Προς το περιεχόμενο

Canon M3 vs Sony a5100 vs Olympus Pen E-Pl7


Iliemp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 100 ευρώ παραπάνω στα 400 ευρώ τη a6000 να χτυπήσεις, μεγαλύτερος αισθητήρας, καλύτερο θόλωμα, ποιοτικότερη φωτογραφία σε πραγματικές καθημερινές συνθήκες φωτισμού δωμάτιο, μαγαζιά, εξόδους, απογευματάκι κτλ.

Παίρνεις και μια  Neoprene θήκη και πέταγμα μέσα στη τσάντα σου.

Α! και ένα adaptor για το φωτεινό φακό που έχεις της canon για still πορτρέτα έστω και με χειροκίνητη εστίαση όπου υπάρχει χρόνος και βολεύει γιατί όχι αργότερα στα υπόψιν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μαρεσει με τιποτα η συγκεκριμενη μηχανη.

Μου φαινεται πολυ επαγγελματικη και ξεφευγω απο το απλο , γρηγορο , καθημερινο κλικ που εχω στο μυαλο μου.

Αν επαιρνα επιτοπου απο ενθουσιασμο θα ειχα δωσει 600 για την α5100.

Οσο ομως περναει ο καιρος εχω στο μυαλο μου οτι θελω γρηγορη κινηση και μικρη φωτιγραφικη.

Αν δηλαδη το κινητο μου αποτυπωνε κινηση δεν θα ειχα μπει καν στη διαδικασια αγορας μιρρορλες.

Οτι και να σκεφτω στο τελος επιστρεφω στην J5.

Νομιζω οτι εκεινη θα με καλυψει σε οτι ζηταω.

Για να ειμαι ειλικρινης ο λογος που ειχα ενθουσιαστει με την α5100 ειναι επειδη μου λεγατε οτι θα μπορω ακομα και να αντικαταστησω την DSLR μου με αυτη.

Ομως επειδη με ξερω, την μηχανουλα μου δεν προκειται να την πουλησω με τιποτα , παρα μονο για καλυτερη DSLR :P

 

Νομιζω οτι πηρα την αποφαση μου.

Θα δειξει χαχα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Whatever you say http://cameradecision.com/compare/Nikon-1-J5-vs-Sony-Alpha-a6000 μικρές είναι όλες αυτές, μερικές όμως όχι στον αισθητήρα εκεί που κάνει τη διαφορά!

Η νεότερη https://www.youtube.com/watch?v=OCW0zr4tCYo  έχει και μεγαλύτερο σώμα από τη a6000 just in case.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια ΤΗΝ ΠΗΡΑΑΑ !!!

Nikon J5 :D

Ε αυτη μου ειχε κολλησει στην αρχη. Την βρηκα 290 μεταχειρισμενη αλλα σαν καινουρια.

Με ελαχιστα κλικς και εγγυηση μεχρι τον Αυγουστο :)

Ειναι πανεμορφη και ειμαι ενθουσιασμενη μεχρι στιγμης!!

Θα σας βαλω αν θελετε και φωτο καποια στιγμη για να δειτε την εικόνα.

Μπορει το βραδυ να μην τα παει καλα οπως αλλες αλλα εχω παντα και την Dslr , so no big deal :)

Η επομενη ερωτηση θα ειναι "Να παρω τον 18.5 , ή τον 30-110". Αλλα εχω ακομα καιρο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που θελω να μας πεις ειναι το εαν προλαβαινει να βγαλει on focus τα πιτσιρικια σου την ημέρα και εαν εισαι τελικα ευχαριστημενη απο αυτο μιας και ηταν βασικο απαιτουμενο χαρακτηριστικο, και το ποσο ευχαριστημενη εισαι τελικα απο την ποιοτητα φωτογραφιων του αισθητηρα 1" στα θεματα για τα οποια την πηρες.

 

Παρε τον 18.5mm. Zoom εχεις και με την 70D. Τουλαχιστον να ανεβει η ποιοτητα της 1" και να φανουν και οι πραγματικες δυνατοτητες. Θα σου δωσει και καλυτερες δυνατοτητες φωτογραφησης σε χαμηλους φωτισμους.

 

Εχω τον 30-110mm αλλα περισσοτερο χρησιμοποιω τον 10-30mm μιας και για zoom εχω κι εγω την Lumix FZ200.

