Προς το περιεχόμενο

Απλή ερώτηση χωρίς ίχνος ρατσισμού ( ειλικρινά)


normal40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ότι ένας έχει πατέρα από Χιλή, μάνα Ελληνίδα έζησε 10 χρόνια στην Ελλάδα όπου και γεννήθηκε (μαύρος) και άλλα 30 χρόνια στην Χιλή. Είναι Χιλιανός ή Έλληνας? το αντίστροφο? Και στις 2 περιπτώσεις επειδή είναι μαύρος είναι Χιλιανός? Αν είχε σχιστά μάτια? Κοκκινωπό δέρμα? Ξανθός? Καραφλός? ΑΜΕΑ? 

 

Παίζει ρόλο τι καταγωγή έχει ο άλλος ή τι σόι άνθρωπος είναι?

Αυτό το "είναι μαύρος αλλά έχει και γαμώ τους χαρακτήρες" μήπως είναι ρατσιστικό? μήπως πολύ ρατσιστικό? 

Αναθεωρήστε λιγάκι τις σκέψεις σας μερικοί.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στο αναφερω γιατι είπες οτι η βιολογια δεν διδασκεται σωστα στα σχολεία, με το οποίο σαν βιολόγος γαρ, συμφωνώ απόλυτα. Γιαυτο σε ρωτησα, μηπως έιμαστε συναδελφοι.

Οχι δεν ειμαι βιολογος αλλα δεν ειναι καθολου δυσκολο (οπως ανεφερα και πιο πανω) να δεις οτι δεν διδασεται τιποτα ουσιαστικο στα παιδια απο βιολογια και αστρονομια. Μιλαω για βασικα πραγματα οχι τιποτα τρελο.

Και δεν ειναι τυχαιο !! Οποιος εχει βασικη γνωση πανω σε αυτα τα δυο θεματα χανει την αισθηση της εθνικοτητας και αυτο ειναι κατι που καμια εξουσια δεν θελει  B) .

Απο το σχολειο δεν εμαθα τιποτα, αλλα σαν προβληματισμενος νεος και εγω ψαχτικα με καποια θεματα. Να νε καλα το ιντερνετ. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ειναι τυχαιο !! Οποιος εχει βασικη γνωση πανω σε αυτα τα δυο θεματα χανει την αισθηση της εθνικοτητας και αυτο ειναι κατι που καμια εξουσια δεν θελει  B) .

 

Κλαίω....

 

Αλλά πριν πω την εξυπνακίστικη μαλακία μου, θα βάλω καλύτερα ένα τραγουδάκι

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100% Έλληνας φιλαράκι και λεγε ότι θες,από κωμόπολη δίπλα στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα στην Τουρκοκρατία κατοικούσαν μόνο χριστιανοί.

 

Ψάξε καλύτερα για εσένα από που είσαι εγώ γνωρίζω άριστα.

 

Πως γίνεται να το πιστεύεις αυτό ενώ λες από μόνος σου Τουρκοκρατία;

 

400 χρόνια και πιστεύεις ότι οι Έλληνες πηγαίναν μόνο με Ελληνίδες; Ή ότι δεν υπήρξαν βιασμοί; Ή για να γίνω και πιο ρομαντικός ότι δεν υπήρξαν ελληνοτουρκικοί έρωτες μέσα στην σκλαβιά; 

Κανείς δεν είναι 100% τίποτα. 

Να κοιτάς να είσαι 100% άνθρωπος με κατανόηση και να μην σου στραβώνει κάποιος για το χρώμα του ή για τα μάτια του.

 

Ακόμα κι εγώ όπως προανέφερα οι ρίζες μέχρι τον παππού μου είναι 100% Ελληνικές αλλά όπως τόνισα πιο πίσω δεν έχω ιδέα ποιοι ήταν οι προγονοί μου, άρα πως μπορώ να πω ότι είμαι 100% Έλληνας ΓΕΝΕΑΛΟΓΙΚΑ αφού παίζει να μην είμαι;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αντετοκουμπο είναι Έλληνας αφού μεγάλωσε σε ελλληνικο σχολείο, μιλάει ελληνικά και αγαπάει την Ελλάδα είναι Έλληνας.

 

Άλλοι Έλληνες έγχρωμοι είναι ο mc yinka και ο Στέφανος Μουαγκιε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν υπάρχει μαύρος Έλληνας;

 

Mας μαύρισες την ψυχή, είμαστε όλοι μαύροι.

 

Και ο Χολεμπας :P

 

Τονε χοσε δεν θα τον ξαναελληνοποιήσεις.. τονε χοσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια απορια εδω και πολλα χρονια,

γιατι οσοι πιστευουν οτι ειναι απογονοι των αρχαιων ελληνων και υμνουν τον τροπο ζωη τους και πιστευουν οτι αυτοι ειναι οι αυθεντικοι ελληνες,

ΓΙΑΤΙ, λοιπον, ειναι ταυτοχρονα και περιφανοι πιστοι (ή και φανατικοι ακομα) χριστιανοι;;;

αφου οι αρχαιοι ελληνες δεν ηταν χριστιανοι,

γιατι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Διάβασα ορισμένα σχόλια και οχι όλες τις σελίδες, δεν έχει σημασία τι πιστεύει ο καθένας θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση κάθ οτι δεν είμαστε οι μόνοι που έχουν ασχοληθεί με αυτο το θέμα κατα καιρούς αλλα αντιθέτως το συγκεκριμένο ζήτημα ειχε λυθεί απο την αρχαιότητα. Αν ανατρέξουμε λοιπόν στην αρχαιότητα θα μας λυθεί κάθε απορία. Συγκεκριμένα μας λεει ο Ηροδότος Έλληνας ονομάζεται ο κάτωθι των 4 παρακάτω και οχι κάποιων εξ αυτών : "Τὸ Ὅμαιμον, τὸ Ὁμόγλωσσον, τὸ Ὁμόθρησκον καὶ τὸ Ὁμότροπον" κοινώς εκείνος ο οποίος έχει ελληνικό αίμα, μιλάει την ελληνική γλώσσα, πιστεύει στην ελληνική θρησκεία και έχει τις ελληνικές αξίες και τροπο σκέψης. Ο καθένας απο εκει και περα μπορεί να λεει και να φαντάζεται οτι του κατέβει κατα περίπτωση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει φυλετικη καθαροτητα σε κανεναν εθνος.  π.χΗ Ελλαδα ειναι η μονη χωρα που θεωρει οτι οι Αρβανιτες ειναι ''100%'' Ελληνες.Αντιθετα οι Αρβανιτες στην Ιταλια  παραδεχοντε την Αλβανικη καταγωγη τους https://en.wikipedia.org/wiki/Arb%C3%ABresh%C3%AB_people

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...