Προς το περιεχόμενο

κάρτα και αφορολόγητο


corsair04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το συμπέρασμα δεν είναι ότι έχω χρήματα και δεν θέλω να τα βάλω στην κάρτα αλλά ότι δεν έχω και πως θα πετύχω το αφορολόγητο από την στιγμή που δεν έχω δουλειά άρα και εισόδημα .

 

Δηλαδή από την τσέπη σου δεν περνάει ούτε καν 1€ σε όλη τη διάρκεια του έτους?

 

Ακόμα και έτσι να είναι, μπορείς να βάλεις 300€ από τα χρήματα αυτού που σε φιλοξενεί και σε ταίζει στην κάρτα σου, και μετά να τα ξοδέψεις για τις δικές του ανάγκες.

 

αν πούμε ότι ζεις σπίτι με τους γονείς σου άνεργος, ανύπαντρος χωρίς τίποτα στο όνομά σου, έχεις τεκμήριο διαβίωσης 3000 ευρώ, άρα θες 300€ αποδείξεις 

 

είσαι μεν στο αφορολόγητο, αλλά για να μην πληρώσεις τίποτα θες και τις αποδείξεις 

 

διαφορετικά αν δε κάνω λάθος (δεν έχω ρίξει ακόμα φουλ διάβασμα) θα πληρώσεις 300*0.22= 66 ευρά 

 

αν έχεις τεκμήρια που δε καλύπτεις πάνω από το αφορολόγητο πέρα από αυτά για τις αποδείξεις φορολογείσαι και τη διαφορά επί αυτών πέρα από τις αποδείξεις και σου βγαίνει ένα ωραίο μπουγιουρντί, εκτός αν μπορείς να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου από προηγούμενα έτη (είχα δουλειά και απολύθηκα πχ)

 

Καταρχήν κάνεις λάθος, θα πληρώσεις 3.000 x 22%, όχι 300 x 22%.

 

Κατά τα άλλα δες αυτό που απάντησα στον corsair04 στο ίδιο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 164
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το βασικο ειναι οτι ο απλος κοσμακης οπως παντα θα φαει το αγγουρι και καποιοι αλλοι θα βρουν παλι την πατεντα να καλυψουν τα διαφορα.οτι και να γινει παντα θα ακους  α ο ταδε 1.000.000 στην ελβετια κτλ.και τρεχα μετα εσυ να βρεις 1000 ευρω σε πλαστικο χρημα αγορες.

Στην ελλαδα το πράγμα πλεον εχει περιοριστεί μεχρι εκει που δεν παίρνει, πανε αυτα με τις ελβετιες, και αν υπάρχουν ακόμα ειναι μετρημένα πλέον στα δάκτυλα του ενος χεριού, οχι γιατι εγινε θαύμα και τα λαμογια εγιναν άνθρωποι, αλλα γιατι το πλοίο βουλιάζει και τα ποντίκια ηδη την εχουν κοπανίσει, μαζι με αυτούς όμως η μπάλα παίρνει και τις υγιής επιχειρήσεις γιατί το χρήμα πλέον έχει μια και μονο κατεύθυνση (ξερετε πια), το αεπ στο τελος ολης αυτης της περιπέτειας (που δεν ξερω πως τελειώνει) θα αντιστοιχεί στο 30-40% του 2009, οποτε καταλαβαίνετε για πια χωρα θα μιλάμε τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή από την τσέπη σου δεν περνάει ούτε καν 1€ σε όλη τη διάρκεια του έτους?

 

Ακόμα και έτσι να είναι, μπορείς να βάλεις 300€ από τα χρήματα αυτού που σε φιλοξενεί και σε ταίζει στην κάρτα σου, και μετά να τα ξοδέψεις για τις δικές του ανάγκες.

μένω με τους γονείς μου εάν τύχει καμιά επισκευή περνάνε αλλιώς όχι από τον ΟΑΕΔ δεν παίζει τίποτα (τέσσερα χρόνια άνεργος από την μέρα που τελείωσα την σχολή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καταρχήν κάνεις λάθος, θα πληρώσεις 3.000 x 22%, όχι 300 x 22%.

 

Κατά τα άλλα δες αυτό που απάντησα στον corsair04 στο ίδιο post.

οκ δεκτό όπως είπα δε τα έχω δει ακόμα αναλυτικά 

 

απλά δεν έχεις την έκπτωση φόρου, δηλαδή τσεκούρι 

Στην ελλαδα το πράγμα πλεον εχει περιοριστεί μεχρι εκει που δεν παίρνει, πανε αυτα με τις ελβετιες, και αν υπάρχουν ακόμα ειναι μετρημένα πλέον στα δάκτυλα του ενος χεριού, οχι γιατι εγινε θαύμα και τα λαμογια εγιναν άνθρωποι, αλλα γιατι το πλοίο βουλιάζει και τα ποντίκια ηδη την εχουν κοπανίσει, μαζι με αυτούς όμως η μπάλα παίρνει και τις υγιής επιχειρήσεις γιατί το χρήμα πλέον έχει μια και μονο κατεύθυνση (ξερετε πια), το αεπ στο τελος ολης αυτης της περιπέτειας (που δεν ξερω πως τελειώνει) θα αντιστοιχεί στο 30-40% του 2009, οποτε καταλαβαίνετε για πια χωρα θα μιλάμε τοτε.

