν φακος, η καμερα μου δεν θα χωραει παλι μεσα στην τσαντα.

Πηγα παλι χτες και τις ειδα απο κοντα -στο πλαισιο αυτη τη φορα- και δεν ενθουσιαστικα με καμια, δεν ξερω γιατι ετσι... Σαν να ειχαν αλλη εικονα απο αυτες του media markt (ισως εφταιγαν τα φωτα).

Επισης το ζουμ τους μου φανηκε τοσο λιγο που μου θυμιζαν απλα ευρυγωνιους φακους.... Βεβαια οκ αυτος ειναι ειναι ο κιτ φακος, τι να κανουμε :P

Παντως το κουρασα παρα πολυ, θα παω απλα σε ενα καταστημα και θα παρω μια , θα την ριξω στη τσαντα και τελος!! 

Απλα φοβαμαι μηπως το κινητο μου ειναι καλυτερο!! Ενταξει ξερω τετοια περιπτωση δεν παιζει!! 

Παντως μια καλη ιδεα ειναι να βαλουν στις μικρες φωτογραφικες το εφε που εχει το P9 και το iphone 7 Plus που θολωνει το φοντο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα φυσικά ενας 18-55 δεν ειναι zoom. Αλλα αυτο το ηξερες ηδη.

 

Εαν θελεις zoom πας σε μια Lumix TZ100 (25-250mm) σε αντάλλαγμα ομως με αισθητηρα 1" με ολα τα παρελκομενα που αυτο σημαίνει. Στα ~500 ευρω μεταχειρισμενη

  • 20.1MP 1"-type BSI CMOS sensor
  • F2.8-5.9, 25-250mm equiv. lens
  • Depth from Defocus AF
  • 4K/UHD video capture
  • 3" touchscreen LCD
  • 1.2M-dot equiv. EVF
  • Post Focus / 4K Photo functions
  • Wi-Fi

 

Εαν θελεις μικρή με καλύτερο φακό και αισθητήρα (4/3") απο την RX100 και πιο γρηγορη αλλα οχι και παλι zoom πας σε μια LUMIX LX100. Στα 500 ευρω μεταχειρισμενη κι αυτη

 

  • 16MP Four Thirds CMOS sensor (Up to 12.7MP used)
  • 24-75mm equiv. F1.7-2.8 lens
  • Multi-aspect feature maintains diagonal angle-of-view at 4:3, 3:2, and 16:9
  • Venus Engine from DMC-GH4 and DMC-FZ1000
  • XGA-resolution electronic viewfinder (1024 x768 pixels)
  • Aperture and control dials around lens, shutter speed dial on top plate
  • 3" 921k dot LCD
  • 11 fps continuous shooting (6.5 with C-AF)
  • 4K video recording at 30p and 24, Full HD at up to 60p
  • In-camera Raw conversion
  • Wi-Fi with NFC

 

Εαν θελεις μικρή και γρηγορη και εναλλάξιμους φακούς με προοπτικη και την αγορα του 18.5 f/1.8 αλλα με παραχωρηση τον μικρο αισθητηρα 1" πας στην J5

 

  • 20.8 megapixel CX 1inch BSI CMOS sensor (13.2mm x 8.8mm)
  • Nikon 1 series lens mount
  • RAW + JPEG shooting, manual controls
  • 3inch, 1037k dot tilting touchscreen
  • Take full-resolution photos while recording video
  • 1080p, fullHD video, electronic VR, 120fps at 720p
  • 4K video recording at 14.99fps
  • ISO160-ISO12800
  • Wi-Fi and NFC connectivity, with remote shooting
  • 20fps continuous shooting with continuous AF, 60fps fixed AF
  • 105 phase detection AF points, 171 contrast detect AF points
  • Built-in pop-up flash
  • MicroSD card slot
  • Aluminium body available in white, black, and silver

 

Αν θες αποδοση οπως η 70D και καλυτερη σε καποια σημεια τοτε πας στην Sony a5100

  • 24.3 megapixel APS-C CMOS sensor
  • Bionz X image processor
  • Hybrid AF system with 25 contrast-detect and 179 phase-detect points
  • 6 fps continuous shooting with subject-tracking
  • 3-inch flip-up LCD with 921,600 dots and touch functionality
  • Built-in GN4 flash
  • Full HD video recording at 1080/60p and 24p with XAVC S support
  • Simultaneous recording of 1080p and 720p video
  • Wi-Fi with NFC capability and downloadable apps

Εαν θες να χρησιμοποιείς και τους φακούς σου σε ανταλλαγμα με αργοτερο AF τότε πας στην Canon M3