 

Με γεια σου. Να την χαρεις

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσουυυυυπ!!! Επανηλθα για να σας πω τις πρωτες εντυπωσεις μου :-D

Λοιπον , το κυριο θεμα μου ηταν η γρηγορη εστιαση.

Η μηχανη ειναι αψογη ως προς αυτο. Φωτογραφιζω το παιδακι μου να ερχεται κατα πανω μου και ειναι ολες οι φωτο εστιασμενες.

Απλα επειδη τωρα την μαθαινω βγαζω στην επιλογη που ειναι για κινουμενα θεματα και μου βγαζει 10 φωτογραφιες με ενα πατημα.

Πραγματικα τρομερη αποδοση.

Ο φακος στο φως της ημερας ειναι καλος, ομως σε εσωτερικους χωρους ειναι ψιλοχαλια. 

Οποτε θα παρω για αρχη και τον 18.5 για να δω πραγματικη διαφορα στις φωτο μου.

Γενικα ο φακος του κιτ δεν με τρελενει να πω την αληθεια, γιατι εχω καλομαθει απο τους καλους φακους που εχω στην Canon μου.

Οπως τις προαλες επιασα στα χερια μου μια Canon 1200D με τον φακο του κιτ και μου φαινοταν χαλια...ετσι και τωρα.

Προσωπικα δεν με καλυπτει.

Οσον αφορα το μποκε , ειναι μια χαρα αν το εχω στα 30mm και βγαζω απο κοντα ενα λουλουδι, το παιδι μου κλπ.

Γενικα σαν ατομο πιο πολυ θα με καλυπτει ενας 18.5 και ενας 30-110 παρα ο 10-30 :)

Προτιμω να χρειαστει να κανω λιγα βηματα πισω παρα να χρησιμοποιησω ευρυγωνιο φακο!!

Αυτος ειναι ο λογος που εχω δουλεψει τον Sigma μου 10-20 μονο 1-2 φορες και ολες τις υπολοιπες χρησιμοποιω τον 50mm και τον 70-200 :)

 

Παντως την εχω παντα μεσα στην τσαντα μου και χωραει και στην τσεπη του μπουφαν μου.

Βγαζω φωτο και μετα τις περναω μεσω wifi στο κινητο και...ετοιμο!!!

 

Δεν εχω καταλαβει μονο 2 πραγματα.

1) Πως τραβας 4K μιας και μεσα στο μενου μου εχει σαν μεγαλυτερη αναλυση το 1080/60p

Ρωταω , οχι γιατι θελω να τραβηξω 4Κ αλλα για να το αποφυγω :P

 

2) Για να τραβηξω σε urst mode παω μονο στην επιλογη για κινουμε θεματα ή μπορω και σε M mode αν πατησω συνεχομενα το κουμπι να βγαλει??

 

Τωρα την μαθαινω και ενω παντα τραβαω σε M προς το παρον με αυτη τραβαω σε Αυτοματο κλπ !!

Αν θελετε μπορω να σας βαλω και φωτο, εκτος απο τον μικρο μου που δεν τον βαζω στο ιντερνετ :)

 

Βρηκα και αυτες τις φωτογραφιες με την Nikon J5 και τον Nikkor 18.5 f1.8 . Απιστευτες!!

https://explorecams.com/photos/pair/nikon-1-j5=1-nikkor-18-5mm-f-1-8

Επεξ/σία από Iliemp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το F button συνηθως η default επιλογη ειναι το burst mode στις Nikon 1

 

Οποτε τελικα το ερωτημα ειναι:

Με βαση την μεχρι σημερα εμπειρία σου θα ηταν ξανά επιλογή σου σημερα ή εστω μέσα στις επιλογές σου ή χρειαζεσαι οπωσδηποτε την ανωτερη ποιοτητα φωτο της a5100?

 

Αν και αυτο μαλλον θα απαντηθει πιο σωστα μετα την αγορα του 18.5mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είχα διαβάσει για το 4k μέχρι 15fps.

Είναι αυτό βίντεο άξιο αναφοράς εκ μέρους των εταιριών τι να πω αλλά ok βγάζει 60 καρέ και αποζημιώνει κάπως.

Ε δεν θα ήθελε να αποκτήσει τη μουρμούρα της υπερθέρμανσης η nikon με κάτι στα 30 ή 60 καρέ όποτε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...