Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φούρνου μικροκυμάτων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην αγοράσεις έναν από τους φθηνότερους. Σου προτείνω για παράδειγμα

https://www.skroutz.gr/s/8663730/LG-MS2022DS.html (ένα αντίστοιχο μοντέλο έχω και είμαι ευχαριστημένος)

ή https://www.skroutz.gr/s/26382/Bosch-HMT72M420.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βάζετε τον Καρκίνο μέσα στα σπίτια σας!!!! Δειαδώσται!!!!!!

 

 

Πολλά δεν είναι τα 80 για εναν Φούρνο Μικροκυμάτων; Δηλαδη για να ζεσταίνεις το φαγητό ένας των 45-50 δεν κάνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγοράσεις έναν από τους φθηνότερους. Σου προτείνω για παράδειγμα

https://www.skroutz.gr/s/8663730/LG-MS2022DS.html (ένα αντίστοιχο μοντέλο έχω και είμαι ευχαριστημένος)

ή https://www.skroutz.gr/s/26382/Bosch-HMT72M420.html

 

Ακριβά και τα 2 χωρίς λειτουργία grill και δεν θα προτιμούσα άσπρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβά και τα 2 χωρίς λειτουργία grill και δεν θα προτιμούσα άσπρα.

Inox προτιμησε αλλα grill τι το θελεις??

Για αρκετα φαγητα δεν ειναι καλο το ζεσταμα με φουρνο μικροκυματων φαντασου και το γκριλ...!

Ποτε μην καθεσαι μπροστα στον φουρνο οσο ζεσταινει η ξεπαγωνει κατι.

Αν αγοραζεις φαγητα ετοιμα κ.τ.λ και θελεις να τα ζεστανεις να τα βαζεις σε ενα πιατο, ποτε σε καθε ειδους πλαστικο.

Εγω εχω εναν samsung 15 χρονια και μου πηραν φετος εναν ινοξ δωρο αλλα δεν μου αρεσει που εχει θεση για δυο πιατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inox προτιμησε αλλα grill τι το θελεις??

.

 

ε το θέλω.

Γνωρίζω πως δεν είναι ότι πιο υγιεινό, αλλά το ζήτημα είναι πως θα πάρω φουρνάκι και απλά θέλω να καταλήξω σε κάποιο.

 

Εγώ πήρα αυτόν και είμαι φουλ ευχαριστημένος! Δείχνει πολύ καλή κατασκευή.

 

http://www.skroutz.gr/s/6372436/Samsung-GE-83X-BOL.html

 

Επειδή θα το χρησιμοποιεί και η μάνα μου, δεν θέλω να πρέπει να λύσεις γρίφο για να δουλέψει.

Θέλω να είναι πιο απλό και επίσης μου φαίνεται ακριβός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα αυτόν πριν δυο εβδομάδες.

 

Ενώ είχα ενδοιασμούς αρχικά λόγω της πλαστικής πόρτας, μετά από mini έρευνα κατέληξα στο ότι τους περισσότερους πλέον τους βγάζουν με πλαστική πόρτα, και όχι με γυάλινη.

 

Ποιος ξέρει τι ισχύει στην πραγματικότητα..

 

Επίσης, πώς να κρίνει κάποιος ένα φούρνο μικροκυμάτων; Θέλω να πω, πόσο τεράστιες διαφορές να έχουν μεταξύ τους πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβά και τα 2 χωρίς λειτουργία grill και δεν θα προτιμούσα άσπρα.

Το grill δεν συνιστάται -τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου- για φούρνο μικροκυμάτων. Στο φούρνο μικροκυμάτων και το ελάχιστο σκουπίδι στην εσωτερική επιφάνεια τον κάνει να βγάζει σπινθιρισμούς. Έτσι, το να ψήνεις σε φούρνο μικροκυμάτων, -που σημαίνει ότι θα λερώσει όλο τον εσωτερικό χώρο-, νομίζω πως δεν πρέπει. Εκτός αν κάποιος χρησιμοποιεί το grill μόνο για ζέσταμα και όχι για ψήσιμο. Έτσι, πολύ μικρή σημασία έχει το grill, γι' αυτό και δεν σου το προτείνω.

Στην ουσία έχω έναν με grill αλλά τώρα που κατάλαβα τι παίζει με τους φούρνους μικροκυμάτων ακόμα και για το ζέσταμα σκεπάζω το φαγητό (να μην πιτσιλίζεται η εσωτερική επιφάνεια). Πριν μέρες κόλλησε ένα ελάχιστο κομματάκι φαγητού (το 1/10 κεφαλιού καρφίτσας) και είδα και έπαθα να καταλάβω γιατί "έτριζε".

Για το inox είναι θέμα γούστου.

 

 

> Μην βάζετε τον Καρκίνο μέσα στα σπίτια σας!!!

 

Από που προκύπτει ότι ο φούρνος μικροκυμάτων είναι καρκινογόνος? Μπορεί να είναι. Αλλά εσύ μπορείς να εξηγήσεις το γιατί, ή απλά το έχεις ακούσει να διαδίδεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα αυτόν πριν δυο εβδομάδες.

 

Ενώ είχα ενδοιασμούς αρχικά λόγω της πλαστικής πόρτας, μετά από mini έρευνα κατέληξα στο ότι τους περισσότερους πλέον τους βγάζουν με πλαστική πόρτα, και όχι με γυάλινη.

 

Ποιος ξέρει τι ισχύει στην πραγματικότητα..

 

Επίσης, πώς να κρίνει κάποιος ένα φούρνο μικροκυμάτων; Θέλω να πω, πόσο τεράστιες διαφορές να έχουν μεταξύ τους πια;

 

Δεν θέλω να δώσω 100 για ένα φουρνάκι, το ψυχολογικό όριο μου είναι στα 80.

 

Δεν ξέρω αν έχουν τεράστιες διαφορές αλλά πχ γι αυτό ένας γράψει στο σκρουτζ ότι δεν ζεσταίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε ζεσταίνει, τότε δεν κάνει τη δουλειά του, ενδεχομένως ακόμα κι αν απαιτείται «απλά» ο τετραπλάσιος χρόνος.

 

Ή της έτυχε ελαττωματικό (το πιο πιθανό imo), ή όντως είναι μοντέλο που δεν κάνει τη δουλειά του (δύσκολο).

 

Πάντως είχαμε κι εμείς έναν στο σπίτι που μια μέρα, απλά έπαψε να ζεσταίνει το φαγητό, άρα και να λειτουργεί σωστά. Γιατί φαινομενικά λειτουργούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το grill ειναι must, και για ζεσταμα φαγητων που εχουν πετσουλα, και για λιωσιμο-ψησιμο τυριων. Εμενα καλος μου βγηκε ενας που πηρα απο lidl 60€, εει και γκριλ και τα παντα. Τωρα ποσο θα κρατησει θα δειξει, ολοι οι φουρνου εχουν ημερομηνια ληξης άλλωστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε τύχει κι εμένα να σταματήσει να ζεσταίνει αλλά ήταν εντός εγγύησης και το έφτιαξαν τζάμπα. Συγκριτικά με το φούρνο της δουλειάς και του νοσοκομείου ο δικός μου είναι σούπερ πάντως. Ζεσταίνει ένα πιάτο σε 2-3 λεπτά στο μέτριο ενώ άλλοι που έχω δει θέλουν 4-5 λεπτά στο φουλ.  Δεν στον προτείνω βέβαια γιατί είναι στα 130, απλά το λέω για το θέμα "δεν ζεσταίνει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...