 

Κάνε το ίδιο και για ολες τις αλλες που θεωρεις πιθανές επιλογές σου

 

Κανε ενα πινακάκι με τα χαρακτηριστικά καθε μιας και τις ελλειψεις. Βρες ποιες ελλειψεις σε ενοχλουν και ειναι κρισιμες και ποια χαρακτηριστικά ειναι απαραιτητα. Δεν θα βγαλεις ακρη αλλιως.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάνεις και εσύ με λίγο photoshop (ή αντίστοιχο)

Χαχα ε ναι!! Αλλα το θεμα μου ειναι να το γλυτωσω αυτο, αλλιως βγαζω με την DSLR που εχει τελειο bokeh χωρις να χρειαζεται εφε που ουτως ή αλλως τις περναω απο lightroom κλπ γιατι τραβαω σε RAW :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θόλωμα δοκίμασε από κινητό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.motionone.afterfocus βέβαια μια τέτοια προσέγγιση είναι μόνο για τα κοινωνικά δίκτυα.

Για κινητό και ταχύτητα εστίασης ακόμα και με samsung s7 με PDAF γιαυτό που θέλεις να πιάνεις τη στιγμή πάλι δεν κάνει.

 

Αχ προσπέρασες τη panasonic gx80 θα σου ερχόταν στα 400 μείον ευρώ σύνολο πουλώντας το δεύτερο φακό στη μισή τιμή του εύκολα και δεν θα χτυπιόσουν τώρα με τον έρωτα της a5100 πιστεύω. 

 

Τελικά κοίτα που θα καταλήξεις εντελώς σε παρορμητική αγορά ότι χειρότερο. Μη το επιτρέψεις χαλάρωσε με μερικά κλικ της 70d προσωρινά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο για την προσφορα της Panasonic ομως δεν ειχα τα λεφτα τοτε γι αυτο :)

Παρορμητική αγορα δεν νομιζω.. πιστευω οτι ειμαι το μονο ατομο που ψαχνει τοσο για να παρει μια mirrorless καμερα. 

Ολοι ερχονται, ρωτανε και 2 μερες μετα λενε οτι την αγορασαν χαχαχα :P

 

Παντως αν κανω παρορμητική αγορα, αυτη θα ειναι σιγουρα η Nikon J5 :P Νομιζω οτι ειναι το safe σημειο μου. Δηλαδη οποτε σκεφτομαι οτι δεν θελω να δωσω τοσα λεφτα κλπ, παντα η σκεψη μου γυρναει σε αυτη , λογο γρηγορης εστιασης!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω όταν με το καλό αγοράσεις τη μηχανή να κάνουμε ένα πάρτυ να το γιορτάσουμε. Από εδώ το πας από εκεί το πας στο τέλος την α5100 θα πάρεις :-D  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, αν και ήμουν έτοιμος να σου πω να τελειώνεις και να πάρεις την Nikon J5 για τη γρήγορη εστίαση που θες, μετά σκέφτηκα λίγο τα 400 ευρό που ζητάει και σε συνδιασμό με τον 1'' και κάπως τον θόρυβο που είδα σε δείγματα της με το μαμά φακό, θα έλεγα ότι δεν αξίζει.

 

 

 

Μάγκες την έκαψα... δεν θα πάρει μηχανή ποτέ!!!!! :lol: :lol: 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι βρηκα την J5 με 290 ευρω , μεταχειρισμενη, με λιγα κλικς, αλλα χωρις κουτι....

Μονο γι αυτο εκανα πισω να πω την αληθεια.

Αχ κι εγω στο τελος με την α5100 με βλεπω, αλλα κανω υπομονη μηπως πεσει η τιμη.

Οτι θα το γιορτασουμε θα ειναι σιγουρο χαχα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελα ντε...ετσι για την χαρα να το ανοιξω.

Αν παρω την J5 παντως θα παρω και τον 18.5 και τον 30-110...

Χμμ μηπως συμφερει?

 

Το ειδα οτι ανεβηκαν..πολυ σπαστικο αν σκεφτεις οτι πριν ενα χρονο ειχαν πεσει αρκετα..

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ενθουσιαζεσαι με την μια. Παρε το κιτ (οποιο κι αν ειναι το μοντέλο), δες πως σου κάθεται η μηχανή σε αυτα που θελεις να κάνεις, και εαν σε ικανοποιει επενδυεις μετα πανω της.

 

Εγω οπως σου ειπα θα κοιτουσα και την a6000 που καποιος δινει με 400€ το κιτ εδω μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...