αισιόδοξο σε βρίσκω, τα λεφτά ακόμα μπορεί να φύγουν έξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μένω με τους γονείς μου εάν τύχει καμιά επισκευή περνάνε αλλιώς όχι από τον ΟΑΕΔ δεν παίζει τίποτα (τέσσερα χρόνια άνεργος από την μέρα που τελείωσα την σχολή)

 

Τι εννοείς, πως μόνο τα έξοδα για επισκευές μπορούν να χτίσουν το αφορολόγητο? Σύμφωνα με διάφορα δημοσιεύματα που διάβασα τις τελευταίες ημέρες η έκπτωση φόρου ισχύει για "γενικές δαπάνες που πραγματοποιήθηκαν με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμών".

 

Εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο και κατάλαβα λάθος, διευκρίνησε το please.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχήν κάνεις λάθος, θα πληρώσεις 3.000 x 22%, όχι 300 x 22%.

 

Κατά τα άλλα δες αυτό που απάντησα στον corsair04 στο ίδιο post.

επανέρχομαι  από ότι βλέπω πληρώνεις 22% επί της διαφοράς του ποσού των αποδείξεων, όχι 22% πάνω στο εισόδημα, αυτό που έλεγα στην αρχή.. 

 

δηλαδή πληρώνεις πρόστιμο, δεν χάνεις το αφορολόγητό σου 

 

http://www.forologikanea.gr/index.php?module=news&func=display&sid=%2014909&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter

 

έχεις κάποιον νόμο που το διευκρινίζει πρόχειρο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι εννοείς, πως μόνο τα έξοδα για επισκευές μπορούν να χτίσουν το αφορολόγητο? Σύμφωνα με διάφορα δημοσιεύματα που διάβασα τις τελευταίες ημέρες η έκπτωση φόρου ισχύει για "γενικές δαπάνες που πραγματοποιήθηκαν με ηλεκτρονικά μέσα πληρωμών".

 

Εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο και κατάλαβα λάθος, διευκρίνησε το please.

εννοώ πως έχω έσοδα μονό όταν έχω κάποια επισκευή (τεχνικός υπολογιστών) και όταν έρχονται βάζω στην revolut γιατί ότι θέλω το παίρνω από έξω δεν συμφέρει από Ελλάδα 

 

Υ.Γ αυτές οι αγορές πιάνονται ή όχι ας πούμε εάν αγοράσω ένα κινητό με χρεωστική Πειραιώς θα μετρήσει ή όχι λόγο εξωτερικού ή τα εμβάσματα προς την revolut 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι  από ότι βλέπω πληρώνεις 22% επί της διαφοράς του ποσού των αποδείξεων, όχι 22% πάνω στο εισόδημα, αυτό που έλεγα στην αρχή.. 

 

δηλαδή πληρώνεις πρόστιμο, δεν χάνεις το αφορολόγητό σου 

 

http://www.forologikanea.gr/index.php?module=news&func=display&sid=%2014909&utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=Newsletter

 

έχεις κάποιον νόμο που το διευκρινίζει πρόχειρο; 

 

Το άρθρο που δείχνεις με μια γρήγορη ματιά έχει αντιφάσεις. Από τη μία πράγματι γράφει για 22% επί της διαφοράς των αποδείξεων, αλλά από την άλλη στο τέλος έχει παραδείγματα με έκπτωση φόρου 22% υπολογισμένα πάνω στο εισόδημα.

 

Και όχι, δεν έχω πρόχειρο τον νέο νόμο, δεν ξέρω καν αν έχει ψηφιστεί ο νέος νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι?

 

Ε ok, εγώ το έγραψα πιο αναλυτικά μια και πολλοί δεν έχουν ιδέα από αυτά.

 

:)

Στην ελλαδα το πράγμα πλεον εχει περιοριστεί μεχρι εκει που δεν παίρνει, πανε αυτα με τις ελβετιες, και αν υπάρχουν ακόμα ειναι μετρημένα πλέον στα δάκτυλα του ενος χεριού, οχι γιατι εγινε θαύμα και τα λαμογια εγιναν άνθρωποι, αλλα γιατι το πλοίο βουλιάζει και τα ποντίκια ηδη την εχουν κοπανίσει, μαζι με αυτούς όμως η μπάλα παίρνει και τις υγιής επιχειρήσεις γιατί το χρήμα πλέον έχει μια και μονο κατεύθυνση (ξερετε πια), το αεπ στο τελος ολης αυτης της περιπέτειας (που δεν ξερω πως τελειώνει) θα αντιστοιχεί στο 30-40% του 2009, οποτε καταλαβαίνετε για πια χωρα θα μιλάμε τοτε.

