Προς το περιεχόμενο

Απλή ερώτηση χωρίς ίχνος ρατσισμού ( ειλικρινά)


normal40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να ξεκινήσεις λέγοντάς μας τι και πώς και πότε θεωρείς πολίτη μιας χώρας.

δεν ειπα πολιτης ειπα καταγωγη .

Υπαρχει.

Ο Σχορτσιανιτης ας πουμε ειναι Ελληνας. Ενας απο τους 2 γονεις του ειναι ελληνας.

 

Ο Αντετοκουμπο απο την αλλη δεν ειναι Ελληνας ετσι οπως το θετεις, ασχετα αν εγινε επειδη ετυχε και βρεθηκε εδω...

Ενταξει υπαρχει 1 μονο- ο αλλος δεν ειναι Ελληνας ετσι μπραβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον μιλας για τους δικους σου

 

Οι δικοί μου σίγουρα. Και οι δικοί σου επίσης καθώς και όλων εδώ μέσα.

Τόση άγνοια είναι ανεπίτρεπτη.

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον θεωρεις Ελληνα ; Εγω λογο χρωματος οχι , στα χαρτια και ο τουρκος μπορει να γινει Ελληνας και ο Ελληνας τουρκος ανετα.

ας το ρωτησω αλλιως για να μην υπαρξει ιχνος ρατσισμου και αδικιας..

ο προσφατα πεθαμενος george michael ηταν Ελληνας η Βρετανος ;

Ηταν Ελληνας-Κυπριος που Εζησε και μεγαλωσε στην Βρετανια ,αυτο ΔΕΝ τον κανει Βρετανο ομως.

 

Ο George Michael ήταν γενημμένος Βρετανός, με ελληνοκυπριακή καταγωγή από τον πατέρ του.

 

- Έλληνας δεν ήταν 100% (από πουθενά δε βγαίνει αυτό)

- Αν πεις ότι ήταν Ελληνοκύπριος λόγω του πατέρα του, με τον ίδιο τρόπο ήταν βρετανός λόγω της μητέρας του ... άρα λόγω του ότι γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αγγλία - και πιθανότατα δεν πήρε ποτέ Κυπριακή υπηκο΄΄οτητα) ... ηταν Βρετανός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο George Michael ήταν γενημμένος Βρετανός, με ελληνοκυπριακή καταγωγή από τον πατέρ του.

 

- Έλληνας δεν ήταν 100% (από πουθενά δε βγαίνει αυτό)

- Αν πεις ότι ήταν Ελληνοκύπριος λόγω του πατέρα του, με τον ίδιο τρόπο ήταν βρετανός λόγω της μητέρας του ... άρα λόγω του ότι γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αγγλία - και πιθανότατα δεν πήρε ποτέ Κυπριακή υπηκο΄΄οτητα) ... ηταν Βρετανός.

Μισος μισος δηλαδη οκ δεκτο, ο αλλος στο ΝΒΑ Ελληνας ομως δεν παιζει να ειναι.

Οι δικοί μου σίγουρα. Και οι δικοί σου επίσης καθώς και όλων εδώ μέσα.

Τόση άγνοια είναι ανεπίτρεπτη.

 

νταξει φιλαρακι δνε θα βγαλω το δεντρο εδω δεν εχει νοημα, για τους μαυρους ειναι η ερωτηση μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισος μισος δηλαδη οκ δεκτο, ο αλλος στο ΝΒΑ Ελληνας ομως δεν παιζει να ειναι.

νταξει φιλαρακι δνε θα βγαλω το δεντρο εδω δεν εχει νοημα, για τους μαυρους ειναι η ερωτηση μονο.

 

Σου απαντήθηκε ήδη η ερώτηση "φιλαράκι" :rolleyes:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου απαντήθηκε ήδη η ερώτηση "φιλαράκι" :rolleyes:

 

το ειδα ο σοφοκλης και παλι μου φαινεται γελοιο μαυρος Ελληνας αλλα δεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισος μισος δηλαδη οκ δεκτο, ο αλλος στο ΝΒΑ Ελληνας ομως δεν παιζει να ειναι.

 

Όχι δεν είπα αυτό ...

 

είπα ότι αν ορίσεις το τι είναι ο καθένας με βάση από που είναι οι γονείς του ...

 

- είναι εξίσου Κύπριος (όχι Έλληνας) και Βρετανός

- τότε θα είμασταν όλοι από 'κει που έπεσε ο Αδαμ στη Γη κατά μία εκδοχή ... ή Αφρικανοί όπου αναπτύχθηκε ο Homo Sapiens.

 

 

 

ο άλλος στο ΝΒΑ ήταν Ελληνας με Νιγηριανή καταγωγή και δεν αποκλείεται να γίνει Αμερικανός με Ελληνική/Νηγιαριανή καταγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικοί μου σίγουρα. Και οι δικοί σου επίσης καθώς και όλων εδώ μέσα.

Τόση άγνοια είναι ανεπίτρεπτη.