ειτε εφυγαν ειτε οχι κανεις δεν θα τους αγγιξει τα λεφτα ειναι εξω ασφαλη οποτε μια χαρα για αυτους και ας μενουν ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα άρθρα που είδα τα ίδια γράφουν.. 

 

 

 αλλά από την άλλη στο τέλος έχει παραδείγματα με έκπτωση φόρου 22% υπολογισμένα πάνω στο εισόδημα.

 

 

 

 

ναι πού είναι το παράξενο; ο μισθωτός έχει έκπτωση φορού ανάλογα με τα παιδιά του (ισχύει και για το '16)

 

ξεκινάει από τα 1900 (το 22% του 8636 που είναι το νέο αφορολόγητο από το '16) και φτάνει στα 2100 που είχαν  ως έκπτωση φόρου οι περισσότεροι μέχρι και το 2015 ανεξαρτήτως παιδιών που είναι το 22% του  9545 (το προηγούμενο αφορολόγητο εισόδημα) 

 

με τις αποδείξεις το '17 όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ δεν τίθεται θέμα του να χάνεις ή όχι το αφορολόγητο, αλλά να πληρώνεις κάποιο πρόστιμο επειδή δεν κατάφερες να τις συγκεντρώσεις το οποίο υπολογίζεται επί των αποδείξεων, οι οποίες βέβαια υπολογίζονται επί του εισοδήματος (παρ΄το αυγό και κούρευτο) 

 

τέσπα θα το ψάξω κι άλλο, άλλωστε μέχρι να κάνουμε τις δηλώσεις του '18 έχουμε καιρό, προς το παρόν πλαστικό χρήμα και άγιος ο θεός 

 

 

και πριν πει κάποιος ότι καιρός είναι να μάθουμε κι εμείς οι υποανάπτυκτοι ελληνάρες το πλαστικό χρήμα, έξω όλα είναι πλαστικά και άλλα τέτοια γραφικά.. παραθέτω το συγκεκριμένο που πόσταρε φίλος χθες αλλού 

-1x-1.png

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-12-14/forget-bitcoin-and-mobile-pay-cash-is-still-king-of-the-world

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ πως έχω έσοδα μονό όταν έχω κάποια επισκευή (τεχνικός υπολογιστών) και όταν έρχονται βάζω στην revolut γιατί ότι θέλω το παίρνω από έξω δεν συμφέρει από Ελλάδα 

 

Υ.Γ αυτές οι αγορές πιάνονται ή όχι ας πούμε εάν αγοράσω ένα κινητό με χρεωστική Πειραιώς θα μετρήσει ή όχι λόγο εξωτερικού ή τα εμβάσματα προς την revolut 

 

Καφέ από καφετέρια δεν παίρνεις μια στο τόσο? Εκτός από τις αγορές από εξωτερικό, έχεις μηδενικά προσωπικά έξοδα?

 

Και πάλι, μπορούν να σου δώσουν οι γονείς σου 300€, να τα βάλεις στην κάρτα σου, και μετά με την κάρτα σου να πληρώσεις τα ψώνια στο σούπερ μάρκετ πχ που ούτως ή άλλως θα γίνονταν.

 

ΥΓ

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μέχρι τώρα για το χτίσιμο του αφορολόγητου ίσχυαν αποδείξεις μόνο από Ελληνικά καταστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα άρθρα που είδα τα ίδια γράφουν..

Καθόλου περίεργο μια και τα περισσότερα άρθρα που κυκλοφορούν είναι clopy-paste. Αν κάποιο γράφει κάτι λάθος θα το γράφουν λάθος και όλα όσα το αντέγραψαν.

 

ναι πού είναι το παράξενο; ο μισθωτός έχει έκπτωση φορού ανάλογα με τα παιδιά του (ισχύει και για το '16)

 

ξεκινάει από τα 1900 (το 22% του 8636 που είναι το νέο αφορολόγητο από το '16) και φτάνει στα 2100 που είχαν οι περισσότεροι μέχρι και το 2015 ανεξαρτήτως παιδιών που είναι το 22% του  9545 

 

με τις αποδείξεις το '17 όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ δεν τίθεται θέμα του να χάνεις ή όχι το αφορολόγητο, αλλά να πληρώνεις πρόστιμο επειδή δεν κατάφερες να τις συγκεντρώσεις

 

Σου εξήγησα αναλυτικά την αντίφαση, απορώ που δεν μπορείς να δεις το παράξενο. Είσαι σίγουρα λογιστής? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να διαχωρισουν τωρα αν η συναλλαγη εγινε με καταστημα εξωτερικου.

μου φαίνεται ότι το πράγμα μπάζει

 

αν πχ εσύ πληρώσεις μια δεκο η τράπεζα θα κάνει αυτό το διαχωρισμό όταν θα στείλει δαπάνες; (αν θεωρήσουμε ότι οι δέκο δε θα μετράνε;) 

 

οι τράπεζες γενικά είναι έτοιμες για αυτή τη φάση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...