 

 

Μίλησέ μας λίγο γι' αυτό αν θέλεις. Να μάθουμε κι εμείς που δεν έχουμε ακούσει κάτι παρόμοιο. Σοβαρά το λέω, δεν ειρωνεύομαι, μην παρεξηγηθώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα ο σοφοκλης και παλι μου φαινεται γελοιο μαυρος Ελληνας αλλα δεκτο.

 

Ποιος μίλησε για τον σοφοκλή που αναφέρεις. Εγώ πάντως όχι.

Έκανες μια ερώτηση και πήρες απάντηση.

Και για να το λύσουμε. Σημασία δεν έχει τι λέει ο καθένας (ρατσιστής ή μη) και τι του φαίνεται γελοίο ή όχι αλλά τι λέει η γενετική και η μιτοχονδριακή ανάλυση

Όλα τα υπόλοιπα είναι για Αίληνες :rolleyes:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αντετοκούμπο είναι πιο πολύ Έλληνας από τον George Michael και θα πω γιατί.

 

Ξέρει καλύτερα την γλώσσα από αυτόν.
Ξέρει καλύτερα την Ελλάδα από αυτόν.
Έχει υιοθετήσει τον Ελληνικό τρόπο ζωής και την Ελληνική κουλτούρα.

Έχει ζήσει στην Ελλάδα περισσότερα χρόνια από αυτόν.

Νιώθει την Ελλάδα πατρίδα του για όλους τους άνωθεν λόγους.

 

Για μένα δεν έχει σχέση από που κρατάει η σκούφια σου.

Η πατρίδα είναι η ιστορία, η κουλτούρα, τα μέρη που μεγάλωσες και αγάπησες, οι άνθρωποι.

Ακόμα κι εγώ έχω καταγωγή από Πελοπόννησο πατέρα - μάνα. Το ίδιο και οι παππούδες μου είναι από Πελοπόννησο. Αλλά πιο πίσω δεν έχω ιδέα τι παίζει, και σίγουρα θα υπάρχει κάποιος / κάποια μη Έλληνας.

Σημασία έχει τι νιώθεις, γιατί αυτό που νιώθεις αυτό είσαι. Δεν μπορείς να πεις στον Αντετοκούμπο ότι δεν είναι Έλληνας. Ούτε στον Αλβανό συμμαθητή σου που ζει για όλη του τη ζωή στην Ελλάδα ότι δεν είναι Έλληνας γιατί πολύ απλά οι γονείς ή οι παππούδες του μεγάλωσαν αλλού. Αν νιώθει ότι είναι Έλληνας, να είσαι εντάξει μαζί του που το νιώθει.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αντετοκούμπο είναι πιο πολύ Έλληνας από τον George Michael και θα πω γιατί.

 

Ξέρει καλύτερα την γλώσσα από αυτόν.

Ξέρει καλύτερα την Ελλάδα από αυτόν.

Έχει υιοθετήσει τον Ελληνικό τρόπο ζωής και την Ελληνική κουλτούρα.

Έχει ζήσει στην Ελλάδα περισσότερα χρόνια από αυτόν.

Νιώθει την Ελλάδα πατρίδα του για όλους τους άνωθεν λόγους.

 

Για μένα δεν έχει σχέση από που κρατάει η σκούφια σου.

Η πατρίδα είναι η ιστορία, η κουλτούρα, τα μέρη που μεγάλωσες και αγάπησες, οι άνθρωποι.

Ακόμα κι εγώ έχω καταγωγή από Πελοπόννησο πατέρα - μάνα. Το ίδιο και οι παππούδες μου είναι από Πελοπόννησο. Αλλά πιο πίσω δεν έχω ιδέα τι παίζει, και σίγουρα θα υπάρχει κάποιος / κάποια μη Έλληνας.

Σημασία έχει τι νιώθεις, γιατί αυτό που νιώθεις αυτό είσαι. Δεν μπορείς να πεις στον Αντετοκούμπο ότι δεν είναι Έλληνας. Ούτε στον Αλβανό συμμαθητή σου που ζει για όλη του τη ζωή στην Ελλάδα ότι δεν είναι Έλληνας γιατί πολύ απλά οι γονείς ή οι παππούδες του μεγάλωσαν αλλού. Αν νιώθει ότι είναι Έλληνας, να είσαι εντάξει μαζί του που το νιώθει.

δεκτο ρε φιλε δεν αντιλεγω για το παληκαρι αλλα ειναι μαυρος, Υπηρχε στην ιστορια ( δεν ξερω καθολου ιστορια) μαυρος Ελληνας ;

Μην πειτε ξανα ο σοφοκλης το ειπαμε.

 

 

http://www.pronews.gr/portal/item/%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%AF-%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC-99-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεκτο ρε φιλε δεν αντιλεγω για το παληκαρι αλλα ειναι μαυρος, Υπηρχε στην ιστορια ( δεν ξερω καθολου ιστορια) μαυρος Ελληνας ;

Στην ιστορία επίσης δεν υπήρχε μαύρος Γάλλος.

Πλέον τα πράματα και εφόσον η ανθρωπότητα έχει απλοποιήσει τις μετακινήσεις από χώρα σε χώρα, οι Γάλλοι σήμερα έχουν κάπως έτσι:

 

2E76B64800000578-0-image-a-2_14475966361

 

France.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...